Yamac Paraşütü Doğa Sporu mu, Extreme Spor mu?

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

YP sizin gözünüzde doğa sporu mu, extreme spor mu?

Anket 20.04.2006, 14:51 tarihinde bitecek

Doğa sporudur.
27
61%
Extreme spordur.
17
39%

Toplam oy: 44

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Yamac Paraşütü Doğa Sporu mu, Extreme Spor mu?

Mesaj #1 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (19.04.2006, 14:51)

selamlar,

bi anket de benden. yp sizin gözünüzde yp doğa sporu mudur, extreme spor mudur?

sevgiler.

Kullanıcı avatarı
yigitmir
Ad Soyad: Yigit Mir
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

doğa sporudur...

Mesaj #2 gönderen yigitmir » 1 on yıl 8 yıl önce (19.04.2006, 17:54)

doğa sporudur, doğa sporudur....

Heyecan duymak için yapıyorsanız, yani belli risklere, tehlikelere (akrobasi, aşırı hava koşulları v.s.) giriyorsanız extreme spordur (yelkenle raftingi kıyaslayın) tabi ama şahsen ben sadece uçma zevkini tatmak ve %50 de tabiatla başbaşa olmak için yapıyorum. Uçuşa gittiğim zaman yürüyüş, tırmanış, bazen ıslanış (deniz kıyısındaki dar pistlere inerken ara sıra küçük ıskalar sebebiyle) gibi olayları da beraberinde mecburi yapıyorum.
Bu güne kadar, bu işi, hiç doğa sporu sınırından dışarıya taşımadım ve bu yüzden de hiç başım ağrımadı.
Herkese de bu gözle bakmasını ve bu limitler içinde yapmasını şiddetle tavsiye ederim.

DOĞA SPORUDUR.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (19.04.2006, 19:10)

doğa aktivitesidir...
gömlek harness ve yedeksiz 100 mt. altında acro yapmaya kalkışılırsa, extreme spor olabilir.

Kullanıcı avatarı
mahomedia
Ad Soyad: M. Emin Öner
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen mahomedia » 1 on yıl 8 yıl önce (19.04.2006, 20:51)

abi extreme diyince illa ölüm tehlikesi mi olması lazım ya :) uçuyosun abicim sıradışı bişey. insan iki ayaklı yürüyen bir canlıdır ve uçuyorsa extremedir. 100 metre altı üstü ne :)

Kullanıcı avatarı
emraq
Ad Soyad: Emrah Kaygusuz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen emraq » 1 on yıl 8 yıl önce (19.04.2006, 21:19)

içinde EXTREMe bulunduran doğa sporudur :evil:

winds
Ad Soyad: Özkan Dedekargınoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen winds » 1 on yıl 8 yıl önce (20.04.2006, 00:09)

skydiver a kısmen katılıyorum yp bir doğa aktivitesidir,sporudur. 100 m altındaki olayları hiç onaylamıyorum :twisted:

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (20.04.2006, 01:18)

winds neye atıfta bulunduumu anlamış.. kasksız, eksik ekipmanla, yüksek tepelerde cengaverlik yapan o kadar çok kişi var ki, evet extreme oluyor genellikle. 5takdir ediyorum bu insanları, acro yarışmalarına davet ediyorum. en azından memlekete faydaları dokunur..

bu arada "extreme" kelime anlamı bakımından "sıra"+"dışı" anlamına gelir..

e bunu siz de biliyosunuz. peki neden yazdım?

şunun için: "sıra"nın neresinden baktığınıza bağlı 8)
hayatını beton bloklar arasında geçiren ve uçmak mantıını yaşamamış koyun sürüsü toplum gibi normal bi yaşantınız, seçimleriniz ve hayat görüşünüz varsa: "evet sıradışıdır / extreme'dir"..
ben sıranın içindeyim. doğa sporudur. extreme deil... :idea:

bu arada hatırlatmak gerek... doğa sporu unsurları taşır YP.
extreme spor kategorisi die bir de kategori olduğunu hatırlatmakta yarar var. ki bu lansman içinde deildir naçizane "gökyüzü sporumuz".

FAI'nin hava sporu dediği, dünyanın da doğa sporu olarak nitelediği şeyi, sırf "sıradışıyız biz"e getirmek için "extreme" die adlandıramayız.

bir de ankette extreme die oy kullananların yorumlarını ve hangi literatürel bilgiye dayanarak bu "yakıştırmayı" yaptıklarını öğrenmek isterim. (yakıştırmadır bu..)

ex kalın.

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (20.04.2006, 01:54)

selamlar,

bu anketi sadece bakış açılarını toparlamak için açtım arkadaşlar. yoksa kim daha extreme, literatür ne der, çok da önemli değil.

skydiver'ın da dediği gibi, çoğumuz (belki de hemen hemen hepimiz), kapalı kapılar ardında ofislerde, dükkanlarda, fabrikalarda çalışan insanlarız. iş arkadaşlarımız sıradışı şey yaparak trekking'e gider ve dereyi geçerken yosunlu kayada nasıl kaydığını ballandıra ballandıra 1 ay anlatır. çünkü trekking onun için sıradışı bişey olmuştur.

herneyse, önemli olan bu işe bireysel olarak ne açıdan yaklaştığımız. eğer extreme diye yaklaşıyorsak, göze alacağımız riskler artar. eğer doğa sporu diye bakarsak (bence) doğa ile bi uyum, bi sentez durumu ortaya çıkacaktır (galiba oyumun rengini belli ettim).

neyse, oylar toplansın da, bişeyler karalarız yine...

sevgiler.

Kullanıcı avatarı
yigitmir
Pilot Menüsü: 

doğa sporu

Mesaj #9 gönderen yigitmir » 1 on yıl 8 yıl önce (20.04.2006, 12:42)

Tekrar merhaba...

Kalkışta izleyen yada iniş yerinde tesadüf eden insanlar, " Ne kadar cesursun" diyorlar. Cevabım şudur: " Bunun cesaretle ilgisi yok, bu tamamen teknik bir konu. Ayrıca ben yüksekten de korkarım." Extreme spor olduğunu düşünsem, ben de " hakikaten de ne kadar cesurum " derdim zira extreme sporlar cesaret gerektirir bence. Bu gözle, teknik bir konu olması anlamıyla da BENCE extreme spor olmaktan uzaktır. Aerodinamik denen bir bilim var ortada ve hangi yüzey alanıyla, hangi formla, hangi ağırlığı, hangi hızla taşıyacağını hesaplar, önünüze koyar. Yerseniz de, yemezseniz de doğrusu budur. Bu teknik mevzuyu doğal ortamlarda uyguladığınız için de doğa sporudur. Yelkencilikten, bisiklete binmekten, yüzmekten çok ta farkı yok. Mahomedia'nın dediği gibi insanın doğasına aykırı olduğu için extreme ise dalmak ta, yüzmek te extreme. Hatta saatte 6-7 km hızla yürüyen insanın 90-100 km hızla giden arabalara binmesi de :D

Kullanıcı avatarı
yigitmir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen yigitmir » 1 on yıl 8 yıl önce (20.04.2006, 12:51)

Bakın, şuna extreme diyebiliriz!...

Hani o Çin de mi nerede yapılıyor bilmediğim, kütük üzerine binip tepeden aşağıya kaydıkları GELENEK var ya :shock: İşte o extreme dir bence ama ona da adamlar gelenek diyor :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ORKO » 1 on yıl 8 yıl önce (20.04.2006, 15:41)

içimden geçenleri yazmışsınız bana bişey kalmamış, :) insan bir düşünür, ' yav bizim ikide bir kaldırıcıda mahsur kalan bi şaşkın vardı' diye :D
aslında bende daha başka düşünceler de varda, şimdi yazacam rütük konu dışı diye silecek :evil:
gerçi oda haklı son bir aydır iyice cozuttuk zati :oops:

genede düşüncemi kabaca söyliyim, emrahın dediği gibi extreme bir doğa sporudur... çok kaba oldu yav.

Kullanıcı avatarı
SEMİHA
Ad Soyad: Semiha Dinçel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen SEMİHA » 1 on yıl 7 yıl önce (21.04.2006, 15:26)

Doğa sporumudur?

http://en.wikipedia.org/wiki/Paragliding demişki..

Yamaç paraşütü eğlenceli ve rekabete dayalı bir uçuş sporudur.

http://www.combatmagazine.ws/S4/MILTERMS/PARATERM.HTM

derki bir uçuş aktivitesidir.

Doğa sporudur.Salon sporu değildir kendileri.Yatay rüzgar tünellerinde yapay rüzgarları hangi çeşitliliklerde oluşturabilirsiniz? Aynı keyfi alabilirmisiniz?

Extreme spormudur?

http://en.wikipedia.org/wiki/Extreme_Sports

derki hız,tehlike,yükseklik,vs..beceri gerektiren manevralar içeren faal sporlardır.

Her seviyesinde adrenalin varmı? İlk irtifa uçuşunuzu hatırlayın. Adrenalin varsa Extreme de vardır diyorum ben..

Yani bence HER KOŞULDA doğa sporudur. Ama her koşulda extreme olmaz.

Adrenalin seviyesine göre yaptığınız uçuşları ise Extreme olarak adlandırabilirsiniz.

Extreme bir uçuş yaptığınızda ise bunu hiç unutmazsınız.

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 7 yıl önce (21.04.2006, 21:58)

Selamlar benim fikrimde doğa sporundan yana idi , semiha ablanın yazısını okuyunca iyce netleşti fikrim :)

Doğa sporudur , extreme olduğu anlarda vardır :)

Kullanıcı avatarı
serhat
Ad Soyad: Serhat Kocaerol
Aldığı Beğeni: 5 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen serhat » 1 on yıl 7 yıl önce (12.05.2006, 07:52)

çok uzun yıllar geçmemesine rağmen paraşüt işi çeşitlendi... acro xc şimdilerdede tam bi doğa sporu sayılabilecek paraalpinizm... hafif paraşütlerle dağ tepe dolaşıp atlama...
aslında durum birazda sizin ne istediğinize bağlı sükünet dolu bi uçuşmu. yoksa paraşütle ip atlamakmı... isteyen her adam her outdoor sporu extrem yapar.

gerisi tavukmu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan....

Kullanıcı avatarı
gmz
Ad Soyad: Gamze Telli
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen gmz » 1 on yıl 7 yıl önce (15.05.2006, 19:39)

doga sporudur bencede yer yer extremlesir :D

Kullanıcı avatarı
bora74
Ad Soyad: Bora Küçükyılmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen bora74 » 1 on yıl 7 yıl önce (18.05.2006, 23:00)

Cok hoş bir doğa sporudur bir o kadar da sinsice ekstrem olur.istediğiniz kadar akro yapmayın hangi yamaçta asimetriden kravat yemiycenizi bilemezsiniz.. :| :love:
o yüzden her türlü ekstrem incelikleri bilip doğa sporu olarak yapılmasında fayda var ..derim ben ;)

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen ORKO » 1 on yıl 7 yıl önce (21.05.2006, 16:49)

ya varya bu konuyu her gördüğümde kafam karışıyor, ama o kadar güzel açıklamalar yapıldıki, hah diyorum işte yamaşüt bu, sonra tekrar düşünüyom, benim kafamdaki yamaç paraşütü bu deyilki diyorum, :shock:
onur bey öle bir konu seçmişsinki, kıl... abi kalkıyom ben yoksa bu konu yüzünden saçım ağaracak... :D oy moy da vermiyom gardeşim, çünkü bu iki şık arasında seçim yapmak, bombayı etkisiz hale getirmek için kablo seçimi yapmak gibi birşey...

Kullanıcı avatarı
Bilalk
Ad Soyad: Bilal Kaya
:
Yarışma Pilotu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen Bilalk » 1 on yıl 7 yıl önce (22.05.2006, 00:22)

Yanlızca kısa ve öz söyleyim; Son 30 metrede sipinden cıktıgım anlar çok oldu veya 30-40 metrede %60 -70 lerde asimetrik yediğim anlar çok oldu. 500 mt sipin stol dipstoldan cıkmak için irtifa yedigim olaylar oldu, bazı üretici firmalar derki bu paraşütile % 40 üzerinde kapanma yediyseniz yedek acınız ugraşmayınız!!! veya bu paraşüt ile derin sipiral atarsanız ipleri kopabilir vs. o kadar cok uyarı varki varın siz Yamac Paraşütü Doğa Sporu mu, extreme spor mu? diye karar veredurun sonuç hem doga sporu hemde Extrem spordur.
Bu spora yeni başlayan arkadaşlar için güzel bir örnek olmadı ama bu spor kurallarıyla yapıldıgı an çok güzel bir spordur.

KURALLAR eğitmenleriniz sizlere mutlaka anlatmıştır ve anlatmaya devam edecektir!

kazasız uçuşlar yeni sezonumuz hayırlı olsun :idea:

selamlar

bilal

Kullanıcı avatarı
MOTW
Ad Soyad: M. Bahadır Civan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen MOTW » 1 on yıl 7 yıl önce (22.05.2006, 02:31)

YP YP dir daaa...

Hamsi paluk Değildur. Hamsi Hamsidur..gibi oldu bence bu soru. ama olsun.
butun spor dallarından farklı bir sey bence. isteyen heyecan isteyen dogayı bulabiliyor ;)
En son MOTW tarafından 26.05.2006, 04:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
yilmaz
Ad Soyad: Yılmaz Açıkgöz
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen yilmaz » 1 on yıl 7 yıl önce (22.05.2006, 22:41)

Bence olaya sadece YP sporu olarak bakmamak lazım, bunu kendi arasında ayırmak daha dogru.

1. XC uçmak: Mesafe gitmek için doga aktivitelerinden yararlanmak, sadece doğa olaylarının size sundugu imkanları kullanarak yada doğayla mücadele ederek mesafe katedebilirsiniz. (Doğa sporudur)

2. Acrobasi: acrobasi uçuşlarında yamaç paraşütünün manevra sınırları zorlanır, kumanda hep pilotun elindedir, yapılan manevralar sıra dışıdır, ciddi riskler içerebilir, ciddi tecrübe ve cesaret gerektirir. ( extrem bir spordur. )