Memleketimin dagina cikmak icin para mi odemeliyim.

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Ucmak ozgurluktur. Pekala ozgurlugumuz icin para odeyelim mi. Koleler ozgurlukleri icin para para odemek zorundadir. Biz de Kapitalzm kolesi miyiz ?

Anket 17.04.2006, 13:14 tarihinde bitecek

Evet ( para odemeliyiz. )
1
6%
Hayir ( para odememeliyiz )
16
94%

Toplam oy: 17

Kullanıcı avatarı
cenkcenk07
Ad Soyad: Cenk Topbas
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Memleketimin dagina cikmak icin para mi odemeliyim.

Mesaj #1 gönderen cenkcenk07 » 1 on yıl 7 yıl önce (10.04.2006, 13:14)

Sevgili Arkadaslar,

Forumdan izledigim kadariyla ucma hevisi olan onlarca insanin yaninda bu isten para kazanmak isteyen kisilerin sayisi da azimsanamayacak kadar cok. Herkes bu isten nasil para kazanirim derdine dusmus.

Arkadaslar ben bu ranta kesinlikle karsiyim. Hizmet vermeyecekseniz Bence "Allahin dagindan nasil para kazanilir" diye hesaplar yapmayin. Sizlerin de karsit fikirlerinizi ogrenmek istiyorum. Lütfen cevap yazin.

Örn : Baba Daginda ayak basti parasi adi altinda para alindigini duydum Antalya'da bu sekilde para alinan bir yer varmis. Bu dogru mu ucretler ne kadar ? Bu paralar karsiliginda hangi hizmetler veriliyor ? Eger para odemeye karsi cikarsak hukuken haksız sayilir miyiz ?

Zaten bu ise sevdali kisiler milyarlarca lira odeyip kendi kanatlarini satin aliyorlar. Bir de Allahin daglarina ciktik diye para mi odememiz gerekiyor ? Lutfen fikir beyan edin.

Bence eger bir ucus pisti bir sahis ya da bir sirket tarafindan kiralanmissa orada verdigi hizmet ve de mallar icin para almali.

Bu hizmetler neler olabilir :

Tandem , WC., Lokanta , Dürbün kiralama , Telsiz haberlesme tertibati kiralama , gprs kiralama, Golgelendirilmis otopark,fotograf cekimi , cafe ve akla gelecek gelmeyecek nice hizmetler. İlk yardım ambulans vs yazmadim cunku bu is Saglik Bakanliginin isi ve yasalar geregi yapmak zorunda olduguna inaniyorum. Bence Turizm bakanligin bu isi organize edip ucus bolgelerinde nobetci doktorlar ve ambulanslar bulunmasini saglamasi lazim.

Eger bu pisti duzenlemis; Cim vs ekmis, peyzaj calismasi yaptirtmis, kalkista ucusa hazirlanan pilotlara trafik polisligi yapacak, yardimda bulunacak elemanlar gorevlendirmisse o zaman cuzi miktarlarda para talep etmesini anlayabilirim. ( Tabi bu paralarin kurusu kurusuna vergisini odemesi, fatura keserek samimiyetini ispatlamasi sartiyla )

Bu arada milleyetci, yurtdasci biri olarak Turistlerden para alinmasina karsi degilim. Nasil ki petrol bir doğal kaynaksa ve para ile satiliyorsa güzel doğada bir kaynaktir para ile satilabilir. Fakat TC kimligi tasiyan bir kimseye TC sinirlari icerisinde zaten kendisine ait olan bir sey satilmamali. Bu yeni bir spor ve kurallar yeni koyulmaya baslamisken bence birlik olup boyle duzenlemeler haksiz rantlar varsa yanlisliklari bastan duzenlememiz, yanlislara karsi cikmamiz lazim. Bunu yapa bilmek icinde federasyon beklemek gerekmiyor. Bilincli tuketici olmak sorma ver paralarina "sorarim da vermem de" diyebilmek yeterli.

Ben dagcilik yapiyorum. Bugune kadar ciktigim hic bir daga para odemedim, Ben her yaz denize giriyorum. Bugune kadar sezlonk guznes semsiyesi vs hizmetler disinda denize para odemedim. Para alep eden plajlarada hic gitmedim. ( keske kimse gitmeseydi de plajlarimiz bu hale gelmeseydi )

Saygilarimla,

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen onursan » 1 on yıl 7 yıl önce (10.04.2006, 14:19)

selamlar,

iyi demişsin, hoş yazmışsın, hepimizin aklında olan şeylere dil vermişsin. teşekkür.

bi soru: bu anketten çıkacak %100 "hayır ödememeliyiz" sonucunu biyerlere ulaştırabilecek miyiz; bu sonuç bizi biyerlere ulaştıracak mı? verdiğimiz oylar hiçbişeyi değiştirecek mi? şu anda babadağ'ı eşşek yükü para ile bilmemkaç seneliğine satın almış olan firma bizim oylarımızdan etkilenecek mi, veya "adamlar haklı" diyip tesis kurarak akla hayale sığmayacak hizmetler sunmaya mı başlayacaklar?

bu işte hatayı yapan, dağı kiraya veren orman işletmesidir (veya her ne karın ağrısı ise). bu işin böyle olacağı belli idi. o bölgede para kazanan camiamız sporcuları, abilerimiz, kardeşlerimiz işe vaktinde el atmalılardı. şu anda bişeylerin değişmesi için çok geç. sadece dağ sahiplerinin sürelerinin dolmasını beklemeli veya federe olarak karşılarına çıkmalıyız. tabii alternatif bölgeler de keşfedilebilir ;)

benim görüşlerim bunlardır. haklı olmamız, adamların da haklı olmalarına engel değil. hizmet sunmuyor olsalar da oraya yapılmış olan bi yatırım söz konusudur. neyse, uzatmayayım...

sevgiler.

Kullanıcı avatarı
cenkcenk07
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen cenkcenk07 » 1 on yıl 7 yıl önce (11.04.2006, 16:40)

Sayın medator, Siz de "bi soru: bu anketten çıkacak %100 "hayır ödememeliyiz" sonucunu biyerlere ulaştırabilecek miyiz; bu sonuç bizi biyerlere ulaştıracak mı? verdiğimiz oylar hiçbişeyi değiştirecek mi?"
bu satirlarinizla arkadaslarimizin fikirlerine tercuman olmussunuz. goruyorum ki 100 e yakin goruntuleme var fakat ankete katilim %10 da kaliyor. Arkadaslarımız değil bir seyleri degistirmek , fikir beyan etmeye bile useniyor . Şimdi yazacağım cumleyi lütfen yanlış anlamayın mecaz anlamıyla, değim manasıyla kullanıyorum. Eşşek olana semer vuran ve koyun olanı güdmeye kalkan çok olur. Ve "bii soru ?" cümlenize şu şekilde yanıt vermek istiyorum.

Fransız gençleri kazandı: Yasa çekildi
Saadet ORUÇ/PARİS, (DHA)

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=4231055&tarih=2006-04-10

Neden Türk gençleride kazanmasın ? Bizi 70-80 yasinda emekli etmek isteyen kanun koyucularin yasayı çok mu güzel yazdigina inaniliyor. Neden bizim milletimiz bu kadar sessiz, illa gemilerin Çanakkaleye dayanmasını mı bekleyeceğiz. Dikkat edin bu sefer gelen gemi değil. Ekonomik darbe geliyor. O Baba Dağını bir gün Fransız ya da Isvec ya da herhangi bir Avrupali X firması alacak. Kendi vatandaşları bedava uçacak biz para ödeyeceğiz.

Biz daha avrupayı konuşup duralım arkadaşlar, Avrupanın caddeleri şöyle avrupanın kaldırımları böyle, Avrupada şu var, Avrupada bu var...

Son olarak da Şunu sorma istiyorum bugune kadar Fethiye'den ya da başka herhangi bir yerden para ödeyerek kendi kanadıyla uçan Hanginiz ödediğiniz para için fiş ,fatura aldınız ?

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Ad Soyad: Günay Tutgun
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (12.04.2006, 03:39)

merhabalar...
baba dağındaki bir levhada şöyle yazıyor 'mesire yeri'
yani; piknik alanı....
pikniğe gelenler değil ,uçmaya gelenler ücret ödüyor.
hemde aynı gün 6-7 defa uçmaya gel 6-7 defa ücret ödemelisin..
5-6 seferin birini rica et bedava geçesin........?????
aman ha sakın denemeyin;adamın anasına küfür etseniz o kadar ağırlarına gitmez..........
adamlar 1 sezonluğuna ormana 1 tirilyon tl ödüyorlar......
hatta 2 yıldır zarar ediyorlarmış... onlar ne yapsınlar.....uçan kuştan para bekli
yorlar....
bazen gündeme gelir.. abi şu pistlerin durumu çok kötü kanatlara zarar veriyor
biraz düzeltme yapmanız mümkünmü?dediğimizde şu cevabı alıyoruz....
burası mesire yeri size uçun diyenmi var........ ;)
eskiden sağlık ekibi baba dağında sezon boyunca beklerdi ,gidenleriniz görmüştür.
son iki yıldır beklemiyorlar...bazen bir görüyorsunuz ama bir anlaşmazlık çıkıyor
sağlıkçılar dağ giriş ücretlerini mi ödemiyorlar ne? içeriye giremiyorlar......tam anlayamıyorum.... :shock:
ama şuna şahit oldum: festivallerde içeriye girmek isteyen basından 3 kisi giriş ücreti için 10 dakika kadar tartışma yaptılar bu arada diğer kişiler ,yabancı,türk
paraşütçüler aynı arabada oldukları için bekletilmiş oldu.....hatta görevliler
araç şoförüne;sen basını yayını ne yapıyorsun para ödeyecek müşteriyi dağa getir .
gibi sitemler ve dayatmalar edildiğini gördüm......
2005 sezonu single pilot 15 ytl, tandem uçanlar 25 ytl ücret ödeyerek
baba dağına girebildiler....
bu yıl ne olacak hiç bilemiyorum....
ama durum içler acısı....
belkide dünyada ödenen en gereksiz hava parası olayı diye düşünüyorum.
saygılar..................

Kullanıcı avatarı
yigitmir
Ad Soyad: Yigit Mir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen yigitmir » 1 on yıl 7 yıl önce (12.04.2006, 10:58)

İçimdeki anarşist uyanıyor. Aktif tepki veremesem bile bu fırsatçı çakallara :twisted: :P :twisted: tek kuruş kaptırmaktansa Babadağ'dan uçmam daha iyi. Yani protesto... Söz konusu yer Babadağ; bu konuda bir dünya merkezi ama şahsen benim için iş şuraya gelir; Memlekette uçacak yer mi yok? Zarar ediyorlarmış :evil: :evil: :evil: Beter olsunlar...
Benimki de çözüm değildir, sonuçta burası turizme hizmet eden bir merkez ama bunu da bu düzenlemeyi yapanlar, buraları peşkeş çekenler düşünsün canım...
Sesimizi duyuyorlarsa ne ala!...

Kullanıcı avatarı
cenkcenk07
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen cenkcenk07 » 1 on yıl 7 yıl önce (12.04.2006, 12:20)

Üzgünüm Arkadaşlar ben o zarar etme işine pek inanmıyorum. Bir milyon YTL az para değil hic bir iş yapmasalar bankada değerlendirseler o kadar parayı faizinden yine kazanirlar. Bu kadar likit zararina bir işe yatırılmaz. Muhtemelen kardan zarar edip sadece ikinci kelimesini aktarmayi tercih ediyorlardir.

Vallahi bu YP işi bundan 60 - 70 yıl kadar önce başlamış olsaydı. Türkiyede hava parası değiminin Baba dağın'dan ya da benzeri yerlerden çıktığına inanacaktım. Resmen Hava parası, rüzgar parası ödüyorsunuz.

Arkadaşlar aramızda bu işe eğilebilecek bir Hukukcu, akademisyen , nufuslu kimse yok mu acaba ?

Olabilecek aklıma ilk gelen şeyi yazayım. Ben bir kulüp üyesiyim ve doğa gezisi dağcılık vs yaparken gördüğüm herhangi bir ücretli Turizm bölgesine Phaselis, Olmypos vs. Grubumla ücretsiz girip gezebiliyorum. Çünkü kulübün Turizim bakanlığından alınmış izni var. Bu spor için de böyle bir girişimde bulunulamaz mı ? Fedarasyon üyesi havacılar için Turizm Bakanlığından, Genclik Spor il müdürlüğünden böyle bir yazı alınmaz mı ? 1 liralık hizmet vermeden 30 lira para isteyen bu tür arkadaşlarin gözüne soksak ? Sizce de böylelikle fedarasyonun adı şanlanmış olmaz mı ? Kayıtsiz sporcular fedarasyonun böyle yararlari da var diyerek koşa koşa fedarasyona üye olmaz mı ?

Belki bugünlerde orada çalışanlar bizim kardeşlerimiz. İşletenler Arkadaşlarımız , yılda bir kere gidiyorum 100 ytl benim icin para degil diyorsunuz. Pekala yarın ne olacak arkadaşlar. Orman bilmem ne mudurlugu Fransız X firmasına verince ne olacak ?

Kullanıcı avatarı
tangoabi
Ad Soyad: Tamer Celik
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen tangoabi » 1 on yıl 7 yıl önce (12.04.2006, 17:21)

merhaba arkadaslar
oylamaya katılmayan arkadaslar bunun sadece forumla sınırlı kalacagını ınanıp tıklama tıklama zahmetını gostermıyorlar ''tıklasam ne degısecek kı ? '' ''sızı kım duyacak '' mantıgı yatabılır .. ben kendı adıma oy verdım :)

ben en son gecen yaz gıtmıstım orayı daha once de gormustum hıc bır degısılıklı yda olumlu bır gelısme yok.. buradakı eksıklıklerı yetkılılerde bılıyor kıralayanlarda bılıyor.. hatta yabancı turıstler bızden daha ıyı bılıyorlar..

cıkıs pıstının toprak olması herhangı bır kaplama malzemesının olmaması kanatların omrunu yarıyarıya dusurdugu bır gercek... en azından su yapılabılır sezon boyunca ..oludenızde en az 8-10 tane tandem sırketı var ve hepsı gunde en az uc dort sortı ucus yapıyorlar... eskıyen yıne kendı kanatları.. bu sırketler bır toplanıp bır kac kurus atıp pıste branda kaplatmıyorlar ... bu sırket basına ne duserkı... zaten onu eskıyen kanatlarınla amortı edıcekler..

yabancı foruma bır yazı yazmıstım oludenıze gelın ucun doya doya bu essız baska bır ornegı olmayan guzellık ıcınde dıye... adamı yazdıgına yazacagına pısman ettıler haklılarda... hepsının yakındıgı fıyatlar konusu on gun tatıle gelen bırı ucmus ve gerı donerken donunu bırakmak zorunda kalmıs bır daha tovbe dıyor gelmem..
bunun yanında yer emnıyetı olsun daga cıkıs olsun tesısler olsun eksıklıklerı dıle getırıyorlar.. aralarında bu mekan bızde olsa bız burayı cennet ederız dıyenler var. var da var....

burada tamamen bedava ucmaya karsıyım en azından cuzı makul bır mıktar alınması gerek aama tesıslerın olması karsılıgında ... buna kımsenın ıtırazı olmaz...

lınke tıklayın cennet mekandan resımlerı ve yazdıgım yazıyı ve cevapları gorebılırsınız yada ılave edebılırsınız....

http://www.paraglidingforum.com/viewtopic.php?t=6028

saygılar ..............tangoabi...

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen onursan » 1 on yıl 7 yıl önce (13.04.2006, 01:12)

selamlar,

söylenenler sonuna kadar haklıdır, ben de aksini iddia etmiyorum. ancak ortada mevcut durumu gözardı edemeyiz. adamlar piste yatırım yapmasalar da, bize mok muamelesi yapsalar da, hava parası ödemek zorunda olsak da, bi şekilde ambulansın orada bulunmama durumunu ortaya çıkarmış olsalar da, şu anda dağın sahibi bir özel şirkettir.

o adamlar dağı aldıklarından beri sadece 2 kere babadağ'a çıktım, biri askere gitmeden 1 hafta kadar önce, bir kere de tandem uçurmak için söz verdiğim yengem ile. ikisinde de pişman oldum, uçmaktan, adamlardan nefret ettim. sinir harbi içinde kalkış yapmak zorunda kaldım.

denildiği gibi topluca yapılan hareketler her zaman başarıya ulaşır. ancak bu işi yapacak bölgenin yerel teşkilatlarıdır. geçen sene dağ başı haraççıları adam başı ücreti eşşek gibi bi fiyata vurdurmuşlar, tandem şirketleri de toplu olarak (yanılmıyorsam murat tüzer önderliğinde) 900m pistini açarak tepeye araç çıkarmamışlardı. sonuç bi noktaya kadar başarılı olmuş ve haraç miktarı düşmüştü.

ancak dağ sahibinin özel şirket olma gerçeğini değiştirme şansımız yok. bunun için yapılabilecekler de sınırlı. adamların dağı almalarının tek sebebi de para kesmek. bu bi sürpriz değil, ben sadece biraz kaliteli hizmet vereceklerini düşünmüştüm, o da hayalmiş meğer.

federasyon şart kardeş...

sevgiler.
pesimist pilot onur.

kerem
Ad Soyad: Kerem Aydın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen kerem » 1 on yıl 7 yıl önce (13.04.2006, 13:59)

arkadaşlar merhaba,
bende bu konudaki görüşlerimi yazmak istedim....böylesine güzel bir cennetin bu şekilde olmasına çok üzülüyorum.....

ben direkt olarak BABADAĞ ın işletmesini alan özel şirkete seslenmek istiyorum....
sizler özel teşebbüs diye geçiniyorsunuz ama hiç haberiniz yok dünyadan...avrupada millet çok küçük yerleri öyle bir değerlendirip insanların hizmetine sunuyor ki aklınız durur...siz BABADAĞ gibi bir cennette çivi bile çakmaktan acizsiniz...muhtemelen sizin yöneticileriniz türkiyenin 1950-1960 yıllarında yaşıyorlar kafa olarak...biraz vizyonunuzu geliştirinde daha çok para kazanın bari...nasıl mı?ticaretle hiç alakam olmadığı halde benim aklıma gelenler...güzel bir teleferik hattı yapın..millet o sıcakta tozlu yoldan canı çıka çıka gideceğine teleferikle çıkar ..hemde daha çok sorti yapar sizde kar edersiniz...o muhteşem manazaraya nazır bir cafe restaurant yapasanız da millet yukarı çıkınca önce bu manzaraya nazır birşeyler içse fena olmazmı...yaptığınız bu tesislerin reklamını avrupada da yapın da millet daha istekli gelsin...birde yabancıların verdiği para umrumda değil..adamlar bitli turist dediğimiz guruptan ..sürekli ağlarlar zaten de ...bu milletin vatandaşlarına yapılmaz bu...vatan benim atalarım kan dökmüş her karışı için...elin avrupalısıyla benim aramda fark olmalı BABADAĞ a çıkarken...EY ÖZEL TEŞEBBÜS AŞIN KENDİNİZİ BİRAZ DÜNYAYA ETRAFINIZA BAKIN...BİLMİYORSANIZDA BİLENLERE DANIŞIN!!!! sende kazan yine kazanacağını ama hizmet götür insanlara..bizde verdiğimiz para için helal olsun diyelim sizlere....

UMARIM DUYMASI GEREKENLER DUYAR!!! :?

NOT: valla kaptırdım kendimi yazdım bir güzel...ARİFE TARİF GEREKMEZ DERLER AMA...bu vatandaşlara tarifin alası gerekiyor.. ;)

selamlar

Kullanıcı avatarı
cenkcenk07
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen cenkcenk07 » 1 on yıl 7 yıl önce (18.04.2006, 10:59)

Arkadaslar Hizmet istiyoruz ya. Cafe, WC vs Belki arkadaslarimizin bahanesi vardir. Bina yapmak icin İlgili bakanlik musade etmiyor, ruhsat vermiyor olabilir. Fakat prefabrik tabir edilen seyyar konutlar da mi yapilamiyor ? Turkiyede yüzlerce halı spor sagasi var ve her sene onlarcasi zeminlerini degistiriyorlar. Bir tanesinin eski zeminini alsalarda oralara serseler ne kadar turtar ?