Swing Mistral 7 Çabuk Virile Giriyor mu

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Sui
Mesajlar: 4
Kayıt: 11.07.2019, 14:50
Ad Soyad: Han Türkmen
Şehir: Konya
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Swing Mistral 7 Çabuk Virile Giriyor mu

Mesaj #1 gönderen Sui » 10 ay 3 hafta önce (08.11.2019, 15:23)

Arkadaşlar bi arkadaşımdan duydum Swing mistral 7 virile çabuk giriyor diye bu konu hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz. Daha önce kullananlar veya kullanan arkadaşı olanlar var mı Almayı düşünüyordum. Aklıma bi şüphe oturdu cevabını verirseniz teşekkür ederim.


Kullanıcı avatarı
aspex
Mesajlar: 1450
Kayıt: 30.10.2012, 12:16
Ad Soyad: Tarık Yıldırım
Şehir: Ordu
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 92 / 15
Pilot Menüsü: 

Swing Mistral 7 Çabuk Virile Giriyor mu

Mesaj #2 gönderen aspex » 10 ay 3 hafta önce (08.11.2019, 16:14)

Mistral6 ve mistral7 ile uçtum.Öncelikle mistral7 nin M bedendeki test raporu aşağıdaki linkte bulabilirsin.

http://www.swing.de/tl_files/content/pr ... l7M_en.pdf

Mistral swing firmasının hight-B dedikleri hızlı En-B kanadıdır...Doğası gereği bütün hızlı B kanatlar agresif yapıdadır ve aktif pilotaj gerektirirler.Mistral7 de de benim diğer hızlı B kanatlardan farklı bir davranış şekli hissetmedim.Firmalar kanatlarının tasarımında Hızlarını artırırken ister istemez güvenliğininden ödün vermek zorundalar.Hem güvenli olsun,hem hızlı olsun ikisinin bir arada olması şimdiki kanat teknolojisi ile mumkün görünmemektedir.Dolaysıyla hızlı B bir kanadın(mistral7) daha güvenli bir B kanada (arcus6)ya göre emergency durumlarına daha kolay girmesi ve daha zor çıkması gayet normal bir durumdur...
Normalde firma bir modelini piyasaya sürdükten sonra ortalama 3 yıl gibi bir süre bu modeli satışta tutar,daha sonra teknolojık gelişmeler paralelinde ufak değişikliklerle bir üst modelini üretir ve satışa sunar.Fakat o modelle ilgili kronik bir sorun olma durumunda (uçuş yapan pilotların geri dönüşleri) firma süreye bakılmaksızın ya model yenilemeye gider,(mistral7 se mistral 8 üretir) yada kusuru giderecek düzeltmeler yaptıktan sonra tekrar piyasaya sürer kanadı.(gin carera daki kronik sorunların carrera plus ta giderilmesi gibi).
Test raporundaki asimetrik kapanmalar,spin spiral çıkışları ve stall tepkimelerin çoğundan A almış görünüyor mistral7.Ayrıca mistral6 (2010-2013 arası) üretilmiş,mistral7 (2013-devam ediyor) yani firma mistral 7 hala üretiyor ,Sensis diye bir hızlı B ürettiler .Eğer mistral serisinin devamı değilse hala satışta demektir.Buda demek oluyorki "bu kanadın virile çabuk giriyor" gibi pilot geri dönüşleri olmadığı gösteriyor.Yoksa 6 yıl aynı modeli satışta tutmazdı firma...
saygılar.

Son beğenen PaRaDoX
Tarık YILDIRIM
Ordu Sportif Havacılık Kulüp Başkanı
Aircross Turkey Dealer
www.trfly.net
0533 32 497 42

Kullanıcı avatarı
erenkılıc
Mesajlar: 147
Kayıt: 15.12.2011, 21:39
Ad Soyad: Eren Kılıc
Şehir: İzmir
Aldığı Beğeni: 16 / 1
Pilot Menüsü: 

Swing Mistral 7 Çabuk Virile Giriyor mu

Mesaj #3 gönderen erenkılıc » 10 ay 2 hafta önce (12.11.2019, 13:26)

virili bilmem ama spiral çıkışında diğer kanatlara göre daha fazla pilotaj istiyor

Kullanıcı avatarı
asimetrik kapanma
Mesajlar: 96
Kayıt: 01.11.2008, 21:38
Ad Soyad: Serdar Tur
Şehir: Ankara
:
Yarışma Pilotu 300++ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 14 / 0
Pilot Menüsü: 

Swing Mistral 7 Çabuk Virile Giriyor mu

Mesaj #4 gönderen asimetrik kapanma » 10 ay 2 hafta önce (13.11.2019, 12:25)

Selamlar,

Birkaç düzeltmede bulunmak istiyorum. Bilinenin aksine kanatta hız güvendir. Hızlı kanat türbülansı daha rahat yarıp geçeceği için kapanmalara karşı daha dirençli olacaktır. Stol – spin olayları kanadın düşük hızlarda olduğu zamanlar olur ve bir kanat kendi kendine stol – spin olmaz. Eğer bir pilot kendini istemsiz bir şekilde bu durumlarda buluyorsa pilotajında bir sıkıntı vardır ve eğitimlerini tazelemelidir. Ancak hızlı kanat daha enerjiktir. Uçan kişinin aktif pilotajı bu enerjiyi kontrol etmeye yeterli değilse o kanatla uçmamalıdır. Şunu unutmayalım, eğer pilot kendini geliştirmişse, kanatla uçarken kanada hakim ise, kanatta abuk sabuk hareketler olmuyorsa, pasif pilotaj değil aktif pilotaj uyguluyorsa ve en önemlisi bunda başarılı ise tecrübesine göre kanat seviyesini bir üste taşıyabilir ve bu güvensiz değildir. Doğru eğitim ve doğru teknikle gelişen pilot için her seviyenin güzelliği vardır. Yani güvensiz olan kanatlar değil aslında pilottur!

Teknoloji kısmına gelirsek,
Yamaç paraşütü teknolojisi aslında baya bir ilerleme kaydetti. Benim ilk başlarda uçtuğum kanatlarla şuan ki uçulan kanatlar arasında dünya farklar var. (benden önce uçuşa başlamış kişileri düşünemiyorum bile :D ) Kanat teknolojisinin gelişmesiyle bildiğiniz gibi shark nose diye adlandırılan köpek balığı profilleri ortaya çıkmıştır. Bu teknoloji ilk başlarda sadece yarışma kanatlarında kullanılsa da günümüzde EN – A kanatlara kadar gelmiştir.
Shark nose profil düşük hızlarda daha fazla stol- spin direnci sağlamaktadır. Tasarımcılar shark nose ile tasarladıkları kanatları daha da hızlandırmıştır, çünkü yüksek hızlarda profil direnci arttı. Bunun diğer bir sebebi de plastik çubuklardır. Shark nose ve çubuklar tabi ki hep olumlu yanlarıyla gelmedi. Özellikle daha ileri seviye kanatlarda görünen büyük kapanmalarda, kapanırken bütün olarak kapanma gibi problemler var. Neyse şimdilik kafaları karıştırmaya gerek yok.

Spiral çıkışları eğer enerji dağıtılmadan çıkılırsa her seviyede kanat için problem yaratır. Ama kanat seviyesi ilerledikçe kanat daha enerjik olduğu için bodos çıkılan spirallerde daha fazla pilotaj isteyecektir.

Konumuza dönecek olursak, Tarık Abi’nin dediği gibi kanatta sıkıntı olsa üretimi keserler. Arkadaşınızın kullandığı kanat biraz eskimiş ise ip boylarının değişimi ve kumaş hava geçirgenliğinin artmasından dolayı kanadın stol- spin eğilimi artmış olabilir. Mistral kanatta shark nose var mı yok mu bilmiyorum ama şuan kanat alacaksam teknolojiye ayak uydurmuş kanatlardan alırdım.


Sevgiler.
Serdar TUR

Son beğenen Sui

Kullanıcı avatarı
Sui
Mesajlar: 4
Kayıt: 11.07.2019, 14:50
Ad Soyad: Han Türkmen
Şehir: Konya
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Swing Mistral 7 Çabuk Virile Giriyor mu

Mesaj #5 gönderen Sui » 10 ay 1 hafta önce (19.11.2019, 00:44)

Teşekkür ederim hepinize değerli bilgileriniz için :++:“Genel Tartışma” sayfasına dön