Ölüdenız Inıs Alanları Düzenlemesı

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Ad Soyad: Tamer Akkoyunlu
Aldığı Beğeni: 35 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen Gurbet Kusu » 2 yıl 2 hafta önce (09.03.2022, 14:31)

Herkesin bildigi üzere ölüdenizde pilotlarin inmesi icin düzenlenmis serbest bir alan yok
Herkes o an bulabildigi bir bosluga inmeye calisiyor,
inislerde ufakli büyüklü kazalarin haddi hesabi yok
Bu konuda Fethiye belediyesine cözüm iceren bir dilekce yazdim
Cözüm cok basit ve tamamen masrafsiz
Sizlere burdan onu iletiyorum
insallah dikkate alirlar

iste dilekcem cevap gelirse onuda sizlerle paylasirim

Sayın yetkililer;
Bilindigi üzere -Babadag- yamaç paraşütünde dünya markasıdır. Bu sporu yapan dünyadaki herkesin mutlaka enaz birkez uçmayı hayal ettigi bir lokasyondur.
Korona belasına ragmen geçen yıl teleferiginde devreye girmesinin pozitif etkisiyle RESMI uçuş sayısı 160 000 i gecmis

Bende 2021 de bu bölgeden uçma şansına nail oldum.
Lakin gördügüm ve ACILEN önlem alınması gereken bir noktayı sizlere bildirmek istiyorum

Yamaç paraşütçüleri icin belirlenmis bir serbest iniş alani yok!
Inişleri Tandemciler (yolcu tasıyan Profesyoneller) yürüyüş alanına indiriyorlar.
Diger paraşütçülerde ya aynı alana yada sahilde **bulabildikleri** bir alana yapmaya çalışıyorlar.
Gerek sahilde olsun gerekse yürüyüş yolu üzerinde olsun inanılmaz engeller dolu
Mesela: tam yürüyüş yolunun üzerine kondurulmuş! satış barakaları ve Sahile dagıtılmış bir sürü engel vede güneslenme bölgelerinde gelişi güzel serpiştirilmis Şezlonglar.

Sayın yetkililer burda ucan 160 bin küsür yamaç paraşütçülerinin yarısından çok daha fazlası -ACEMI vede böyle karman çorman yerlere inebilecek yetenekleri henüz tam oturmamış pilotlardır
yani kaba taslak 90-100 bini bu kapsamda kalıyor
Kaldıkı Profesyoneller dahi burda inişlerde birçok kaza yaşıyor

Bu insanların inebilecekleri 5 metreye 100 metrelik enaz üç ayrı serbest alan lazım
Böyle üç-beş müsait olan alan plajda HENÜZ var
Birini Jandarma binasının ön tarafindaki Plaja;
digerini yarım ada tarafına
ve ücüncüsünüde yürüyüş alanının altındaki Plaja konuşlandirabiliriz
Bu hem uçan pilotların hemde yayaların can güvenligi açısından temiz ve masrafsız bir çözüm olur.
Bu basit ve MASRAFSIZ önlemleri alırsak ilerde artıcagi aşikar uçuş sayısı konusunda da işler sarpa sarmadan, şimdilik bos olan o bölgelere yeni engeller, barakalar, Şezlonglar gelmeden çözüm bulmuş oluruz
Gereginin yapılmasını ve bu konudaki gelişmelerden bilgilendirilmemi;

Saygılarımla arz ederim

Son beğenen alp78

Kullanıcı avatarı
erenkılıc
Ad Soyad: Eren Kılıc
Aldığı Beğeni: 21 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen erenkılıc » 2 yıl 2 hafta önce (09.03.2022, 16:21)

bende dün yönergeye bakıyordum o nedenle paylaşım babadağ uçuş yönergesi var
thky - 211

2.7 Belceğiz Plaj İşletmecisiUçuş faaliyeti yapan seyahatacentalarına iniş alanları, güvenlik, cankurtarma botları v.b. işler için uygun yeri gösterir.İniş sahalarına yayaların girmesini engellemek amaçlı üç dilde hazırlanmış yön tabelaları koyar ve bu sahalar ve çevresinde güvenli inişi tehlikeye sokacak hertürlü engelden arındırılmasına özen gösterir.

Kullanıcı avatarı
erenkılıc
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen erenkılıc » 2 yıl 2 hafta önce (09.03.2022, 16:23)

yönetmelik valilik ve kaymakamlık yetkisinde, asıl belediye dışında bu iki kuruma yazılması gerekiyor sanırım belediyenin yetkisi yok gibi

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Gurbet Kusu » 2 yıl 2 hafta önce (09.03.2022, 17:44)

erenkılıc yazdı:bende dün yönergeye bakıyordum o nedenle paylaşım babadağ uçuş yönergesi var
thky - 211

2.7 Belceğiz Plaj İşletmecisiUçuş faaliyeti yapan seyahatacentalarına iniş alanları, güvenlik, cankurtarma botları v.b. işler için uygun yeri gösterir.İniş sahalarına yayaların girmesini engellemek amaçlı üç dilde hazırlanmış yön tabelaları koyar ve bu sahalar ve çevresinde güvenli inişi tehlikeye sokacak hertürlü engelden arındırılmasına özen gösterir.

Simdi burda bir Plaj isletmecisi var mi? bilmiyorum.
Eger Plaj isletmecisi olup olmadigini bilen biri varsa söylesin orayada gönderelim.
Aslinda sadece bir kirmizi-beyaz plastik seritlerle üc bölgeyi isaretleyecekler tamam bitti(belediye veya kaymakamlik artik hangi resmi makam yada özel isletme yapiyorsa)
Herkes rahat edecek

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Gurbet Kusu » 2 yıl 2 hafta önce (09.03.2022, 17:53)

Evet Valilik ve Kaymakamliga da ayni dilekceyi gönderdim.

Bakalim kim cevap verecek.

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Gurbet Kusu » 2 yıl 2 hafta önce (10.03.2022, 12:01)

ilk cevap Kaymakamliktan geldi
Ben cidden pek bise anlamadim.
Ben ne dedim?
Kaymakamlik neyi cevapladi?
Simdi ortada hala problem duruyor, bir cözüm ne sundular nede benim teklifimi degerlendirdiler
Buyrun birde siz gönderilen cevaba bakin

++++++++++++++++++++++++++++++
Sayın Tamer AKKOYUNLU,

İlçemizde gerçekleştirilen yamaç paraşütü faaliyeti Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği çerçevesinde yürütülmekte olup, ana yönetmelik gereğince belirlenen parkur alanlarında faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Bilgilerinize rica eder, sağlıklı günler dileriz.

Fethiye Kaymakamlığı

Cumhuriyet Mah. Atatürk Cad.

Hükümet Konağı 48300

Fethiye/MUĞLA
+++++++++++++++++++++++

Hani bir karadeniz türküsü derya " ya ben anlatamadim, ya sen anlamadin "

:) :?

ama pes etmemek lazim.
Belki gercekten sorunu tam dillendiremedim, belkide Kaymakamligin memuru apacik verdigi cevapta sorunu anladigini ve hatta benim teklifimden daha iyi bir cözümüde yazisinda bana bildirdide ben anlamadim.
Hele su cevabi üc bes kez daha okuyayim
Sizde bana az yardimci olun beraber cözelim bu sorunu :pls: :oops:

Kullanıcı avatarı
erenkılıc
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen erenkılıc » 2 yıl 2 hafta önce (10.03.2022, 15:51)

Allah yardımcın olsun Tamer. Güzel cevap olmuş tüm sorular cevaplanmış , görüşünle ilgili fikir paylaşılmış.

2.7 Belceğiz Plaj İşletmecisi Uçuş faaliyeti yapan seyahatacentalarına iniş alanları, güvenlik, cankurtarma botları v.b. işler için uygun yeri gösterir. İniş sahalarına yayaların girmesini engellemek amaçlı üç dilde hazırlanmış yön tabelaları koyar ve bu sahalar ve çevresinde güvenli inişi tehlikeye sokacak hertürlü engelden arındırılmasına özen gösterir.

Bu kısmı Muğla Valiliği'nin 2016 tarihli yönetmeliğinden aldım. Belki sonradan değişiklik yapmış olabilirler ama valilik sayfasında bu vardı.

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Gurbet Kusu » 2 yıl 2 hafta önce (14.03.2022, 10:03)

Evet dedigim gibi adamlar belki gercekten yanlis anlamis yada ben anltamamis olabilirim diye ikinci kez düzenleyip tekrar dilekce yazdim

Sayın Fethiye Kaymakamligı ;
Sayin Yetkililer,
Affınıza sıgınarak ikinci bir dilekçe daha yazmak zorundayım çünkü; sanırım yeterince derdimizi açiklayamadık,
Kusuruma bakmayın daha bir izahatlı olarak tekrar yazıyorum.

Tarafıma gelen cevabi yazınızda; Parkur alanlarinda faaliyet Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği çerçevesinde yürütülmekte dir.
Buraya kadarında bir sorun yok.
Fethiyede Parkur alanı yani, kalkis pistleri belli hemde her biri bir digerinden güzel vede dünyaya örnek olacak cinsten
Bundan biz Yamac parasütçüleri zaten gurur duyuyoruz. Disarda da gögsümüz kabariyor
Lakin;
Sorun - İNİŞ ALANLARI YOK-

Evet yanlıs okumadınız düzenlenmis ve güvenligi saglanmıs --tek bir iniş alanı dahi yok--!

Bir yılda resmi rakam olarak 160 000 den fazla ucus var.
ve bu rakam çok yakında birkac yüzbin daha artacaktır.

Güvenli ve belirlenmemiş inis alanları olmaması yüzünden heryıl sayısız küçüklü büyüklü kazalar oluşuyor.
Şimdi güvenli iniş alanlari belirleyemezsek bu kazalar artarak devam edecektir.

Bir önceki mailimde güvenli iniş alanları ile ilgili önerilerimde var.

Bunlar basit ve tamamen masrafsız çözümlerdir

Bu konuyu bu yılki uçus sezonuna kadar inceler ve gerekli uygulamaları almanızı yada aldırmanızı,
ve bu konudaki gelişmelerden bilgilendirilmemi;

saygılarımla tekrar rica ederim

Sanirim yeterince acik yazdim.Derdimiz anlasilmis olmasi lazim

Bakalim cevap gelecek mi?
Bir önlem alacaklar mi?

Belki burdan ucan birkac yerli ve yabanci Pilot da dilekceyle durumu bildirirlerse yetkililer isin muhtevasina daha iyi vakif olup gerekli tedbirleri ivedilikle alirlar

Son beğenen alp78

Kullanıcı avatarı
alp78
Ad Soyad: Taner Alp
Aldığı Beğeni: 34 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen alp78 » 2 yıl 4 gün önce (24.03.2022, 11:00)

Tamer duyarlılığın için teşekkürler. Ölüdenize her gittiğimde aklıma gelir bu konuda yazmak ama hep unuturum. buradan cevap gelmezse Bimer (Cimer) üzerinden sormak lazım bence.

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Gurbet Kusu » 2 yıl 4 gün önce (24.03.2022, 11:24)

Olur yazalim
Kaymakamliktan ikinci mailin cevabini bekliyorum

Bugün ilave olarak Valilige ve belediyeye de birer hatirlatma maili yazacagim

Cevap gelmezse artik son sans Bimer- Cimer üzerinden sansimizi deneriz

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 11 ay önce (05.04.2022, 16:15)

Evet hem Belediyeye hem Valilige ikinci maili su baslikla tekrar ilettim.(Kaymakamliga zaten 2. sini göndermistim)

Sayın yetkililer;
Bu size bu konuda yazdıgım ikinci mail. Malesef birincisine –işleme alındı- bilgisi bile gelmedi (Yaklaşik 1,5 ay önce yazmıştım)
Mutlakaki vatandaşın derdi/sorusu/bilgilendirmesi sizin icin cok önemlidir. Sanırım ya mail gelmedi yada yogun mail trafiginde arada kayboldu
diye düşündügümden tekrar aynı maili size iletiyorum
Saygılarımla
Tamer Akkoyunlu

Mubarek Ramazanda kötü konusmak istemem Lakin sorun herkesin sorunu cözümde basit ve masrafsiz. Bu konuyu umursamamalarinin belki tek sebebi
görev kimin belli degil olmasidir.
Ne olursa olsun ; isterse görev kapsaminda olmasin. Sahilde üc alana serit cekip - girmeyiniz Parasütcü inis alanidir.- yazisini yazmak ne kadar zor olabilirki
Bunu belediyede yapabilir, Kaymakamlikta, Valilikte hatta bölgede aktif olan Tandemciler veya Parasüt klüpleri dahi yapabilir
Eminim kimsede - Bunu buraya kim asti aga deyip isin pesine düsmez. Sorun cikartmaz
Enazindan herangi bir Resmi Makam yaparsa hicbir sorun olmaz

Yavas yavas umudum tükeniyor.

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 11 ay önce (06.04.2022, 08:51)

:)
Valilik cevap yazdi; dilekceniz alindi ve Kaymakamliga ilk mailimin iletildigi ve listede 1. maile size cevap da yazildigi gözüküyor...

Bende -Kaymakamliktan gelen 1 maile cevabi yazidan cikarttigimiz * bizim derdimizi anlamadigini ve cözüm önerilerimizede hicbir yanit vermedigini ilettim. :(
ve bunun uzerine benim ikinci bir mail daha yazarak sorunu detaylandirdigim vede apacik cözümler sundugumu söyleyip Ikinci mailimide görmeleri icin ek olarak gönderdim
Bu noktadan sonra ne yapmamiz gerektigini bize yol göstermelerini rica ettim

Belediye ise ne birinci nede ikinci mailimi takmadi :? Alindi isleme konuldu yazisi dahi gelmedi. :?
Tamam belki kendi sorumluluk alanlari degildir velakin vatandasa enazindan bunu yazabilirler.
Madem iletisim sayfasi koydun ve giden mailin gittigide gözüküyor o zaman biraz ilgilenin be kardesim
Hani maili yazalida yaklasik 1,5 ay olmus yeterinden fazlada zaman vardi cevap icin

Genede biz yogunluktan sira gelmedi diyelim.

Bakalim hayirlisi insallah