kargo ücretleri ve ptt kargo

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

kaptanremo
Ad Soyad: Ömer Tekin
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

kargo ücretleri ve ptt kargo

Mesaj #1 gönderen kaptanremo » 1 on yıl 5 yıl önce (12.09.2008, 15:59)

kendimde lojistikci olmama ragmen tüm kargo sirketlerine her zaman küfür etmisimdir cünkü üç dört yıldır özellikle otobüslerdeki kargo tasımacılıgı yasaklandıktan sonratüm kargo sirketleri fiyatlarını inanılmaz fiyatlara cekmislerdir ki söyle bir sey söyliyeyim istanbuldan kaşa bir takım malzeme yaklasık 60 ytl ye geliyor otobüs fiyatının 65-75 arası oldugunu düsünürseniz ne kadar pahalı olduguda ortaya bir yandan cıkıyor bir yandan da kargo sirketlerinin tuttura bildiklerine fiyat bicmesi ebatlı yüklerde desimetre küp üzerinden hesap yapılırken agır yüklerden kilo üzerinden yapılıyorama sagolsunlar nedense eger sormazsanız veya ilgilenmezseniz kantarları ve hacimleri iki katı kadar büyüye biliyor. yakın bir zamanda lojistik olarakta calısmaya baslıyan ptt de ise istanbula tam bir malzemeyi 12 ytl ye yolluyta biliyorsunnuz ki bu ücretle bile kar ede biliyor .sözün kısası paranızın cebinizde kalmasını istiyorsanız ptt kargoyu secin birde ufak yüklerde koli aramanıza gerek yok cünkü ücretsiz olarak özel tasıma kutuları veriyorlar herkezin bilgisine sadece kanadın sıgacagı kutularda mevcut
özellikle dealırların işine yarıyacak bir bilgi saygılar
ömer

Kullanıcı avatarı
KAYAKIN
Ad Soyad: Cihan Kın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen KAYAKIN » 1 on yıl 5 yıl önce (12.09.2008, 16:42)

teşekkürler arkadaşım , kargoyla çok işi olan benim için çok faydalı bir bilgi olmuş.... :)

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen daglar72 » 1 on yıl 5 yıl önce (12.09.2008, 22:11)

kargoculara dikkat etmek lazım, 5 saatlik yola 6-7 kg lık kanat yolladım faturaya dikkat etmedim eve geldiğimde inceliyeyim dedim 50 lira ibraz ediyordu , yolladığım yerin otobüs yolcu ücreti 17 liraydı, tel açtım ne buya çok değilmi felan dedim , kargonuzun değeri 1000 euro bedeli var ve sigorta kapsamında 50 çokmu dedi bende bir şey diyemedim :)

Kullanıcı avatarı
sitkiozbasli
Ad Soyad: Sıtkı Özbaşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen sitkiozbasli » 1 on yıl 5 yıl önce (16.09.2008, 18:11)

arkadaşlar bir yere kargo gönderecekseniz öncelikle parayı karşıtaraf ödeyecek demeyin ve şubeden tel. veya haberli yazdırın birde pazarlık edin
geçenlerde aydının bir ucunda söke diger tarafında karacasuya bir takım gönderecektim 65 ytl. dediler ve otobüsle gönderdim. yine istanbul a para motor gönderdim bir firma buna kasayap dedi sigorta kapsamında dediler ve bana 200 ytl fiyat çıkardı ordan ögrenci indirimi yaptılarve fiat 150 lere düştü ben başka bir şirkete gittim ben sizle çalışıyorum dedim bana 130 ytl direk çıkardı ve ben ona ne yaptın a firması bunu bana 100 ytl ye gönderecekti dedim tamam abi bizde yapalım dedi ve 100ytl ye paramotoru gönderdim karşıtaraf ödeyecek diye gönderdiginiz malın fiyatını lütfen boş vermeyin pazarlık edein .ömer kardeşim iyi bir konuya deginmiş iyi oldu çünki camiada devamlı kargo ile bişiyler gönderiyoruz. bilginize

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen PROFLY » 1 on yıl 5 yıl önce (16.09.2008, 23:58)

Merhaba

Ömer Bey'e paylaşım için teşekkürler. Sıtkı Bey iyi bir noktaya değinmiş.

Kargocular değişik tarifeler uygular. En yüksek tarifeyi karşı ödemeli ve müşterinin fiyat sormadığı kargolara uygular. Nasıl olsa karşı taraf ödeyecek diye fiyat sormayan bir gönderici benim 10-20 liraya yolladığım bir kargoyu bana 60 liraya yollarsa kızmayımda ne yapayım.. Mutlaka sorun arkadaşlar. İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırın. Fiyatın yüksek olduğu durumlarda alıcıdan teyit alın.

En yüksek fiyatlı kargo benim gördüğüm kadarı ile Yurtiçi kargo. Bir kanada 65 lira fiyat çıkarıyorlar. Yan tarafta Aras'a gidince fiyat 20 liraya düşüyor. Mng'dende fiyat alınabilir. Fazla bilinmesede Express ucuz gönderim yapar ve hiç problem yaşamadım. Hizmet kalitesi olarak kargotürk ve İhlas biraz problemli. Birde gönderim yapacağınız firmanın alıcının ilçesinde şubesi varmı sorun. Bazen kargoyu il merkezine götürüp alıcıyı 3 saatlik mesafedeki il merkezine çağırdıklarıda oluyor.

Kargolarda pazarlık olur. bu fiyat ne geçen aynısını 15 liraya yolladım dedinizmi fiyat o fiyata yavaş yavaş düşecektir.

Anlaşması olan bir tanıdığınız aracılığıyla gönderim yaparsanız dosyaları 2 YTL bir kanadı 5-10 Ytl gibi fiyatlara bile yollayabilirsiniz.

Kanadı biraz sıkıştırıp karton kutuya koyarsanız desi düşebilir ve fiyatta. Alıcı şubeye yakınsa ''Alıcı ihbarlı'' ''Şubeden teslim'' gibi seçenekler de fiyatı biraz düşürür.

PTT yi denemedim ama geç teslim ettiğini duydum. Tecrübe eden arkadaşlar burada yazarlarsa iyi olur.

Kullanıcı avatarı
hakuchi
Ad Soyad: Hakan Cetinkaya
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen hakuchi » 1 on yıl 4 yıl önce (09.04.2009, 19:21)

Arkadaşlar fiyatları bir tarafa, Aras her seferinde bana illallah dedirtti. Aman diyim aras ile göndermeyin. Bir seferinde adrese teslim için telefon ettiler, gelin alın, diye. Yok o adrese teslim olmuyormuş, ama fiyatı alırken adrese teslim almışlar, sonradan öğrendim. Bir seferinde epeyi bir gecikti. Kargo nerede olduğu belli değil, soruyorum sistemde gözükmüyor diyorlar. Başka bir seferde de neredeyse beni dövecek adamlar. Yurtiçinin davranışı on numara. MNG den de memnunum. Onlarda gayet iyi. Aras müşterisine çok kaba davranıyor.

Abdullah kardeşim bana express ile bir koli yolladı, onlar epeyi ucuz. Gerçi biraz geç geliyor ama fiyatına değer. Ayrıca sanırım fedex in alt firması. Malum fedex pahalı ya, ucuza hizmet veren bir alt firma kurmuşlar. Web sitelerinde fed ex reklamı çıkıyor. Tahminim altyapi aynı olduğu için hizmet şeklide aynıdır.

Kullanıcı avatarı
gokhansky
Ad Soyad: Gokhan Cavdar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen gokhansky » 1 on yıl 4 yıl önce (09.04.2009, 22:17)

Merhabalar Arkadaslar,

Bundan 2 ay önce yani artik kargolardan biktigim bir dönemde Ömer le konusmamizda bana PTT kargoyu denedinmi dedi. O dönem yurt disinda oldugum icin PTT kargonun varligindan haberim bile yoktu acikcasi.

Ama denemeliydim tabiki. Cünkü müsterilerim(Arkadaslarim) o kadar cok indirim im olmasina ragmen genede yüksek olan kargo bedellerinden bikmislardi.

Ve PTT kargo dönemini baslattim gönderilerimde! Cok komik ama normalde 30 TL ye giden bir malzeme yi, 8-10 TL gibi bir paraya 2 is günü icinde karsi tarafta olucak sekilde yollayabiliyordum.

Bu 2 aylik dönem icinde takip ettim, bütün kargolarim PTT kargo ile 2 is günü icersinde adresine kadar ulasiyordu.Dolayisi ile olay tamadi artik benim icin.

Diger kargo sirketlerine ne Arkadaslarimi ezdiririm nede kendimi artik bu saatten sonra.PTT kargoyu kesinlikle tüm camiaya gönül rahatligi ile tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Berussa » 1 on yıl 4 yıl önce (09.04.2009, 23:06)

Ben de ptt kargoyu tek geçerim.İstanbuldan xxxxx kargoyla 35 ytl ye gelen kanadı belki inanmayacaksınız ama 6 tl ye PTT Kargo ile geri yolladım.Bazen 1-2 günlük gecikme olsa da gönderi fiyatı baz alındığında PTT Kargo tercih sebebim oluyor

Kullanıcı avatarı
ayhankocaman
Ad Soyad: Ayhan Kocaman
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen ayhankocaman » 1 on yıl 4 yıl önce (10.04.2009, 03:10)

arkadaşlar merhaba
bende istanbula kanat gönderdim ptt kargo ile 6,50.tl ye .diğerlerine göre çok ucuz.yalnız bir konu var verirken öğrendim memur arkadaştan sigortalı değil gönderiler.düşünsenize bir kayıp veya kaza esnasında kanadınız kayboldu
10 m lik kumaş muamele si görecek 1000 avro luk kanat.dikkatinize kargonuzu verirken kaybolması esnasında zararı karşılıyormu.hoşçakalın

kaptanremo
Ad Soyad: Ömer Tekin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen kaptanremo » 1 on yıl 4 yıl önce (10.04.2009, 13:14)

slm
aslında tüm kargo ithalat sirketlerinde sigorta bedeli yollanılan malın gercek degeri üzerinden yapılır fakat burda söyle bir sey olur eger siz yolladıgınız seyin size ait oldugunu ve degerini ispatlamanız lazım olur. ikinci bir kısımda normal kargolarda bir kırılabilir mallar için sigorta yapılır basit anlamda bide degerli bir sey yolluyorsunuz kıymet sigortası adı altında ilk basta söyledigim sigorta yapılır.fakat bunların dısında bizden sigorta ücreti istiyorlar bu dogru fakat bankalarda simdi kredi verirken sigorta yaptırıyor cektiginiz para tutarı üzerinden 5000tl cekerseniz 300-500 de sigortaya para alıyorlar bu siz parayı ödemezseniz yada ölürseniz banka zarara girmesin diye yada ailenize yük kalmasın diye aldıklarını söylüyorlar kargolarda mecburiyetten yaptıkları bir iş aslında siz eger tasınan seyin tutarı üzerinden sigortsa yapmazsanız size ulasmazsa bunu ispatlayamazsanız almanız cok zor .sigorta da ise size ulasmıs olan kargonuz var ama bi baktınız adamlar tulum peynirini kargonun üstüne koymuslar oda akımıs herseyi maffetmis iste onun gibi zamanlarda ise yarıyor.
bide ptt sonucta Cumhuriyet kurulmadan önce isleyen bir kurulus ve bundan 15 sene önceye kadarda türkiyede kargo dogru dürüst yoktu onu yanında halen para yollarken ptt den yolluyorsunuz aynı banka ile calısmıyorsanız yada acilse yada mektup yollarken halen ptt kullanıyoruz. bence tam sistemi oturmadıgı için bir az terettüt ediyor insanı ama bu kadar eski ve tecrübeyi bence cöpe atmak dogru degil .ve tam bir takım malzemeyi 12 tl ye yolluyorsanız diger sirketler sizden 70 tl istiyorsa iste orda sorun oluyor.
saygılarımla

Kullanıcı avatarı
takyonxxx
Ad Soyad: Türkay Biliyor
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen takyonxxx » 1 on yıl 4 yıl önce (10.04.2009, 13:49)

Ben de yurtdışından aldığım cihazlar için ptt karguyu kullanıyorum
5 günde geliyo amerikadan hem de çok ucuz.
Yurtiçi kullanmadım ama bundan böyle ptt derim.

Kullanıcı avatarı
paramedic
Ad Soyad: Serdar Güler
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen paramedic » 1 on yıl 4 yıl önce (10.04.2009, 16:30)

takyonxxx yazdı:Ben de yurtdışından aldığım cihazlar için ptt karguyu kullanıyorum
5 günde geliyo amerikadan hem de çok ucuz.
Yurtiçi kullanmadım ama bundan böyle ptt derim.

ptt kargonun yurtdışından türkiyeye bir kargo servisi var mı?

yaptığınız yurtdışı alışverişlerde hangi satıcılar ptt kargoyu öneriyor. merak ett,im doğrusu.

Kullanıcı avatarı
omerfaruk
Ad Soyad: Omer Faruk Gocmen
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen omerfaruk » 1 on yıl 4 yıl önce (10.04.2009, 19:51)

USPS(united states postal services) le amerikadan gonderilen mallar yurticinde ptt tarafindan dagitim yapiliyor diye biliyorum ben. karsilikli ikili anlasma boyle demekki.

Kullanıcı avatarı
yp.pilotu
Ad Soyad: Güner Sargın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen yp.pilotu » 1 on yıl 4 yıl önce (11.04.2009, 20:18)

Merhaba arkadaşlar,
Bende şu ana kadar, kargo şirketlerinin hepsini denedim.
Hepsi fahiş fiyatlar çekiyorlar, tutturabildikleri fiyatı alıyorlar.
Ptt kargonun ucuza taşıdığını öğrendim. PTT ye Fiyat sordum kg.ı 3 TL dediler.Bundan sonraki her kiloya 50 kuruş ekleniyor dediler.
Birkaç kargo şirktlerine de sordum aynı gönderi için 10-15 TL fiyat verdiler.Mersin'den Milas ve Ankara'ya Arçeliğin
BT 100 ikili el telsizini gönderdim 3'er tl tuttu Aradaki
farkı görün ve ona göre tecihinizi yapın. Bundan sonra bence Ptt korgo diyorum. Selamlar.

Kullanıcı avatarı
bayder
Ad Soyad: Serdar Baytur
Pilot Menüsü: 

Yıllarca kargo şirketlerine söğüşlenmişiz !!!

Mesaj #15 gönderen bayder » 1 on yıl 4 yıl önce (21.05.2009, 21:47)

1993 yılı itibariyle 16 yıllık geçmişi olan bir imalat işi ile iştigal etmekteyim. Kendi tasarımlarım olan ürün çeşitlerini tüm Türkiye genelinde dağıtım yaptığım için kargo şirketlerini kullanmak zorundayım. Kargo şirketleri ürün taşıma maliyetini hesap ederken, hacim veya ağırlık olarak hangisi işlerine gelirse o yöntemi uyguluyorlar. Genel olarak sıkça kargoya verdiğim bir çeşit ürünün ağırlığı ortalama 2 kg. iken, hacmi 20 desi geliyor. Tabi şirketler 20 desi'yi göz önüne alarak 20 kg. mış gibi uygulama yaparak fahiş bir rakamla taşıma yapıyorlardı (3 ay öncesine kadar). Bu 20 desi hacmindeki ürüne anlaşmalı olmama rağmen (% 50 indirimli haliyle) 27-28 TL. gibi bir fiyata taşınıyordu. Oysa 3 ay evvel PTT Kargo'yu keşfettim ve aynı ürünü 3,5 TL. na göndermeye başladım. 16 yıl boyunca tam olarak 2500 civarında gönderi yapmışım. Yani kısacası bu kadar fazla bir gönderi karşılığında hem müşterilerim, hem de ben bir hayli söğüşlenmişim. Keşke PTT Kargoyu daha evvel keşfetmiş olsaydım. Fakat, bu zaman zarfında çalıştığım kargo şirketi son 3 aydır benden gönderi alamadığı için sürekli olarak ya mail yoluyla, ya da telefon yoluyla beni tekrar kazanmaya çalışsalarda, artık çok geç. Geri dönüşü olmayacak bir fırsat bulmuşken, tekrar söğüşlenmek aptallık olur diye düşünüyorum. Selamlarrr...

Kullanıcı avatarı
rüzgarın_oğlu
Ad Soyad: Murat Aşık
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen rüzgarın_oğlu » 1 on yıl 4 yıl önce (27.05.2009, 17:44)

ben de 117 tl ye gelen malzemeyi 17.50 tl' e gönderdim kesinilikle tavsiye ederim arkadaşlar...

Kullanıcı avatarı
ArifBakkaloğlu
Ad Soyad: Arif Bakkaloğlu
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen ArifBakkaloğlu » 1 on yıl 4 yıl önce (28.05.2009, 10:23)

Soyulmayın.
İzmir den lux bir aracla İstanbul a gidiyorsunuz.Rahat koltuklar içersinde.Sabaha kadar çaymı, kola mı içeceğinizi soran hostesler eşliğinde.Ödediğiniz para 3o tl. 90 kiloluk bir adam ve 500 milyarlık bir otobus, arti insanca muamale.
Yarı kilosunda bir paket üstüste atılmıs vaziyette ve misliyle ucrete tabi.Kargo sirketlerinden bahsediyorum tabii.
PTT kargoyu tercih edin tam on kat daha ucuz ve hizli.Bir gunde onlarda teslim ediyor.

Kullanıcı avatarı
ayhankocaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen ayhankocaman » 1 on yıl 4 yıl önce (14.07.2009, 10:22)

hepinize merhaba. 28.mayısta beri artık ptt kargo ile ilgili yazı yazılmamış.demekki herkez memnun.son günlerde gönderi yapanınız varmı ptt kargo ile.giden görün şimdiki fiyatları.dudaklarınız uçuklar.ptt de artik diğer kargo firmalarını yakaladı.eskiden adanaya giden 1 takım 6 tl ye giderken 13.07.2009 tarihinde 28.tl ya gitmeye başladı.inanmazsanız en yakın ptt kargo bürosuna gidin.sadece bir adek kaskı 650 gr geliyor.kutusunun kapladığı hacimde dolayı 8,5.tlye gönderebildim.hayırlısı bakalım.ptt bu fiyatlardan sonra epey müşteri kaybedeceğe benziyor.hoşçakalın.kazasız uçuşlar diyeğiyle

Kullanıcı avatarı
agalptekin
Ad Soyad: Hakan alp
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen agalptekin » 1 on yıl 4 yıl önce (14.07.2009, 10:33)

06/07/2009 tarihinde Tekirdağ'dan 8230 GR Harness+Çanta+yedek paraşüt Konya'ya 7.00 TL ye gelmiştir...

Ayrıca http://www.ptt.gov.tr/tr/hesap/# adresinden kontrol ettim fiyatlarda bir artış söz konusu değil ancak kargonuzu normal kargo değil de VIP kargo olarak göndeirrseniz 2 katından biraz daha fazla oluyor fiyat...

Kullanıcı avatarı
ayhankocaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen ayhankocaman » 1 on yıl 4 yıl önce (14.07.2009, 10:39)

ben altı temmuzdan bahsetmiyorum.13.temmuzdan bi zahbet gidin sorun sormakta fayda var.hoşçakalın