tandem kanatla single uçmak mümkün mü?

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
haydar01
Ad Soyad: Haydar Yılmaz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

tandem kanatla single uçmak mümkün mü?

Mesaj #1 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (28.10.2009, 05:40)

arkadaşlar bu spora yeni başlamak isteyen bir abimiz var boyu 193 cm kilosu 115 kg ,biraz araştırdım ama onun kilosuna uygun dhv 1 kanat bulamadım ,benim aklımada tandem kanat geldi. acemi biri bu kanatla güvenli bir şekilde uçabilirmi acaba.
pilot adayı 115 kg +15yada 20 kg harnes ve yedek olur+uçuş botu,kıyafeti,kask5kg olsa toplam ağırlık 140-150 kg mı buluyor bu ağılığı taşısa taşısa tandem kanat taşır heralde ama onuda yeni başlıyacak biri kullana bilirmi ,tandem kanadın ,single kanatdan farkı nedir sizce?

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ganos » 1 on yıl 4 yıl önce (28.10.2009, 10:22)

tandem kanadın single kanattan, teknik olarak bir farkı yoktur. ama tandem kanadın başlangıç seviyesi de (DHV1 ve muadili) yoktur. Ancak, güvenliği DHV1 e yakın DHV1-2 bulabilirsiniz. Ne de olsa, teorik olarak, tandem kanat belli bir tecrübeyi aşmış pilotlar tarafından kullanılması için düşünülür.

gelelim asıl önemli konu, kilo limitine. tandem kanatların alt limitleri 140 kg civarındadır (+/- bir miktar değişebilir). Örnek verdiğiniz kişi tandem kanatla single uçacaksa, kaçınılmaz olarak alt limitte uçacaktır. Alt limitte uçarken kanat özellikle kapanmalara karşı hassas olur, kanattan ideal performans alınamaz, havada sürüklenir v.s.

sakin havalarda, kanadın alt limitine bile erişmediği halde tandemle single uçan pilotlar biliyorum, ölüdeniz vb. yerlerde, yolcu, tandem kanattan serbest paraşütle atlayış yaptıktan sonra, pilotun tandemle tek başına kaldığı aksiyonlar duyuyoruz, videolarda görüyoruz.

Ancak bu kişiler genelde aldıkları riskin farkında ve bu riskleri bertaraf edecek tecrübede pilotlar oluyor. Dolayısıyla yeni başlayacak birine bu başlangıcı tavsiye etmem. Bunun yerine üst limiti 130 kg a ulaşan single kanatlar olduğunu zannediyorum. Tandem kanatla alt limitte uçmak yerine single kanatla üst limitte uçmak nisepten daha emniyetlidir. Bunun da kendine göre riskleri var. hızlı uçarsınız, çabuk çökersiniz, sert inebilirsiniz v.s... ama yine de alt limitte uçmaktan bence iyidir.

kazasız uçuşlar..

(çok hakim değilim ama, bir de paramotor için üretilmiş DULV sertifikalı kanatlar var, yanılmıyorsam motorsuz uçuşlar için tanımlanan limitleri size uygun aralıklarda olabilir. araştırabilirsiniz yada bilgi sahibi olanlardan burada rica edelim)

Kullanıcı avatarı
ganos
Pilot Menüsü: 

DULV sertifikalı kanat

Mesaj #3 gönderen ganos » 1 on yıl 4 yıl önce (28.10.2009, 10:41)

Örneğin swing'in sting powerplay kanadı için:

180 in limitleri, motorsuz uçuşlar için 105-140kg,
250 nin limitleri : 105-170kg...

benzeri çok marka ve kanat var. Ama yine de DULV sertifikalı kanatlar konusunda çok bilgi sahibi değilim. Konuya hakim arkadaşların yorumlarını değerlendirin...
Dosya ekleri
powerplay.JPG

Kullanıcı avatarı
haydar01
Ad Soyad: Haydar Yılmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (28.10.2009, 13:36)

faik bey cevaplarınız için teşekkür ederim ,üst limitte uçmak alt limitte uçmak tan iyidir demişsiniz ama ben bunun bedelini çok acı ödedim yeni başlarken eğitmenim bana kanatdan 10 kg fazla ağırlıkla beni tepeden havalandırdı yere çok hızlı bir şekilde indim ayak bileğim 4 yerden kırıldı ,benim kilomda 105 kg dı .bu yaşadıklarım bana ders oldu o yüzden yeni başlayacak abimizde benim gibi duruma düşmemesi için bütün seçenekleri araştırıyorum ,dulv sınıfı kanadı daha önce hiç duymamıştım o seçeneğide bir araştırıyim .ilanlarda tandem kanat satan fazla olduğu için öncelikle bu konuyu sizlere danışıyim dedim ,cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
altoelektro
Ad Soyad: Ali Toy
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen altoelektro » 1 on yıl 4 yıl önce (28.10.2009, 13:53)

Haydar bey sanırım ben sizin videonuzu izlemiştim,ilk ve son uçuşum isimli video daki pilot eğer sizseniz orada ya sıfır fren uygulamıştınız yada gerçekten kanat kg olarak çok düşüktü.Bende henüz 4 aydır bu sporla uğraşıyorum ve her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum şüphelendiğim herşeyi soruyorum ve arkadaşlar bu forumda çok güzel cevaplar veriyorlar bu yüzden şimdiye kadar anladıklarımı özetlersek mevcut tercübeye uygun malzeme uygun hava koşulları uygun bir alan seçebilirsek kaza riski o kadar azalacaktır,geçmiş olsun iyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
Bülent Aydın
Ad Soyad: Bülent Aydın
:
Moderatör 50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: tandem kanatla single uçmak mümkün mü?

Mesaj #6 gönderen Bülent Aydın » 1 on yıl 4 yıl önce (28.10.2009, 20:16)

haydar01 yazdı:pilot adayı 115 kg +15yada 20 kg harnes ve yedek olur+uçuş botu,kıyafeti,kask5kg olsa toplam ağırlık 140-150 kg mı buluyor

Pilot ağırlığı 115 kg olan birinin extra ağırlık, balast v.b. almadığı takdirde 30 kg malzeme bana biraz fazla geldi. Böyle bile olsa üst limiti aşmadığınız sürece güvenli uçuş yapabileceğiniz DHV 1 kanatlar mevcut.

Örneğin ;
Skywalk Mescal2 XL 110-140 kg.
Swing Axis4 30 115-140 kg
http://www.para2000.org/wings/skywalk/mescal2.html
http://www.para2000.org/wings/swing/axis4.html

hayal1941
Ad Soyad: Yavuz Aslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen hayal1941 » 1 on yıl 4 yıl önce (28.10.2009, 21:58)

advance beta3 38 mtrekare olan bir kanatla single uçtum uçabilirsiniz... para 2000 de detaylar var... sadece kolonlar kısa geliyor kalkışta biraz can sıkıcı... yeni başlayan birine tavsiye etmem...

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen ORKO » 1 on yıl 4 yıl önce (29.10.2009, 14:42)

advence epsilon 5 in sanırım 105-130 kg kanatı vardı onada bi göz atarsanız... ;)

Kullanıcı avatarı
ganos
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen ganos » 1 on yıl 4 yıl önce (30.10.2009, 10:50)

Haydar Bey,

Öncelikle geçmiş olsun. Ancak bir konuya dikkat çekmek isterim. "üst limitte" dedim. Üst limitin üzerinde uçmak tabii ki uygun değil. Bu konuda hiç bir zaman, belirlenmiş limitler haricinde davranılmasını tavsiye de edemem, kendim de uygulamam. ben 95kg üst limitli kanatla uçuyorum, 72 kg ağırlığındayım ve teçhizatımla beraber 92kg geliyorum, hiç sorun yaşamadım.

Ancak yine de belirtmek isterim. Alt limitin altında uçmak, hele ki türbülanslı koşullarda, daha ciddi olaylarla sonuçlanabilir. Limitlere çok yakın yada limitler dışındaki uçuşlar için pilotun tecrübeli ve aldığı riskin bilincinde olması önemli...

tekrar kazasız uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Berussa » 1 on yıl 4 yıl önce (30.10.2009, 12:08)

Haydar Bey öncelikle geçmiş olsun diyorum.Bu konuda yazdıklarınızı ilgiyle okuyorum ve bir tandem pilotu olarak yazmadan edemeyeceğim.Yazacaklarım tamamen kişisel düşüncelerim ve yine kişisel tecrübelerimden edindiğim sonuçlardır.Tandem kanatla single uçulur ben bizzat tecrübe ettim.Geçen sene ölüdenizde tandemden deniz üzerinde serbestçi attım.Kullananlar bilirler Beta 3 tandemlerin frenleri serttir,o frenler yolcuyu attıktan sonra inanılmaz derece de yumuşadı adeta single kanadın frenleri gibi tepki vermeye başladı.Kanadın altındaki azalmış olan ağırlıktan dolayı iç basıncı düşeceğinden frenlerin tansiyonları da değişecektir bu konuda dikkatli olmak gerekir.Özellikle termikli yada türbülanslı havalarda bu kilo limiti olayı havada başınızı havadayken epey ağrıtacaktır,eğer gerçekten de denemeye hevesliyseniz sakin havalarda deneyin lütfen.Ve uçuş konusunda yeterli tecrübeye sahip değilseniz mesela başlangıç seviyesi yada onun biraz üzeri seviyeye sahip bir pilotsanız bırakın denemeyi böyle bir şeyi düşünmeyin bile.Yazdıklarımı size akıl vermek gibi algılamayın ama bu durum karşısında olabilecekleri az çok kestirebildiğim için uyarmam gerektiğini düşündüm.Şu çok kızdığım sözü maalesef bende size söylemek durumunda kalıyorum şimdi''amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok''.Alın kilonuza uygun bir kanat rahat ve güvenle uçun.Kazasız ve güvenli uçuşlar diliyorum size

Kalın sağlıcakla

Kullanıcı avatarı
Endurocu
Ad Soyad: Ferdy Guven
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Endurocu » 1 on yıl 4 yıl önce (07.04.2010, 15:41)

Sayin yavuz aslaninda yazdigi gibi 38 lik bi beta kanatla uculmasi mumkun. Eger kanadinda en alt limitinde kalirsa pilot yaklasik bi 10 kilo kadar balans almasinda sakinca yoktur diye dusunuyorum. balanslada alt limitlerinde kaliyorsa kesinlikle sakin havalari tercih edin saatte 5-6 nat gibi. Ust limite gelince bende ozone vulcan Xsmal kanatla ucuyorum limitin 10 kg uzerinde. Yukarida arkadaslarin yazdiklari gibi bu tabiiki baslangic seviyeside bi arkadas icin ust limitte yada ust limitinde ustunde ucmak cok saglikli olmaz. Termiginiz bol irtifaniz yuksek olsun...

Kullanıcı avatarı
İbrahim06
Ad Soyad: İbrahim sorgun
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen İbrahim06 » 8 yıl 3 gün önce (12.04.2016, 13:30)

en ideal uçuş kg kanatın üst limitinin 10 kg aşağısı olmak ben 60 kg agırlıgındayım 15 kg malzemeler 75 kg geliyorum kanadın üst limiti 90 geçen cok ser havada kalktım kanat benle resmen oynadı bu yüzden sert havalarda 1.5 litre su şişelerinden 4 tane harness bagajına atıyorum kanat stabil hale geliyor bilginize.

Kullanıcı avatarı
tangoabi
Ad Soyad: Tamer Celik
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen tangoabi » 8 yıl 2 gün önce (13.04.2016, 15:08)

Slm
Tandem kanatla single ucmaniza gerek yok cunku bir cok markanin single kanat xl boyutlari sizin sorununuzu otomatikmen cozecektir. Asagidaki linke bir goz atin daha yararli olucaktir. Saygilar.
http://www.u-turnturkey.com/?pnum=107&p ... +EMOTION+3

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Ad Soyad: Suleyman Torolgu
Aldığı Beğeni: 4 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen SULUMANDELTA » 7 yıl 11 ay önce (30.04.2016, 12:25)

bazı yolcular serbest atlayış yapıyorsa mümkündür