Mide bulantisi

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Janjan
Ad Soyad: Kerem Kul
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #1 gönderen Janjan » 5 yıl 8 ay önce (17.07.2018, 18:50)

Cok gez basima geliyor, uzun sureli ucuslarda malesef istifra(kusma) basima geliyor, ve malesef havada gerceklesiyor. Allahtan arazideyim. Bu sorunu yasayip ta cozen veya nasil cozulecegi ile ilgili fikri olan varsa lutfen yardimci olsun aksi halde ucuslarimi cok etkiliyor konsantre olamiyorum. Simdiden tesekkurler

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kullanıcı avatarı
Horozoğlu
Ad Soyad: Burak Horozoğlu
Aldığı Beğeni: 27 / 1
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #2 gönderen Horozoğlu » 5 yıl 8 ay önce (17.07.2018, 22:54)

emedur

Kullanıcı avatarı
huzzik
Ad Soyad: Salih ÜNLÜTÜRK
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #3 gönderen huzzik » 5 yıl 8 ay önce (18.07.2018, 12:49)

ilaç haricinde yediğin şeye akşamdan dikkat etmeye başlayabilir ve malzemenin sana uygunluğunu, harnesin ayarını gözden geçirebilirsin.

Son beğenen polatt

Kullanıcı avatarı
Pinokkyo
Ad Soyad: Önder Aşık
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #4 gönderen Pinokkyo » 5 yıl 8 ay önce (18.07.2018, 14:45)

Salih merhaba
Cross denemelerimden bir tanesinde aynı şikayetle termiğin göbeğinden söve söve inmek zorunda kalmıştım. İndikten sonra hatayı yediğimde içtiğimde, kılık kıyaferimde ya da eksik dinlenme gibi sebeplerle kendimde aramıştım. Gerek mental, gerek yediğim ve içtiğim, gerekse de uyku ve dinlenme açısından bir sonraki crossa kendimi zıpkın gibi hazırlamıştım fakat o da ne, yine aynı sorunla baş başa kalmış ve uçuşum keyiften öte işkenceye dönüşmüştü.
Son cross öncesi Burak kardeşimin önerdiği gibi bir tane Emedur salladım aşağıya ve çok şükür bu seferki uçuşumda rahatlamıştım. Yalnız ben yaşamadım ama Emedur kullanıp da havada güçten düştüğünü ve uykusunun geldiğini söyleyen arkadşalar da var. Yine de kullanmadan önce bir doktora danışmakta ve yan etkilerine göz atmakta fayda var.

Kullanıcı avatarı
tarikkk
Ad Soyad: Tarık Demir
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #5 gönderen tarikkk » 5 yıl 8 ay önce (18.07.2018, 22:19)

Eğer emadur vb ilaçlarla hemen geçiyor ise zaten önemli bir sorun değil yediğin içtiğinle ilgilidir, ancak ilaçlarla geçmiyorsa ki bende uzun süre geçmemişti tek ama tek çaren çok uçup kafayı alıştırman.. Merak etme Birden geçiyor,gerçekten zor bir durum çeken bilir. iyi uçuşlar

Kullanıcı avatarı
Adem Tırpancı
Ad Soyad: Adem Tırpancı
Aldığı Beğeni: 7 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #6 gönderen Adem Tırpancı » 5 yıl 8 ay önce (19.07.2018, 00:39)

Cross uçuyorsanız irtifa ile alakalıdır arkadaşlar. Yüksek irtifa hastalıklarının başlangıcı 2400 metre olarak kabul edilir. Ancak bu kişiden kişiye de değişebilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, uyku hali vb. belirtilerle kendini gösterir. Genelde akut dağ hastalığı olarak bilinir ve dağcılarda daha sık görülür. 5 bin metrelerde oksijen seviyesi deniz seviyesindeki miktarın yarısına kadar düşer. 8 bin metreden sonra da oksijen oranı 1/3'e düşer ve bu irtifalarda görülen ileri safha rahatsızlıklar sonucunda yüksek irtifa akciğer ve beyin ödemi gibi öldürücü sonuçlar oluşabilir. Belirtilerin yok olması için en etkili tedavi yöntemi hastayı vakit kaybetmeden düşük irtifalara indirmektir.

Bu yazıda oldukça detaylı bilgiler bulabilirsiniz: http://www.tolgakanik.com/yazilar/ilkya ... staliklari

Kullanıcı avatarı
SHaDoW
Ad Soyad: Ahmet Tokalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 1
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #7 gönderen SHaDoW » 5 yıl 8 ay önce (20.07.2018, 11:38)

Reçetesiz satılan bir ilaç olduğu söylense de Emedur'a dikkat etmekte fayda var. Muhtemelen çok nadir görünen bir ilaç alerjisi olmalı ama Karaman Karadağ'da Güney take offta Emedur aldıktan 15 dk sonra şah damarımda kuvvetli bir baskı, şiddetli baş ağrısı, burunda tıkanma ile karşılaştım..

Hemen bir tansiyon aleti ile tansiyonuma baktık.. Belirtilere ek olarak tansiyonu 15 görünce, hızla en yakın sağlık kuruluşuna gidelim, çok kötüyüm dedim. Aramızdaki en hızlı şoför olan Zekai abimiz ile hemen yola çıktık.. Durumumu kötü görüyor kalbimin atışını dahi duyabiliyordum.. :( Yolda şiddetli baş ağrısı, kalbimin çok hızlı çarpması, şah damarımda baskı, burunda tıkanıklık (çok şükür ağızdan nefes alabiliyordum) belirtilerine ek olarak şiddetli ve tüm vücutta kaşıntı da başladı. Sağlık ocağına ulaşınca sağlık ocağı hekimi hızlı bir şekilde avil isimli ilacı uyguladı, hemen Karaman'dan ambulans çağırdı.. Ambulans ile sağlık ocağı - Karaman arası bir noktada karşı karşıya geldik. Sonrası ambulans ile hastahaneye ulaşım ve hastahanede kontroller.. Nabız 158.. (100 üzeri taşikardi olarak anılıyor) Serum, kan testi, Ekg vs vs derken yaklaşık bir buçuk saatte normale döndüm.

Çıkışta doktora sordum. Hızla hastahaneye gelemesek geçer diye düşünsek ne olurdu? diye.. Malesef ölüme kadar gidebilirdi dedi.. Saniyeler içinde karar verip hızlı hareket etmemiz, belki de yaş itibari ile kalbin pes etmemesi kötü bir duruma neden olmadan atlatmamı sağladı..

Netice itibari ile bu gibi ilaçlarda çok az da olsa alerji riskinin bulunduğunu lütfen göz önünde bulunduralım. Hatta ilk defa kullanıyorsanız şehirde hastahane yakınlarında falan denemekte fayda var. Arazide arı sokması, yılan vs gibi zehirlenme veya alerjik durumlar için tedbiren avil bulundurmakta fayda olduğunu öğrendim. Bu gibi durumda avil uygulayıp en yakın "hastahane"ye gitmek gerekiyormuş. Dışardan ilaç enjeksiyonu da ayrı bir dert ve ilk yardım eğitimimiz olsa da yetkimiz dışında kalıyor.. Eğer şanslı isek (ki genelde çok şükür oluyor) ekipte doktor veya enjeksiyona yetkili bir sağlık personeli olması büyük bir avantaj..

Herkese güzel günlerde emniyetli uçuşlar diliyorum.. Sağlıkla kalın..

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #8 gönderen htamerursavas » 5 yıl 8 ay önce (23.07.2018, 12:38)

Bu yaşadığın hadise birçok pilotun başına gelen araç tutması (taşıt tutması) benzeri bir hadisedir. Bu bir hastalık değildir. Hipoksi ile alakası yoktur. Hipoksinin ilk belirtisi hava açlığıdır. Hava az gelir derin derin solumaya başlarsınız. Nefesinizi tutup deneyebilirsiniz. İrtifa hastalığı hipoksiye yani oksijen azlığına uzun süre maruziyetle ortaya çıkar yani aynı gün içinde saatlerce veya günlerce.
Taşıt tutması göz, iç kulak ve pozisyonel duyu organlarımızın gönderdiği iletilerde beyinin konumunu ve gidiş yönünü tam algılayamaması olarak özetlenebilir. Geçmeyebilir ancak azalacağına emin olabilirsin. Genel olarak araç tutması ile ilgili internetteki önerilere uyabilirsin.
Emedur iyi bir ilaç. Normalde uyku hali yapmaz ancak yerde veya otobüs seyehatinde denemelisin.
Metpamid daha etkili bir ilaç ancak uyku hali yapabilir. Bu öğlen vakti havada uyuyacağın anlamına gelmez; hafif sersemlikte yapabilir ancak uyku hali yapmayadabilir. Bunu da yine yerde denemen gerekir.
Dramamine de yine uyku yapabilir. Yine yerde denemen gerekir.
Taşıt tutmasını çekenler seni daha iyi anlayıp yardımcı olabilirler. Çok yemek, uçmadan hemen önce yemek ve psikolojik durumun da çok etkili.

Bunun dışında vertigo (baş dönmesi) adı üstünde baş dönmesi ile başlayıp bulantıya neden olan ancak çok az sıklıkta kusmaya neden olan bir durumdur. En sık orta kulaktaki taşların kireçlenmesiyle oluşan ve kolayca tedavi edilebilen bir durumdur. Sende bu hastalık yok gibi duruyor ancak baş dönmesi ön planda ise ve görüntü dönüyormuş veya bir tarafa düşüyormuş gibi hissediyorsan KBB uzmanına görünmelisin.

Taşıt tumasıyla ilgili bir link http://www.doktoryusufsener.com/sorular.html

Son beğenen BerkhanB

Kullanıcı avatarı
Janjan
Pilot Menüsü: 

Re: Mide bulantisi

Mesaj #9 gönderen Janjan » 5 yıl 8 ay önce (24.07.2018, 21:40)

Hocam KBB uzmanina da gorundum sol kulakta zar ustu kapanma var dedi ilac verdi bi hafta sinra temizleriz dedi ama ondan olabilecegini pek tahmin etmiyorum dedi. Dahiliye ise endoskopi oerdi onun icin randevu aldim bu hafta onu da yaptiricam, genel tahlillerim hepsi temiz cikti. Bu hafta icinde belli olacak. En kotu ihtimalin psikolojik olmasi temennim

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #10 gönderen htamerursavas » 5 yıl 8 ay önce (26.07.2018, 14:11)

Kardeş araç tutması psikolojik değildir. Bütün canlılarda görünür. Kuşlarda bile. Kıçın kuşamda otururken kulağından ve gözünden hareket ettiğin sinyali gelince oluyor bu. Gastro yakaladığına tüp sokuyor Genel cerrahlar millette apandisit bırakmadı. Sen bunu yaşayan pilotların özelden tel numarasını iste.

Kullanıcı avatarı
Janjan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Janjan » 5 yıl 7 ay önce (11.08.2018, 14:19)

Sayin hocam endoskopi oldum fakat hafif odem varmis, ama hala ucarken midem bulaniyor ,kusuyorum, bir kere emedur aldim o da ise yaramadi, bir arkadasim vardi o da hep kusuyordu ama onunki simdi gecti alistim diyor, eger alismaya bagli bir surec ise yapacak bir sey yok, artik zamanla beklicem ve gorecegim, umarim gecer, tavsiyeleribiz icin de cok tesekkur ederim..

Kullanıcı avatarı
sevdalıdrn
Ad Soyad: sevda
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #12 gönderen sevdalıdrn » 5 yıl 6 ay önce (06.09.2018, 11:54)

hocam merhabalar. yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor öncelikle. mideniz boş olur ise kusma şansınız o kadar azalır ama bulanma işini çözmeniz gerekebilir sanırım.

Kullanıcı avatarı
musterdo
Ad Soyad: Mustafa Erdoğan
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #13 gönderen musterdo » 5 yıl 6 ay önce (11.09.2018, 00:02)

Merhabalar orta kulak ile ilgili fiziksel bir rahatsızlığınız yoksa mide bulantısı için birkaç öneride bulunmak istiyorum 1* öncelikle bir gün öncesi beslenme ve dinlenmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum aşırı alkol ve düzensiz uyku performansı etkileyecektir 2* harnesin çok iyi ayarlanması gerekiyor uçuştan sonra karın kaslarınız da fazlaca ağrı varsa bu harnes ayarınızın doğru olmadığının işareti olabilir 3* uçuştan önce gazlı içecek yada gaz yapan yiyeceklerden uzak durun bunlar midede ve bağırsaklarınızda hava boşlukları oluşturacak irtifaya çıkıp indikçe basınç hacim değişikliklerinden sizi fazlaca etkileyecektir 4* bakış noktanızı devamlı aşağı yada kanat üzerinde sabitlemek yerine ufuk hattı, diğer kanatlar bulutlar üzerinizde gezdirin Rahat olun derin nefes alın verin ucuş süresini artırdıkca azalacaktır iyi uçuşlar ...

Kullanıcı avatarı
Janjan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Janjan » 5 yıl 6 ay önce (18.09.2018, 23:04)

Tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim,inanin soylediginiz 3 maddeye de dikkat ediyorum..yaptigim tum tetkikler temiz cikti, yani midede herhangi bir sorun yok.. yalniz arastirdigim kadariyla bu durum bir cok pilotun basina geliyormus.. onlardan aldigim bilgiye gore bu alisma sureciyle alakali bir sey .. bana verdikleri tavsiye su: ucarken kusman bormal ve kusmani engelleme ,cok fazla zorlanmadigini hissediyorsan ucusuna devam et gerekirse yine kus,zamanla bu duruma alisip kismalarin kesilecek,diye... baska bir pilot arkadasim korkudan ,tedirginlikten olabilir dedi.. suanda uzun sure ucusum gerceklesmedi,bunlari deniyecegim bakalim ne olucak. Tekrardan tesekkur ederim..

Kullanıcı avatarı
canergkts
Ad Soyad: Caner Göktaş
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #15 gönderen canergkts » 5 yıl 5 ay önce (24.10.2018, 12:48)

Bir şeyden korkuyorsanız onun üzerine gitmelisiniz mantığı ile hareket etmek ne kadar doğru bilemedim ama uçmanız lazım bol bol :D

Kullanıcı avatarı
Bolt
Ad Soyad: Ceyhun Çetin
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #16 gönderen Bolt » 1 yıl 5 ay önce (15.10.2022, 20:26)

Merhabalar herkese p2 ve sonrasındaki 50 sorti uçmamda hiç bir mide bulantısı ve baş ağrısı yoktu. Hatta yere vs bakarak uçardım hiç sıkıntım yoktu. Askere gittim geldim p3 kursunda uçmaya başladım bir anda mide bulantısı baş ağrısı oldu. Pek çok yazılan önerileri okudum. Dahiliye nöroloji kbb ye gittim. Sinüzit var dedi nöroloji ondan olur dedi fakat bu sinüzit geçmiyor ve hala bu illet peşimi bırakmıyor. Yeni bir öneriniz var mı yoksa yazılanlarımı uygulayayım ?

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Ad Soyad: Tamer Akkoyunlu
Aldığı Beğeni: 35 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #17 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 5 ay önce (17.10.2022, 09:54)

Bolt yazdı:Merhabalar herkese p2 ve sonrasındaki 50 sorti uçmamda hiç bir mide bulantısı ve baş ağrısı yoktu. Hatta yere vs bakarak uçardım hiç sıkıntım yoktu. Askere gittim geldim p3 kursunda uçmaya başladım bir anda mide bulantısı baş ağrısı oldu. Pek çok yazılan önerileri okudum. Dahiliye nöroloji kbb ye gittim. Sinüzit var dedi nöroloji ondan olur dedi fakat bu sinüzit geçmiyor ve hala bu illet peşimi bırakmıyor. Yeni bir öneriniz var mı yoksa yazılanlarımı uygulayayım ?

Ucusta ayaklarin havada olsun, ayak dinlendirme çubuğu var isede kullanma(hizlandirici cubugu ayri ).

Ayaklar dinlendirme cubugunda oldugu zaman, gözlerden gelen sinyaller yüksek mesafeyi gösteriyor, Oysa ayaktan gelen sinyaller yere bastigin sinyalini gösteriyor. Buda beyinde ayni gemilerde oldugu gibi bulantiya sebep oluyor. (Beyin bu olayi zehirlenme olarak algilayip dogal reaksiyon olarak kusma ve mide bulantisi seklinde tepki veriyor)

Belki sabit bir noktaya bakmak da yardimci olabilir(Gemideki bulantilarinda bu tavsiye ediliyor)
Olmadi kisa bir ara ver tekrar basla

Allah kazasiz ve bulantisiz ucuslar nasib etsin

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #18 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 5 ay önce (17.10.2022, 10:20)

Cevabi gönderdikten sonra farkettimki bayagi önce (2016) sormussun
Simdi merak ettim
Nettin?
Problem cözüldü mü?
Nasil hallettin?

Kullanıcı avatarı
ert
Ad Soyad: Ertan Özcan
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #19 gönderen ert » 1 yıl 5 ay önce (17.10.2022, 14:25)

Her genç pilotun başına gelir :D Bütün sebepleri yazayım. Bunlardan mutlaka bir tanesi sizindir.

1) Havanın türbülanslı olması : Beşik gibi sallanıyorsanız, muhtemelen vücudu kasarsınız. Biraz da tırsma eklenince mide bulantısı kaçınılmaz. Vücudu alıştırmak için, bol bol uçmanız lazım.

2) Mideyi üşütmek : Uçuşa uygun giyinin. Kalkışta terlemeyen bulut tabanında donar.

3) Yediğinize dikkat etmemek : Mide asitlerini bastırmak için leblebi falan yiyebilirsiniz. Muz tavsiye edilir. Poğaça gibi yağlı şeylerden uzak durun.

4) Harnes ayarının kötü olması : Harnes ayarı kötüyse karın kaslarınızı kasarsınız. Ve kaçınılmaz son.. Uçarken kendinizi rahat hissetmeniz gerekli. Gerekirse harnesi komple değiştirin :) Speed basarken vücudunuz daha rahat hissediyorsa, muhtemelen harnes ayarlarınız kötüdür.

5) Vertigo : Orta kulakla ilgili problem var. Doktora gitmeniz gerek.

6) Uçuşta elektroniklere çok bakmak : Bazı insanlar otobüste giderken kitap okuyamaz. Benzer durum bizde de olabilir. Beyne farklı sinyaller gitmesi söz konusu olduğu için, vücut zehirlendiğini düşünür.

==== Çözüm ====

a) Uçuş saatinizi arttırın. Bol bol uçun. Yukarıda yazan maddelerin birkaçı aynı anda olabilir, hepsini tek tek değerlendirin.

b) Emedur tarzı ilaçlar, size biraz zaman kazandırabilir ama çoğu zaman işe yaramaz. Meseleyi ilaçsız çözmek kesinlikle daha iyidir.

c) Meseleyi çözmüş olmanız, tekrar olmayacağını göstermez. Bir sonraki sezon herşey yeniden başlayabilir.

d) Bazen harnes değiştirdiğinizde veya giydiğiniz botu değiştirdiğinizde bulantı yeniden başlayabilir. Botlarla rahat uçamıyorsanız, spor ayakkabı ile deneme yapın.

e) Havada mideniz bulanmaya başladıysa ağızdan derin nefesler alın, bu size zaman kazandırır.

f) Kusmaya başlarsanız en kısa sürede inişe gidin, hayatınızı riske atmayın. Mide bulantısı yere inmeden kolay kolay geçmez. Yarı baygın vaziyette inmek zorunda kalabilirsiniz.

Görüşmek üzere :)

Ertan Özcan

Son beğenen Gurbet Kusu

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Mide bulantisi

Mesaj #20 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 5 ay önce (17.10.2022, 15:57)

[quote="ert"]Her genç pilotun başına gelir :D Bütün sebepleri yazayım. Bunlardan mutlaka bir tanesi sizindir.
d) Bazen harnes değiştirdiğinizde veya giydiğiniz botu değiştirdiğinizde bulantı yeniden başlayabilir. Botlarla rahat uçamıyorsanız, spor ayakkabı ile deneme yapın.
........

Üstadim cok degerli bilgiler verdin sagolasin, Bilhassa -Elektronik esyalara cok bakma - kismi bircok insanin isine yarar. Ben isin o kismini tamamen gözden kacirmisim Tesekkürler :++:

Yanliz Spor ayakkabi ile ucmak kismini tam anlamadim
Tamam mutlaka bunca yillik pilotsunuz tabiki herseyi bizden iyi bileceksiniz buna asla itirazim yok.

Yanliz spor ayakkabisi ile ilgili benim taniklik yaptigim bir iki talihsiz olay var.
Hatta bir tanede kendim yasadim.
Kisaca anlatayim. Malum bu ise baslarken sizede bizede illa Bot giyin ve bunun bogaz kismida enaz asIk kemigini asacak seviyede olsun
-Sert inislerde cok önemlidir ayaginizi korur demislerdi

Simdi örnek 1 : Bir ucusta Benim hatun Botlari evde unutmus arabada spor ayakkabisi vardi,hani su hafif olanlarindan,
yürürken ayaginizda var mi? yokmu belli olmayanlarindan.
inis alani tarlalik bir yerdi tepeler ve cukurlardan bolca vardi.
Ucusu iptal etmek yerine -ya birsey olmaz dikkat ederiz vesselam dedik :roll:
iniste hatunun ayagi bu cukurluk tümseklik yerde yere carpti ve iki parmagini kirdi :scared:

2-Bir baska zaman bende bot olmasina ragmen botun seviyesi asIk kemigini örtmüyordu
gene böyle yaban bir tarlaya iniste tamda asik kemigim yere carpti ve kemikte ince bir catlak olustu
Bu catlak epeyi bir müddet bana problem yapti.

Tabiki inis yapilacak yer kumsalsa veya düz bir alansa spor ayakkabisi da olur :+1:

Lakin yaban bir tarlaya inecekler veya yeni hark acilmis/ sürülmüs bir tarlaya inme ihtimali olanlar
acaba Botta kalsalar daha iyi olmaz mi?

Son beğenen ert