iki yp arabadan çalındı...

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ahmetkömürcüoglu
Ad Soyad: Ahmet Kömürcüoglu
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

iki yp arabadan çalındı...

Mesaj #1 gönderen ahmetkömürcüoglu » 1 on yıl 8 yıl önce (18.09.2005, 14:53)

deniz bey merhaba,uzun zamandır görüşmüyoruz ama yazılarınızı forumdan izliyorum.hele dün gönderdiğiniz resim muhteşemdi!!!
dün yani cumartesi günü,bir alman yp pilotu ile önce karaburuna,oradan da ormanlıya gittik.oraları çok görmek istiyordu.ama ne yazık ki rüzgar yetersizdi.ama yön olarak iyi idi.iki üç turdan sonra arabanın yanına inmek zorunda kalıyorduk.velhasıl hava da oralarda iyi idi.neyse akşam oldu döndük.kendisini yemeğe alıkoyduk.bir saat sonra arabasının yanına gittiğimizde kelebek camının kırılıp,her iki paraşütünün de harnes ve telsizleri ile çalındığını gördük.o güzel gün burnumuzdan geldi.hemen polisi aradık.gerekli işlemler yapıldı.zaman çok kötü.karakolda bulunduğumuz iki saat içinde onlarca kişi,arbasından çalınan eşyalar için başvuruda bulundu.
bizim alman arkadaş berlin'li.matematik-fizik öğretmeni olarak tayini tüneldeki alman lisesine yapılmış.geçen sene eylül ayında türkiyeye gelmiş.fakat burada uçulduğunu bilmediği için yp'lerini getirmemiş.velhasıl benimle tanıştıktan sonra yaz tatilinde hem berlinden bir araba aldı hem de yp ve diğer kamp malzemeleriyle türkiyeye geldi.tabii (evi cihangir'de)yabancı plakayı gören hırsızlar sık sık kelebek camını kırmaya başladılar.son olay da bizim kapıda oldu hem de akşam saat onda..
arabanın fiatı 4500 euro,çalınan malzemeler ise 10500 euro.velhasıl çok üzücü bir olay...
şimdi ben belki gören arkadaşlar olur diye buraya bir liste yazıyorum:
1-bir adet yamaçparaşütü:UP-VİSİON M gutesiegel Nr.01-358-94 rengi:üst taraf mor,alt taraf beyaz.imalat tarihi:1996
2-'' '' '' :SKYLINE FALKON '' GS-01-0822-01 rengi:üst taraf mavi,alt taraf beyaz.bir de paraşütün üzerinde kocaman SKYLINE yazısı var.imalat tarihi:2001
3-her iki yp'ye ait harness'ler(yedekleri ile beraber).ceplerinde iki adet şarjörlü benaton marka cep telsizi.
4-iki adet kask
5-bir ad.variometer
6-harneslerin ceplerinde uçuş lisansları ve siv ihtisas belgeleri
7-her iki paraşütün de ağustos 2007 ye kadar uçuş müsaadesi var.

deniz bey,işte böyle...ben yahoo groups havacılığa bir türlü üye olamadım.sizden rica etsem şu çalıntı listesini oraya yazabilir misiniz?
belki bir arkadaş bu eşyalara rastlar.
şimdiden teşekkür eder,başarılı uçuşlar dilerim...
En son ahmetkömürcüoglu tarafından 20.09.2005, 18:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Deniz Erenler
Ad Soyad: Deniz Erenler
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Abisi Selamlar,

Mesaj #2 gönderen Deniz Erenler » 1 on yıl 8 yıl önce (19.09.2005, 14:57)

Hirsizlik olayina gercekten cok uzuldum. Hem alman dostunuzun adina, hem sizin naminiza, hemde bu ulke icin . . yaziklar olsun . .

Acilen Istanbulda yerlesik bu Alman pilotun

ismi soyadi
ulasabilecegimiz is/ev/cep telefon numaralari
var ise email adresi/adresleri (yahoo adresi var ise alalim listelere uye yaptiririz) lazim . .

zira kendisinden calilan malzemelerin

- tam listesi
- model/yil/beden/renk/markalama olarak tum ayird edici ozellikleri
- hepsinin (kanat/yedek/harnes/telsiz/varyo/Gps/kask - yani tum malzemelerin FABRIKA SERI NUMARALARI (Alman ise bu eleman, ya garanti belgelerini
saklamistir bir tarafta, veyahutta muhakkak not almistir bir yerlere . .) almamiz lazim . .

(gerci siz kanatlarin seri nolarini vede modellerini yazmissin ama geri kalanlarinida OZELLIKLE YIL + BEDEN VE R E N K L E R lazim ..)

cunku bunlari calanlar, bir sekilde ne caldiklarini fark ettiklerinde, yapacaklari cok bir sey yok . . bunlari ancak yamacparasutculerine satabilirler . . bir kontak bulup Oludeniz"de birilerine satmaya calisabilirler veyahutta Anadoluda kimsenin haberi olmayacagini dusundukleri yerde satmaya calisirlar . . cok zor isleri ama bizler iyicene zorlastirmaliyiz . .

mallari calinan pilotun Alman olmasi kotu, cunku kendisinin bu olayi takip edebilmesi cok zor . . Bir sekilde Alman Konsoloslugunu devreye sokabilir vede hirsizlarin bulunmasi icin dolayli sekilde baski olusturabilse idi faydali olurdu . .

++

Alman dostumuz kisa&cabuk pratik tavsiyeler:

- Sokakta biraktigi arabasinin icinde gorunen yerlerde hicbirsey ama hicbirsey birakmayacak, dosya kagidi bile . . Eger bagaji dolu vede gorunen yerlerde esyalar
var ise, muhakkak ucreti (apartman park yeri degil) bir park yerine birakacak arabasini
- Alman plaka ise zaten direk hedeftir araba, yasadigi yerin yakinlarinda ucretli bir park yeri bulup neyse aylik cezasi odeyip orada tutacak arabayi HERHALUKARDA,
yoksa hele Cihangir gibi semtlerde sokakta/apartman park yerinde, alman plaka arabayi bir gun bile yanliz birakmazlar . . Almanlarin eli sikidir ama dedigim gibi
devlet olmayan yerde bir mafyanin (sokak hirsizlari) ilaci baska bir mafyadir (otopark..) bu neden nasil diye anlamaya calismasin dedigimizi yapsin, veyahutta arabasi
geldigi memlekete (kendi sagligi icin) geri gondersin. .
- Son olarakta, uzun zaman kalacak ise zaten Turk plaka araba gerekir, en iyisi kendisine Sahin gorunumlu bir Dogan uydursun :-)

++

Abisi seni arayayim dedim, numaralarini bulamadim . .bi zahmet seninde telefonlarini alabilirmiyim

Havacilik gurubuna duyurmak icin, lutfen bakin ben size o gurubun moderatorun irtibat numaralarini vereyim, ltf siz kendiniz bir gorusunuz once..

Ismet Icel - Eskisehir
cep 0535 391 72 21
email : "ismet (at) ucucu.com"

kendisi havacilik gurubu moderatorudur, ben beceremedim ltf beni uye yaparmisiniz, email adresim budur derseniz sizide yapar . .ayrica kendisi bu ulkedeki birkac yelkenkanat pilotundan biri, ve hatta belkide en eskisi vede en tecrubelisidir . . yani aranizda yelken kanat konusunda paylasabilirsiniz . .

Alman dostumuz biliyordur yahoo gurubuna nasil uye olunur, kendisi ana sayfadan http://groups.yahoo.com/group/havacilik/
havacilik gurubuna uye olabilir . . hatta Ingilizce biliyor ise kendi kaleminden basindan gecenleri yazabilir cunku cogu pilot Ingilizce biliyor, gerekirse tercumede edelir orda . .

hem sizin icin hemde Alman pilot dostumuzun, http://groups.yahoo.com/group/hangar34/ istanbullu yamacparasutculeri gurubuna uye olmasinda fayda var,
gurupta Italyan bir pilotta var, son zamanlarda Istanbul disindan Cross Country (mesafe ucusu) yapan baska pilotlarda uye oldu vede nerede bir ucus olacaksa en cabuk burdan ogrenebilirsiniz .. olmadi bu gurubun moderatoru Bogazici Universitesi mezunu, Levent Topcu"dur . . yeni bir giri/kirmizi Ozone Vibe"i var ... muhtemelen gormussunuzdur ve tanirsiniz, "leventtopcu (at) yahoo.com" adresinden kendisine ulasip, meyil adresinizi verip, uye olmak istediginizi bildirin,
eminim yardimci olacaktir . . Alman pilotun meyil adresinide verirseniz onude uye ederler bu arada . .

Luften yukaridaki bu 2 gurubada uye olarak bu olayi erisebildigimiz tum pilotlara duyuralim. Ben elimde yukarida sizden istedigim bilgiler tamamlaninca, olayi dunyayadaki diger pilotlarada duyurabilirim (yada kendiside yapabilir http://www.paraglidingforum.com/ sayfasindan uye olarak . .)

Tekrardan buyuk gecmis olsun. Umarim hirsizlik yapan bu serefsiz insanlar caldiklari mallarin altinda kalir, hicbir sekilde hayrini gormezler..

Saygilar/Deniz Erenler

Kullanıcı avatarı
ahmetkömürcüoglu
Ad Soyad: Ahmet Kömürcüoglu
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

alman arkadaşa yardım etmek...

Mesaj #3 gönderen ahmetkömürcüoglu » 1 on yıl 8 yıl önce (20.09.2005, 14:04)

sağolun deniz bey,
ziyadesi ile ilgilendiniz.ali bey de eksik olmasın hemen ilgilendi.almanlar bildiğiniz gibi yönetmeliklere çok dikkat ediyorlar.çalınan evraklar arasında sağlık sigortasına kadar her şeyi vardı.ama böyle bir olayı beklemediği için hepsini harnesinin cebine koymuştu.ben onunla almanca konuşuyorum ama bazı teknik konularda anlaşmakta zorlanıyorum.şayet siz almanca biliyorsanız almanca,yoksa ingilizce olarak onunla irtibata geçebilir misiniz?sizden çok şey istedim ama ne kadar yardımsever olduğunuzu ispat ettiniz,şu uzun yazınızla.önemli olan bu talihsiz olay sebebiyle bizlerden soğumaması...

axel lemke
[email protected]
cep-0537 984 61 41

deniz bey,şimdiden teşekkürler...

şimdi,vermiş olduğunuz isimlerden ismet içel ve levent topçu ile irtibat kuracağım.biran önce yahoo havacılığa üye olmakta fayda var...
sağolun...

ahmet kömürcüoğlu
[email protected]
cep-o542 430 35 27
ev -0212 352 73 01