Yamaç paraşütü mü yoksa paramotor mu?

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
alifırat
Ad Soyad: ali fırat
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Yamaç paraşütü mü yoksa paramotor mu?

Mesaj #1 gönderen alifırat » 7 yıl 3 ay önce (21.12.2016, 15:47)

Merhaba arkadaşlar, forumun yeni bir üyesi olarak herkesi selamlıyorum. Havacılığı çok seviyorum ve sizlere danışmak istediğim birkaç konu var. Askeri personelim, askeri temel paraşüt ve serbest paraşüt eğitimi aldım, toplamda 145 kayıtlı atlayışım var. Ancak yaşadığım sağlık problemi sebebiyle emekli olmak zorunda kalacağım. 32 yaşındayım ve emeklilik için önümde yaklaşık olarak iki yıl vaktim var. İşin özüne gelirsek önümdeki bu iki yılı iyi değerlendirip emekli olduktan sonra sevdiğim işi profesyonel seviyede yaparak hayatıma devam etmek istiyorum. Bu nedenle siz tecrübeli arkadaşlarımdan bana yol göstermenizi rica ediyorum. İlk olarak aklımda serbest paraşüt vardı ancak son günlerde yamaç paraşütü ve paramotora merak salmaya başladım. Acaba bu ikiliden hangisini seçmem benim yararıma olur, nereden ve nasıl başlamam gerekiyor? Sivil havacılık ile ilgili pek bilgim yok, TSK'dan almış olduğum sertifikalar bir işe yarar mı? Bu konular ile ilgili olarak yanıtlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
panço
Ad Soyad: Kıvanç Altun
Pilot Menüsü: 

Re: Yamaç paraşütü mü yoksa paramotor mu?

Mesaj #2 gönderen panço » 7 yıl 3 ay önce (21.12.2016, 18:21)

0 532 2662100 nodan bize ulşabilirsen daha detaylı bilgi alabilirsin ( tekirdağ yamaç paraşüt kulübü ) yada 0 282 2271037 kkolay gelsin

Kullanıcı avatarı
Shimoda
Ad Soyad: Zafer Nart
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Shimoda » 7 yıl 3 ay önce (21.12.2016, 20:23)

Serbest atlayışı spor olarak sürdürmek malesef biraz maliyetli artık. Bu yüzden yamaç paraşütü virajı avantajlı alıyor.

Kullanıcı avatarı
MehmetHan
Ad Soyad: Mehmet Han Özcan
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen MehmetHan » 7 yıl 2 ay önce (27.12.2016, 00:38)

Paramotor ile uçmak istersen(güvenli bir şekilde) öncelikle yamaç paraşütü eğitimi almak zorundasın. Yamaç paraşütünde P3 seviyesinde iken paramotora geçebilirsin. Zaten bu seviyeye geldiğinde kararını kendin verirsin. Ben de paramotor için başlamıştım ama şu an yamaç paraşütünün tadı bir başka. İkamet ettiğin yer ile kalkış tepesi arası mesafe fazla ise paramotoru tercih etme olasılığın da var tabi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kullanıcı avatarı
ozkan1001
Ad Soyad: Özkan Çiftçi
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ozkan1001 » 7 yıl 2 ay önce (31.12.2016, 12:33)

Bende paramotora niyetlendim ama gözümü yamaç paraşütünde açtım. Paramotorla hiç uçmadım ama artık istemiyorum paramotoru. İlk baştaki hayalim düzlük bir alan bulunca hemen paramotoru tak uç. Ama termik ve yelken işini duyunca y.p. daha gizemli geldi bana. Zor olan (havada kalma süresi) güzeldir. Hem daha masrafsız hemde sessiz. Mehmet Han arkadaşımın da dediği gibi y.p. ile başla zaten kararını verirsin.