Muğla Merkez Yılanlı Dağı Kurdu Uçuşları

Uçuş fotoğraflarınızı bu katogoriye yükleyebilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Ad Soyad: Kadir Yaraşlı
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Muğla Merkez Yılanlı Dağı Kurdu Uçuşları

Mesaj #1 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 10 ay önce (04.05.2013, 11:24)

Sevgili Dostlar!
Yılanlı Dağı Kurdu Zirvesini 2011 yılında Aydınlı grupla birlikte keşfetmiştik. Zaman içerisinde çeşitli deneme uçuşları yaptırdım. THK'na başvurdum ve 'Uçuşa Uygundur' raporunu da aldım. Valiliğe de pisti yaptırmak için başvurduk. Kabul edildi. Ancak her zamanki gibi biz pisti ellerimizle biraz düzelterek kısmen hazırladık. Uçuş Yönleri: GD-G-GB-B şeklindedir. Rakımı 1550m.dir. Ovaya,iniş alanlarına irtifası 950m. kadardır.
Bu yeni uçuş noktamız Muğla merkeze 18 km.dir. Yolun son 3 km.si toprak yoldur. 3 km lik bu bölümde arazi aracı ile gitmek daha uygundur. Zirvede Orman İdaresinin gözetleme kulesi vardır. Take-off bu kulenin 300m. güneyinde, Muğla'yı ve Düverek Ovasını tam gören bir noktadadır. Kalkıştan hemen sonra 10-15m.lik bir uçurum vardır. Her zaman özellikle yazları iyi termik ve yelken uçuşu verecektir. Buradan kalkış yaptıktan sonra 6 km uzaktaki Düzyin pistine top-landing yapılabilir, veya Düzeyin iniş alanlarına inilebilir, veya 8 km. uzaktaki Muğla şehir merkezindeki Kışla Parkına inilebilir. Bu inişler yelken uçuşu veya termik uçuşu ile yapılabilir. İlerdeki günlerde bunları çalışarak deneyeceğiz.
Şimdi size Cumhur Durmaz ile birlikte yaptığımız ilk uçuşun videosunu sunuyorum. iyi seyirler.

http://www.dailymotion.com/video/xzkt73 ... YTFU6KePSs

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 2 ay önce (17.01.2014, 02:34)

Muğla merkez Yılanlı dağı pistimizde eylül 2013 de yapılan Türk Hava kurumu Seviye Kontrol Kursu'na ait elimde maalesef uçuş videoları yok. Halbuki o günlerde 30 kadar pilot ikişer üçer uçuş yapmışlardı buradan. Elinde video olanlar varsa lütfen buraya koysunlar.
Ancak ben 12/01/2014 tarihinde KARABULUT UÇUŞU adını verdiğim bir uçuş yaptım. Şartları ve limitlerimi bilerek bu uçuşu yaptım. Sis ve bulut içinde bir süre uçtum, ve 3 dakika kadar yeri hiç görmeden uçtum ama hiç bir sorun yaşamadan sağlıklı bir iniş yaptım. videoda bulutlar çok kara görünüyor ancak bu biraz da makineden kaynaklandı. Eleştiri yaparsanız ölçülü olmanızı isterim. Farklı videolarımı yayınlama cesaretimi kırmazsınız umuyorum. iyi seyirler!

http://www.dailymotion.com/video/x19n8f ... 2014_sport

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Kadir Yaraşlı » 9 yıl 11 ay önce (17.04.2014, 01:44)

sevgili paraşütçüler!
muğla merkez SAKAR, DÜZEYİN ve YILANLI pistlerinin yapım projesi SPOR BAKANI Sayın AKİF ÇAĞATAY KILIÇ'ın önünde beklemektedir. Projenin onaylanması için sizlerin e-posta göndermenize ihtiyaç vardır. BİMER'e yazarak bizzat bakan beyin adına gönderin. metin şu olabilir.
SAYIN BAKANIM, MUĞLA VALİLİĞİNİN 18/06/2013 TARİH VE 3560 SAYILI YAZISINDA TALEP EDİLEN YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİSTLERİNE ONAY VERMENİZİ İSTİYORUZ. DOĞA VE ADRENALİN SPORLARI YAPAN BİR BAKAN OLARAK DESTEĞİNİZE GÜVENİYORUZ

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Kadir Yaraşlı » 9 yıl 6 ay önce (19.09.2014, 12:48)

Muğla Merkez YILANLI DAĞI PİSTİNDEN 'Türbülanslı Uçuş'
24 Ağustos 2014
pilot: Kadir Yaraşlı
iyi seyirler.

http://www.youtube.com/watch?v=wVGwMdfe0TM

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Airbender » 9 yıl 6 ay önce (19.09.2014, 17:42)

Sevgili Kadir ağabey,

Aramıza dönmene çok sevindim. Bir o kadar da üzüldüm!
Nacizane kardeş tavsiyesi;

Niye böyle bir havada uçma isteğindesin daha yeni sakatlıktan kurtulmadın mı?
O arkadaşlar öyle bir havada neden kanatın arkasında durmuyorlar?
Windsock başka yönü gösteriyor sen kanadı başka yöne seriyorsun neden? Kanat rüzgarı karşılayınca nasıl yönünü buluyor tam koşu esnasında izle bak.
Kanadı serdiğin yerin arka kısmı da buradan boş gözüküyor sonra buralara uçma izni verilmiyor diyorsun
Kanadı tepene çektin neden altına girmiyorsun kuvvet uyguluyorsun?
Vs...
:(

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen BUBİANKA » 9 yıl 6 ay önce (19.09.2014, 20:40)

slm...bence kadir abim ya kendini ömür boyu sürecek bir sakatlanmaya yada öldürmeye çalışıyor sanırım.? DOST ACI SÖYLER. lütfen kadir abim şu sporu ciddiye al artık lütfen...muahhh,kib

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Kadir Yaraşlı » 9 yıl 6 ay önce (20.09.2014, 19:18)

Cenk'e ve Cemal'e yapıcı eleştirileri için teşekkür ederim. Olay uzaktan görüldüğünden biraz farklı yanları var:
1-sakatlığım kendim uçarken olmadı, yerde oldu, hatamı da biliyorum. Şükür uçarken hiç bir yaralanmaya neden olan kazam olmadı.
2- o gün rüzgar koşu yönüne uygun gelmiyordu, eğime yan koşmam gerekiyordu, hatta biraz eğim yukarı doğru. Öndeki şerit eğim aşağı gibi gösteriyor, ama başka şeritler uçtuğum yönün az sağını gösteriyordu. Zaten türbülanslı olduğunu biliyordum. Bazen de tam kesin doğru yönü kanadı çektikten sonra havada iken buluruz. bunda bir şey yok bence, düzeltemezsek kanadı indiririz zaten.
3- kanadın arkası dediğin gibi boş, alçak idi. Ve taşlı idi. bu yüzden kanada doğru 2 adım atmak istemedim, ama gene de atmam gerekirdi sanıyorum. Bu noktada hatalıyım.
4- Bu tepeden uçuş izni yok diye bir durum söz konusu değil. THK tepeye P3 seviyesi verdi, ama 24 saat uçulur demedi.
5-Her şeye rağmen kanat kontrolüm altındaydı, ve bu bakımdan hiç endişe etmedim, öyle de oldu. Kalkamayınca çabucak söndürmesini de biliyorum.
6-aslında koştuğum yönün biraz daha sağına, yani az tepe yukarı gibi koşmam gerekiyordu, o gün hakim rüzgar yönü o idi. Ama bu imkansız olduğu için biraz sola koştum.
7-zor bir zaman olduğunu biliyorduk, nitekim benden sonra diğer arkadaşa telsizle uçma dedim, 1-2 denemiş ama kalkamamış.
8- konu ile ilgisi yok ama bizim kanatların yarısı kadar olan uçurtma sörfü ile adam Sakar tepeden uçtu. Gökova Sakar Uçuşları başlığında görebilirsiniz. Asıl olağan dışı şey bu. Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Kadir Yaraşlı » 9 yıl 5 ay önce (08.10.2014, 23:17)

Muğla merkez Yılanlı uçuşu
Pilot: METİN BOZKUŞ
Andrey Toptalov (Ukrayna)
Alexander (Ukrayna)
07/10/2014
ben ise başka gezmelerdeydim.
http://www.youtube.com/watch?v=rndBDGqtTzw