Sponsor

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Weather_Sportsman
Ad Soyad: Muhammet Sekmen
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Sponsor

Mesaj #1 gönderen Weather_Sportsman » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 20:17)

Merhaba arkadaşlar,
Henüz daha Y.p eğitimini bile alamadım. Fakat aktif uçuş yapıyorum farzedelim. Maddi durumum yetmediğinden ötürü sponsor desteği görmem gerekli ama ne yapmam lazım ve şartlar nelerdir , bir yere başvurmam gerekirmi , nede olsa bir reklam yapıyorum o bakımdan..?

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 21:20)

Aktif uçuş yapan, yarışmacı olmayan, sadece bir yöreyi temsil edebilecek pilotlar Lokal Sponsor'lar bulabilirler. Sponsorlukta geri dönüşüm esası aranır. Size verilecek meblağın, sponsorluktan sonra en az 2 katını kazanmayan hiçbir ticari oluşum sponsor olmaz, olsa bile devamlılığı zor olur.

Lokal sponsorluklar, o bölgeye hitabeden firmalardır ve/veya yerel yönetimlerdir.

Elbette sponsor "bulmak", aramayla neticelenebilecek bir hadise.

Kullanıcı avatarı
Weather_Sportsman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Weather_Sportsman » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 21:55)

Bilgileriniz için tşk ederim fakat..
Sonuçta bir kurumun , kuruluşun veya bir firmanın reklamını yapıyor. Ama anlatmak istediğim bir belge gerekirmi..?

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 22:20)

Sponsorluk zaten pasif reklam uygulamasıdır. Belge, kişinin o güne kadar elde ettiği başarılardır genellikle.

Olabilirlik açısından değerlendirerek konuyu, mümkün olan sponsorluk modelinden örnek verdim. Çünkü herhangi bir büyük sponsorlukta, sizin farkınızın ne olduğuna dikkat edecekler. Herhangi bir başarınızın olup olmadığına, projelerinize, ne yapmak istediğinize bakarak, kendi ürün ve tüketici portföyüne uyumunu araştıracaklar. O yüzden genel ve büyük sponsorluklar kişilerin deneyimlerine bağlı başarılı sonuçlar alınabilecek mecralardır. Siz elbette ki sponsor bulabilirsiniz ama öncelikle spora başlamanız gerekli, bundan sonra da edinebileceğiniz sponsorluk "lokal sponsorluk" olabilecektir. Yukarıda da nedenlerini açıkladım...

Belgeden ziyade gideceğiniz yerel yönetim ya da bölgesel ticari kuruluşa bilgi içerikli (beklenti ve kişisel bilgi) bir sponsor dosyası hazırlamanız gerekecek. Şuan için ihtiyacınız olan bunu masaya koymak için spor içinde ilerleme kaydetmektir. İlk hedefiniz yamaç paraşütünü iyice öğrenmek ve deneyimlemek olmalı. Bu konuyu daha sonra değerlendirmek, mantıklı olan seçenek.

Uluslararası dereceleri olan sporcular bile bugün sadece bir sponsor desteğiyle geçinemiyorlar. Bunu da düşünmekte yarar var.

Gün olur, Federasyon desteği gerçekleşirse, herkes derecesine layık birer sponsorluk edinebilir. Ama şu şartlar altında bile işlemekte olan bir federasyon olmamasından dolayı, firmalar vergiden düşmeyen bir meblağı (ki federasyonu olan sporlarda verilen tutar vergiden düşer) kimseye vermiyor. Bu da başka bir ayrıntı.

Yazının geneli herkesin bilgilenmesi amaçlıdır.

Mavi semalar.

Kullanıcı avatarı
Weather_Sportsman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Weather_Sportsman » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 22:40)

Volkan bilmek istediklerimde bunlardaı zaten çok tşk ederim.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen cincir » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 23:37)

skydiver yazdı: (ki federasyonu olan sporlarda verilen tutar vergiden düşer)

Volkan verilen tutar vergiden mi düşer yoksa gider mi yazılır.İkisi farklı şeyler.;Biraz daha bilgi lütfen.Merak ediyorum bu konuyu.Çünkü vergiden düşüyorsa ikna etmek çok kolay olur bence.
Tşk.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 00:31)

cincir yazdı:
skydiver yazdı: (ki federasyonu olan sporlarda verilen tutar vergiden düşer)

Volkan verilen tutar vergiden mi düşer yoksa gider mi yazılır.İkisi farklı şeyler.;Biraz daha bilgi lütfen.Merak ediyorum bu konuyu.Çünkü vergiden düşüyorsa ikna etmek çok kolay olur bence.
Tşk.

Şöyle ki, sponsorluğu teşvik amaçlı olarak düzenlenmiş yasalar mevcut. Bu kapsamda da doğrudan reklam yerine pasif reklam uygulaması olan sponsorluğun etkin kullanımı, yaygınlaşması ve/veya sporcuların başarı çıtasının artması amacıyla bazı değişiklikler yapılmıştı.

Ben de 2005 yılında 4x4 Freelife dergisinde yayımlanan makalelerimde bu konuya uzun uzadıya değinmiş, Federasyon yokuluğunun ne gibi dolaylı sakıncaları olduğunu yazmıştım. 6 yıldır sponsor görüşmeleri yapan birisi olduğum için de konuya teknik ve etik açıdan hakim olabildim. İsim vermeyeceğim ama bizi kendileri sponsor görüşmesine çağıran bazı büyük (!) firmaların, federasyonumuzun olmadığını öğrendikleri zaman tavırları da tamamen değişmişti.

Özetlersek, şöyle bir yasa maddesi mevcut:

13 Mart 2004 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 5105 sayılı Kanun ile 3289 Sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek 3. maddesi değiştirilerek kanunun yayımlandığı tarihten itibaren sponsorluk harcamaları yeniden tanımlanarak vergi kanunlarında yapılan değişiklikler ile bu harcamaların vergi matrahından düşürülmesi esasları belirlenmiştir.

GSGM'nün Sponsorluk Yönetmeliği'nde belirlenmiş sporcuların uygulaması gereken bazı yükümlülükler de mevcut. Bunların en başında geleni Federasyon tarafından uygulanan ulusal müsabakalara katılım, ilgili kulüp/İl Temsilciliği onayı, belirlenen sponsorluk sözleşmesinin yine ilgili hükümlerde belirtildiği gibi yapılarak Federasyon tarafından onaylanması gibi...

Sorunun net cevabına gelirsek:

Sponsorluk harcamalarının yıllık gelirden indirilmesi veya kurum kazancının tespitinde gider olarak değerlendirilmesinde spor dalının amatör veya profesyonel olması önem kazanmaktadır. Amatör ve profesyonel ayrımı yapılırken sporcunun katıldığı gösteri,maç, yarış ve benzeri organizasyonlar nedeniyle ferdi olarak veya bağlı bulunduğu kurum, kuruluş, organizasyon, kulüp veya benzeri teşebbüsler aracılığı ile belli bir gelir elde edip etmediğine bakılması gerekir. Kazanç amacıyla veya bir para ödülünü ve belirli bir geliri sağlamak niyetiyle yapılmayan spor faaliyetleri amatör spor olarak kabul edilebilecektir. Ayrıca ticari bir organizasyon içinde yapılan faaliyetlerin tamamı gelir sağlayıcı nitelikte olacağından bu tür faaliyetler profesyonel kavramı içersinde değerlendirilecektir.

Federasyonlara, gençlik ve spor kulüplerine, sporculara, gençlik ve spor tesisleri ile faaliyetlerine yapılacak harcamalara ilişkin belgeler Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün kontrol ve tasdikine tabidir. Genel Müdürlükçe tasdik edilmeyen harcamalar gider olarak kabul edilmez. Genel Müdürlükçe tasdik edilen harcamalara ilişkin belgelerin birer örneği, harcamalarda bulunan mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine gönderilir.

Bir makale ve bir de ilgili yönetmeliği ekliyorum. Dileyenler konu hakkında arşiv amaçlı kullanabilirler...

Bir ekleme daha yapayım, biz ekip olarak 2003 yılından bu yana dünya rekor projeleri için bir çok kez bu sebepten ötürü kafamızdakileri fiiliyata geçiremedik. Çok büyük ekiplerle ve isimlerle (eminim ismini duyunca dimağı kuruyacak çok pilot var) ortaklaşa giriştiğimiz bir çok proje oldu. Hala da aynı arkadaşlarımızla "deşifre etmeden" ortaklığımız sürüyor. Eğer yasalar bizi de kapsamı altına almış olsaydı, şuanda bazı arkadaşların videolarını izleyip "vay be" dedikleri ve ben eleştirdiğim zaman da "sen de yap o zaman" dedikleri şeyleri zaten yapmış olacaktık. Çünkü ciddi projeler için çok ciddi rakamlar gerekiyor. Yani proje ne kadar büyük olup maliyet yükselirse, sponsor bulmak da o kadar kolaylaşıyor. O yüzden Angelo d'Arrigo Everesti geçti de biz halen belgesel montajının maliyeti için sponsor arıyoruz.

Çok daha iyilerini yapacağız, hiç merak etmeyin :)

ÖNEMLİ NOT: GSGM Sponsorluk Yönetmeliği, kişilerin nasıl sponsor bulunacağını anlatmaz, sponsor taslak metni gibi bir içeriği de yoktur. Sadece yasal mevzuatın dökümüdür.

Makale, bu yönetmeliğin detaylıca açıklanmış, özetlenmiş metnidir.

Mavi semalar.
Dosya ekleri
Makale - Spora destek olanlara vergi avantajı.doc
Suryay Vergici ve Muhasebeciyle Diyalog Dergisi Ağustos 2004 Sayısında Yayımlanan Makale - Levent Gençyürek
(71.5 KiB) 156 kere indirildi
GSGM Sponsorluk Yönetmeliği.doc
Sponsorluk Yönetmeliği
(52.5 KiB) 198 kere indirildi