Adana Kabasakal Rüzgarlitepe şiddetli rüzgarda kalkış deneme

Uçuş fotoğraflarınızı bu katogoriye yükleyebilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Tayfun
Ad Soyad: Tayfun Agay
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Adana Kabasakal Rüzgarlitepe şiddetli rüzgarda kalkış deneme

Mesaj #1 gönderen Tayfun » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 00:53)

YER : Adana ili Kabasakal köyü Rüzgarli tepe
TARİH: 30.01.2015
SAAT : 11.30
Pilotun durumu : Hayati tehlikesi yok kil payi kurtulmus

Kazayı yapan pilot hiç bir şekilde eğitim almadıgi belli, sadece uçanları izleyerek ve çevredeki pilotların yardımı ile kanadı tepesine getirip uçmaya çalışıyor görüldügü gibi,
Arkadaslar bu video bir aydir nette rekorlar kiriyor ne yapmak istiyor bu pilotun kim oldugunu bilen varmi yp forumda baktim kimse paylasmamis ama nette izlenme rekorlari kiriyor Herkes görsün istedim izlerken koptum
Tayfun Agay
Türkiye Havacilik kulübü

Saygilarimla

https://www.youtube.com/watch?v=Eqx2Dtd ... e=youtu.be

Kullanıcı avatarı
dnzerdal
Ad Soyad: Ömür Deniz Erdal
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen dnzerdal » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 01:05)

Saka gibi bir paylasım. Tayfun Bey yanlis anlamayin hic adinizi duymadim acaba bizim camiadan misiniz? Pilot arkadasi tanimiyorum belki o kanat icin seviyesi yetetsizdir bu yorumu yapmak bize dusmez. Ama tartisilmiycak bir durum hic bir bilmeyen kisi icepeak7 kanat ve koza harnesi sans eseri bulup sans eseri tepesine cekemez. Cevresindekilerin yardimi ile demissiniz oyle boru ruzgarda kanadi elbet tutmak faydalidir. Orda ki kimse hadi uc öl diye yardim etmiyordur. Ayrica paylasim rekorlari kiran videonun goruntulenmeside an itibariyle 6 kisi. Anlam verrmedim paylasiminiza.

Kullanıcı avatarı
Tayfun
Ad Soyad: Tayfun Agay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Tayfun » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 01:19)

bu camiada biraz yeniyim , icepeak7 kanat ve koza harnesi sans eseri bulup sans eseri tepesine getiren arkadas sans eseri o rüzgarda uculmiyacagini bilmesi lazim diye düsünüyorum bu video bir kac yerde paylasilmis cok hosuma gitti kim oldugunu bilmiyorum ama Adanada oldugu kesin gercekden saka gibi bir video belkide videomontajdir :))

Kullanıcı avatarı
zorhedef
Ad Soyad: Mustafa Atsız
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen zorhedef » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 01:28)

evt ömür e katılıyorum pilot biraz sınırları zorlamış ama öyle ilk defa kanadı tepesine çeken biri gibi görünmüyor :)

Kullanıcı avatarı
dnzerdal
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen dnzerdal » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 01:32)

O an ki rüzgarı yorumlamak ne size ne bize düşer. Kanadına ve pilotajına güvenip uçma kararı vermiş. Belki o anlık darbe aralığını kacirmis belki darbeyi hesap edememiş belki twist kalkmanın panigiyle asiri fren uygulamis belki speede basicak kadar zamani olmamis. Ama bunlarin hic biri "hic bir sekilde egitim almadigi belli" ve devaminda ki itamlarda bulunma hakkini vermez size. Ayrica sans eseri internette gordugunuz videoyla ilgili saat ve tarih bildirimi yapip pilotun saglik durumuyla ilgili bilgi vericek kadar da olaya hakimsiniz. Ya saka yapmayi seven birisiniz, ya da komple teoriler uretmeyi seven biri. Saygilarimla...

Kullanıcı avatarı
Ersoy
Ad Soyad: Ersoy Aksoy
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Ersoy » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 01:45)

Pilotu da o anı da cok iyi anımsıyorum. ......

Kullanıcı avatarı
dnzerdal
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen dnzerdal » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 01:56)

Pilot kim merak ettim? Arkasindan bu kadar konustuk. Kimse gecmis olsun.

Kullanıcı avatarı
66target66
Ad Soyad: Barıs Boz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen 66target66 » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 02:56)

Bizlere eğitimlerde suruklenme durumlarında frenın birisini bırakıp tek bir freni çekebileceğin kadar çek kanadın enerjisi düşer ve suruklenme engellenir diye soylenmişti , görünen o ki pilot 11- ve 12. saniyelerde yere gayet yakın ve çok rahat tek freni çekebilecek durumda ve tekrar 11 ve 12. sanıyeler pilotun fren konumarına baktıgımda suruklenen ve sıkışan hava içerisine giden kanada halen Kararsız frenler uyguluyor, yine eğitimlerde bizlere geri suruklenme durumunda sıfır fren konumu ogretildi pilotun 15m-20m irtifada bu yaptıklarını düşünemiyorum ucuz atlatmış

Kullanıcı avatarı
cali_calimero
Ad Soyad: Haci Ceylan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen cali_calimero » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 10:10)

Tayfun abi merhaba bu olay yelken kanat a yeni baslayan birine wilseing super sport3 ve 89 modrl yedek parasut satmak gibi birsey olsa gerek. Yani bilmeyen birine hizli bir kanat satiyorsun ve bu kanatla yillarca ucarsin diyosun gibi bir durum. Evrt belki o arkadas acemi ve is guzar abilerimizin biri ileri seviye kanat vermistir aynen bana yillar once wilswing 153 kanat verdikleri gibi ha ne oldu de elhamdurillah bi sorun olmadi ama ya olsaydi ? Ben yelken kanattan sogdum ve yamac parasutune basladim verdigim simdide paramotorda scorpio reflex knatla ucuyorum. Ama ne oldu benim insanlara karsi is guzar is bilen abilerime karsi saygim azaldi olan o oldu. Yani ucmaya calisan arkadasa gecmis olsun buyuk kaza atlatmis burdan okuyuculara duyrulur. ISGUZARLARA DIKKAN EDIN ARKADASLAR NE YAPMAK ISTEDIGINIZE KARAR VERIN BIR KISIYE SORMAYIN COK KISIYE SORUN KI DOGRU YOLU BULUN... SAYGILAR
KAYSERI HACI CEYLAN

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen gakkaya001 » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 11:30)

Merhabalar
Başlıkta bahsi geçen acemi, tecrübesiz pilot benim :D
O tepede yıllardır uçarım
ve 100'ün üzerinde pilot yetiştirdiğim tepede kendi irademle kanadı çektim, darbe aralığı sadece beni yanılttı o kadar.
Geri sürüklendim, fakat sorunsuz bir şekilde indim, hiç bir sıkıntı yok :D
Başlığı açanı gayet, hem de çok detaylı tanıyorum, amacını da. O konuya girmeme bile lüzum yok...
Saygılarımla
AHAS-Adana Havacılık Kulübü
Güner Akkaya

Kullanıcı avatarı
Extasy
Ad Soyad: Erdem Akcan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Extasy » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 12:06)

kapağın böylesi :)

Kullanıcı avatarı
Uğur CEVHER
Ad Soyad: Uğur Cevher
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Uğur CEVHER » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 12:09)

Arkadaşlar merhaba,

Bahsi geçen ve tecrübesiz diye adlandırılan pilot World Cup Yarışmalarına katılan Milli sporcu Güner Akkaya'dır. Olayın olduğu gün yanı başında bire bir şahit olduğum bir drift olayıdır. Her pilotun başına gelebilecek ve istenmeyen bir durumdur. Fakat yarışma kanadının sınıfını bile bilmeyerek koza harness kullanan bir pilotu tecrübesiz ve yeni eğitim almış bir pilot olarak bahsetmek bu spora ne kadar yabancı kalındığının bir ispatıdır.

Bu formu kullanan pilotlar paylaşımları okuyarak birbirlerinin artı ve eksi yanlarını tamamlayarak daha iyi bir pilotaj kariyeri edinmektedirler. Yanlış yorumlanan ve tarif edilen her bir paylaşım dolaylı olarak biz pilotlara zarar verecektir.

Güner Akkaya hocanın başkanlık ettiği kulübümüze ait resmi internet sitesini müsaadelerinizle eklemek istiyorum. İncelemek isteyen arkadaşlar için.

www.adanahavacilik.com

Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bugün bir kez daha özlemle takdir ettim.

Tüm pilot arkadaşlarıma kırımsız uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
Uğur CEVHER
Ad Soyad: Uğur Cevher
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Uğur CEVHER » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 12:38)

Ayrıca, bu video internette bir aydır izlenme rekoru kırıyor diyor ya Tayfun arkadaş. Videonun yüklenme tarihi 17.03.2015 yani dün, videoyu ekleyen ve ismini bile kullanmayan kullanıcının youtube da oluşturduğu hesapta aynı tarihte açılmış.
Nasıl olurda nette izlenme rekoru kırıvermiş çok manidar....

Kullanıcı avatarı
acg5
Ad Soyad: Adnan Coskun Gücenmez
Aldığı Beğeni: 3 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen acg5 » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 13:11)

Arkadaşa büyük geçmiş olsun... Yukarıda teknik olarak ömür arkadaşın yorumları güzel ve beğendim...

Benim en çok dikkatimi çeken vahim durum ise...

HER NE SEBEP OLURSA OLSUN... HER NE OLURSA OLSUN...KANLI BIÇAKLI DÜŞMANIMIZ BİLE OLSA...ŞAYET TEPELERDE BÖYLE BİR OLAY BİRNİN BAŞINA GELDİĞİ ZAMAN. HER ŞEYİ BIRAKIP, CANLA BAŞLA YARDIM EDİLMELİ...ÇABA SARF EDİLMELİ...

Yukardaki videoyu bide bu açıdan tekrar tekrar izlerseniz. vahip durumu görürürz..

Eskiden birbirimizin kanadını tutar... yardım eder.. yol verirken... Geldiğimiz duruma bakın.... bir arkadaşımız kaza yapsa yaralansa yada Allah göstermesin ölse sevinecek durumlara gelmişiz...

Bu duruma getirenleri de biliyoruz. Görevlerini yapmayan kurumlar... Ne diyeyimmm...

İnşaAllah tekrardan hiç olmazsa tepelerde birlik ve beraberliğimizin olacağı zamanlar da gelir...

Dünya şampiyonları!!! ve Astronotlar yetiştirdik...!!! Fakat çok şeyimizi kaybediyoruz gibi...

Arkadaşa tekrardan geçmiş olsun...

Saygılar

Kullanıcı avatarı
crazypilot_72
Ad Soyad: Fırat Hayri Çeliköz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen crazypilot_72 » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 13:54)

Dinime söven müslüman olsa bari,uçuş emniyet kurallarını hiçe Sayan "dandik microlightçı" yamaç uçuşlarına Yorum yapıyor..yaşın kadar yaşamışlığın olsa fitne sokacağına yada alet olacağına en azından karışmazsın ,biraz olsun büyük ol Tayfun..izlenme rekorları kırması gereken senin samsunda uçurumun dibinden microlight Ile yapıp YouTubeta paylaştığın yolcu uçuşları,Adanada tekerlekli microlight Ile yolcuya emniyet kemeri takıp barajgölünü alçak uçuşla karşıya geçmen.. alet olma tayfun az kaldı sivil havacılıkta bomban patlicak.kendine çeki düzen ver önce.

Kullanıcı avatarı
cali_calimero
Ad Soyad: Haci Ceylan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen cali_calimero » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 14:49)

Kapak ustune kapak geliyor :)

Kullanıcı avatarı
MAGNETO
Ad Soyad: İdris Çınar
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen MAGNETO » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 17:09)

Hey allahim ne gunlere kaldik ,
artik böylemi oluyor bu işler ,
Tayfun video analiz ve deyerlendirme kabiliyetiniz taktire şayan ,ben nacizane basinda cikan pilot cakildi haberlerinin yapilirken once tayfun beye danisilmasini teklif ediyorum
kabul edenler
etmiyenler
kabul edilmistir
Komik olmayin lutfen her plotun basina gelebilecek bir durum geri suruklenme , Tayfun , gercek adiniz bu ise tabi .

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
Ad Soyad: Selahattin Asmalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 19:16)

Dünyanın en iyi YP pilotlarından bazıları yarışma ortamında öldü. Bu onları beceriksiz, yeteneksiz, eğitimini eksik almış durumuna mı düşür?
En usta ve en iyi olanımızın dahi, büyük bir kaza geçirme potansiyeli her an mevcut mudur? "(Homo homini lupus) İnsan insanın kurdudur. (sürekli birbirini kemirir, yok etmeye çalışır... Bu durum kendini varlığını da tehlikeye atacağından kendini koruma isteği uzlaşmayı zorunlu kılar ve doğal insan uzlaşmacı, sosyal insana dönüşür." (ya da dönüşmelidir) *Thomas Hobbes
Camiadaki bir pilotu seversiniz, sevmezsiniz, (belki içten içe kıskanıyorsunuzdur, belki takdir ediyorsunuzdur) olumsuz duygular beslediğiniz pilotun başına kötü bir şey gelse de sevincimden uçsam gibi duygu ve düşüncelere de sahip olabilirsizin. Her birey kendi hislerinden, düşüncelerinden, duygularından kendi sorumludur. (Farazi konuşuyorum, kimseyi suçlamıyorum)
Olumlu duygular hem içimizde yaşadığımızda, hem de dışa yansıttığımızda kimseye zararı yoktur, hatta faydalıdır.
Olumsuz duyguları içimizde yaşadığımızda sadece kendimize zarar veririz, dışa yansıdığında etrafımıza da zarar veririz.
Özetle ya orta-doğudaki ülkeler gibi birbirimizi yer bitirir, yok ederiz. Ya da medeni insanlar gibi birbirimizi yüceltir, geliştirir, var ederiz.

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen gakkaya001 » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 19:18)

Tekrar merhabalar..
Konuyu açan kişinin ve yandaşlarının manipülasyon amaçlı yazdıkları üzerine yorumlarım ve cevaplarım aşağıda. Takdiri okuyanlara bırakıyorum.

Konu başlığı : Adana Kabasakal Rüzgarlitepe bildirilmeyen kaza >> Maksatlı ve çarpıtıcı başlık. Olmayan bir şey olmuş gibi gösteriliyor.

Kazayı yapan pilot hiç bir şekilde eğitim almadıgi belli >> Yıllardır yarışmacı pilot olarak eğitim ve tecrübe seviyemi bilmesine ve beni iyi tanımasına rağmen karalamaya yönelik bir yalan başlangıç.

sadece uçanları izleyerek >> Yalan ve yanıltıcı bir beyanat. Darbeli ve limit üstü rüzgar nedeniyle o saatlerde tepede kimse zaten uçamamıştır.

ve çevredeki pilotların yardımı ile kanadı tepesine getirip uçmaya çalışıyor görüldügü gibi >> Yalan ve komple yanıltıcı bir beyanat. Daha önceleri çok kereler benzer rüzgarda uçtuğum tepede kimsenin yardımı olmadan uygun darbe aralığında kanadı tepeye her zamanki gibi rahatlıkla ve kimsenin yardımı olmadan getirdiğim görülüyor.

Arkadaslar bu video bir aydir nette rekorlar kiriyor >> Yalanın ara perdesi. Kendilerinin çekip nete 1 gün önce yine kendilerinin sahte bir hesaptan koyduğu video bir aydır nasıl rekor kırmış. Çok komik ve manidar.

ne yapmak istiyor bu pilotun kim oldugunu bilen varmi >> Yalan ötesi bir beyanat daha. Şahsı muhterem kim olduğumu çok iyi bilir ve beni gayet iyi tanır.

yp forumda baktim kimse paylasmamis ama nette izlenme rekorlari kiriyor >> Yalanın ara perdesi, ikinci bölüm. Kendilerinin çekip nete 1 gün önce sahte bir hesaptan yine kendilerinin koyduğu video bir aydır nasıl rekor kırmış.

Herkes görsün istedim izlerken koptum >> Gene yalan. Kuyruk acısı yüzünden iftira ve karalamaya yönelik bir girişim.

Tayfun Agay
Türkiye Havacilik kulübü >> Resmi olarak böyle bir klüp var mı ülkemizde?

bu camiada biraz yeniyim >> Yalan edebiyatı. 2010 yılından beri mikrolight ve tandem mikrolight uçan biri bu camiada nasıl yeni olabilir... google’da bu şahsın ismini yazın, görün...

icepeak7 kanat >> Yalancılık ötesi fakat doğru bir tespit. Bu camida yeni ve yp sporuna yabancı biri son model bir yarışma kanadının ad ve modelini tespit ederek nasıl kusursuz ve doğru yazmış olabilir....

ve koza harnesi sans eseri bulup sans eseri tepesine getiren arkadas >> Yalancılığa devam. Yıllardır yurtiçi ve yurtdışında yarışmalarına katılan bir pilot olarak yarışma kanadı ve koza harnesi o gün nasıl şans eseri bulduğumu ben de anlayamadım doğrusu....

sans eseri o rüzgarda uculmiyacagini bilmesi lazim diye düsünüyorum >> Bu camiada güya yeni biri olan şahsın bu konudaki yorumu ise takdire şayan...

bu video bir kac yerde paylasilmis >> Gene maksatlı yalan. Kendilerinin çekip nete 1 gün önce yine kendilerinin koyduğu videodan bahsediliyor. Yorum sizler yapın.

cok hosuma gitti kim oldugunu bilmiyorum >> Şahşın çok keyif aldığı belli. Allah kimseyi böyle şahısların vicdanına bırakmasın, ölüme terkedip giderler insanı tepede. Ayrıca bu şahıs kim olduğumu gayet iyi bilmektedir.

ama Adanada oldugu kesin >> Masum gibi görünen bir yalan daha. Samsun’dan gelip Adana’da yaşayan şahsın yaratmaya calıştığı yalan döngüsü.

gercekden saka gibi bir video belkide videomontajdir >> Yalanın ve şakanın son perdesi. Gerçek yalanlar üzerine inşa edilmiş masum bir yaklaşımda bulunulmuş. Tebrik etmek lazım kendisini.

Bu başlığın bir gün öncesinde sahte bir hesaptan (hesap video'nun yüklendiği dakikalarda açılmıştır)yüklenen gizlice çekilen video neden se benim Adana da iki ayrı televizyon kanalına çıkıp yaklaşıp 2 saat boyunca yamaç paraşütü konuşmamızın üzerine gerçekleşmeside ayrı bir manidar.

Şahıs Yabancı plakalı bir karavanla Adana'da bir yıldır neredeyse dolaşmaktadır,kendisi samsunlu olup evli, eşinin yurt dışında olduğunu duyuyoruz. Adana 'da motorsikletten bozma bir microlight ile kaçak ticari uçuş yapma çabalarına ben ve kulübüm AHAS mani olmuştur,olmayada devam edecektir. Hiç bir izni sigortası,sivil havacılık müdürlüğünden lisansının olmayışı ve bu uçuşları 40 TL yapması zaten olayın vehametinin göstergesidir. Bölgemizde baraj gölü üzerinden 15 mt de hiç bir can güvenliği tedbiri olmadan,şehir üzerinde apartmanların üzerinden çok yakın yaptığı kaçak uçuşlar sebebi nedeni ile Adana valiliği,Adana emniyet müdürlüğü ve bekçilik yaptığı inşaatın bulunduğu yumurtalık ilçesi, haylazlı köyündeki yasa dışı uçuşları sebebi nedeni ile Yumurtalık ilçe jandarma komutanlığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Olay bundan ibarettir takdir siz sayın pilot arkadaşlarımıza.
AHAS-ADANA HAVACILIK KULÜBÜ
Güner Akkaya

Kullanıcı avatarı
hamza001
Ad Soyad: Hamza Akkaya
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen hamza001 » 9 yıl 1 hafta önce (18.03.2015, 20:51)

babam gereken cevabı vermiş ama ben bir şey soracam
tayfun agay sen bir yıla yakındır adana da ne yapıyon? evli çocukların olduğunu ve ailenin yurt dışında yaşadığını duyuyoruz samsundan niye kaçıyon ? samsunda seni niye dövdüler niye ordan kaçtın adana da inşaatlarda bekçilik yapıp motorsiklet motorlu mikrolayt ile mi geçimini sağlıyon? birde 7-8 kişi o küçücük karavanda erkek erkeğe ne yapıyorsunuz sabaha kadar, zaten seni ilk gördüğümde bunları sana ben gözüne bakarak soracamda olurya seni göremem diye soruyorum
hamza