Bisiklet

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Weather_Sportsman
Ad Soyad: Muhammet Sekmen
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Bisiklet

Mesaj #1 gönderen Weather_Sportsman » 1 on yıl 4 yıl önce (01.05.2009, 13:54)

Merhaba arkadaşlar ,
Bursa'dan Ankara'ya bisiklet ile gitmeyi planladım.
Ve bunun için gerekli bir yere başvurmam gerekiyormu , gerekiyor ise nereye başvurmalıyım.
Bu konuda beni bilgilendirseniz sevinirim.

Görüşmek dileğiyle.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen skydiver » 1 on yıl 4 yıl önce (01.05.2009, 14:03)

İzin konusunda herhangi bir mevzuat yok.

Sadece kask, yedek lastik - tamir seti, ilk yardım seti gibi olmazsa olmaz malzemeleri de yanınızda götürmenizi tavsiye ediyorum. Hatta kask takılmadığı zaman trafik polisleri ceza dahi kesebilir :!:

Bundan 4 yıl önce İsveç'ten Dunav nehrini takip ederek Türkiye'ye gelen bisikletçi arkadaşlarım Ismael Albertin ve Raphael Rabel, tüm yolculukları boyunca 20 set lastik değiştirmişlerdi. Bursa-Ankara yolu işlek bir yol ve araç lastikleri için önemsiz ama bisiklet lastiğini patlatmaya müsait birçok yabancı madde barındırıyor. O nedenle sağlam önlem almakta fayda var.

İyi ve dikkatli sürüşler...

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen muraks » 1 on yıl 4 yıl önce (01.05.2009, 15:24)

Sevgili Muhammet,
Sorduğun soruyla ve daha fazlasıyla ilgili detaylı bilgiyi http://www.bisikletforum.com/ adresinden edinebilirsin. Genede kısaca söylemek gerekirse uzun yol (tur) bisikletçiliği oldukça keyifli ama bunun yanında zor bir branş. Senin bisiklet altyapını bilmiyorum ama mevzuattan çok kondisyon, mental hazırlık, gerekli donanım, planlama, beslenme, mekanik bilgi gibi konuların üstünde düşünmen lazım. Eğer kendini yeterli hissediyorsan bas pedala.
Bu arada 20 set lastik bana biraz abartı gibi geldi. Ben lastik değiştirmeden ve tek tamirle Kuşadası'ndan Adana'ya (1400 km) gittim. Tek yedekle Hollanda-Hindistan yapanları tanıyorum.
Sana iyi sürüşler diliyorum, tam bir macera ve inanılmaz keyifli.
Murat

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen skydiver » 1 on yıl 4 yıl önce (01.05.2009, 15:50)

Selam Murat,
20 set lastik, tek bir yol opsiyonunda kullanılırsa evet abartı. Ama fikir Dunav nehri ve onun çevresindeki yolların kullanılarak Türkiye'ye gelip, aynı güzergahtan geri dönmek olduğundan, 4200 km'lik karma yolda (asfalt ve stabilize) 2 bisikletçinin toplamda 20 set lastik kullanması makul bile sayılabilir. Bu turla ilgili röportaj ve makaleyi ben kaleme almıştım, 4x4 Freelife dergisi Ağustos 2006 sayısında mevcut. En azından onların beyanı bu yöndeydi :)

Yeşil Bisiklet'in numarası 0216 363 58 36. Herhangi bir konu hakkında fikir danışmak veya malzeme almak için arayabilirsiniz.

Ayrıca web sitesinde uzun yol sürüşü hakkında teknik makaleler mevcut:
http://www.yesilbisiklet.com/

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen muraks » 1 on yıl 4 yıl önce (01.05.2009, 20:58)

Selam Volkan,
Fikir, danışmanlık ve malzeme alımı konusunda tavsiyen için teşekkürler. Ben zaten yeşil bisikletin haberleşme grubunun üyesiyim. ( [email protected] ) . Eğer sen de turingle ilgileniyorsan elimde paylaşabileceğim yeterince kaynak var. Hatta birlikte rota bile yapabiliriz.
Gene de 4200 km için 28" lastikle bile 20 set biraz abartı geliyor, bahsettiğin karma yol turu için muhtemelen mtb kullanmışlardır ki bu daha da dayanıklı lastikler anlamına geliyor.
Sana inanıyorum ama röportajın sırasında öylesine söylenmiş te olabilir, Kim bilir belki de gerçekten kullanmışlardır.

Kullanıcı avatarı
Weather_Sportsman
Ad Soyad: Muhammet Sekmen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Weather_Sportsman » 1 on yıl 4 yıl önce (02.05.2009, 05:21)

Merhaba Volkan ve Murat abi vermiş olduğunuz bildiler çin tşk ederim.
Fakat ben macera , heyecan yaşamak istiyorum.
Şimdiye kadar kesinlikle uzun bi bisiklet turu düşünmemişti + hazırlıksızım.
Olduğum gibi çıkmak istiyorum , tabikide yanımda gerekli malzemeleri ihmal etmem.

Görüşmek dileğiyle .