Ordu/Boztepe Uçuşlar Yasaklandı...

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
senerbayraktar
Ad Soyad: Sener Bayraktar
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen senerbayraktar » 3 ay 3 gün önce (20.08.2017, 07:44)

Tek taraflı yorum yapmayalım arkadaşlar. Dürüst olalım. Bir süre önce bir şirket kurulduğunu duydum. Vergi dairesine müracaat eden herkes bir işletme kurabiliyor. Akabinde işletmeyi kuran arkadaşlar kendilerinden başkasının burada yolcu uçuramayacağını sadece kendilerinin bu işi yapacağını ilan ediyorlar.ben şunu anladım.orduda orduludan başka, ve bu işletmeden başka kimse faaliyet yürütemeyecekti. Bunu kimse kabul etmezdi. Düşünsene ölüdenizde muğlalıdan başkası tandem uçamayacak.yada ticari uçamayacak. Kavga kaçınılmaz olunca, karşı tarafta bu şekilde seni şikayet edecektir.
Kimsede suç aramayın kendinizde arayın.
Diğer bölgelerde bu nasıl yürüyor. Belirli bir standardizasyon için il temsilcisinin de bulunduğu bir komisyonları işletmelerin noksanlıkları ( sigorta,Notam,malzeme güvenlik sertifika) sağlanarak herkese faaliyet imkanı sağlanıyor.
Saygılarımla

Son beğenen kibrisli61

Kullanıcı avatarı
ferhatm42
Ad Soyad: Ferhat Babacan
Aldığı Beğeni: 1 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Re: Ordu/Boztepe Uçuşlar Yasaklandı...

Mesaj #22 gönderen ferhatm42 » 3 ay 15 saat önce (22.08.2017, 21:37)

Yazık gerçekten zihniyetin değişmesi gerek!

Son beğenen aspex

Kullanıcı avatarı
aspex
Ad Soyad: Tarık Yıldırım
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 11 / 7
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen aspex » 2 ay 2 hafta önce (06.09.2017, 11:36)

Arayıp soran arkadaşlar oluyor;
Ordu Valiliğimizinde katkılarıyla Boztepe kalıcı notam alınarak ve diğer prosedürler giderilerek parkur ilan edilmiş olup;ticari tandem uçuşlar ve single uçuşlara açılmıştır.
Yp camiasının bilgisine arz olunur.
Tarık YILDIRIM
Ordu Sportif Havacılık Kulüp Başkanı
Aircross Turkey Dealer
www.trfly.net
0533 32 497 42

Kullanıcı avatarı
rsntmz
Ad Soyad: Ruşen Temiz
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen rsntmz » 2 ay 2 hafta önce (06.09.2017, 15:23)

Ülkemin bir ucundan kalkıp Bozepe'ye geldiğimde soru sorma yetkisi olmayan herhangi birine hesap vermek zorunda kalmadan artık tandem uçabiliyor muyuz ?

Kullanıcı avatarı
aspex
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen aspex » 2 ay 2 hafta önce (06.09.2017, 15:34)

Rusen bey kendi adıma söylüyorum,ben gittiğim hiçbir tepede soru sormadan kalkış yapmıyorum.Yerel pilotlardan birifing almak etik/güvenlik olarak gerekli.Ordu Boztepe kalkış/iniş pisti olarak zor bir tepe,kimseye hesap vermeden uçan arkadaşların yaşayacağı bir kazanın faturasını daha sonra ordu pilotları olarak biz çekiyoruz.Gecen yıl yaşanan 3 kırımlı kazanın (ağaca takılmaları,çatıya inişleri saymıyorum) ikisi yerel olmayan pilot kazası idi...Tandem uçuşuna gelince ölüdenizde kurallar ne ise ordu boztepede o sekıldedir.
Saygılar.
Tarık YILDIRIM
Aircross Turkey Dealer
www.trfly.net
0533 32 497 42

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 13 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen htamerursavas » 2 ay 2 hafta önce (06.09.2017, 19:36)

Ben hiçbir şey anlamadım! Bu şikayete konu olan memur arkadaş kaç kişiyi uçuruyordu, piyasayı mı düşürüyordu niye birilerine bu kadar battı?? Çalışan memur adam taş çatlasa haftada iki kişiyi para alıp uçurur genelde eşi dostu uçurur zaten. Şirket kuracak vizyona sahip birinin reklamını veya farkını, kalitesini insanlara anlatacak kabiliyetide olmalıdır. Adamın memuriyetiyle ekmeğiyle niye oynuyorsun! Bu zamanda iş çıkışı çalışan memurlar, taksicilik yapan hafta sonu bahçelere rençberliğe giden insanları herkes takdir eder ki benim çalıştığım yerde düşük ücretle çalışan herkes altını çiziyorum herkes ikinci bir iş yapıyor.
Sen kalk adamı şikayet et sonra sen şikayet edilince vay efendim tepeyi kapattı. Bak Vali bey ne güzel izah etmiş. Türkiye'de uçuşlar izine tabidir. Sen single uçuşunu sallaya sallaya yaparken iyidi. Pilot olan kişi doğaya ve çevresine duyarlı olmalıdır. Madem böyle bir problem var bunu hep beraber çözmeliydiniz. Tepenin kapanması orada uçan herkesin kabahatidir. Adamın adını versen noolur vermesen noolur. Olan olmuş. Daha trajikomik hale dönmeden, bu problem ilkokulda arkadaşını şikayet eden öğrenci düzeyinden yetişkin ülke vatandaşı düzeyine çekerek güzelce çözülmüş. Umarım daha fazla sürüşme olmadan insanca iletişim sayesinde gelecek sorunlarda çözülür aşılır.
'It's easy when falling out of the sky in endless sink to get negative and pesimistic. Instead, believe in yourself, turn your sink alarm off and smile inwardly in anticipation of the ripping climb you've about to hit.' Bruce Goldsmith

Kullanıcı avatarı
rsntmz
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen rsntmz » 2 ay 2 hafta önce (07.09.2017, 01:17)

Tarık bey sözlerinizden bir şey anlamadım...Konuyu etik ile ilişkilendirmişsiniz..Ben arada bir bağ göremedim...bu konunun bu boyutu ile ilgilenmiyorumda...Her cümleniz ortamı bu forum olmauyan ayrı bir münazara konusu.Yerinin burası olamdığını düşündüğüm için uzatmıyorum.Sorumun gayet açık olduğunu düşünüyorum.Yolcusu ile birlikte Boztepeye çıkan bir tandem pilotu kimseye hesap vermeden uçuş yapabilir mi ?Yoksa Boztepe sadece orada şirket kuran ve para kazanan yerel tandem ve singıllara mı açık?

Kullanıcı avatarı
aspex
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen aspex » 2 ay 2 hafta önce (07.09.2017, 08:27)

Rusen bey sirket benim değil,bende arkadaşını,kızımı eşimi dostumu tandem uçuran biriyim...Arkadaşınızla istediğiniz kadar boztepeden uçun kimse buna karışmıyor...Boztepe insanların teleferıkle çıkıp sehri izlediği bir seyır terası dolaysıyla tandemciler ticari yolcuyu tepeden buluyorlar.Siz ordan bir yolcu alıp uçup indiğinizde bu benim eşim dostum derseniz türkiyenin hangi uçuş pistinde buna izin verilir?
Tarık YILDIRIM
Aircross Turkey Dealer
www.trfly.net
0533 32 497 42

Kullanıcı avatarı
rsntmz
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen rsntmz » 2 ay 2 hafta önce (07.09.2017, 09:11)

Tepeye çıkan ziyaretçilerin bahsi geçen kişiler ve ya şirketler ile uçmak zorunluluğu mu var? Orada eş dost akraba uçuran biri olarak sizinle uçmak isteyen ve uçuşunun parasını ödemek isteyen bir yolcu olduğunda ticariler ''hacı sen naptın?''demesin diye hayır mı diyeceksiniz? Uçuş sonrasında neden birilerine izahat vermek zorunda kalıyorsunuz?... Bu tip karakterlere ''Sanane ulan,kiminle istersem onla istediğim paraya uçarım'' demenin kanuni yaptırımı nedir? ...vs...Görülen o ki bu tartışmada net bir biçimde ortaya konamamış olsa da Boztepe'de gerçekleşen ticari uçuş faaliyetini hiç kimseye yar etmek istemediğinden dolayı gözünü her türlü insafsızlığa bürüyen bir guruh ile karşı karşıyayız...Bence her kim bu konularda devletin kurumu olarak yaptırım gücünü kullanıp Kanun,tüzük ...vs ile bu işleri düzenler işte o zaman adam olup allahın dağını tepesini ortak ortak kullanmayı öğreniriz.Ya da bu işlerin sonu henüz nerede olacağını bilmediğimiz bir yerde iki gün önce okul bahçesinde birbirini vuran okul servisçilerinin hayat hikayeleri gibi sonlanır..Tarık bey bence tepeye çıktığınızda oradaki ziyaretçilerden sizde kendinize yolcu bulabilmelisiniz...Hatta bulduğunuzu varsayıyorum..Bu gayet normal bir durum..Bundan sonra da gönül rahatlığı ile yolculu yolcusuz uçuş yapmanız dileğiyle....

Kullanıcı avatarı
aspex
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen aspex » 2 ay 2 hafta önce (07.09.2017, 10:47)

Ruşen hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Ben arkadaşıma söyleyim şirketi kapatsın,ne gerek var yolcu sigortasıydı tursap belgesiydi sportif turizm faaliyet belgesiydi faturaydı falan.....Hiç masrafsızda bu iş yapılıyormuş nede olsa....
Hatta bu bilgiyi ölüdeniz reaction ,gravity gibi şirketlerlede hemen paylaşmak lazım....kayıtsız kuyutsuz uçuş heryerde yapılabiliyormuş nede olsa....Sıfır masraflı sıfır evraklı sıfır prosedürlü kazanç....
Keşke ticaret sizin dediğiniz kadar kolay ve güzel olsaydı Ruşen bey...
Tarık YILDIRIM
Aircross Turkey Dealer
www.trfly.net
0533 32 497 42

Kullanıcı avatarı
rsntmz
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen rsntmz » 2 ay 2 hafta önce (07.09.2017, 11:29)

Sözlerinizin benim sorduklarımla ilgisi yok maalesef...O yüzden teşekkürünüzdeki kinayeyi dikkate almıyorum...Boztepe'de yada başka bir tepede herhangi bir resmi kural koyucu veya denetleyici kurumlardan biri ile ( SHGM,THSF,Polis,Jandarma,Sigorta şirketi..vs..) bağı olmayan,resmi görevi bulunmayan herhangi birinin o tepelere ne için çıktığını unutmasını,rol çalmasını komik buluyorum...Sorularıma cevap alabilseydim keşke deyip iyi uşuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 13 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen htamerursavas » 2 ay 2 hafta önce (07.09.2017, 15:03)

Ya bir avukat çıksa da aramızdan şu konuya bir açıklık getirse. Uçuş izni olmadan uçsak ceza kesiyorlar onu biliyoruz ama T1 olmadan eş dost uçursak, T2 olmadan ticari uçsak, sigortamız olmadan uçuş yapsak ne gibi bir yaptırımı olur. Tabi ki kimse şikayet etmezse kaza olmazsa bi yaptırım olmaz da kaza olursa hukuken nasıl olur. Ölüdeniz'de örneği olan olaylarda nasıl bir dava süreci işlemiş bir bilgi paylaşımı çok iyi olur.
Bunun dışında belgesiz ve sigortasız uçmanın (ticari olsun - olmasın) sorumsuzluk olduğunu ve kaza durumunda savunulacak hiçbir şeyinin olmadığını baştan kabul edelim lütfen. Belgesi ve sigortası olmayan pilotun bunların kendinde olmadığını anlatmadan yolcuyu uçurmasının ayrıca bir kabahat olduğunu da belirtmek lazım.
Ben bu problemin Ordu'ya yakışır şekilde iletişimle - istişare ile güzellikle hallolacağına inanıyorum. Bizler servis şöförü değiliz. Doğaya ve insana duyarlı sorumluluk bilinciye hareket eden spor ve doğa sever insanlarız.

Son beğenen rsntmz
'It's easy when falling out of the sky in endless sink to get negative and pesimistic. Instead, believe in yourself, turn your sink alarm off and smile inwardly in anticipation of the ripping climb you've about to hit.' Bruce Goldsmith

Kullanıcı avatarı
rsntmz
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen rsntmz » 2 ay 1 hafta önce (11.09.2017, 19:20)

Sözlerinize sonuna kadar katılıyorum Hüseyin bey...Bu konuları bende öğrenmeyi çok istiyorum..Ortada bir durum varsa ve buna bağlı bir yaptırm söz konusu ise bu konuda söz söyleme hakkı tepede en çok duranların değil hukukçuların veeya denetleyicilerin olmalıdır.

Kullanıcı avatarı
kakalamtahu
Ad Soyad: Hasan Tahsin Çervatoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #34 gönderen kakalamtahu » 2 ay 1 hafta önce (12.09.2017, 16:21)

Tepe açılmış sonuçta.

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #35 gönderen ymcbayraktar » 1 hafta 2 gün önce (13.11.2017, 20:49)

bir yerde bir şirket ticari uçuş yapmak için
1- A tipi seyehat acentasına bağlı olmalıdır
2- Vergi Mükellefi olmalıdır
3- Turizm müdürlüğünden izin almalıdır
4- Pilot sigortası ve koltuk sigortası yapmalıdır
5 -Ticari uçmak için T 2 belgesi resmi olarak zorunlu değildir bu sadece Ölü denizde kooparatifin uyguladığı bir kuraldır
6- Tepenin Notamı bulunmalıdır
7- Tepe Ticari uçuşlara acık olmalıdır
Bütün bunlar için Ticari faaliyet gösteren bir firma 70-ila 100 bin tl arası para harcar bu parayı çıkarmak devlete vergi ödemek için elbetteki bu şartlara uymayan insanların ticari yolcu uçurmasına izin vermez aynı şartları yerine getiren herkes aynı tepeyi kullanma hakkına sahiptir ancak insanlar para almadan yani ticari faaliyette bulunmadan elbette eşini dostunu uçurma hakkına sahiptir yeter ki art niyet olmasın
Tokat Zile Sportif Hv.Klb.Bşk

Kullanıcı avatarı
kibrisli61
Ad Soyad: Yüksel Değer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #36 gönderen kibrisli61 » 1 hafta 20 saat önce (15.11.2017, 01:34)

T2 si olmayana Türkiyede sigortalama yapılmıyor bilginize

“Genel Tartışma” sayfasına dön