50-100 uçuş yapan kendini hoca sanıp kurs vermesin

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
haydar01
Ad Soyad: Haydar Yılmaz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

50-100 uçuş yapan kendini hoca sanıp kurs vermesin

Mesaj #1 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (01.06.2009, 02:49)

bu işi profösyonelce yapan başta thk mu, bazı işletmeler ve birkaç klüp hariç bu sporu geçim kaynağı olarak görmekten vazgeçelim.

bazı arkadaşlarımız bu sporu öğrenmek için thk muna gidiyor ,orada kendi kilo larına , sınıflarına göre harnes ve kanatla dört dörtlük eğitimlerini alıyorlar ,sonra memleketlerine gelip bir kaç uçuşdan sonra etrafında biriken insanların gazlamasıyla kendilerini yamaç paraşütü hocası ilan ediyorlar .sonra 500 -1000-1500 ytl ücretle ne tutturabilirlerse kurs vermeye başlıyorlar .kursda sağdan soldan bulunan ,yırtık pırtık harnesler , öğrencinin kilosuna sınıfına uymayan kanatlarla,alt limitte mi yoksa üst limittemi uçduğunu bilmeden iki yer çalışmasında ,kanadı tepeye getirmeyi öğrendikden sonra yallah 50-100 metrelik tepenin başına .telsiz zaten lükse giriyor, arkadan iman gücüyle bağran bir adam neyimize yetmiyor ,ilk uçuşun heycanı ,kafadaki kaskın işitmeyi engellemesi,rüzgar seside olunca hocanın sesi sivrisinek den farksız hale geliyor .sonuçmu ? rüzgarı ya arkana yada yana alıp iniyorsun,veya frenleri biraz geç çekiyorsun yada erken çekip stall a giriyorsun .sonuç
çok şanslıysan birkaç çizik yara bereyle atlatıyorsun ,kilosu ağır olan, bir sürü parçalı kırık la kurtarır veya bele binen baskıyla omuga kırılıp sakat kalınır ,yada iniş alanında bir kayaya çarpıp ölünür.

bu sporda en ufak bir hatanın bile kırıklarla sonuçlandığını bildiğimiz halde kolay yoldan 2-3 günlük kursla kazanacağı milyarların hevesinde olan insanlarımız ;
memleketinde ne amaçla olursa olsun bu sporu yaygınlaştırma hevesinde olan insanlarımız;

SİZLERE YALVARIYORUM BU SPORUN ÜZERİNDEN İNSANLARIN CANINI HİÇE SAYARAK PARA KAZANMAYI BIRAKIN ,BAŞKA İŞLERDEN PARA KAZANMAYI DENEYİN BU SPORUN EĞİTİMİNİ SADECE PROFÖSYONEL KURULUŞLARA BIRAKIN.
BAZI İNSANLARDA MEMLEKETİMİZ TANINSIN DİYE KİMİ UÇURACAKLARINI ŞAŞIRMIŞ BİR HALDE ZAYIFMIŞ,ŞİŞMANMIŞ,YAŞLIYMIŞ BAKMADAN UÇURMAYA KALKIYOR SONUÇ BİR SÜRÜ KAZA VE ÖLÜM HABERLERİ

UNUTMAYALIM Kİ BU SPORU ÖĞRENMEK İSTEYEN İNSANLARIN EŞLERİ ,ÇOCUKLARIDA VAR. VİCDANINIZ VARSA O ÇOCUKLARI EŞLERİ BABALARINDAN ERKENDEN AYIRMAYIN .
En son haydar01 tarafından 03.06.2009, 02:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
okanbee89
Ad Soyad: Okan Yücel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen okanbee89 » 1 on yıl 4 yıl önce (01.06.2009, 18:13)

cok guzel bır konuya degındınız ama benım soylemek ıstedıgım 1 2 sey olacak... bunu polemık yaratmak ıcın soylemıyorum lutfen benı yanlıs anlamayın... buyuk bır olasılıkla dıl alıskanlıgıyla falan yazılmıstır fakat ATLAYIS kelımesını kullanmasak daha ıyı olur. bız de bu kelımeyı kullanırsak cevrermızdekı ınsanlara bunu nasıl anlatırız... 2. sıde sısman yada zayıf kısılerden bahsetmıssınız orda ne anlatmak ıstedıgınızı tam olarak anlamadım? sısman kısıler (cok asırı olmamak kosuluyla) veya zayıf kısıler bu sporla ugrasamazmı yada tandem ucamazmı?? onların bu zevkı alma hakları yokmu? soyledıklerımın bu guzel konuya golge dusurmedıgını umuyorum...

SAYGILARIMLA OKAN YÜCEL....

Kullanıcı avatarı
mukina
Ad Soyad: Mustafa Kınaş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen mukina » 1 on yıl 4 yıl önce (01.06.2009, 22:09)

sevgili okan yücel kardeşim konuya öyle güzel bir yerden girmişsinizki üzerine ne desem boş önce insanlar ne yaptığını bilmeli bencede biz kesinlikle atlayış yapmıyoruz onu paraşütçü arkadaşlar yapıyor biz kalkış ve iniş namı diğer take off ve landing yapıyoruz önce bunu öğrenirsek gerisi daha kolay diyorum bende tesekürler herkeze kazasız kırımsız take off ve landings :)

Kullanıcı avatarı
haydar01
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (02.06.2009, 07:00)

arkadaşlar sizleri anlamakta gerçekten büyük güçlük çekiyorum ,bu spora yeni başlayacak arkadaşları dilimin döndüğünce uyarayım dedim ,sizler okadar yazdığım kelimeden bula bula atlayış lafına kafayı taktınız .

zayıf ,şişman konusuna gelince; sen 60 kg insana 90-110 kg limitli dhv2 kanadı bağlayıp tepenin başına çıkarıp hadi kalkış yap dersen bu insan bu kanadı nasıl kontrol edebilir yada 110 kg bir insana 80-100 kg limitli dhv 1-2 kanadı bağlarsan bu öğrenci pilot adayı bu kanadı iniş alanında nasıl durdura bilir.zayıf insanında ,şişman insanında elbette uçma hakkı vardır ama ben bu insanlar single uçacaksa kendi kilolarına göre ve sınıflarına göre dhv 1 kanat la bu işe başlamarı gerektiğini söyledim

tandem le uçaçak zayıf ,şişman insanlar la ilgili zaten bişey söylemedim ,tandem pilotu toplam ağırlığa göre uygun kanadı seçecektir çünki ipin ucunda kendi canıda vardır .

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen skydiver » 1 on yıl 4 yıl önce (02.06.2009, 20:35)

haydar01 yazdı:arkadaşlar sizleri anlamakta gerçekten büyük güçlük çekiyorum ,bu spora yeni başlayacak arkadaşları dilimin döndüğünce uyarayım dedim ,sizler okadar yazdığım kelimeden bula bula atlayış lafına kafayı taktınız .

zayıf ,şişman konusuna gelince; sen 60 kg insana 90-110 kg limitli dhv2 kanadı bağlayıp tepenin başına çıkarıp hadi kalkış yap dersen bu insan bu kanadı nasıl kontrol edebilir yada 110 kg bir insana 80-100 kg limitli dhv 1-2 kanadı bağlarsan bu öğrenci pilot adayı bu kanadı iniş alanında nasıl durdura bilir.zayıf insanında ,şişman insanında elbette uçma hakkı vardır ama ben bu insanlar single uçacaksa kendi kilolarına göre ve sınıflarına göre dhv 1 kanat la bu işe başlamarı gerektiğini söyledim

tandem le uçaçak zayıf ,şişman insanlar la ilgili zaten bişey söylemedim ,tandem pilotu toplam ağırlığa göre uygun kanadı seçecektir çünki ipin ucunda kendi canıda vardır .

Yeni başlayacak birisi olsam "90-110 kg limit ve DHV 2 nedir" sorusunu sorarım.

Bilginizi ve eleştirinizi netleştirirseniz, insanlar ne olduğunu bilmedikleri DHV 2'yle kimin eğitim verdiği paranoyasına kapılmamış, yıllardır profesyonel olarak yamaç paraşütü eğitimi veren firmalar da bu genellemeyle zan altında kalmamış olur.

Ek olarak "ters rüzgar akımına kapılmamak için" (!) terminolojiye azami dikkat etmek gerekir.

İyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
haydar01
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (02.06.2009, 21:23)

arkadaşların yazdıklarına dikkat ediyorumda işin vahim kısmından bahseden yok sadece kafayı türk dil kurumu yetkilisi gibi yok ters rüzgar diye bir deyim mi varmış,yok biz atlamıyormuşuzda kalkış ve iniş yapıyormuşuz ,sizler söylemek istediğimi gayet iyi anlıyorsunuz siz burda gereksiz ayrıntıları tartışırken insan kasabı diye tabir edeceğim hoca bozuntuları milletin hayatını karart maya devam ediyorlar.

benim yazımın başında saygın kurum ve kuruluşlar bu işin dışındadır diye dikkat çekilmiştir .yazdıklarımdan sadece yarası olan gocunur bu işi layıkıyla yapana zaten sözüm yok.

bu arada acemi pilot dhv 1 neymiş kilo limiti neymiş diye sorsada o anda eğitmenin bu kanat seni uçurur kardeşim ,elimizdeki tek kanat bu, sadece biraz hızlı inersin o andada hızlı koştunmu tamamdır lafına öğrenci daha çok itibar eder ama işin ciddiyetini ayakları yerden kesildikten sonra ve yere yaklaşmaya başlayınca ayakların o hıza yetişmiyeceğini daha iyi anlar ama bu spor footbal ,voleybol gibi hatayı kabul etmiyor .tedbirini baştan alman gerekir sonuç olarak ya sıyrıklarla yada kırıklarla yere iniş yapmış olursun

şimdi bazı arkadaşlar herzamanki gibi cımbızla aradan bir kaç kelimeyi daha çıkarır onu kafaya takıp asıl mevzuyu gölgede bırakmaya çalışır

Kullanıcı avatarı
haydar01
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (02.06.2009, 21:33)

skydiver yazdı:
haydar01 yazdı:arkadaşlar sizleri anlamakta gerçekten büyük güçlük çekiyorum ,bu spora yeni başlayacak arkadaşları dilimin döndüğünce uyarayım dedim ,sizler okadar yazdığım kelimeden bula bula atlayış lafına kafayı taktınız .

Yeni başlayacak birisi olsam "90-110 kg limit ve DHV 2 nedir" sorusunu sorarım.

Bilginizi ve eleştirinizi netleştirirseniz, insanlar ne olduğunu bilmedikleri DHV 2'yle kimin eğitim verdiği paranoyasına kapılmamış, yıllardır profesyonel olarak yamaç paraşütü eğitimi veren firmalar da bu genellemeyle zan altında kalmamış olur.

Ek olarak "ters rüzgar akımına kapılmamak için" (!) terminolojiye azami dikkat etmek gerekir.

İyi uçuşlar.

sizce bu insanların burada adlarını vermek doğru olurmu ?benim düşmanlarım bana yeter daha fazla düşman sahibi olmak istemiyorum

ben sadece bu spora benim gibi aşık olupta başlıyacak olan arkadaşları dilimin döndüğünce uyarmak istiyorum .iyi araştırma yapıp ,iyi bir eğitmenden eğitim alsınlar,yoksa benim gibi ayaklarında 7 tane pilatinle topal topal bu spora devam ederler

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 4 yıl önce (02.06.2009, 22:15)

eveleyip gevelemece oynayacağımıza belli ki bir olayı görmüş veya duymuşsunuz, bu olayı açık ve de net bir şekilde anlatın.. bende ve bu başlık altında yazı yazanbdiğer arkadaşlarım da size katılıyorlardır eminim ki... ama sizi destekleyip üzerinde ciddi anlamda takıldığımız yerleri de vurgulamak istemişler. ne yalan söyliyeyim ilk okumaya başladığımda aynı şekilde bende o kelimelere takıldım.. nedenini soracak olursanız, o kelimeleri kullanan bir insanın bu spor hakkında bilgisi olmadığı kanısına varırım çünkü... Fakat üstüne basarak tekrarlıyorum açtığınız topic ve yazdığınız konu hakkında size canı gönülden katılıyorum.. birde şu yaşadığınız olayı özetlerseniz yeni gelecek arkadaşlara ve bizlere daha da yardımcı olmuş olursunuz bence...

Kullanıcı avatarı
okanbee89
Ad Soyad: Okan Yücel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen okanbee89 » 1 on yıl 4 yıl önce (02.06.2009, 22:43)

caglar bey konuyu guzel ozetlemıs... ben zaten nacızane uyarımı yaptıgımda altına ekledım umarım bu guzel konuya golge dusurmez dıye... ama nıyeyse elestırıyı kabullenemıyen bır tavrımız var her zaman ve bundan kaybedıyoruz... sız burda sıze yapılmıs olan kı bence onemlı bırkac elestırıyı bıle kabullenemıyorsunuz... sonra sozde egıtmenlere kı ustune basarak soyluyorum sıze katılıyorum, bu elestırılerı kabullenmesını beklıyorsunuz... ee sız sıze yapılıs olan kucuk bır elestırıyı bıle kabullenemezken bu ınsanlardan (sozde egıtmen) sızın elestırılerınızı kabullenmesını nasıl beklersınız? sız burda DOGRU yapılmıs olduguna ınandıgım elestırılerı agır baslılıkla sakın bır sekılde haklısınız arkadaslar dıyerek kabul edıp konuya devam etseydınız sımdı bu konu baslıgı altında bunlar tartısılmıyor olurdu... tekrarlıyorum umarım buraya yazılanlar bu GUZEL VE ONEMLI konuya golge dusurmez...
SAYGILARIMLA OKAN YUCEL...

Kullanıcı avatarı
haydar01
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (03.06.2009, 03:15)

okanbee89 yazdı:caglar bey konuyu guzel ozetlemıs... ben zaten nacızane uyarımı yaptıgımda altına ekledım umarım bu guzel konuya golge dusurmez dıye... ama nıyeyse elestırıyı kabullenemıyen bır tavrımız var her zaman ve bundan kaybedıyoruz... sız burda sıze yapılmıs olan kı bence onemlı bırkac elestırıyı bıle kabullenemıyorsunuz... sonra sozde egıtmenlere kı ustune basarak soyluyorum sıze katılıyorum, bu elestırılerı kabullenmesını beklıyorsunuz... ee sız sıze yapılıs olan kucuk bır elestırıyı bıle kabullenemezken bu ınsanlardan (sozde egıtmen) sızın elestırılerınızı kabullenmesını nasıl beklersınız? sız burda DOGRU yapılmıs olduguna ınandıgım elestırılerı agır baslılıkla sakın bır sekılde haklısınız arkadaslar dıyerek kabul edıp konuya devam etseydınız sımdı bu konu baslıgı altında bunlar tartısılmıyor olurdu... tekrarlıyorum umarım buraya yazılanlar bu GUZEL VE ONEMLI konuya golge dusurmez...
SAYGILARIMLA OKAN YUCEL...

başımdan geçen bir olayı yer ve eğitmen ismi vermeden kısaca arkadaşlara anlattım .ben bugün ayağımda 7 tane platinle topallıyarak geziyorsam bunun sebebi sadece, kendi kendini uçuracak kadar bilgisi olan bir insanın, başkalarınada bu işi öğretmeye kalkmasındır

benim için önemli olan bu spora yeni başlıyacak insanların yazdıklarımdan bir ders alıp benim halime düşmelerini engellemektir
ben bütün samimiyetimle bunları yazarken yazdıklarımın başka yerlere çekilmesi altında başka anlamlar aramaları beni çok üzdü sinirlenmemin sebebi budur

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 4 yıl önce (03.06.2009, 14:32)

başkalarının da bu hataya düşmesini engellemek ve insanları uyarmak adına yazdığınız bu yazı çok güzel fakat kişi ismini vermezseniz nasıl yeni başlayacak olan insanlar kendilerini koruyabilir okişi ve o tarz kişilerden ??

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen KANT » 1 on yıl 4 yıl önce (03.06.2009, 17:34)

ben haydar beyin bu iyiniyetli uyarısından dolayı teşekkür ediyorum. ayrıca anlatmak istedigini güzel bir dille anlatmış ayrıntılara takılmak bizi anca esas konudan uzaklaştırır. ki degindiyi konu çok önemli burada bunu sık sık gündeme getirmekte fayda var çünkü insanlar bu spora başlamadan önce belkide bu sitelere ziyaret edecek ve bu konular hakında bilgi sahibi olcaklar hatta moderatör arkadaşımıza rica etsek bu tür önemli uyarıları sabit konu haline getirse kanımca daha iyi olur. herkeze kazasız uçuşlar dilerim

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen skydiver » 1 on yıl 4 yıl önce (03.06.2009, 20:05)

Çok geçmiş olsun.

Ben Haydar beyle konuyu görüştüm ve gerekçeleri konusunda ikna oldum. Yeni eğitim alacak arkadaşlar için birkaç fikir belirtmekte yarar var.

* Eğitim alacağınız kişilerin herhangi bir sportif dernek/firma/kulübün resmi sıfatla eğitmeni olmasına dikkat edin.
* Eğitim alacağınız kişiye değil, bağlı olduğu firma/kulüp/derneğe yazılı olarak başvurun.
* Eğitmen ve kulübün geçmiş referanslarını araştırın.
* Eğitim araçlarının çeşitliliğine özellikle dikkat edin. Eğitim notları olmayan, herhangi bir sınav sistemiyle teorik eğitimi sınamayan bir yer muhtemelen Haydar beyin belirtmeye çalıştığı kriterde bir yapıdır.

Bunlara bile dikkat edilse, sanıyorum ki daha sağlıklı kişilere ulaşılabilir. Eklemeler yaparak bu uyarı listesini genişletebilirsiniz.

Herkese kazasız uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
haydar01
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (04.06.2009, 01:56)

skydiver yazdı:Çok geçmiş olsun.

Ben Haydar beyle konuyu görüştüm ve gerekçeleri konusunda ikna oldum. Yeni eğitim alacak arkadaşlar için birkaç fikir belirtmekte yarar var.

* Eğitim alacağınız kişilerin herhangi bir sportif dernek/firma/kulübün resmi sıfatla eğitmeni olmasına dikkat edin.
* Eğitim alacağınız kişiye değil, bağlı olduğu firma/kulüp/derneğe yazılı olarak başvurun.
* Eğitmen ve kulübün geçmiş referanslarını araştırın.
* Eğitim araçlarının çeşitliliğine özellikle dikkat edin. Eğitim notları olmayan, herhangi bir sınav sistemiyle teorik eğitimi sınamayan bir yer muhtemelen Haydar beyin belirtmeye çalıştığı kriterde bir yapıdır.

Bunlara bile dikkat edilse, sanıyorum ki daha sağlıklı kişilere ulaşılabilir. Eklemeler yaparak bu uyarı listesini genişletebilirsiniz.

Herkese kazasız uçuşlar...

ağzınıza sağlık konuyu çok güzel özetlemişsiniz . gerçek ten bu spora başlıyacak insanlar bu yazdıklarınıza dikkat etsinler, benim yaşadığım olayları yaşamıyacaklarına eminim .

bu arada bütün arkadaşlara sağduyulu yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
haydar01
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (03.07.2009, 02:23)

benim anlatmak istediğimi, elbistanlı arkadaşlar kısa bir videoyla özetlemişler ,konuşmalar ömre bedel zaten ,izleyin görün korku filmini :D

video/1879/ELB ... -UÇAN-KİŞİ

Kullanıcı avatarı
aktif
Ad Soyad: Ayhan Yaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen aktif » 1 on yıl 4 yıl önce (05.07.2009, 12:52)

Merhabalar...
Abi kameraman iyi çekememiş yaa.. :mrgreen: Konuşmalar hakikaten ömre bedel.
Ama kurban seçilmiş şahsın da tehlikeden hiç haberi olmadığı için sağlam indiyse oldukça mutlu olmuştur.

Haydar bey, haklısınız ama; oradaki şahısların ve benzerlerinin sizin yazınızı dikkate alacaklarını hiç zannetmiyorum.

Kullanıcı avatarı
berkan1993
Ad Soyad: Berkan Kiracı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen berkan1993 » 1 on yıl 4 yıl önce (05.07.2009, 13:24)

abi adamlarda ne kask var ne telsiz ağlancak halimize gülüyoruz.aslında her eğitim vermek isteyen kişi veya kurumlar thk tarafından bi takım testlerden geçirilse daha iyi olmazmı.

saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen seccckin » 1 on yıl 4 yıl önce (05.07.2009, 23:03)

bu vıdeoyu ızledıkden sonra haydar arkadasıma hak verdım bence bırılerının duyarlı olacagı yok o yuzden yetkılı kısılerın onlem alması gerekır bu ucan kısı ılk defa parasutu kullanıyo ve kaskıda yok zaten ındıkden sonra ayagım ayagım dıyede ınlıyo buyuk bı ıhtımal kırdı ayagını

Kullanıcı avatarı
haydar01
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (05.07.2009, 23:25)

bu videoyu eğitim alacak arkadaşların mutlaka izlemeleri gerek , video dan ders alıp işin ciddiyetini bilen kuruluşlardan eğtim alsınlar ,yoksa bu arkadaş gibi ilk ve son uçuşlarını yaparlar, belkide bukadar şanslı olmaya bilirler ,genç yaşda ölürler

video/1879/ELB ... -UÇAN-KİŞİ