Hezarfen Take Off- Dinamit Tepeye Alternatif

Uçuş Bölgeleri Hakkındaki konular,yeni uçus bölgeleri...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mesuty1ld1z
Ad Soyad: Mesut Yıldız
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Hezarfen Take Off- Dinamit Tepeye Alternatif

Mesaj #1 gönderen mesuty1ld1z » 8 yıl 2 hafta önce (09.03.2016, 02:17)

Uzun bir aradan sonra yeniden buradayım. Bir take off yaptık, Yorumlarınızı bekliyorum :)

https://www.facebook.com/hezarfentakeoff

İsim konusu bence uygun oldu fakat fikirlerinizi almak istiyorum .

Ha bu arada pistten kalkış yapmak ÜCRETSİZ. Tabi uçan pilotlardan pistin geliştirilebilirliği hakkında yorum almak isterim.

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
Ad Soyad: Özgür Korkut
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Hezarfen Take Off- Dinamit Tepeye Alternatif

Mesaj #2 gönderen ozgur.k » 8 yıl 2 hafta önce (09.03.2016, 11:01)

Tebrikler, emeğinize sağlık. İlk fırsatta ziyaret etmek istiyorum.

Çok önem vermemekle birlikte isim konusunda sorulmuş olduğu için fikir belirtmek isterim. Hezarfen ismi sıkça kullanılmaya, havaalanlarına bile isim olarak verilmeye başlanınca 2002 senesinde konu yazılı medyanın bir miktar gündemine gelmişti. 400 sene evvel böyle bir muhteşem başlangıç yapılmış olan bir toplumda havacılık adına neredeyse hiçbir şey yapılmamış olması biraz şüphe uyandırıcıydı çünkü.

Öncelikle yapılan uçuş teknik açıdan bugünün yelkenkanatlarıyla bile pek mümkün görünmüyor. Galata Kulesinin tepesi ile Doğancılar Meydanı arasındaki yükseklik farkı yaklaşık 86 metre, iki nokta arasındaki mesafe de 3558 metredir. Buna göre 1/41 süzülme oranı gerekiyor. Boğaz üzerinde termik bulması, bulsa bile dönmeyi biliyor olması yine pek olası değil. Galata kulesinin kalkış yapmak için uygunluğu konusuna hiç girmiyorum bile. Ayrıca havanın o gün lodoslu olduğu yazılmış çizilmiş, ki bu da ters bir etken.

Kaynak için tarihçilere danışıldığında ise Evliya Çelebi’nin seyahatnamesindeki bir iki satır dışında hiçbir şey olmadığı ortaya çıkmış. Şöyle bir ifadeyi özet olarak buraya kopyalayayım. “Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Prof. Dr. İlber Ortaylı gibi Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen Osmanlı tarihçilerinin birlikte hazırladıkları Osmanlı Külliyatı'nda “Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kanat takarak uçtuğu öne sürülen Hezarfen Ahmet Çelebi, sadece Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde anıldığı ve başka hiçbir kaynak tarafından doğrulanamadığı için efsaneden öte bir anlam taşımaz.” denilme gereği duyuluyor.” Yine 4. Murat’ın kendisine armağan ettiği söylenen altın hediyesinin Osmanlı hazine kayıtlarında bulunmadığı da belirtiliyor. Kaynak ya da kayıt konusunda örnek vermek gerekirse uçuş yapabilmek için yıllarını harcamış ve bunu başaramamış olan Leonardo Da vinci’nin çalışmaları çizimleri vs ilgili müzede sergilenmekte.

Burası havacılık ile ilgili bir platform olduğu ve söz konusu adın bahsi geçtiği için belirtmek istedim.

Kalkış pisti için tekrar teşekkürler, herkese kazasız keyif dolu uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Airbender » 8 yıl 2 hafta önce (09.03.2016, 13:13)

Geçen sene ilk yapılmaya başlandığı dönemlerde oradaydım. Alternatifler olması güzel o dönemdeki söylentiler usulsüz olduğu yönündeydi durdurulduğu falan söyleniyordu.

Kullanıcı avatarı
mesuty1ld1z
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen mesuty1ld1z » 8 yıl 2 hafta önce (09.03.2016, 15:36)

Evet usulsüz diye, tekelciliği bitirecek diye defalarca şikayet edildi. Mülkiyeti bizim olan arazimizde defalarca yapılan şikayete rağmen gerekli merciler gelip inceledi. Açılmış olan davaların hepsi düştü. Pamukkale artık yeni bir kalkış pistine sahip. Amacım pisti en iyi ve güvenilir kalkışa müsait hale getirmek. Bu konuda Hezarfenden atlayış yapmış olan pilotların görüşlerini de almak istiyorum.

Kullanıcı avatarı
mesuty1ld1z
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen mesuty1ld1z » 8 yıl 2 hafta önce (09.03.2016, 15:51)

Ozgur bey,

Hezarfen gerçekte olsa mitolojikte olsa bence yaşatılabilir bir isim :) Nitekim zeus eros poseidonun günümüzde dahi filmlere konu oluşu bana tarihimizi mitlerler birlikte sahiplenmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Sizce daha farklı bir isim olabilir miydi :)

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Airbender » 8 yıl 2 hafta önce (09.03.2016, 16:25)

Hayırlı olsun,

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
Ad Soyad: Özgür Korkut
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ozgur.k » 8 yıl 2 hafta önce (09.03.2016, 17:04)

İsimde sorun yok, Hezarfen zaten yerleşmiş bir isim, hayırlısı olsun.

Eski yazışmalardan görebildiğim kadarıyla bu pist için kayda değer bir masraf yapmış olmanız lazım, hem de özel arazinizde. YP camiasından da değilmişsiniz, yani en azından eskiden. Sakıncası yoksa bu çabanın sebebini paylaşabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
kaplan20
Ad Soyad: Bahri Kaplan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen kaplan20 » 8 yıl 2 hafta önce (09.03.2016, 18:35)

Hayırlı olsun. Kazasız uçuşlar olsun inşaallah. Yapım aşamasında 8-9 defa uçtuk. Hakkınızı helal edin. Bu hafta sonu oradan uçmak isterim inşaallah.

Kullanıcı avatarı
mesuty1ld1z
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen mesuty1ld1z » 8 yıl 2 hafta önce (09.03.2016, 19:52)

Ozgur Bey,

Bu çabanın sebebi çok açık aslında. Bir işletme oluşturacağım orada fakat pist yalnızca sizlere ait olacak. İşletme cafe usulünde olacak başlangıçta. Sonrasında motocross, atv safari vb. gibi doğa sporları ile bu işletme genişleyecek. Tabi bunların hepsi bir külfet getiriyor ancak pist için herhangi bir ücret düşünmüyorum.

Sayın kaplan20

Her zaman bekleriz. Zaten YP için yapıldı gönlünüzce kullanın ;)