Dune de Pyla da uçmak

Uçuş Bölgeleri Hakkındaki konular,yeni uçus bölgeleri...

Moderatör: Moderatör Ekibi

ahmetoztiryaki
Ad Soyad: Eyüp Ahmet Öztiryaki
Aldığı Beğeni: 2 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Dune de Pyla da uçmak

Mesaj #1 gönderen ahmetoztiryaki » 9 yıl 8 ay önce (15.07.2014, 00:31)

Dune de Pyla da uçmak.
Fırsatı ganimet bilip davete derhal icabet ettik ve Emrullah Fidan arkadaşımla beraber Dune de Pyla ya uçmaya gittik. Ulaşım dan başlayarak sizlere bilgilerimi ve gözlemlerimi aktarmak istedim ve bu yazıyı yazdım.
Ulaşım:
Elbette karayolu ile Avrupa’nın birçok şehrini gezerek ve hatta her tepesinde uçarak yola devam etmek mümkün ancak en hızlı ve ekonomik olanı birkaç ay önceden THY den İstanbul aktarmalı gidiş dönüş Bordeaux bileti almak. Biz önce İstanbul-Bordeaux biletini alıp sonra Amasya Merzifon – İstanbul biletimizi aldığımız için valizleri oradan oraya taşımak zorunda kaldık. Amasya-Bordeaux şeklinde almış olsaydık daha iyi olacaktı. Uçakta bagaj hakkı için bir şeyler yazmak gerekirse bileti yurtdışı olarak alanların 30 kg bagaj hakkı var. Ayrıca yamaç paraşütü olduğunu belirtirseniz ve yanınızda lisans vs olup da gösterirseniz bu çanta (paraşüt çantası) kilo limitlerine dahil edilmiyor. http://www.turkishairlines.com/tr-tr/se ... alzemeleri THY nin sitesinde detaylı bilgi var, birçok spor malzemesi bagaj ücreti ve limiti dışında ücretsiz olarak taşınıyor. Fransa’nın kendine özgü bazı uygulamaları var, mesela adam başına 100 gr kuru çay götürebilirsiniz. 200 adet sigara veya 100 gr tütün götürmenize bir şey demezlermiş. Bununla ilgili detaylı bilgileri de Dışişleri bakanlığının Fransa’ya seyahat edecek Türk vatandaşların dikkat etmesi gereken kurallar adıyla bulmanızı ve dikkatle okumanızı tavsiye ederim. http://www.mfa.gov.tr/fransa.tr.mfa Fransa’dan Vize almak ve orada uçmaya gitmek elbette biraz zor olacaktır ama bizim yeşil pasaportumuz vardı ve hiçbir noktada zorluk çekmedik. Ancak Lisansınızla sporcu kimliğinizle muamele yaptırırsanız buna da kolaylık gösterdiklerini duydum.
Gelelim Bordeaux a ulaşınca neler olacağına. Merignac havaalanından bir şekilde Pessac tren istasyonuna ve gidip oradan Arcachon (Arkaşon) a giderek oradan da taksi ile Dune ye ulaşmak mümkün. Arcachon güzel bir sayfiye tatil yeri. II. Dünya savaşından izler var. Hava alanından araç kiralama yoluna da gidilebilir. Ancak biraz pahalı bir yöntem gibi duruyor. En doğrusu İnternetten önceden fiyat araştırmak. Araç kiralanması durumunda havanın elverişsiz olduğu günlerde yakın çevreyi gezmek gibi de kullanılabileceği akılda tutulmalı.
Hava şartları ve uçuşa elverişli durumlar:
Benim için En büyük hayal kırıklığı, koskoca okyanusun kenarında olup bu kadar az rüzgar olması durumu oldu diyebilirim. Gittiğimiz gün rüzgar batı 10-11 Knots gösteriyordu ama deniz kenarında ve yüksekliğin yeterince rüzgarı yukarıya yönlendiremediği Dune de Pyla için bu rüzgar yelken yapmak için pek de yeterli değildi. İlk Dune de Pyla nin meşhur gün kumlarda yer çalışması ve antreman yapmış olduk. Batı rüzgarı yön olarak haritada çok uygun gibi görünse de pratikte Kuzeybatı rüzgarı daha uygun. İlk günkü acemiliğimizi attıktan ve uçuş bölgesine ulaşımı iyice öğrendikten sonra hava durumunu iyice analiz edip iki gün sonrası tekrar gittik. Bu sefer rüzgar yönü Kuzeybatı ve 13-14 Knots olarak görünüyordu. İşin enteresan tarafı rüzgar hiçbir zaman düzenli esmiyor dönem dönem bu hızlara ulaşsa da genelde 8-10 Knots arası geliyordu. Burada daha önce uçmuş pilotları izleyerek rüzgar kuvvetlendiğinde kalkıyor bir iki tur attıktan sonra tekrar tepeye iniyorlardı. Maalesef ben bundan bir anlam çıkaramadığım için uygun rüzgarda kalkıp iki tur attıktan sonra rüzgarın düşmesi ile sahile patladım. İşte işin en can alıcı noktası: patlarsan tam ayvayı yedin demektir. Çünkü çok ince olan kumda harnest, kanat ve kum yürüyüşü ile tekrar yukarı çıkmak hakikaten insanı bitiriyor. Yarı tepeye inmek bile daha iyi bir tercih olduğu kesin. Ama Emrullah ile anlaşmıştık denize de girecektik o yüzden ilk uçuşta Emrullah Fidan a yakın bir yere indim ve denize girdik. Ancak deniz ile de ilgili birkaç not aktarmak gerekirse birincisi çok soğuk  ikincisi de günde iki kere gel-git olduğu için sahilin genişliği değişken olabiliyor ama inmek için illa ki yeterli alan mutlaka var. Birinci patlama vakasından sonra yarım saat süren bir yürüyüşle tekrar tepeye çıktık. İkinci uçuş için uygun zamanı bekledik ve uçtuk. https://vimeo.com/99234981 o esnada çekilen video budur. Emrullah bayağı bir uçtuktan sonra gelip tepeye indi fakat ben gene kaçırdım ve ikinci defa sahile patladım. Bu benim için oldukça yorucu ikinci tırmanış demekti ve uçuşu bitirmiş oldum. Buradan çıkarılacak sonuç; Dune de uçarken rüzgar aralıklarını iyi analiz edip, rüzgar hızı düşmeden tepeye geri inmeniz gerekir. 15-20 dk sonra tekrar rüzgar şiddetlenince tekrar kalkıp gene tepeye inerek olayı devam ettirmek mümkün.
Kalacak Yerler :
Dune de Pyla da birçok kalacak yer alternatifi var. Pansiyon türü yerlerde fiyatlar gecelik oda üzerinden veriliyor. 4-6 kişilk, 6-8 kişilik taşınabilir konteyner evler var. Ayrıca çadır tipi konaklama da mümkün. Kalınacak sezona göre fiyatlar değişiyor. Yani tarihlere dikkat etmekte fayda var. İnternette fiyat bilgileri de verildiği için burada fazla detaya girmek istemiyorum.
Yemek ihtiyaçları :
Yediklerinize dikkat ediyorsanız Fransa da yemek problemi yaşayacağınız kesin. Çünkü birçok yiyecekte onlar için problem gibi görünmeyen domuz eti var. Biz Türk ailenin yanında kaldığımız için bu sorunu evden çıkarken sandviç vs alarak hallettik. Elbette restaurant vs de yemek yenecekse balık türleri helal olmak yönünden sorun olmayacaktır. Ancak Tavuk, Ördek, sığır eti gibi kesiminde besmelesizlik ve haram olma konusunda da dikkat etmek gerekebilir. Bunları genel bilgi olarak yazma ihtiyacı hissettim.
Uçuş malzemesi ;
Uçacağınız kanadın içine kum dolması ve toza bulanması kaçınılmaz olduğunu göz önüne alarak acımayacağınız bir kanat ile gitmenizi tavsiye ederim. Ben bu sene aldığım kanadı götürmüştüm ama acımadan da kullandım. Harnest ve yedek kullanmak konusunda kesinlikle basit bir gömlek harnest götürmeniz Kite yaparken ve uçarken size rahatlık sağlayacaktır. Yedek kullanıp kullanmamak size kalmış ama yerden pek de yüksek olmadığınız düşünerek yedeksiz de uçabilirsiniz. Zaten açılacak kadar zaman ve mesafe olmuyor. Ayakkabı olarak uçuş botu yerine hafif bir spor ayakkabı tercih edilebilir. Ben basit ve hafif bir ayakkabı kullandım ve işimi de gördü. Uçuşta çenelikli veya çeneliksiz MUTLAKA kask kullanmanız lazım yoksa sizi uçurmayabilirler . Bir de yurtdışı seyehat sigortası gibi bir sigortanız olmalı. Gerçi bize soran olmadı ama kontrol edenler olabiliyor ve kask ile sigorta yoksa uçuşa izin vermiyorlarmış diye duyduk. (Malum bizim memlekette ekstrem spor sigortası yok. O yüzden seyehat sigortasını önerdim.)
Sonuç :
Sadece uçmak için Dune de Pyla ya gitmek çok da akıllıca bir tercih değil kanaatindeyim. Ormanlı, Karaburun, Amasya Yanıktepe, s,z,n yelken yaptığınız diğer yerler, hatta ulaşımı en sıkıntılı olan Samsun Yelkentepe bile uçuş verimliliği açısından Dune den daha keyifli. Ancak yere yakın bazı akrobasi denemeleri (heliko, geri uçuş, deep stol vs.) yapmak için altınızda temiz bir kum olsun istiyorsanız elbette Dune de Pyla bulunmaz bir yer. Şunu da belirtmekte fayda var, kumda oynamak hiç de kolay bir şey değil.
Dosya ekleri
GOPR0399.JPG

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen daglar72 » 9 yıl 8 ay önce (17.07.2014, 16:18)

Ahmet abi seyahat tecrübeni bizimle paylaştığın için teşekkürler Dune de Pyla da kendim uçmuş gibi hissettim :)

Kullanıcı avatarı
realramtha
Ad Soyad: Serdar Keskin
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen realramtha » 9 yıl 8 ay önce (18.07.2014, 11:04)

Güzel deneyiminizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler :)