telsız secımı

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Meyve
Ad Soyad: Erdem Demir
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen Meyve » 1 on yıl 2 yıl önce (18.05.2011, 01:01)

gümrük kanunlarında telsiz,gps gibi telekomünikasyon cihazlarını yurt dışından sipariş verildiği zaman çeşitli izinler alınması gerektiği (şahıs olarak bu izinleri almanında çok zor olduğu) ile ilgili bir yazı okumuştum yurt dışından telsiz yada gps getirten arkadaşlar bu konu ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadılar mı birde siparişi veren arkadaşlar hangi şehirde teslim aldılar malum gümrük olayları şehirden şehire farklılık gösterebiliyor teşekkürler

Sol_flyer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen Sol_flyer » 1 on yıl 2 yıl önce (18.05.2011, 02:51)

Muharrem Bey mesajınızı yeni gördüm,Kargonun geri gitmesi kötü olmuş,dağıtıcının iş güzarlığı, şikayet dilekçesi vermeniz iyi olmuş..Telsizin ücretini geri aldınız mı?,paypala yatırdığınız mebladan ne kadar eksik aldınız.,kargo masrafınızın yanmaması gerekiyor.Ebayden durum acın ,bildiğim kadarıyla ücretin tamamnını almanız gerekiyor.Paypaldan hesabınız kontrol edin.Suana kadar basıma böyle birşey gelmedi.Ebayden durum acarken siparişin elime ulasmadıgını siparişin iptalini isteyin.Oradan satıcıya msj atabilir aynı ürünü tekrar göndermesini isteyebilirisniz.Ekstra ücret istemeden. .Yoksa sipariş iptalini seçin Ebayden ve negatif feedback verin satıcıya.Başınıza bu olayın gelmesine üzüldüm. :(

Kullanıcı avatarı
mubi
Ad Soyad: Muharrem Birdoğan
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen mubi » 1 on yıl 2 yıl önce (18.05.2011, 10:29)

İlginiz için teşekkür ederim. Mail yolu ile ebaya durumu bildirdim. Telsizler ellerine geçince kontak kuracaklarını mail yolu ile ilettiler bana. Kredi kartı ekstremi göremediğim için Paypala yatırdığım ücretin ne olduğu hakkında hiç bir bilgim yok. Telsizleri geri göndermelerini istedim ebaydan. Ebay benden tekrar kargo parası isteyebilir mi? İsterse vermelimiyim? Belkide adresimi ebay yanlış yazdı. Belkide dağıtıcı adres bulunamadı gerekçesiyle başından saldı. Kargomu postanede 1 gün tutmuşlar sonra hemen ülke dışına geri göndermişler. Bu doğru mu? Aslında arkadaşım beni bargot numarası hakkında uyarsa idi ( Kargo takip sistemi ) kargo geldiğinde kargomu postanede yakalayabilirdim. Hassasiyetin için teşekkür ederim osmancığım. Kendine ii bak. Görüşmek üzere herkese ii günler. :)

Sol_flyer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen Sol_flyer » 1 on yıl 2 yıl önce (20.05.2011, 14:23)

Ebayden satıcı tekrar gönderdiğinde takip numarısı almayı unutmayın.Genellikle hongkonk post ile gönderiyorlar.takip numarası ile oradan ne zman cıktı türkiyeye ne zaman girdi takip edebilirsiniz.Paypalın sitesinden hesap durumunuzu görebilirsinizz,kartınızdan ne kadar kesildiğini,insallah baska bir sorun olmadan telsize kavusursunuz.

Kullanıcı avatarı
B.ongun
Ad Soyad: Bülent Ongun
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen B.ongun » 1 on yıl 2 yıl önce (24.05.2011, 21:57)

Bugün Amatör Telsiz sınavına girdik inşallah "B" lisansına sahip oluruz, Bir dahaki sınav kasım ayında olacak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü sitesini takip edip kaydınızı buradan yapabilirsiniz şimdiden başarılar...

Kullanıcı avatarı
eerdal
Ad Soyad: Erdal Aytekin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen eerdal » 1 on yıl 2 yıl önce (26.07.2011, 12:32)

Wouxun KGUVD1P i www.409shop.com adresinden alabilirsiniz 105 dolar. gırtlak mikrofonu 13 dolara geliyor 13 ila 17 gün arasında geliyor postayı Honkong post dan isteyin Ptt ile gelecektir dün verdigim siparişte 210 tl geliyor. başka çihazlarda var (puxing, yeasu, vb)

Kullanıcı avatarı
mannik
Ad Soyad: Kenan Büyükatak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen mannik » 1 on yıl 2 yıl önce (19.12.2011, 03:20)

Baofeng telsizlerini kullanan var mı acaba? nasıl bir telsizdir? fiyatı 140 tl civarında 2w küçücük bir telsiz. Kullanıp ta şikayeti olan var mı?

Kullanıcı avatarı
Ökkeş
Ad Soyad: Ökkeş Şimşek
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen Ökkeş » 1 on yıl 2 yıl önce (30.12.2011, 13:25)

Amatör telsiz kullanmak için öncelikle lisansınızı almalısınız Kıyı Emniyet müdürlüğü her yıl 2 kez sınav düzenliyor ve tüm soru bankasını Kıyı Emniyet müdürlüğü sitesinden indirebiliyorsunuz sadece sorulara çalışmak yeterli sınav oldukça kolay
ayrıca lisanssız telsiz taşımak silah taşımaktan ağır cezası olan bir durum mutlaka Amatör telsizcilik belgesi almalısınız

Kullanıcı avatarı
sertaco
Ad Soyad: Sertaç Özdemir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen sertaco » 1 on yıl 2 yıl önce (30.12.2011, 14:44)

Herkese merhaba,

Telsiz almak isteyenleri bilgilendirmek amacı ile şunları söyleyebilirim; Wouxun, Baofeng, Yaesu gibi telsizlerin belgesiz kullanılması yasaktır. Ancak Aselsan vb. tek frekanstan kullanılan telsizler belge gerektirmez. Fakat bunlar da yarışmalarda işe yaramaz.

Telsizi ne için kullanacağınız ve nerede kullanacağınız çok önemli, aşırı dağlık ve mesafesi fazla olan bölgelerde 5 Watt çıkışı olan bir cihazı tavsiye ederim. Ama çok aşırı dağlık olmayan yerlerde 2 Watt cihazlar da iş görüyor. Sn. Kenan Büyükatak Baofeng (2 Watt'tır) bilgilendirmek için söyleyeyim ben kullanıyorum ve çok kullanışlı ancak uçtuğunuz yer de önemli.

Gelelim en önemli duruma, tüm forum kullanıcılarının dikkatine!

Son üç aydır Türkiye Gümrüğü yurt dışından gelen tüm telsizleri geldiği yere geri gönderiyor. Postacının sizi bulamaması durumu falan değil. Bildiğim kadarı ile Motorola yada başka bir firma, resmi kanallardan şikayette bulunmuş (Yurt dışından çok telsiz geldiği, kendilerinin satış yapamadığı ve lisanssız kullanıldığı gibi nedenlerle) gümrük te cihazları aynen geri yolluyor. Bizim kulübe 14 adet Baofeng sipariş ettik, tamda bu uygulamanın başladığı zamanlardaydı, ilk paket sorunsuz geldi ancak 10 tanesi takıldı ve şu anda Hong Kong'a geri gitti. Parasını almak için iki aydır yazışıyorum. Bu durum bana özel mi diye araştırdım. Diyarbakır gümrüğünde 120 adet, Adana gümrüğünde 40 adet ve muhtelif gümrüklerde yüzlerce telsiz aynı şekilde geri gönderiliyormuş. Yani çok sıkıntılı bir durum söz konusu.

Bu arada "ben gümrükten gidip elden alırım" diyorsanız yanınızda TSE Belgenizi ve İthalat/İhracat Belgenizi götürmenizi ve Gümrük vergilerini ödemenizi isteyecekler. Bunlara sahipseniz siparişinizi hemen verebilirsiniz ancak bunlar yoksa benim tavsiyem sakın yurt dışından telsiz getirtmeyin.

Biz Tohad ekibi olarak Amatör Telsizciler ile sürekli temas halindeyiz ve kulüp üyelerimizin bir kısmı zaten amatör telsizci olduğu için gelişmeleri takip ediyoruz. Gümrük ile alakalı gelişmeler olursa buradan sizlerle paylaşırız. Sevgiler..

Kullanıcı avatarı
atamturk
Ad Soyad: Hakan Atamtürk
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen atamturk » 1 on yıl 2 yıl önce (01.01.2012, 16:50)

Cağımızda telsizle konuşmak bile lisanssa tabii,amatör frekanslarda bence bu olmamalı,cep telefonlarıda bir telsiz olmasına ramen çocuklar bile konuşuyor ve devlete telsiz kullanım bedeli ödüyoruz ama ona bir sınırlama yok.o zaman telefonlarada sınavla kullanım lisansı versinler.niçin bu işler yokuşa sürülür? cep telefonu ile sabahtan akşama kadar konuşmak neredeyse bedavaya geliyor,aveada 500dk heryöne 19 tl aylık konuşma al doya doya görüş çekme çekmeme sorunuda olmaz istersen internete bağlan......:)

Kullanıcı avatarı
mannik
Ad Soyad: Kenan Büyükatak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen mannik » 1 on yıl 2 yıl önce (01.01.2012, 19:09)

sertaco yazdı:Herkese merhaba,

Telsiz almak isteyenleri bilgilendirmek amacı ile şunları söyleyebilirim; Wouxun, Baofeng, Yaesu gibi telsizlerin belgesiz kullanılması yasaktır. Ancak Aselsan vb. tek frekanstan kullanılan telsizler belge gerektirmez. Fakat bunlar da yarışmalarda işe yaramaz.

Telsizi ne için kullanacağınız ve nerede kullanacağınız çok önemli, aşırı dağlık ve mesafesi fazla olan bölgelerde 5 Watt çıkışı olan bir cihazı tavsiye ederim. Ama çok aşırı dağlık olmayan yerlerde 2 Watt cihazlar da iş görüyor. Sn. Kenan Büyükatak Baofeng (2 Watt'tır) bilgilendirmek için söyleyeyim ben kullanıyorum ve çok kullanışlı ancak uçtuğunuz yer de önemli.

Gelelim en önemli duruma, tüm forum kullanıcılarının dikkatine!

Son üç aydır Türkiye Gümrüğü yurt dışından gelen tüm telsizleri geldiği yere geri gönderiyor. Postacının sizi bulamaması durumu falan değil. Bildiğim kadarı ile Motorola yada başka bir firma, resmi kanallardan şikayette bulunmuş (Yurt dışından çok telsiz geldiği, kendilerinin satış yapamadığı ve lisanssız kullanıldığı gibi nedenlerle) gümrük te cihazları aynen geri yolluyor. Bizim kulübe 14 adet Baofeng sipariş ettik, tamda bu uygulamanın başladığı zamanlardaydı, ilk paket sorunsuz geldi ancak 10 tanesi takıldı ve şu anda Hong Kong'a geri gitti. Parasını almak için iki aydır yazışıyorum. Bu durum bana özel mi diye araştırdım. Diyarbakır gümrüğünde 120 adet, Adana gümrüğünde 40 adet ve muhtelif gümrüklerde yüzlerce telsiz aynı şekilde geri gönderiliyormuş. Yani çok sıkıntılı bir durum söz konusu.

Bu arada "ben gümrükten gidip elden alırım" diyorsanız yanınızda TSE Belgenizi ve İthalat/İhracat Belgenizi götürmenizi ve Gümrük vergilerini ödemenizi isteyecekler. Bunlara sahipseniz siparişinizi hemen verebilirsiniz ancak bunlar yoksa benim tavsiyem sakın yurt dışından telsiz getirtmeyin.

Biz Tohad ekibi olarak Amatör Telsizciler ile sürekli temas halindeyiz ve kulüp üyelerimizin bir kısmı zaten amatör telsizci olduğu için gelişmeleri takip ediyoruz. Gümrük ile alakalı gelişmeler olursa buradan sizlerle paylaşırız. Sevgiler..

Evet arkadaşımız haklı, yurt dışından (örn. ebay) zaten sipariş verdiğiniz zaman bir uyarı mesajı geliyor ve "Türkiyeye gönderilen telsizlerin %95 i geri dönüyor, yine de sipariş vermek istiyor musunuz?" diye. Bu uyarı mesajını aldıktan sonra Boafeng telsiz siparişimi iptal ettim. Sonra Hollanda da bir arkadaşım vardı yakında Türkiyeye izne geliyor, ona sipariş verdirdim bana getirmesi için, siparişi hiç problem yapmadan aldılar Hollanda olduğu için. Merak edenler için söyleyeyim, Baofenglerin yeni (Mark 2) versiyonunun fiyatı 46-47 dolar civarında ben 2 adet sipariş verdim...

Kullanıcı avatarı
halukyildiz
Ad Soyad: Haluk Yildiz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen halukyildiz » 1 on yıl 2 yıl önce (01.01.2012, 23:30)

Konuyla ilgili bir oneride bulunayim;

Ingiltere'de de ayni antika kanunlar var telsizcilikle ilgili. Tabi kimse takmiyor orasi ayri konu. Herkes bir telsiz alip konusuyor. Bir suc islemediginiz surece kimse sizinle ugrasmaz. Bir frekansa girip ben ustunuzde ucuyorum merhaba diyebilirsiniz eger havalimani falan degilse birsey olmaz. Neyse konu o degil.

Bu ulkede planor pilotu egitimlerinde vhf telsiz kullaniliyor. Ilerleyen asamalarda pilot solo ucmaya basliyor ve telsiz kullanmasi gerekiyor. Pilot solo olmus ama daha tam pilot olmamis yada VFR telsiz lisansini henuz almamis. Kanunen bu pilotun havabandi bir telsizi kullanmamasi gerekir. Bunada soyle bir cozum bulunmus 4 adet frekans planorculere tahsis edilmis (yarisma, egitim, Xc ucusu, bulut ici ucusu vs). Mesela biri 130.1. Bir protokol yapilmis ve denmis ki bu 4 frekansi kullanan pilot eger frenkansi degistirmeden yayin yapacak ve dinleme yapacaksa o pilotun VFR Telsiz Lisansina ihtiyaci yoktur. Yani pilot bu frekansi gonlunce kullanir. Kotuye kullanirsa kendi camiasi zarar gorur. Eger frekans degistirirse yetkisiz telsiz kullanmis olur ozamanda kanunlar zaten karsisinda.

Sonuc? YK, YP, Mikrolight, Ultralight vs pilotlari olarak tek tek sinava gireceginize sizi temsil eden federeasyon gidip bu Telsiz Genel Mudurlugune diyecek ki gelin bir protokol yapalim " bu kadar pilotumuz var bunlar amator ucan gencler ve biz guvenlikleri icin telsiz kullansinlar istiyoruz sadece bu amatorlerin lisansiz kullanimina iki adet frekas tahsis edilmesini saygilarimizla....... " mesela 130.4 ve 130.1;) Sizlerde o frekansi standart lisansiz kullanacaksiniz hemde isin guzelligi herkes farkli kluptende bolgedende olsa ayni frekansta olunca kullanim kurallarinada riayet gerekecek. Kimse bosyere konusmayacak ve herkes birbirini cok kolay bulacak. Temel telsiz konusma tekniklerini zaten klubunuzdede ogrenirsiniz. Negative, Roger, moger iste.. :D Ben CAA'den VFR Telsizcilik lisansi aldim 5 gece kursa gittim onda bile bir numara yok evir cevir 10 tane gercekten kullanilan kelime var. 10-15 tane falan meydan isleyisi, navigasyon, emergency, kaybolma vs proseduru var ki motorsuz ucanla ilgili bile degil cogu.

Sadece bir oneri... Federasyon elini tasin altina sokacak okadar. Isteyenin bir yuzu...

Kullanıcı avatarı
halukyildiz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen halukyildiz » 1 on yıl 2 yıl önce (06.01.2012, 06:01)

konuyla ilgili birde dokuman buldum tesadufen. 129.9 varmis tum araclarin birbiriyle konusabilmesi icin. YP, YK, planor vs. Bende bilmiyordum :)
Dosya ekleri
p24-25.pdf
(258.57 KiB) 431 kere indirildi
frekans.jpg

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #34 gönderen bartsay » 1 on yıl 2 yıl önce (06.01.2012, 11:54)

Sn. Haluk Yıldız
sen nerde yaşıyorsun arkadaşım açıklamaların çok güzel ama çözüme yönelik.
Biz çözüm istemeyikki......

Romanyada demokrasi öncesi daktilo sahibi olmak ne ise biz de telsiz sahibi olmak o dur.

Hadi YP ci ne ise, yelkencinin de telsizi o kadar kolay olmaz.

Malesef denizde telsizi olmadığı için ölen amatör denizcilerin fırtınadan öldüğü sanıldığı için kimse bu konuya değinmez.

PPL ile uçak telsizi kullanırsın ama PPL ile YP telsizi kullanamazsın? Tekne telsizi de kullanamzsın? :twisted:

Haluk Yıldız İngilterede yaşıyormuş :lol:

(Not) Şaka bir yana gerçekten bu şekilde bir düzenleme yapılmalı en azından verilen lisansla birlikte belli kanal veya frekansın kullanımına izin verilmeli, bunun için federasyon ulaştırma bakanlığı ile görüşse bir sonuç çıkar mı ?

Kullanıcı avatarı
halukyildiz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #35 gönderen halukyildiz » 1 on yıl 2 yıl önce (07.01.2012, 00:59)

Suanki cografi koordinatlar Ingiltere ama ben sadece 7 yildir buradayim. Ondan once 30 sene Turkiye'de yasadim. Hadiii yas ortaya cikti. Neyse. Diyecegim sudur ki, bende yabanci degilim ulkeye. Sizler gibi devlet okullarinda okudum, devlet universitesinden mezun oldum, askere gittim ise girdim falan filan. Ben Turkiye'de yasarken dagcilik yapardim havacilikla hic ilgim yoktu. Senelerce kaybolarak ve bularak daglari ogredim. Harita yasakti cunku halada yasak. O alandada devlet bir kurum kurmus parayi dokmus ulkenin haritasini yapmis. Basta bir iki artist pasa oturuyor maaslar aliniyor makamlar mevkiler aliniyor ulkemiz insani Google Earth, tomtom bilmemne cikmasa daha hala yolunu bulamayacak. Mevcut TPC veya JOG seyir haritalari 1985 ten sonra guncellenmemis bile. Devlet , Dagcilik federasyonu kurmus secimi, tuzugu, buzugu var olene kadar ayni adam yonetiyor. Tek bir iliskim olmamistir, bir kurus hayrini gormemisimdir federasyondan ama dagcilikta istedigim noktaya vardim kendi cabalarimla. Iki adet 7000 metrelik daga tirmandim, rehbersiz yanimda esim ve kardesimle. Ehh 30 yasinda bu memlekete geldik ailevi sebeplerden, baktik burada dag yok ucmaya sardirdik, planore merak duyduk. Emek harcadik haddimizi bilmedik birde ucus ogretmeni olduk ulkemizde ucmayi hayal ettik. Neden? Cunku burada zemin isinmasi az bulut tabani 3000 ft cikiyorsun 10-20 km ancak suzuluyorsun birdaha bulut buldun yoksa yok ki ulkemizdeki gibi 10.000 ft bulut tabani kaptirip gidesin. Hal boyle olunca dedik ki "yaw gidip birde memleketimizde ucalim buranin sisinden pusundan yagmurunda gina geldi" Anaaa bir baktik bizim ulkede havacilkta zor durumda. Devlet baba parayi harcamis, hala harciyor. Milyarlar gommus havacilik gelissin diye ama gel gor ki basinda yine iki uc pasa oturmus. Ohhh gelsin maaslar, gelsin makamlar mevkiler. Kim ucacak? Yasakla gitsin toptan.

Eee buraya bakiyorum, isik goruyorum! Adamlar pervane yapiyor, kanat yapiyor, motor takiyor, elektrik sistemleri uzerinde calisiyor, biri vinc yapmis ipini bile dokutmus Konya ovasinda 750 metre yukari cikiyor. Insanin ici aciliyor buraya bakinca. Ve diyorum ki birgun geri gelince belki ucacak sartlar saglanir burada edindigim tecrubeyle kendi ulkemde guzel guzel ucarim. Zamaninda ciktigim tum daglarin yaslaninca birde ustunden ucarim. Kackarlar, Bolkarlar, ALadglar, Hasan Dagi, Erciyes, Agri, Ilgaz, Suphan. Ne keyif! Hayali bile guzel. Simdilik umut yok. Zira maas alan adamlar devletin parasini ve yetkisini elinde tutan adamlarin kurumlarin bu islerle ugrasacak vakti yok. Kafayi "uzay gemisiyle" bozmuslar "bizde 2014 te ucak yapariz" la bozmuslar. Ben sadece buradaki amatorlerden umutluyum. Birseyler yapilacaksa buradaki bir avuc insan basaracak bunu. Ingiltere'ye bakiyorum buradada oyle olmus. Devlet para mara vermiyor kimseye. Hepsi calismis, didinmis hakkini soke soke almis. Klubunu kurmus, kurumunu kurmus, ogretmenlerini yetistirmis, pilotlarini yetistirmis. Bizdede olacak kotu gitmiyorsunuz. Biraz daha gayret... Biraz daha zaman lazim. Artik bilgiye ulasmak kolay. Neyin nasil yapilacagi belli. Bazi cozumler cok kolay biraz ilgi gerek. 1 dugum cozulunce ikincisi daha kolay cozuluyor.

Kullanıcı avatarı
200570050
Ad Soyad: Muhammed Yüce
Pilot Menüsü: 

Mesaj #36 gönderen 200570050 » 8 yıl 10 ay önce (19.05.2015, 17:20)

s.a arkadaşlar maddi durumdan ötürü wouxun yerine baofeng telsiz düşünmek zorunda kaldım... baofeng nasıldır her modeli iyi midir? aralarında 3 kata kadar fiyat farkı var.... tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
Misoskian
Ad Soyad: Yüksel Koçyiğit
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 22 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #37 gönderen Misoskian » 8 yıl 10 ay önce (19.05.2015, 22:37)

Baofeng biz yamaç paraşütcüleri için yeterince hatta fazlasıyla taleplerimizi karşılayacak seviyede bir telsiz.
5 watt bir baofeng (uv5) serisini tevsiye ederim simplex görüşmelerde de fiyatına göre modilasyonu gayet tatmin edicidir.

Tavsiye ettiğim cihaz kullanımı için amatör telsizcilik belgesi gerekmektedir. Belgesiz kullanımını tavsiye etmiyorum onun yerine belge gerektirmeyen pmr baofeng bf-888s i tavsiye edebilirim.

Kullanıcı avatarı
200570050
Ad Soyad: Muhammed Yüce
Pilot Menüsü: 

Mesaj #38 gönderen 200570050 » 8 yıl 10 ay önce (20.05.2015, 01:10)

yüksel hocam cevap için teşekkürler...