Dubaide Paramotor Eğitimleri nasıl veriliyor.

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Erdoğan
Ad Soyad: Erdoğan Şanslı
Aldığı Beğeni: 7 / 31
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen Erdoğan » 4 yıl 4 gün önce (13.04.2020, 10:13)

Merhaba arkadaşlar,

2019 yılının kasım ayında APPI kurallarıyla faaliyet yapan ve kış aylarında Dubai'de eğitimler veren Skyopsx Paramotor uçuş okulunda bir aylığına Paramotor Eğitmeni olarak davet edildim ve eğitimlerde görev aldım. APPI kuralları çerçevesinde yönetmelik olarak yamaçtan uçuş yaptırmak mecburiyeti yoktur, arzu eden eğitmenler bunu yapabilir arzu eden eğitmenler yapmaz. Ancak ben öğrencinin ilk olarak yamaç paraşütüyle uçmasını tercih etmiyorum çünkü benim için bu zaman kaybından başka bir şey değildir. Alim Yıldırımın yapmış olduğu yeni yönetmelikte en az 10 yamaç paraşütü ve üç günlük bir yamaç eğitimi istektedir. Anlamı şu; bunun maliyetinin öğrenciye yüklenmesi ve üç günlük zaman kaybı demektir. İkarus Havacılık olarak Alim Yıldırım Paramotorlara yatırım yapmadı, ben yaptım. Dolayısıyla bu yöntem Alim bey için çok daha uygun, kendisi zaten yamaç paraşütü eğitimleri veriyor, ancak benim işime gelmiyor çünkü ben Yamaç Paraşütü konusunda yatırım yapmadım ve bu yöntemi de gereksiz buluyorum. Bunu söyleyebilmem için 20 senelik tecrübem bana yeter. Yine de öğrencilerimizi hiç bir tecrübesi olmadan gökyüzüne göndermek de akıllıca bir adım da olmayacaktır. APPI kuralları çerçevesinde İstanbul Paramotor olarak şahsen bu ilk uçuş tecrübelerini Tandem Paramotorumla yapmayı tercih etmekteyim çünkü çok kısa zamanda çok şey öğretmektedir ve öğrencinin hata yapma şansı da yoktur, arkasında ben varım, anında hataları düzeltebilirim. THSF de yeni kuralları yapan kurulda aktif rol almak istememe rağmen Alim Yıldırım beni o kurula almadı, kendi kankalarını kurula soktu ve istediği kuralları oluşturma şansını yakaladııııı. Aktif olarak Paramotor sporunu yapan arkadaşlarımız İstanbul Paramotor Takımı Pilotları mesela bu kurulda yer almadı, bizim fikirlerimiz kural yapılma aşamasında sorulmadı. Paramotor çok basit bir spordur. Aşırı kurallarla boğulmamalı, zaten malzemeler çok pahalı ve sporu yapabilmek çok zordur. Microlight sporunu örnek alalım, kurallar yapıldı, lisanslar istendi, bakım yetkileri istendi ve bu spor bitti, hiç kimse artık bu sporu yapmıyor, benim de Microlight pilotu olmama rağmen lisansımı bile yenilemedim, ne gereği var, bu kuralları uygulamak imkansız. Bu yüzden Microlight Pilotlarımız kaçak uçmak zorunda kalıyorlar. Eğer Alim beyin bu kuralları kabul edilirse aynı durumu Paramotor sporunda da yaşarız. Bu spor çok basit çok kolay bir spordur. Bisiklete ehliyet istenmediği gibi Paramotora da Lisans istenmemeli, her pilot kendi sorumluluğunda uçmalı. Spor özgür bırakılırsa daha çok gelişir daha çok pilot yetişir ve malzemelerin de fiyatları düşer. Buradan bütün sporcularımızı yeni kuralların basitleştirilmesi konusunda mücadele etmeye ve kendi hakkınızı korumaya davet ediyorum. Şu anda yapılan kurallar büyük bir gizlilik içinde yapılıyor, yanlış kişiler tarafından yapılıyor ve zamanı gelince zor şartlarla kaşımıza çıkacaktır. Haklarınızı koruyun ve bu yeni yönetmeliğin gizlice değil de şeffaf olması için ve herkesin özgürce fikirlerini söyleyebilmesi için mücadelenizi vermeye davet ediyorum.

APPI PARAMOTOR EĞITMENI 10756
ERDOĞAN ŞANSLI
www.istanbulparamotor.com
Cep: 05339532788

Son beğenen ender

Kullanıcı avatarı
levent2000
Ad Soyad: Levent Günher
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen levent2000 » 4 yıl 11 saat önce (17.04.2020, 02:15)

Selam Erdoğan abi. Umarım iyisindir. Yazını sonuna kadar okuyamadım kusura bakma ama 21 yıllık tecrübem ile söylüyorum herkes ŞANSLI doğmuyor. Bu konuda çok ŞANSLI sın. Keşke bende ŞANSLI olabilseydim.
))) kendine ii bak ))))