ankara ayaş'ta uçan pilotların dikkatine

Uçuş Bölgeleri Hakkındaki konular,yeni uçus bölgeleri...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

ankara ayaş'ta uçan pilotların dikkatine

Mesaj #1 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 11 ay önce (22.04.2013, 10:06)

Arkadaşlar Ayaş take off'unun önemini, güzelliğini anlatmama gerek yok sanırım. Geniş yelken bandı, iniş alanlarının uygunluğu, yolu bozukta olsa take off'a kadar araçların çıkabilmesi, Türkiye mesafe rekorlarının buradan çıkartılması, Ankaralı pilotların tekamüllerindeki etkisi ve daha bir sürü özelliği AYAŞ'ın farkındalığını ortaya koymaktadır.

Dünde güzel bir hava ve yelken uçuşları vardı. Saat 17:00 sıralarına iniş alanına Ayaş Belediye Başkanı Sayın Ali BAŞKARAAĞAÇ bey geldiler, iniş alanındaki tarla sahiplerinde ekinler çiğneniyor diye şikayet varmış (adamlar haklı o gün için gözlemlediğim kadarıyla ekinleri çiğnememek için hiçde çapa sarfetmediğimizdir) Hatta Jandarmaya şikayette bulunacaklarmış başkan engellemiş. Arkadaşlar lütfen biraz dikkat edelim. Başkana arkadaşların tarlalara inmeme hususunda dikkat ettiklerini bazı yeni başlayan arkadaşların yola yakın ekinli bölgeye inebildiklerini söyledim, bundan sonra daha dikkatli olacağımız vede konunun Üniversite havacılık toplulukları ve kulüp hocalarına bildireceğimizi söyledik.

O esnada inmeye çalışan bir arkadaşımızın nereye ineceğini başkanın sorması üzerine O arkadaşın kulak kapalı vaziyette ağırlık vererek dönüşler yapması, yere yakın 360'lık dönüşler yapmasına bakarak tecrübeli olduğunu yola inmeye çalışacağını belirttim demez olaydım arkadaş yolun üzerinde düz uçuşa geçti 50 m ileriye ekinlerin arasına güzel bir iniş yaptı (!) Ayrıca ekinlerin içine inen 3 arkadaşımızı ekinlerin yüksekliğini tahmin edemedikleri ve gerekli frenlemeyi yapamadıkları için yuvarlandıklarını gördüm. Arkadaşlar lütfen dikkatli olalım.

Take off'un üzerinde uçuş yaparkan 3-4 arkadaşımızın eğitmenlerinin kontrolunde take off'a - yamaça iniş çalışması yaptıklarını, inişlerdeki kendilerini zorlamalalırını riske yakın performans sarfetmelerini inanın taktirle yukarıdan izledim. Bunu yapabilen bir pilot arkadaşımızın yola inmeyip tarlaya inmesine anlam veremiyorum. Ricam tüm eğitmen arkadaşlarımıza iniş alanındaki rüzgar limiti kalkış alanındaki gibi olmayacağı için lütfen iniş yanaşmalarını aşağıdaki yolun üzerinden planlayarak yola yapalım.

Ayrıca bu konuda tüm kulüp ve topluluk başkanları ve eğitmenleri ile toplantı yapsak iyi olur kanaatindeyim.

Mustafa ÇELİK
THK Ankara Sportif Havacılık Kulübü Başkanı

Kullanıcı avatarı
BALKİRAZ
Ad Soyad: Ertan Balkiraz
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 26 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen BALKİRAZ » 1 on yıl 11 ay önce (23.04.2013, 15:21)

Tüm arkadaşların ekinlerin biçilme dönemine kadar, Take off'un solundaki tek evin çevresine iniş planlamasının uygun olacağını düşünüyorum.Ayaş halkı ile iyi geçinmek gelecekteki uçuşlarımızada olumlu yansıyacaktır.
Yıllar önce Erzurumda yamaç paraşüt kültürünün olmadığı bilinmediği bir köy tarlasına inmiştim. Neredeyse tüm köylülerle papaz olduğum gün aklıma geldi, biraz duyarlı olmamız gerekiyor sonuçta geçim kaynakları o tarlalar.

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen hsiray@ttnet » 1 on yıl 11 ay önce (23.04.2013, 22:07)

Ertan çok haklı söylemiş.Aynı durum adana da başımıza gelmişti.Hatta polis bile çağırmışlardı.Sağolsun Mustafa URİ arkadaşımız işi tatlıya bağladı olay kısa sürede kapandı.Lütfen duyarlı olmaya çalışalım.slm.

Kullanıcı avatarı
takyonxxx
Ad Soyad: Türkay Biliyor
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen takyonxxx » 1 on yıl 11 ay önce (24.04.2013, 14:38)

Diğer bir konu da , irtifa uçuşlarında asla 2000 m geçilmemeli, bu konuda daha önce de açılan Hava sahaları haritası konusunun incelenmesinde fayda var. Saygılarımla.
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=6060