APPI lisans sistemi ve Türkiyede hukuki alt yapısı...

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
aspex
Ad Soyad: Tarık Yıldırım
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 105 / 15
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen aspex » 3 yıl 1 hafta önce (17.03.2021, 11:49)

Dünaya'nın değişik ülkelerinde farklı havacılık uygulamalarından kaynaklı sorunlar nedeniyle 2009 yılında isviçre merkezli kurulmuş olan ve hali hazırda 170 i aşkın ülkede FAI tarafından tanınan APPI sertifikasyon sisteminin Mart-2021 Mersin workshop pro-tandem sertifikasyon kursuna katıldım.
Gerçekten çok kaliteli bir eğitim ve sınav sistemi ile pilot belgelendirme sistemini uluslararası standartta yapan bir organizasyon.Bugüne kadar çoğu uzman pilot tarafından doğru bilinen yanlışların farkına varmış oldum kendi adıma.
Soru şu;Uluslararası bir belge olan,bu belgeyle dünyanın heryerin de uçabilen bir türk single veya tandem pilotu Türkiye için brokratik engelleri aşabilir mi?

Kullanıcı avatarı
skycop
Ad Soyad: Savaş Kantar
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen skycop » 3 yıl 1 hafta önce (19.03.2021, 15:59)

FAI tanıyorsa sıkıntı yok demektir. Kentin ileri gelenleri ile ikili ilişkiler iyiyse yine sıkıntı yoktur.
Bürkorasi yolu ile izin vs. olmaz .. (Drone lar örnek)
Tandem de ise Sigorta yapılırsa belge de varsa kurtarıcıdır. Kaza oldu ilk sordukları şey Belgeniz var mı?
Örneğin bizim bölgede asla uçamazsın
Nato havaalanı mevcut biz ikili ilişkiler ile hiçbir sıkıntı yaşamadık.
Bazı bölgeler Antalya güzel yelken veren bir yer olmasına rağmen kesinlikle yasak bu işe yatkın ve seven biri gelmediği sürece yasak..

Son beğenen aspex