Ordu da Olaylar Olaylar....

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
serdaryildiz52
Ad Soyad: Serdar Yıldız
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen serdaryildiz52 » 6 yıl 6 ay önce (02.09.2017, 01:11)

Son günlerde almış olduğum mesajlar ve arayan arkadaşlarımın anlattığı şeyler sebebiyle bu metni yazma gereksinimi duydum.
2017 haziran ayı itibariyle ordu’da tandem yamaçparaşütü için tepeye gittiğimizde içimizden bir arkadaşımızın “şirket kurdum ben artık uçuşlar şirket tarafından yapılacak, başka uçuşlara izin verilmeyecek.” demesi demesi bombanın fitilini ateşleyen cümle oldu aslında. Neye göre,kime göre, hangi yasaya, kurala göre uçuş yapamayacağımızı da söyleseydin de öğrenseydik. Hadi benim tandem belgem yok, olsun olmasın ordu’da uçmaya engel bir durum var mıydı? Düne kadar sen de belgen olmadan uçuyordun. Arkadaşımız masraf etmiş, kendi işini kurup bir şeyler yapmak istemiş, ticari olarak uçuş yapmak yerine çevremde ne kadar uçurmadığım arkadaşım, akrabam varsa, uçurmaya çalıştım. Neden mi? Çünkü durumun bu raddeye geleceği en başından belliydi.
Önce uyarma; şirket yetkilileri uçuş yapan memurları önce uyradılar. Şirketimde değilseniz uçamazsınız, belgeniz yoksa uçamazsınız, belgeniz olsa bile memursanız hiç uçamazsınız. Bizim maaşımız yatıyormuş, uçmak bizim neyimizeymiş.!!! Evet bu söylediklerimin hepsi gerçek. Allah’ın bildiğini kuldan mı saklayacağım. Şirketimiz resmiyette yamaçparaşütüyle alakalı hiç bir izin, ya da yetki belgesi ibraz etmeksizin, bizi uyardı. Uçamazsınız. Uçmayacaksınız. Uçurmayacağım. Burdan bizden habersiz kuş bile uçmayacak. Vs vs. Siz kimsiniz kardeşim? Siz kimsiniz?? Neye göre uçamam? Bana laf söyleme, belge getir.
İzin yok. Yetki yok. Belge yok.
Tam bu noktada kendi bacağına sıkma diye tabir edilen olay meydana geliyor. Uçan memur kim var.! Şunlar! Yazalım abi valiliğe bir dilekçe.
Kısaca değinelim bu dilekçeye; demiş ki arkadaşımız. Biz yamaçparaşütü yapıyoruz. Sigortamız var ama bak. Sigorta önemli tabi. Bi sigortamız var zaten. Başka hiç bir iznimiz yok. Onlar da olacak zamanla. Biz gerekli başvuruları yaptık. Sizin şu memurlar işimize engel oluyorlar, belgesi olan da var olmayan da. Bunlar uçup para kazanıyorlar. Biz defalarca uyardık, yapamazsınız, uçurmam dedik ama dinlemediler. Denetim mekanizmasının da yeterli olmayışından dolayı; burada bir parantez açmak istiyorum. Kim denetliyordu boztepeyi? Denetleyen biri var bunlar işini iyi yapmıyor bu memurlar uçup yasadışı iş yapıyorlar. Biz izinsiz uçuyoruz. Biz yetkisiz uçuyoruz. İzin almak içim müracaat ettik ama merak etmeyin.
Siz gerekli izinleri aldınız mı da bizi şikayet ediyorsunuz. Tamam gel bana evraklarını göster. Gerekli tüm izinlerini aldığını beyan et. Ondan sonra zaten kimseyi uçurmayabilirsin. Şimdi elimde tek koz var; o da memur olmanız. Siz misiniz uçan alın size şikayet.
Bana ve diğer şikayet edilen arkadaşlara kurumlarda soruşturma açıldı.
“ben size demedim mi boztepe’de benden habersiz kuş bile uçmayacak diye, hadi bundan sonra da uçun bakalım.”
ben uçmayadevam ettim. Uçuşlardan hiçbir ücret almadan, uçmaya devam ettim.
Bu arada ben sezon başında arkadaşımızdan izin aldım sağolsun bana izin verdi. Çok sağolsun. Arkadaş eş dost akraba olmak kaydıyla uçabilirmişim.
Artık nerde denk gelirsek kalkarken ya da inişte uçurduğum insanları sorgulama fasılları başladı. Koşa koşa yanıma kadar gelip; serdar beyle uçtunuz nesi oluyorsunuz?? Sizden para aldı mı? Nerden tanışıyorsunuz? Hangi dayısının oğlusunuz.? Vs vs. Bunlar benim yanında olduğum. Bir de benim yanında olmadıklarım var. Sen işi gücü bırak kimle uçtu onla takip et uzaklaşınca durdur; serdar sizden para aldı mı? Şaka gibi evet! Bunu bana yapan benim arkadaşım zannettiğim bir insan.
Yine bir gün uçuşa çıktım bayan bir arkadaşımla; iniş yaptıktan sonra polis arkadaşlar geldi. Hayırdır abi? Serdar şikayet var; yabancı turistlerle para karşılığı uçuş yapıyormuşsun. Cümle yanlış anlaşılmaya elverişli. :) nereliymiş bu arkadaş peki abi dedim. Arapmış. :) arkadaşı çağırdım geldi. Dedim ki. Seni arap turist zannedip polisi aramışlar. Sizin şu memur. Araplarla ilişkilerimizi bozcak diye heralde. =) ordan birisi gelmiş kızcağızı sıkıştırıyor, senden para aldı mı? Yoo niye alsın. O bana para versin benle uçtu diye. Bak başın kapalı allah için doğruyu söyle.? Nolur doğru söyle. Yemin et para aldı mı almadı mı?? Evet evet bu da oldu. :)
neyse ben bu olaydan sonra mı önce mi tam hatırlamıyorum. Bir dilekçe de ben yazdım. Asıl önemli konu bu. Ben bir dilekçe sayesinde tepe kapattırmışım. Evet tepe kapandi 3 gün sonra spor amaçlı uçuşlara açıldı ancak ticari faaliyet yapanlara kapatıldı. Haklı sayın vali. Ben de olsam ben de kapatırım.
Sen izinleri alma? Bir de gel benim memurumu şikayet et. Biz uçcaz. Yok yaa. Oldu paşam. Başka. Çay da söyleyelim mi? Sayın valimizin tepkisi şu şekilde. “adamlar izin almamışlar gerekli prosedürleri uygulamamışlar ama uuçuyoruz. Neye göre uçuyorsun kardeşim sen. Burada bir kişinin kılına zarar gelse, ben kime veririm bunun hesabını.” git izinlerini al, ondan sonra uç. Adamın yaşam felsefesi fatih terim’le aynı çünkü; “taktik maktik yok . Bambambam. Bunda da izin mizin yok. Uçuçuç”

yazdığım dilekçenin kısaltılmış ana içeriği şöyledir. “2017 haziran ayından itibaren uçmak için boztepe’ye gittiğimizde bu güne kadar hiç yaşanmamış bir durumla karşı karşıyayız. Şirket kurduğunu söyleyen arkadaşlar. Boztepeden onların izni olmadan uçuş yapılmayacağını, uçuş yaparsak bizi şikayet edeceklerini, polis çağırıp malzemelerimize el koyduracaklarını söylemektedirler. Bu gibi firmaların hangi kurumlardan izin almaları gerektiği konusunda yapmış olduğum araştırmada; firmanın tursab tarafından verilen belgesinin, ticari faaliyet yapan firmanın; ticari yamaçparaşütü yapabilir izninin, ticari faaliyet kolu olarak yamaç paraşütünün olup olmadığını.sivil havacılık tarafından notamınıni çevre ve şehircilik ,il gençlik ve spor, il turizm müdürlüğünden gerekli izinlerinin alınıp alınmadığının, valilik tarafından uçuş yapılan yerin uçuş parkuru ilan edilip edilmediğinin, kalkış ve iniz alanlarının belirlenerek, kıralanıp kiralanmadığınıuçuş yaptıkları malzemelerin kontrolünün yapılıp yapılmadığının, en önemlisi de şu uçuş yapan pilotların ticari tandem yamaçparaşütü sertifikasının olup olmadığının araştırılarak, hiçbir belge ibraz etmeksizin, yapmış olduğumuz uçuşlara engel olmak isteyen bu kişilerin denetlenerek gerekli izinlerinin alınıp alınmadığının araştırılmasını.”

benim bu dilekçemle tepeyi kapamışlar. Öyle diyor arkadaşlar. Tüm orduya şu haber yayılmış. Serdar tepeyi kapattı. Sayın vali duysa. Beni yanına çağırır :)
evet gülüyorum ama bi olay daha var onu da anlatacağım birazdan. Siz kimsiniz de hakkımda olur olmaz şeyler söyleyip insanları bana karşı dolduruyorsunuz. Vatandaş tepeye gelip beni soruyor. O bir daha bu tepeye adımını atamaz ne demek kardeşim. O şerefsizi birdaha burda görmeyeyim.ne demek? O bizim işlerimize engel oldu, tepemizi kapattı, onun allah belasını versin.. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz bana bunu bir açıklayın.
Siz hiçbir izin almadan uçacaksınız.ben arkadaşımı uçurdum diye şikayet edeceksiniz soruşturma geçireceğim. Polis çağırcaksınız üstüne bir de unutmadan, o olaydan bir hafta sonra sen git bir kızcağıza para ver, serdarı ara uçmak istediğini söyle, uç, para ver, biz de polise şikayet edelim. Biz bunun para aldığını ispat edemiyoruz çünkü.
Biri arayıp uçmak istediğini söylüyor. Numaramı nerden aldığını sorduğumda internetten diyor. Neysehikaye kısmına gerek yok. Olay yeterince mide bulandırıcı zaten. Seviyenin yeryüzünün de altına indiği bir durum yaşanıyor. Madem para almıyordun niye mi uçtum. Ben bunu anlamayacak mıyım onu sorun önce. İnternete yazalım o zaman herkesin şahsi numarası çıksın. İlk dakikadan hatayı yaptı zaten. Ki uçmak istiyorum diyen insan soru sorar heyecanlanır, hiçbir tepki yok. Sanki taksi çağırıyor. Gerisi malum. Polis çağırmışlar yine. Sizin memur parayı alacak şimdi koşun koşun. Ee noldu almış mı bi kontrol et sonra ara polisi. Ben bunu yapan insana biraz kızdım bağırdım, ertesi gün hata yapmış olabilir ama benim yaptığım bana yakışmadı deyip, gidip özür diledim. Yapım gereği sinirli kavgacı biri değilim.
Son bu olan yüzünden parasını yatırdığım kayserideki yarışmaya da gidemedim. Müdürüm seni niye şikayet ediyolar dedi açıklamamı dinlemedi bile izinlerimi kapattı.
Olaylar bunla da kalsa yine iyi. Hakkımda neler neler söyleniyor. Hepsi harfiyen geliyor bana. Bu seviyesizlik nedir? Bu ego, bu kendini herşeyi biliyomuş gibi görmek nedir. Zamanında nasıl bir ezilmişse arkadaşlar şu an egolar bulut tabanında:) lafı fazla uzatmaya gerek yok. Hakkımda söylediğiniz iftiraları çok iyi biliyorsunuz. İnsanlara anlatığınız şeyleri tek taraflı anlatmayın ki hak geçmesin. Onlardan da bahsedeyim mesela. Yamaçparaşütü pilotunu geçtim hiç tandem bile uçmamış insanlardan gelen mesajlar var mesela. Birini aynen yazıyorum; “ paraşütçülük yapıyorsun hiçbir sigortan, belgen yok onun bunun hakkını çalıyorsun.” bari pilot olsaydı yazan. Tanıdığım bir insan işte kim olduğu önemli değil. Bunları dedin bu vatandaşa. Sen yaptıklarını anlattın mı?? Biz bunları bunları yaptık bu adama. Hakkına girdik allah bizden bunu fazlasıyla çıkarır korkusu yok tabi. Ağzına geleni söyle. Neyse gençler
ben hakkımda konuşup beni sağda solda kötüleyenlere hakkımı helal etmiyorum bu kadar açık ve net. Adamın benle muhabbeti yok instagram üzerinden yazmış sen bunla ngeçen sene niye uçtun? Bu adam şöyle. Bu adam böyle. Bunu diyen adam da t1 li bi de. Bari t2 li olsaydın da adam haklı diyebileydim. Buraya kadar okuduğun için teşekkür ederim ağabeyim kardeşim.
Son olarak siz arkamdan konuşanlara sözüm o ki.
Yaptığınız her şeyden çıksın hakkım. İftira atmak kötülemekte haktır. Bu dünyada olmazsa bile öbür dünyada hakkım bakidir.
Allah benim kalbimi çok iyi biliyor.
Sizin kalpleriniz o kadar kararmış ki. Paradan başka hiçbirşey bilmez olmuş….

Son beğenen Zen Air Sports

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen htamerursavas » 6 yıl 6 ay önce (05.09.2017, 15:30)

Allah sabır versin diyorum baya canınızı sıkmışlar anlaşılan. Devlet memuru olduğunuzu bile bile işinizle ekmeğinizle uğraşmışlar. Siz bir de hala arkadaş diyorsunuz. Bence çok iyimsersiniz. Ben sizin yerinizde olsam bahsi geçen şirket ve pilotların bütün belgelerini izinlerini aynı sizin yaptığınız gibi sorgular varsa eksikleri şikayet ederdim.

Kullanıcı avatarı
kakalamtahu
Ad Soyad: Hasan Tahsin Çervatoğlu
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Ordu da Olaylar Olaylar....

Mesaj #3 gönderen kakalamtahu » 6 yıl 6 ay önce (12.09.2017, 16:14)

Vay be Ordu'da neler olmuş. Ben de Kayseri'ye niye geç geldin diyordum.

Kullanıcı avatarı
talha2008
Ad Soyad: Galip Arslan
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Ordu da Olaylar Olaylar....

Mesaj #4 gönderen talha2008 » 6 yıl 6 ay önce (12.09.2017, 21:18)

Burdan ordu pilotlarına, özellikle Tarık YILDIRIM ve daha önceden hiç tanımadığım arkadaşlarına sonsuz saygılarımı sunuyorum. Ben de yamaç paraşütüne gönül verenlerdenim. Tarık hocamla bir kez whatsapp üzerinden konuştuk. kendisi beni tanımıyordu. Kendisinden ücret veya kulüp üyeliği karşılığında bana uçmak için kanat temin edip edemeyeceğini sordum. Bana söylediği şuydu; gel kardeşim ekipmanın yoksa benimkilerle uçarsın... ve gittim. harbiden de arabasının bagajına doldurmuş getirmiş ne lazımsa. kamerasına kadar. Tepeden önce pilot gönderip beni kalkışta destekledi. ve gönderdiği pilot la yönlendirip güvenli bir şekilde inmemi sağladı. ve bu esna da bana jest olsun diye de kendi kamerasını çekim için verdi. Tepe ye kanadı geri götürdüğümde kesinlikle ücret talebi olmadığını söylediği için kendisine öğle yemeği teklifinde bulundum. fakat bırakın yemeği, bir çay dahi kabul etmedi. ve işin en güzel yanı, boztepede gez keyfine bak, işin bitince gel bir sorti daha uç dedi. ve ben 2. sortiyi de uçtum. aynı keyifle. Ben bu iyiliği hiç bir zaman unutamam. Ve orda ki diğer pilot arkadaşların samimiyetini ve yardımseverlikte yarışmalarını. Kendilerine bir defa daha teşekkürü borç sayıyorum. Böyle insanlarla karşılaşmak insana başka bir keyif veriyor.

Son beğenen aspex