Yapay Kanat Yapıp Uçmak

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Wolf1247
Ad Soyad: Özgür Kabadayı
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Yapay Kanat Yapıp Uçmak

Mesaj #1 gönderen Wolf1247 » 3 yıl 10 ay önce (21.05.2020, 08:26)

Herkese Merhabalar. Öncelikle uçma konusunda bilgili arkadaşlarımın deneyimine saygı duyarak bir konudan bahsetmek istiyorum. Yaklaşık bir kaç ay süredir bir kanat projesi üzerinde çalışıyorum. Henüz teknik olarak bir çalışma başlatmadım. Şimdilik sadece bilgisayarda tasarım ve ölçümler üzerinde çalışıyorum. Bu yapacağım kanat, (Delta kanat) gibi olmayacak, yani bir demirin üzerinde olmayacak, daha çok insan vücudu ile bütünleşmiş bir şekilde olacak (kuşlardaki gibi) Ve kanatlar otomatik açılıp kitlenir ve el ile kapatılır bir sistemde olacak, aynı zamanda kanatların uçları, daha uzun mesafe süzülebilmek için, istenildiğinde manüel olarak el ile 90 dik açıyla yukarı kalkabilecek. Tabiki ilk etapta bunu teknik olarak kendim denemeden önce, insanın vücut ağırlıkları hesaplanıp(baş, kol, gövde, bacaklar) gibi , bir mankeni aynı ölçülerde ağırlıklara bölerek bu kanatlara takıp araç arkasında yapay rüzgar ile uçurmayı deneyeceğim. Ve bu projede gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. şimdiye kadar bu konuda 3 kitap bitirdim, ve onlarca makale okudum videolar izledim, teknik olarak bu projeye başlamadan önce kendimi bilgiyle donanımlandırmaya çalışıyorum . Daha çok araştırmalarımı Aerodinamik ve büyük kanatlı genelde süzülme işlemini uygulayan kuşlar üzerine yapıyorum. ve diğer açıdan yaptığım araştırmalar kadarıyla bu tip bir kanat yapmak ve onunla uçmak neredeyse imkansız gibi gözüküyor. Ama diyorum ki , kimse yapmadıysa Neden biz yapmayalım? Belki tek başına, bilgim ile bunu başaramam ama inanıyorum ki destek verenleriniz olacaktır, ve bunu hep birlikte yapabileceğimize inanıyorum. Bu yüzden fikri yardımlarınızı bekliyorum. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim sosyal medya kullanmıyorum bu yüzden eğer fikir alışverişi için benimle iletişime geçmek isterseniz : [email protected] Mail adresinden bana ulaşabilirsiniz. 26 Yaşında İstanbul da yaşıyorum mümkün olan ile yüz yüze de görüşebilirim. Tekrar Saygılarımla...

Son beğenen alp78

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Yapay Kanat Yapıp Uçmak

Mesaj #2 gönderen Human capital » 3 yıl 10 ay önce (28.05.2020, 00:13)

Merhaba Ozgur Arkadas,

Gercekte hickimsein yapilir diyemiyecegi (en azindan bu gunku teknolojilerle) bir ise soyunmussun.
Bana da boyle bir duzenegin yapilabilmesi mumkun degil gibi gozukuyor.Herhalde su andaki
tasavvur ve fantezi kapasitem buna yeterli degil.Ama tarihte nice buluslar herkesin hayir bu olmaz
demesine ragmen gerceklestiler ve bugun biz bunlari gayet dogal bir bicimde gunluk yasamimizin
her alaninda kullaniyoruz.Bence onemli olan yilmadan kararli bir bicimde arastirarak cozumler
bulmaya calismak. Kendine inanarak uzun nefesli calisma sonunda bir netice alinabilir.

Ancak yapmayi dusundugun kanat bence Delta ve yamac parasutu yapimindan daha kompleks
olan bir is. Insan vucudunu bir mekanizma ile tamamlayip kanat haline getirmek cok cok zorlu
bir sorun.Bu insan vucudunu iyi tanidiktan sonra, hangi malzemelerin ona uygun bir kanat duzenegi
kullanimina uygun oldugu sorunlari yaninda fizik ve aerodinamik bilgileri de gerekli.Yani cok bilinmiyenli
bir alan.

Aklima gelen bir proje 8-9 yil once bir grup genc sadece bir insan gucu ile ucacak bir makina gelistirdiler.
Pilotun bir bisiklet duzenegini andiran ve pedal cevirerek helikopter pervanesi gibi pervaneyi dondurerek
ucmasi. Uzun calismalardan sonra uculabilecek bir arac yaptilar. Profesyonel bir bisikletci ile de ucus
denemeleri basarili oldu.Ama arac ortalama bir insanin gucu ile ucus hizini kazanip yeterli sure ucabilecek
bir ozellige sahip degildi. Profesyonel bisikletci de belli sinirli bir zaman havada kalabildi. Yani proje
basarili oldu aslinda,ama dusundukleri gibi kitlelerin kullanabilecegi bir kapasitesi olmadigi icin arkasi gelmedi.

Ben seni boyle bir atilim cesaretinde bulundugun icin tebrik ederim.Ama sana bu konuda yardimda bulunabilecegim
bir bilgi birikimim de yok maalesef.Boyle zorlu sorunlar ekip halinde ugrasilirsa, bence cozum yonunde
ilerlemek daha kolay olur.Teknik sorunlara zevkle cozum aramayi seven bir iki arkadasin olmasi iyi olur.

Selamlar, Kolay gelsin.

Yukarida bahsettigim ucus makinasinin filmini bulamadim.
Otto Lilienthal,in 125 yil once yaptigi ilk kanadin kopyasinin yapilis ve ucusu.

Festo isimli firma ilginc bir makina yapti.

Son beğenen alp78