SGK kapsamı ve acil müdahalede yaşanabilecek aksaklıklar

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Mesajlar: 198
Kayıt: 26.10.2012, 23:32
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Şehir: İzmir
Aldığı Beğeni: 79 / 9
Pilot Menüsü: 

SGK kapsamı ve acil müdahalede yaşanabilecek aksaklıklar

Mesaj #1 gönderen htamerursavas » 1 yıl 1 ay önce (11.01.2018, 15:20)

Sgk mevzuatında yapılan çeşitli değişikliklerle acil serviste yeşil alanda değilseniniz yani gerçekten acilseniz kimse para alamaz (özel hastane dahil)
Sgk'nın bu konuda acil tanımı aşağıda var.
(4) Tescil işlemi yapılmamış olan kişilere sunulan sağlık hizmetleri bedelleri Kurumca ödenmez.
(*) Acil hal; Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24
saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna
nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlardır. Bu nedenle
sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir.
Yakın zamanda genelgede yapılan bir değişiklikle de acil durum için yapılan tüm tedaviler bu kapsama alındı. Yani kişinin acil hali geçse de işlemlerden para alınmaması lazım ama öyle olmuyor. Bakınız Hürriyetin haberi:
http://www.hurriyet.com.tr/ozel-hastane ... i-40520385
Bu haberde özel hastanelerin durumu masaya yatırılmış ama sigortanız yoksa devlet hastanesi de size aynı muameleyi çekiyor çünkü devlet hastanesine de zarar etme deniyor.

Yani apandisit olduğunuzda sıkıntı yok. Acile gir, ameliyatını ol tek kuruş ödeme çık. Sonra poliklinik ücretli tabi o ayrı. Düş beyin kanaması geçir- ameliyatını ol- yoğun bakıma gir tamam sıkıntı yok ama yoğun bakımdan çıkınca ortada problem var. Aciliyet bitti. İyileşme devam ediyor. Ek tetkik tedavi yok. Yani şuramda şu da vardı yok güle güle. Diğer tedaviler ücretli. Bizim kaval kemiği kırığında da bu problem var. Hasta acile geldi. Alçıyı yaptın. Ameliyat acil değil. İstersen 1 hafta sonra olursun. E bu kırık 20 yıl önce alçı ile tedavi ediliyordu. Kimse aynı gün veya ertesi gün bu ameliyatı yapmıyor. Nasıl olcak yani alçı 100 lira ameliyat 5000 lira. İşte bu durumda ilk gittiğin hastanede kalınca yani aynı hastanede olunca problem çıkmıyor. Ancak başka hastaneye gitmek istediğinde kimse kaval kemiği kırığını 112 ile sevk vermez. Diğer hastane acili de acil değil diyecek polikliniğe git. Senin acil kırığın elinde patladı işte. Kısaca bu tip yarı acil durumlarda problem çıkabiliyor.
Özel hastaneyi düşünmeyelim ama kısaca bahsedeyim durumdan. Bu adamlar para kazanmak için hastane açıyor. Özel Hastane işte aynı ameliyatı 15000 liraya yapıyorken acilden giren hastaya Sgk 1500 ödediği için yapmak istemiyorlar. Güzelce acilden sevk ediyorlar veya acil durumu biter bitmez ya git ya da kesenin ağzını aç diyorlar. Ben ayrıntıyı bilmiyorum ama kimse zarar etmek istemez. Sgk protokolü imzalamasa hasta sayısı çok azalır. İmzalasa bir sürü yaptırımı var. Çoğu imzalıyor ama işine gelmeyen kısmında yan çiziyor.

Bir de şu durum var ortopedi için mesela ilk planda belirlenemeyen acil olmayan durumlar var. Çapraz bağ yırtığı, kıkırdak yaralanması, yara yeri enfeksiyonu veya ilk tedavisi yapılan kırığın kaynamaması gibi durumlar da olabilir. Bunların tedavisi daha pahalı.
Bir diğer durum ise özel ameliyat prosedürü gerekmesi. Yani leğen kemiği kırığı (pelvis) her merkezde yapılmaz. Üniversite hastanesinde hoca size bu ameliyata benim girmemi istiyorsan para yatırman lazım diyebilir (sgk'lı bile olsan diyebilir). O bölgede devlet hastanelerinde bu ameliyatı yapan doktor olmayabilir ve sadece özel hastanede yapılıyor olabilir. Örnek olarak arka çapraz bağ yaralanması veya dizin çoklu bağ yaralanması güzel bir örnek buna.

Yani genel sağlık sigortası yaptırın arkadaşlar. Maddi durumunuz iyiyse tamamlayıcı sigortlar gerçekten işe yarar ancak yatarak tedavi tahahütlerinin yüksek olmasına dikkat edin derim.

Son beğenen alp78


Raks ederken balkonumda yine uçmak var aklımda' Vega
Kanatlanıp uçsam mı gökyüzüne? ' Flört


Kullanıcı avatarı
denizkara
Mesajlar: 20
Kayıt: 22.10.2018, 09:45
Ad Soyad: Deniz Kara
Şehir: Mardin
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

SGK kapsamı ve acil müdahalede yaşanabilecek aksaklıklar

Mesaj #2 gönderen denizkara » 3 ay 3 hafta önce (25.10.2018, 10:41)

Teşekkürler güzel bilgilendirme hocam...


“Genel Tartışma” sayfasına dön