gps'in doğadaki inanılmaz faydaları...

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ahmetkömürcüoglu
Ad Soyad: Ahmet Kömürcüoglu
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

gps'in doğadaki inanılmaz faydaları...

Mesaj #1 gönderen ahmetkömürcüoglu » 1 on yıl 9 yıl önce (20.02.2005, 13:18)

arkadaşlar,her attığınız adım,dünya üzerinde farklı bir konumu gösteriyor.şimdi bütün doğa(açıkhava)sporlarında gps denilen bir alet sizin bulunduğunuz bölgeyi,an ve an koordinatlar vasıtasiyle kaydediyor.hiç bir spor yapmasanız bile,elinizdeki cep telefonu büyüklüğündeki bu alet,sadece basit yürüyüşlerde bile inanılmaz derecede işinize yarıyor.mesela,güzel bir dağ oteline gittiniz ve canınız, şöyle otelden uzaklaşıp,güzel bir gezinti yapmak istedi.işte bu alet sayesinde sise ve kaybolma tehlikesine uğramadan,kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan,istediğiniz kadar gezebileceksiniz.yeterki cihazınızın pili bitmesin.bu yüzden iyi kalite yedek pil taşımanın hayati önemi var.şimdi,otelin önünde durup o mahallin koordinatını,ufak cep defterinize kaydedeceksiniz.isterseniz o andan itibaren gps'inizi pil sarfetmemesi bakımından kapatabilirsiniz.şimdi kaç km.giderseniz gidin,artık emniyettesiniz...
dönmeye karar verdiğiniz zaman,yapacağınız iş cihazı çalıştırıp,uydular ile bağlantı kurması için 3-5 dakika kadar beklemek ve sonra otelinizin bulunduğu yerin koordinatını yüklemektir.bunun üzerine cihazınız size kuş uçumu otelinizin yönünü ve uzaklığını bildirecektir.işte böyle faydalı bir aleti her açıkhava sporunda,gerek arkadaşlarınıza yerinizi bildirmek,gerekse yerini unutabileceğiniz uygun bölgeleri daha sonra rahatça bulabilmek bakımından kullanabilirsiniz.havanın bulutlu olması,sis,yağmur olması hiç önemli değil.şehiriçinde randevularımızı nasıl''levent'te migrosun önünde bekliyorum'' diye veriyorsak,arazide de,şu koordinatlarda seni bekliyorum,diye vereceğiz.tabii bu yazım,doğa sporlarına yeni başlayanlar içindir.tecrübeli arkadaşlara bu konuda bilgi vermek haddimize düşmez.
hiç unutmam gençliğimde bir gazete,çocuk yaşta sayılacak bir gencin(ismini hatırlayamıyorum),torosları sırf pusula yardımı ile bir ayda,tek başına geçişini tefrika halinde vermişti.o yaşta(zannediyorum ondört)bir insanın bu tehlikeli işe tek başına nasıl cesaret ettiğine akıl erdirememiştim ve benim hafızamda derin izler bırakmıştı...halbuki böyle bir cihaz o zaman var olsaydı,arkadaşımızın yanlış yönlerdeki lüzumsuz yürüyüşleri,vakit kaybı,fazla yorgunlukları olmayacaktı...
evet arkadaşlar,yamaç paraşütçülüğü de doğa sporlarının en zevklilerinden birisi.bu spora gönül verdiğimiz için çok şanslıyız.bir de bütün gününü,imkanları olduğu halde,sırf tembellik yüzünden,sigara dumanları arasında kahvelerde harcayanları düşünün.onlar için insan ne kadar üzülüyor.ama elden bir şey gelmiyor.
hepinize sağlıklı ve neşeli uçuşlar dilerim.

haydar4tr
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen haydar4tr » 1 on yıl 8 yıl önce (19.05.2005, 15:09)

sevgili arkadaşım
verdiğiniz bu değerli bilgiler için
çok teşekkür ederim
ellerinize sağlık

Anonymous
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (22.06.2005, 18:15)

http://www.gpsturk.net/ adresinden daha genis bilgi alabilirsiniz

winds
Ad Soyad: Özkan Dedekargınoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen winds » 1 on yıl 8 yıl önce (25.06.2005, 21:53)

Atlas ın sattıgı gps hakkında bilgisi olan varmı verileri atlas sağlıyomuş galiba 450-500 ytl arası bi fiyattı yanlış hatırlamıyosam

Anonymous
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (13.09.2005, 02:23)

selam...
uzaydaki uydularda soz hakkina sahip dominant ulke amerika, eski sistemde 46 metre hatayla gonderdigi gps degerlerini iki yil once dunyadaki havayolu shirketleriyle yaptigi bir anlashma sonucu 1 metre hataya indirdi... yaklashik 10 yildir gps kullaniyorum bu nedenle iki yil onceki degishimi farkettigim icin arashtirma sonucu bu bilgiyi edinmsihtim... herneyse guvelilirligi dahada artan faydali alet gps i ozellikle doga sporlarinin vazgecilmez ekipmani yapmaktan bashka carenin kalmayacagi gunler kapida... edinin, kullanin derim... yeteri kadar bilgi verilmish ama ola ki bana sormak isterseniz, neden olmasin? tek artim belki cok uzun suredir kullaniyor olmam...
run away...

Kullanıcı avatarı
Bilir
Ad Soyad: Baris Bilir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Bilir » 1 on yıl 8 yıl önce (20.09.2005, 16:47)

Bahsettiginiz "Selective Availibity" adli, bilerek hata olusturarak GPS sinyallerini bozan yontem Clinton zamaninda sivil kullanimdan cekildiyse de, Amerika hala istedigi bolgelerde sinyalleri bozacak veya yaniltacak algoritmalar kullanabiliyor.
bunun disinda komsularimizda kullanilan, genelde Rus orijinli GPS karistiricilar da bizim sinyallerimizi, ozellikle sinir bolgelerinde etkileyebiliyor. Ikinci korfez savasinda GPS gudumlu fuzelerin yanlis hedeflere dusmesi sonucu bu karistiricilarin yerleri tespit edilmis, ve radarlardan once ilk vurulan hedefler olmuslardi.

Su anda Avrupa Uzay Ajansi ESA'da Galileo adindaki kendi GPS sistemini devreye sokmak icin calismalar yapiyor. Hazir oldugunda uygun alicilar ile biz de kullanabilecegiz.
bir diger yenilik te, WAAS adi verilen Wide Area Augmentation System ile su anda high end GPS alicilarin hata payinin 1 metrenin altina dusmesi. Daha once sadece askeri kullanima acik olan bu teknoloji de, artik sivil kullanima aciliyor. Biz de hala sadece tuketici olmaktan ileriye gidemiyoruz...
:(

Kullanıcı avatarı
Deniz Erenler
Ad Soyad: Deniz Erenler
Pilot Menüsü: 

Baris Selam

Mesaj #7 gönderen Deniz Erenler » 1 on yıl 8 yıl önce (20.09.2005, 17:40)

Avrupa Birliginin bahsi gecen projesinde uretici olanlarimizda var, ama
DeHaKa Uzay Arastirmalari Masasindan diil . .

Danimarkada yasadigim yillardaki arkadas gurubundan olan bu
dostumuz, Danimarka Uzay Arastirmalari Merkezinde calisiyor . .
Projenin merkezi yanilmiyorsam Fransa"da fakat Avrupada her ulke
bahsi gecen uydunun bir bolumun yapimi ile ilgili, Danimarkada OPTIK
sistemlerini uretiyor diye aklimda kalmis :idea: !!

Fotodan bakildiginda optik sistemlere ilgisinin nedeni gorulebilir :shock:

Saygilar/Deniz Erenler
Dosya ekleri
ik.jpg
Irfan dostum PHD tezini hazirlarken baya bi daralmisti, uzayda goruntu nakli derkene bi bakiim kendi fotomu cekebiliyormuyum olmustu :-)
0112001.pdf
NASA ile beraber kendi ihtisas konusu uzerinde beraber calisirlar, bakin bakalim konu nedir anlasiliyormu ?
(321.45 KiB) 284 kere indirildi

Kullanıcı avatarı
Bilir
Ad Soyad: Baris Bilir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Bilir » 1 on yıl 8 yıl önce (21.09.2005, 14:23)

Bravo, anladigim kadari ile Irfan arkadasimiz Uluslararasi Uzay Istasyonu ISS'in external payload modulundeki drift pixel detektoru uzerinde de calismis. Bunun GPS ve Galileo ile pek bir ilgisi dogrudan yok, ama konu uygun yerde...
Bu biraz " Diagoniztum aktivatorumun rekognize olmasini istiyorum" gibi oldu, (bakiniz ekteki dosya) ama cok gurur verici bir durum.
Tabii gonul ister ki beyin gocu yerine ulkemizde bu tur projeler ile ilgilenebilelim, ama daha o derceye gelemedik, ve bizde de cok umit verici gelismeler var.
Dosya ekleri

[gif uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]