Mide bulantisi

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Janjan
Mesajlar: 57
Kayıt: 15.10.2016, 19:53
Ad Soyad: Kerem Kul
Şehir: Siirt
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #1 gönderen Janjan » 1 yıl 8 ay önce (17.07.2018, 18:50)

Cok gez basima geliyor, uzun sureli ucuslarda malesef istifra(kusma) basima geliyor, ve malesef havada gerceklesiyor. Allahtan arazideyim. Bu sorunu yasayip ta cozen veya nasil cozulecegi ile ilgili fikri olan varsa lutfen yardimci olsun aksi halde ucuslarimi cok etkiliyor konsantre olamiyorum. Simdiden tesekkurler


Sent from my iPhone using Tapatalk
Saygılarımla..


Kullanıcı avatarı
Horozoğlu
Mesajlar: 65
Kayıt: 20.04.2016, 11:28
Ad Soyad: Burak Horozoğlu
Şehir: Kocaeli
Aldığı Beğeni: 26 / 1
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #2 gönderen Horozoğlu » 1 yıl 8 ay önce (17.07.2018, 22:54)

emedur
Kocaeli Hava Sporları Kulübü Derneği
http://www.kocaeliyamacparasutu.com
http://www.kartepetandem.com
TB2NGJ

Kullanıcı avatarı
huzzik
Mesajlar: 414
Kayıt: 13.03.2007, 17:35
Ad Soyad: Salih Ünlütürk
Şehir: Aydın - İzmir
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #3 gönderen huzzik » 1 yıl 8 ay önce (18.07.2018, 12:49)

ilaç haricinde yediğin şeye akşamdan dikkat etmeye başlayabilir ve malzemenin sana uygunluğunu, harnesin ayarını gözden geçirebilirsin.
İzmir Yamaç Paraşütü Okulu
Salih ÜNLÜTÜRK
0 544 448 99 51
https://www.izmiryamacparasutuokulu.com/

Kullanıcı avatarı
Pinokkyo
Mesajlar: 98
Kayıt: 23.11.2009, 13:54
Ad Soyad: Önder Aşık
Şehir: Denizli
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #4 gönderen Pinokkyo » 1 yıl 8 ay önce (18.07.2018, 14:45)

Salih merhaba
Cross denemelerimden bir tanesinde aynı şikayetle termiğin göbeğinden söve söve inmek zorunda kalmıştım. İndikten sonra hatayı yediğimde içtiğimde, kılık kıyaferimde ya da eksik dinlenme gibi sebeplerle kendimde aramıştım. Gerek mental, gerek yediğim ve içtiğim, gerekse de uyku ve dinlenme açısından bir sonraki crossa kendimi zıpkın gibi hazırlamıştım fakat o da ne, yine aynı sorunla baş başa kalmış ve uçuşum keyiften öte işkenceye dönüşmüştü.
Son cross öncesi Burak kardeşimin önerdiği gibi bir tane Emedur salladım aşağıya ve çok şükür bu seferki uçuşumda rahatlamıştım. Yalnız ben yaşamadım ama Emedur kullanıp da havada güçten düştüğünü ve uykusunun geldiğini söyleyen arkadşalar da var. Yine de kullanmadan önce bir doktora danışmakta ve yan etkilerine göz atmakta fayda var.
İstikbal göklerdedir;
çünkü göklerini koruyamayan
uluslar yarınlarından asla
emin olamazlar.
ATATÜRK 1925

Kullanıcı avatarı
tarikkk
Mesajlar: 21
Kayıt: 11.05.2010, 22:46
Ad Soyad: Tarık Demir
Şehir: Ankara
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #5 gönderen tarikkk » 1 yıl 8 ay önce (18.07.2018, 22:19)

Eğer emadur vb ilaçlarla hemen geçiyor ise zaten önemli bir sorun değil yediğin içtiğinle ilgilidir, ancak ilaçlarla geçmiyorsa ki bende uzun süre geçmemişti tek ama tek çaren çok uçup kafayı alıştırman.. Merak etme Birden geçiyor,gerçekten zor bir durum çeken bilir. iyi uçuşlar

Kullanıcı avatarı
Adem Tırpancı
Mesajlar: 47
Kayıt: 29.01.2013, 15:23
Ad Soyad: Adem Tırpancı
Şehir: Kahramanmaraş
Aldığı Beğeni: 4 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #6 gönderen Adem Tırpancı » 1 yıl 8 ay önce (19.07.2018, 00:39)

Cross uçuyorsanız irtifa ile alakalıdır arkadaşlar. Yüksek irtifa hastalıklarının başlangıcı 2400 metre olarak kabul edilir. Ancak bu kişiden kişiye de değişebilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, uyku hali vb. belirtilerle kendini gösterir. Genelde akut dağ hastalığı olarak bilinir ve dağcılarda daha sık görülür. 5 bin metrelerde oksijen seviyesi deniz seviyesindeki miktarın yarısına kadar düşer. 8 bin metreden sonra da oksijen oranı 1/3'e düşer ve bu irtifalarda görülen ileri safha rahatsızlıklar sonucunda yüksek irtifa akciğer ve beyin ödemi gibi öldürücü sonuçlar oluşabilir. Belirtilerin yok olması için en etkili tedavi yöntemi hastayı vakit kaybetmeden düşük irtifalara indirmektir.

Bu yazıda oldukça detaylı bilgiler bulabilirsiniz: http://www.tolgakanik.com/yazilar/ilkya ... staliklari


Kullanıcı avatarı
SHaDoW
Mesajlar: 143
Kayıt: 11.07.2009, 00:34
Ad Soyad: Ahmet Tokalı
Şehir: Adana
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 1
Yaş: 41
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #7 gönderen SHaDoW » 1 yıl 8 ay önce (20.07.2018, 11:38)

Reçetesiz satılan bir ilaç olduğu söylense de Emedur'a dikkat etmekte fayda var. Muhtemelen çok nadir görünen bir ilaç alerjisi olmalı ama Karaman Karadağ'da Güney take offta Emedur aldıktan 15 dk sonra şah damarımda kuvvetli bir baskı, şiddetli baş ağrısı, burunda tıkanma ile karşılaştım..

Hemen bir tansiyon aleti ile tansiyonuma baktık.. Belirtilere ek olarak tansiyonu 15 görünce, hızla en yakın sağlık kuruluşuna gidelim, çok kötüyüm dedim. Aramızdaki en hızlı şoför olan Zekai abimiz ile hemen yola çıktık.. Durumumu kötü görüyor kalbimin atışını dahi duyabiliyordum.. :( Yolda şiddetli baş ağrısı, kalbimin çok hızlı çarpması, şah damarımda baskı, burunda tıkanıklık (çok şükür ağızdan nefes alabiliyordum) belirtilerine ek olarak şiddetli ve tüm vücutta kaşıntı da başladı. Sağlık ocağına ulaşınca sağlık ocağı hekimi hızlı bir şekilde avil isimli ilacı uyguladı, hemen Karaman'dan ambulans çağırdı.. Ambulans ile sağlık ocağı - Karaman arası bir noktada karşı karşıya geldik. Sonrası ambulans ile hastahaneye ulaşım ve hastahanede kontroller.. Nabız 158.. (100 üzeri taşikardi olarak anılıyor) Serum, kan testi, Ekg vs vs derken yaklaşık bir buçuk saatte normale döndüm.

Çıkışta doktora sordum. Hızla hastahaneye gelemesek geçer diye düşünsek ne olurdu? diye.. Malesef ölüme kadar gidebilirdi dedi.. Saniyeler içinde karar verip hızlı hareket etmemiz, belki de yaş itibari ile kalbin pes etmemesi kötü bir duruma neden olmadan atlatmamı sağladı..

Netice itibari ile bu gibi ilaçlarda çok az da olsa alerji riskinin bulunduğunu lütfen göz önünde bulunduralım. Hatta ilk defa kullanıyorsanız şehirde hastahane yakınlarında falan denemekte fayda var. Arazide arı sokması, yılan vs gibi zehirlenme veya alerjik durumlar için tedbiren avil bulundurmakta fayda olduğunu öğrendim. Bu gibi durumda avil uygulayıp en yakın "hastahane"ye gitmek gerekiyormuş. Dışardan ilaç enjeksiyonu da ayrı bir dert ve ilk yardım eğitimimiz olsa da yetkimiz dışında kalıyor.. Eğer şanslı isek (ki genelde çok şükür oluyor) ekipte doktor veya enjeksiyona yetkili bir sağlık personeli olması büyük bir avantaj..

Herkese güzel günlerde emniyetli uçuşlar diliyorum.. Sağlıkla kalın..
Gökyüzü geniş, herkese yer var

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Mesajlar: 198
Kayıt: 26.10.2012, 23:32
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Şehir: İzmir
Aldığı Beğeni: 80 / 9
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #8 gönderen htamerursavas » 1 yıl 8 ay önce (23.07.2018, 12:38)

Bu yaşadığın hadise birçok pilotun başına gelen araç tutması (taşıt tutması) benzeri bir hadisedir. Bu bir hastalık değildir. Hipoksi ile alakası yoktur. Hipoksinin ilk belirtisi hava açlığıdır. Hava az gelir derin derin solumaya başlarsınız. Nefesinizi tutup deneyebilirsiniz. İrtifa hastalığı hipoksiye yani oksijen azlığına uzun süre maruziyetle ortaya çıkar yani aynı gün içinde saatlerce veya günlerce.
Taşıt tutması göz, iç kulak ve pozisyonel duyu organlarımızın gönderdiği iletilerde beyinin konumunu ve gidiş yönünü tam algılayamaması olarak özetlenebilir. Geçmeyebilir ancak azalacağına emin olabilirsin. Genel olarak araç tutması ile ilgili internetteki önerilere uyabilirsin.
Emedur iyi bir ilaç. Normalde uyku hali yapmaz ancak yerde veya otobüs seyehatinde denemelisin.
Metpamid daha etkili bir ilaç ancak uyku hali yapabilir. Bu öğlen vakti havada uyuyacağın anlamına gelmez; hafif sersemlikte yapabilir ancak uyku hali yapmayadabilir. Bunu da yine yerde denemen gerekir.
Dramamine de yine uyku yapabilir. Yine yerde denemen gerekir.
Taşıt tutmasını çekenler seni daha iyi anlayıp yardımcı olabilirler. Çok yemek, uçmadan hemen önce yemek ve psikolojik durumun da çok etkili.


Bunun dışında vertigo (baş dönmesi) adı üstünde baş dönmesi ile başlayıp bulantıya neden olan ancak çok az sıklıkta kusmaya neden olan bir durumdur. En sık orta kulaktaki taşların kireçlenmesiyle oluşan ve kolayca tedavi edilebilen bir durumdur. Sende bu hastalık yok gibi duruyor ancak baş dönmesi ön planda ise ve görüntü dönüyormuş veya bir tarafa düşüyormuş gibi hissediyorsan KBB uzmanına görünmelisin.

Taşıt tumasıyla ilgili bir link http://www.doktoryusufsener.com/sorular.html

Son beğenen BerkhanB
Raks ederken balkonumda yine uçmak var aklımda' Vega
Kanatlanıp uçsam mı gökyüzüne? ' Flört

Kullanıcı avatarı
Janjan
Mesajlar: 57
Kayıt: 15.10.2016, 19:53
Ad Soyad: Kerem Kul
Şehir: Siirt
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Mide bulantisi

Mesaj #9 gönderen Janjan » 1 yıl 8 ay önce (24.07.2018, 21:40)

Hocam KBB uzmanina da gorundum sol kulakta zar ustu kapanma var dedi ilac verdi bi hafta sinra temizleriz dedi ama ondan olabilecegini pek tahmin etmiyorum dedi. Dahiliye ise endoskopi oerdi onun icin randevu aldim bu hafta onu da yaptiricam, genel tahlillerim hepsi temiz cikti. Bu hafta icinde belli olacak. En kotu ihtimalin psikolojik olmasi temennim


Sent from my iPhone using Tapatalk
Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Mesajlar: 198
Kayıt: 26.10.2012, 23:32
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Şehir: İzmir
Aldığı Beğeni: 80 / 9
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #10 gönderen htamerursavas » 1 yıl 8 ay önce (26.07.2018, 14:11)

Kardeş araç tutması psikolojik değildir. Bütün canlılarda görünür. Kuşlarda bile. Kıçın kuşamda otururken kulağından ve gözünden hareket ettiğin sinyali gelince oluyor bu. Gastro yakaladığına tüp sokuyor Genel cerrahlar millette apandisit bırakmadı. Sen bunu yaşayan pilotların özelden tel numarasını iste.
Raks ederken balkonumda yine uçmak var aklımda' Vega
Kanatlanıp uçsam mı gökyüzüne? ' Flört

Kullanıcı avatarı
Janjan
Mesajlar: 57
Kayıt: 15.10.2016, 19:53
Ad Soyad: Kerem Kul
Şehir: Siirt
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Mide bulantisi

Mesaj #11 gönderen Janjan » 1 yıl 7 ay önce (11.08.2018, 14:19)

Sayin hocam endoskopi oldum fakat hafif odem varmis, ama hala ucarken midem bulaniyor ,kusuyorum, bir kere emedur aldim o da ise yaramadi, bir arkadasim vardi o da hep kusuyordu ama onunki simdi gecti alistim diyor, eger alismaya bagli bir surec ise yapacak bir sey yok, artik zamanla beklicem ve gorecegim, umarim gecer, tavsiyeleribiz icin de cok tesekkur ederim..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Saygılarımla..


Kullanıcı avatarı
sevdalıdrn
Mesajlar: 15
Kayıt: 05.09.2018, 16:32
Ad Soyad: sevda
Şehir: Ankara
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #12 gönderen sevdalıdrn » 1 yıl 6 ay önce (06.09.2018, 11:54)

hocam merhabalar. yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor öncelikle. mideniz boş olur ise kusma şansınız o kadar azalır ama bulanma işini çözmeniz gerekebilir sanırım.

Kullanıcı avatarı
musterdo
Mesajlar: 67
Kayıt: 08.08.2011, 12:54
Ad Soyad: Mustafa Erdoğan
Şehir: Ankara
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #13 gönderen musterdo » 1 yıl 6 ay önce (11.09.2018, 00:02)

Merhabalar orta kulak ile ilgili fiziksel bir rahatsızlığınız yoksa mide bulantısı için birkaç öneride bulunmak istiyorum 1* öncelikle bir gün öncesi beslenme ve dinlenmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum aşırı alkol ve düzensiz uyku performansı etkileyecektir 2* harnesin çok iyi ayarlanması gerekiyor uçuştan sonra karın kaslarınız da fazlaca ağrı varsa bu harnes ayarınızın doğru olmadığının işareti olabilir 3* uçuştan önce gazlı içecek yada gaz yapan yiyeceklerden uzak durun bunlar midede ve bağırsaklarınızda hava boşlukları oluşturacak irtifaya çıkıp indikçe basınç hacim değişikliklerinden sizi fazlaca etkileyecektir 4* bakış noktanızı devamlı aşağı yada kanat üzerinde sabitlemek yerine ufuk hattı, diğer kanatlar bulutlar üzerinizde gezdirin Rahat olun derin nefes alın verin ucuş süresini artırdıkca azalacaktır iyi uçuşlar ...

Kullanıcı avatarı
Janjan
Mesajlar: 57
Kayıt: 15.10.2016, 19:53
Ad Soyad: Kerem Kul
Şehir: Siirt
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Mide bulantisi

Mesaj #14 gönderen Janjan » 1 yıl 6 ay önce (18.09.2018, 23:04)

Tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim,inanin soylediginiz 3 maddeye de dikkat ediyorum..yaptigim tum tetkikler temiz cikti, yani midede herhangi bir sorun yok.. yalniz arastirdigim kadariyla bu durum bir cok pilotun basina geliyormus.. onlardan aldigim bilgiye gore bu alisma sureciyle alakali bir sey .. bana verdikleri tavsiye su: ucarken kusman bormal ve kusmani engelleme ,cok fazla zorlanmadigini hissediyorsan ucusuna devam et gerekirse yine kus,zamanla bu duruma alisip kismalarin kesilecek,diye... baska bir pilot arkadasim korkudan ,tedirginlikten olabilir dedi.. suanda uzun sure ucusum gerceklesmedi,bunlari deniyecegim bakalim ne olucak. Tekrardan tesekkur ederim..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
canergkts
Mesajlar: 32
Kayıt: 12.10.2018, 09:49
Ad Soyad: Caner Göktaş
Şehir: Muş
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #15 gönderen canergkts » 1 yıl 5 ay önce (24.10.2018, 12:48)

Bir şeyden korkuyorsanız onun üzerine gitmelisiniz mantığı ile hareket etmek ne kadar doğru bilemedim ama uçmanız lazım bol bol :D“Genel Tartışma” sayfasına dön