çanakkalede intepe yeni bir yelken yeri olabilir mi

Uçuş Bölgeleri Hakkındaki konular,yeni uçus bölgeleri...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
bulobey
Ad Soyad: Bülent Kırmızıoğlu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

çanakkalede intepe yeni bir yelken yeri olabilir mi

Mesaj #1 gönderen bulobey » 1 on yıl 2 yıl önce (30.11.2011, 20:13)

Çanakkale ve cıvarında nerdeyse hiç uçuşa uygun yer yok diye biliyorum. Lütfen bilen arkadaşlar
http://www.paraglidingearth.com/pgearth/index.php
sitesine işaretlesinler.
Günlerce, Yenice'de uçmuş arkadaşların videolarından nerede uçtuklarını çıkarmaya çalıştım, sonunda bizzat gittim, ama zaman darlığından yamaç paraşütçü kimse ile görüşemedim ve yüzme havuzunda ki garson arkadaş biraz bilgi verdi.
Merkez, Bayramiç, Biga ve Geliboluda yamaçcılar var sanıyorum. Belli bir alanda haberleşiyorlarsa katılmak isterim. Forum da Çanakkale’den bazı arkadaşların bi şekilde bir araya gelip bir hocadan eğitim aldıklarını biliyorum. Arkadaşlar uçmak için kendilerine yer arıyor olabilirler.

Ben şu an Marmara Adasında doktor olarak çalışıyorum ve sık sık yolum Çanakkaleden geçiyor. Benim orada bulduğum yelken uçuşu için nerdeyse her açıdan dört dörtlük bi tepe var.
http://www.paraglidingearth.com/pgearth ... site=15621
Bu adreste tepe haritası ve bilgileri var detaylarını bölge yamaçcıları tamamlarsa daha iyi olur. Tepe Çanakkale-Balıkesir yolu yakınında Boğaz manzaralı ve Çanakkaleye 15 km mesafede.

Bir sene önce Mayıs aylarında Çanakkale’li bir arkadaşımın götürüp göstermesi üzerine İntepenin 2,5 km Kuzey Doğusunda, intepe bataryasının yanından başlayan 30 metre yüksekliğnde 2 km uzunluğunda Kuzeyi karşısına almış, yelken uçuşuna uygun bir tepede güneş batımı saatlerinde 20 dakika kadar boğaz ve gün batımı manzarası karşısında enfes bir uçuş yapmıştım. Rüzgar iyice kesilince geniş alt araziye indim.

Ulaşım şu an bile hiç problemsiz, intepeden, arka çevreden ve 1 km kadar uzaklıktaki asfalt yoldan tepeye ulaşan bir çok pek de kötü olmayan toprak yol mevcut.

Kalkış için 20 metre geriden kalkarak çalı dolu alanı geçmem gerekti, ama aşağıya inen toprak yol da kalkış için kullanılabilir. Asıl tabi, yer uçuşa uygunsa, Orman İdaresi ile görüşmeler yapılarak güzel bir kalkış alanı tahsis ettirilmesi gerekir.

İniş tüm tepenin altı boyunca devam eden toprak yolun her iki tarafına yapılabilir.

Çanakkale çok ve şiddetli rüzgar alan bir bölge diye biliyorum. Birde az, fazla yada bozuk olmayan, kuzeyli yeterli rüzgar belli aylarda oluyormuş. Bunu yerliler daha iyi bilir.

Çanakkale Üniversitesinden bazı yamaç’cı arkadaşlara telefon ile yeri anlattım, onlar uçuş için yeterli olmadıkları için ilgilenmek istemediler, Aslında take-off düzenlense bir çok açıdan kolay ve uygun bir yer diye düşünüyorum.

Yakınlarda yine gidersem bol fotoğraf ve video eklerim.

İlgilenelerin Dikkatine.

İyi uçuşlar dileklerimle…..