2019 Babadağ ayakbastı ücretleri açıklandı...

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
aspex
Ad Soyad: Tarık Yıldırım
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 105 / 15
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen aspex » 5 yıl 2 ay önce (07.01.2019, 09:19)

Yılda 1 veya 2 kez ölüdenize tek veya Ordu Sportif Havacılık ekibi ile single uçmaya gideriz. Birçok yerde uçmamıza rağmen Babadağ uçuşu bana herzaman ayrı bir keyif vermiştir.Herzaman tepeye girişte ne için ödediğimiz belli olmayan,ticari amaçla uçmayanlardan alınan bu ücret beni rahatsız etmiştir ama kuzu kuzuda ödemişizdir bugüne kadar.
2019 yılı Babadağ giriş ücretlerini yetkili şirket açıklamış. Bu yıl için asgari ücret, emekli ve memur zam artış oranları %10-20 aralığında iken şirketin single uçuşlar için açıklamış olduğu fiyat %100 lük bir zammı gösteriyor. Bu fiyat artışı ile ilgili kişiler sanırım şunu dile getirilmek istiyorlar;Enflasyonla mücadele veya turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi beni bağlamaz, "ben Gargadan (paradan) başka kuş tanımam."
Ticari kazanç için uçmayan single pilotlarına Babadağa gelmeyin gidin nerde uçarsanız uçun mesajı direkte verilebilirdi, bukadar teferruata gerek yoktu.
"Benim için Babadağ bitmiştir,bidaha da olsa gelmem" diyorum.
Bütün single uçan arkadaşları Ordu/Boztepeye davet ediyorum.510 M lik tepeye çıkmak için 5 TL teleferik ücreti ödeyerek başka herhangi bir pist ücreti ödemeden istediğiniz kadar sorti yapabilirsiniz. Babadağda 1 sorti için ödeyeceğiniz 54 TL ile boztepemizde 11 sorti yapabilirisiniz:) Umuyorum birileri bu deli dumrul olayına bir son verir.

Site Yöneticilerine sesleniyorum,bu başlığın bir imza kampanyasına dönüştürülmesini talep ediyorum.Gerekli mercilere başvurulabilmesi için ,ses getirmesi açısından bu ücretlerden rahatsız pilotların tepkilerini gösterecekleri bir imza kampanyası başlatılsın lütfen.
Dosya ekleri
817599d0-f27e-4e95-8542-15f505864f07.jpg

Son beğenen halılturhan

Kullanıcı avatarı
Kolebek
Ad Soyad: Taner Şahin
Aldığı Beğeni: 46 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Kolebek » 5 yıl 2 ay önce (07.01.2019, 13:36)

Önceki Dağa Giriş Parası da çoktu.
Bu kadar tandem kulubü, pilot varken bu şekilde fiyat uygulanabiliyorsa, bu durum kulüplerin pilotların işine geliyor herhalde.
Sorun o kapıyı oraya koyup para kesenlerde değil bence.
Boşuna dememiş sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim diye.

Bir de yazmış olayım. Festival de bulunduk uçtuk güzeldi vs.
Giriş kapısındaki mafya tipli kişilerin araçtakileri süzmesi, bakışları! Herhalde Dağa Giriş Parası için topladıkları paranın karşılığında sundukları hizmetlerden di ?

Son beğenen Gökhan

Kullanıcı avatarı
akutrup
Ad Soyad: Alican Kutrup
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen akutrup » 5 yıl 2 ay önce (07.01.2019, 13:44)

Bu tip değnekçi ücretlerine karşıyız.
Ne gibi bir hizmet sunulmuşta ücret talep ediliyor?

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
CerkezEthem
Ad Soyad: ismail ethem turan
Aldığı Beğeni: 22 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen CerkezEthem » 5 yıl 2 ay önce (07.01.2019, 15:42)

Organize vs. olmaya gerek yok. mevzuatta neyin yapılıp neyin yapılamayacağı belli. Hava sporları ile ilgili olan ve orda single/sportif amaçla olan kısımla burdaki ücretlendirme çelişiyorsa iptal/durdurma vs. şeklinde bir dava açılır ilgili kurum/makama makkeme uygun bulursa ( burda muadil veya değil take-off ' lardaki olmayacan ücretler emsal gösterilerek ) karar durdurulur. Tabi bu durumu şova çevirerek de ( sosyal medya ağırlıklı kampanyalar twitter, facebook haber kanallarının whatsapp ihbar hatları ) sonuç alınabilir.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
Kolebek
Ad Soyad: Taner Şahin
Aldığı Beğeni: 46 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Kolebek » 5 yıl 2 ay önce (10.01.2019, 09:21)

Adalet olsaydı dağa giriş için para alınabileceğini düşünmüyorum. Dağa çıkıp yapacağım bir uçuş için, birinin benden 34 tl almasını sosyal medyada eleştirmek nasıl şova çevirmek oluyor, ben anlamadım bunu.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
CerkezEthem
Ad Soyad: ismail ethem turan
Aldığı Beğeni: 22 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen CerkezEthem » 5 yıl 2 ay önce (11.01.2019, 10:57)

Facebook, twitter, change.org da mazlumu oldugumuz konuyu daha da daha da ballandirarak. dogru olusturulmus bir algi ile memleket meselesi yapmaktan bahsettim. şov kelimesinden kastım buydu. yanlış anlaşılmasın. memleketim mazlumu sever kollar. kabadayı lığa karşıdır. tabi bundan ziyade emeal kararlar ile de çözüme ulasmak soz konusu bence.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
Cinar
Ad Soyad: Süleyman çınar
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Cinar » 5 yıl 1 ay önce (20.01.2019, 13:56)

Slmlar
Ben Daha önce babadaga hiç gitmedim
Allah kısmet ederse en kısa zamanda uçuşumu yapacam
Yalnız bu sorun genel olarak bir sorun
Orada bulunan şirketler ticari uçuş yaptırıyorlar onlar ödesin normaldir VS giderleri vardır belki
Ama günü birlik uçuşa gidenlerden alınan para orada ülkemizi küçük düşürücü bir anlayış
Arkadaşımızın bahsettiği gibi kapıdan girişteki personellerin yaptıgıda ayrı bir suç
Bence bu durumu cumhurbaşkanlığı na cimere iletilirse düzeltilebilir diye düşünüyorum

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
dogu222
Ad Soyad: Doğuhan Kalafat
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen dogu222 » 5 yıl 1 ay önce (20.01.2019, 14:38)

Ben şikayetimi CİMER'e ilettim .Şikayet edip sustukça hiç birşey düzelmiyor . Bütün yamaçparaşütü camiasının da şikayetlerini iletmesi gerekir diye düşünüyorum.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
aspex
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen aspex » 5 yıl 1 ay önce (21.01.2019, 08:37)

Evet cimer şikayet güzel bir yöntem...bende yazdım.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
makdilek
Ad Soyad: mustafa akdilek
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen makdilek » 5 yıl 1 ay önce (21.01.2019, 10:14)

Bir yazı örneği paylaşabilirseniz. Hepimiz buna benzer dilde şikayette bulunalım derim.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
aspex
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen aspex » 5 yıl 1 ay önce (21.01.2019, 11:23)

............... ilinde Yamaç paraşütü sporcusuyum.Dünyanın ve Türkiyenin sayılı noktalarından biri olan Ölüdeniz / Babadağa her yıl sportif amaçlı olarak bireysel veya kulüp olarak uçuşa gideriz. Babadağ girişinde deli dumrul hesabı yıllardır dağa çıkış ödemesi yapmaktayız, hiçbir hizmet karşılığı olmayan bu ücrete bu yıl %90 gibi bir zam yapılmıştır. Enflasyon ile mücadele kampanyası kapsamında tekli uçuşlar için bu ücretin tamamen kaldırılmasını veya bu faiş artış oranın düzeltilmesini talep ediyorum.

Son beğenen matopcuoglu

Kullanıcı avatarı
makdilek
Ad Soyad: mustafa akdilek
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen makdilek » 5 yıl 1 ay önce (21.01.2019, 15:27)

Teşekkür ederim Tarık abi. Bende senin yazına benzer bir şikayet yazısı şimdi göndereceğim. Saygılarımla

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
BerkhanB
Ad Soyad: Berkhan Bayraktar
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 18 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen BerkhanB » 5 yıl 1 ay önce (31.01.2019, 23:12)

Camiada eski biri değilim o yüzden eski tartışmalara çok hakim değilim ancak Babadağ'da yukarı çıkarken tanık olduğum konuşmalardan birinde ücretin yukarı çıkan yolun ücretini karşılamak için alındığını duymuştum. Ancak yıllar geçmesine rağmen bu ücret artarak alınmaya devam etmiş. Ben de şu an alınan bu ücretin ve zammının gerekçesini gerçekten çok merak ediyorum. Ayrıca eğer artan fiyatların tepedeki düzenlemeyle herhangi bir ilgisi varsa ayrıca saçmalıktır. Coğrafyasına göre olabilecek en iyi halde olan yapılan düzenlemeyle 1700 kalkış pisti resmen beton bir uçuruma çevrilmiş. Hem böyle bir düzenleme yapıp hem de saçma sapan fiyat politikası gütmeleri kabul edilebilir değil.

Aşağıdaki konuda daha önce benzer şikayetten bahsedilmiş ve birkaç öneride bulunulmuş. Şu ana kadar hiç toplu eylem yapıldı mı bilmiyorum ama bu saçmalık Ölüdeniz'de bulunan yüzlerce tandem pilotu birlikte hareket etmeden çözülmez diye düşünüyorum. Elbette dışarıdan gelen pilotların etkisi olacaktır ama oranın yerel pilotları olmadan hiçbir şey sürdürülemez.
viewtopic.php?t=17858

Aşağıda da benim CİMER şikayet örneğim bulunmakta. İstediğiniz gibi düzenleyip kullanabilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

Sayın Yetkili,

___ şehrinde __ lisanslı yamaç paraşütü pilotuyum. __ yılından beri bu sporu yapmaktayım ve her yıl en az bir kere Fethiye/Ölüdeniz'de bulunan Babadağ'dan uçuş yapıyorum. Babadağ deniz yakınında bulunması sebebiyle spor için çok önemli bir yer teşkil etmekte ve spor için zorunlu olan güvenlik manevraları burada çalışılmaktadır. Hatta bunun için dünyadaki en iyi yer denilebilir. Buradan uçmak için "Milli Parka Giriş Ücreti" adı altında yıllardır para toplanıyor ve yol yapım-bakımı için kullanıldığı söyleniyor. Halihazırda 18TL gibi çok yüksek olan bu fiyat, bu yıl 34TL gibi kabul edilemez bir rakama çıkartıldı. Sporun gelişimi, bölge turizmi ve özellikle sporcuların güvenliği için elzem olan Babadağ'dan uçuş teşvik edilmesi gerekirken bu fahiş fiyatları insanları burada uçmaktan uzaklaştırılıyor. Zaten tepede bulunan restoranla yeterince gelir elde edilirken böyle bir ücret alınması saçmalıktır. Ülkemizdeki sporcuların güvenliği ve bölge turizminin gelişimi için tepe giriş ücretinin bireysel sporcular için kaldırılıp, sadece ticari uçuşlardan tepenin bakımını karşılayacak seviyede alınmasını gerektiğini düşünüyorum.

Gereğini arz ederim.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
alp78
Ad Soyad: Taner Alp
Aldığı Beğeni: 34 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen alp78 » 5 yıl 1 ay önce (01.02.2019, 10:21)

ben de CİMER'e aynı metine aşağıdaki bölümü ekleyerek gönderdim.
"Enflasyonla topyekün mücadele etmemiz gereken bu dönemde % 90 zam hukuksuzdur ve fırsatçılıktır."

BerkhanB yazdı:Camiada eski biri değilim o yüzden eski tartışmalara çok hakim değilim ancak Babadağ'da yukarı çıkarken tanık olduğum konuşmalardan birinde ücretin yukarı çıkan yolun ücretini karşılamak için alındığını duymuştum. Ancak yıllar geçmesine rağmen bu ücret artarak alınmaya devam etmiş. Ben de şu an alınan bu ücretin ve zammının gerekçesini gerçekten çok merak ediyorum. Ayrıca eğer artan fiyatların tepedeki düzenlemeyle herhangi bir ilgisi varsa ayrıca saçmalıktır. Coğrafyasına göre olabilecek en iyi halde olan yapılan düzenlemeyle 1700 kalkış pisti resmen beton bir uçuruma çevrilmiş. Hem böyle bir düzenleme yapıp hem de saçma sapan fiyat politikası gütmeleri kabul edilebilir değil.

Aşağıdaki konuda daha önce benzer şikayetten bahsedilmiş ve birkaç öneride bulunulmuş. Şu ana kadar hiç toplu eylem yapıldı mı bilmiyorum ama bu saçmalık Ölüdeniz'de bulunan yüzlerce tandem pilotu birlikte hareket etmeden çözülmez diye düşünüyorum. Elbette dışarıdan gelen pilotların etkisi olacaktır ama oranın yerel pilotları olmadan hiçbir şey sürdürülemez.
viewtopic.php?t=17858

Aşağıda da benim CİMER şikayet örneğim bulunmakta. İstediğiniz gibi düzenleyip kullanabilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

Sayın Yetkili,

___ şehrinde __ lisanslı yamaç paraşütü pilotuyum. __ yılından beri bu sporu yapmaktayım ve her yıl en az bir kere Fethiye/Ölüdeniz'de bulunan Babadağ'dan uçuş yapıyorum. Babadağ deniz yakınında bulunması sebebiyle spor için çok önemli bir yer teşkil etmekte ve spor için zorunlu olan güvenlik manevraları burada çalışılmaktadır. Hatta bunun için dünyadaki en iyi yer denilebilir. Buradan uçmak için "Milli Parka Giriş Ücreti" adı altında yıllardır para toplanıyor ve yol yapım-bakımı için kullanıldığı söyleniyor. Halihazırda 18TL gibi çok yüksek olan bu fiyat, bu yıl 34TL gibi kabul edilemez bir rakama çıkartıldı. Sporun gelişimi, bölge turizmi ve özellikle sporcuların güvenliği için elzem olan Babadağ'dan uçuş teşvik edilmesi gerekirken bu fahiş fiyatları insanları burada uçmaktan uzaklaştırılıyor. Zaten tepede bulunan restoranla yeterince gelir elde edilirken böyle bir ücret alınması saçmalıktır. Ülkemizdeki sporcuların güvenliği ve bölge turizminin gelişimi için tepe giriş ücretinin bireysel sporcular için kaldırılıp, sadece ticari uçuşlardan tepenin bakımını karşılayacak seviyede alınmasını gerektiğini düşünüyorum.

Gereğini arz ederim.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
kayseridenozgur
Ad Soyad: Tevfik Özgür Sarıgöl
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen kayseridenozgur » 5 yıl 1 ay önce (01.02.2019, 11:06)

Ben de CİMER'e yukarıdaki metinle istek öneri gönderdim.

Çabanız için teşekkür ederim

Özgür Sarıgöl
Kayseri

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
Hamdisiray
Ad Soyad: Hamdi siray
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen Hamdisiray » 5 yıl 1 ay önce (01.02.2019, 15:21)

Uyutulan millet olduk.Bu nedir kardeşim adam soymadan başka bir şey deyil.Herkesin şikayet etmesini bu fahiş fiyatın mahkeme kararı ile indirilmesini bekliyoruz.Bende CİMERE yazı yazıyorum.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
ugureren85
Ad Soyad: Uğur EREN
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen ugureren85 » 5 yıl 1 ay önce (01.02.2019, 16:18)

Ben de yukarıdaki mentinle benzer içerikte şikayet başvurumu CİMER üzerinden yaptım. Bu şekilde yoğun başvuru olması durumunda dikkate alınacağını değerlendiriyorum. Bu tür uygulamalar yüzünden insan güzelim kendi memleketinde uçuş yapamıyor.

Son beğenen fkutsal

Kullanıcı avatarı
Semih_sky
Ad Soyad: Semih Ahıshalı
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen Semih_sky » 5 yıl 1 ay önce (02.02.2019, 16:57)

Ben de CİMER'e aynı şekilde başvuru yaptım.

Son beğenen ugureren85

Kullanıcı avatarı
fkutsal
Ad Soyad: Fahir Kutsal Doğan
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen fkutsal » 5 yıl 1 ay önce (06.02.2019, 08:21)

Bende şikayet ediyorum!

Son beğenen ugureren85

Kullanıcı avatarı
yusufum
Ad Soyad: Yusuf katirci
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen yusufum » 5 yıl 1 ay önce (06.02.2019, 13:52)

Benim ilk gidisimde tuhafima gitti.. bir daga gidiyorsun ve onun icin ucret oduyorsun. . Belki Ben ormani gezecegim... yani oranin bu duruma gelmesi tamamen yamac parasutu... bu durumda orada aktif ucan yp plotlari organize olup bir kac gun kapinin onunde trafigi tutarlarsa.. saten bir haber konusudur. .. hatta fetiyeden Izmir yoluna dogru giderken bir tunel gectim .
Cikisinda giseler vardi sasirdim otobana nezaman girdim diye.. tunel gecti parasiymis... turkiyenin heryeri tunel olmusken orda boyle bir sacmaligin surdurulmesini aklim almadi..
Unutmayin itaat edenler degil itiraz edenler yonetir herzaman.. sacmaliklara sessiz kalmayalim....