Muğla Gökova Sakar Tepe Pistine Duvar Örüldü !!!

Uçuş Bölgeleri Hakkındaki konular,yeni uçus bölgeleri...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Ad Soyad: Kadir Yaraşlı
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Muğla Gökova Sakar Tepe Pistine Duvar Örüldü !!!

Mesaj #1 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 2 yıl önce (29.03.2012, 01:25)

Çok değerli arkadaşlar Muğla Gökova Sakartepe Kalkış Pistine Mesire yeri yapılıyor. Bu çercevede her yere ve kalkış yaptığımız piste de duvar örüldü. Yerden 50cm kadar yükseklikte duvar var, daha da kötüsü bu duvarın üstüne 75cm kadar yükseklikte 5m aralıklarla kolon duvarlarda konmuş. Ben en son 3 mart 2012 de uçtuğumda hiç bir şey yoktu. 25 mart 2012 de bir rus pilot uçmuş. Onun videosunu izleyince gördüm. Çok Üzüldüm. Rus duvar ve bacaya rağmen başarılı bir şekilde uçmuş. Bu aşamadan sonra amacım, bari piste bir kamelye falan yapmasınlar, ayırca pisti kademeli merdiven basamaklı yapacaklarmış. Lütfen yardım edin ve fikir verin. Seyir terası ve masalar için daha uygun yerler var orada. 20m X 25 m (500 m2) boyutlarında olan pistimiz korunsun istiyorum. 0533.494.66.36 Kadir Yaraşlı

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 2 yıl önce (31.03.2012, 10:38)

Muğla Gökova Sakartepe'de bundan böyle uçmak imkansız hale gelecek. Pistin koşu bandı iptal edilmeden mesire yeri için çevre düzenlemesi yapılamaz mı acaba?

Kullanıcı avatarı
rızacan
Ad Soyad: Rızacan Olgaç
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen rızacan » 1 on yıl 2 yıl önce (01.04.2012, 21:07)

Örülen duvardan anlaşılıyor ki pist alanında da düzenleme yapılacak ve kullanılmaz hale gelecek.Ancak bir öngörüde bulunayım;16 yıldır Muğlada yaşıyor olduğumdan hem muğlalıları tanıyor hemde pist bölgesini biliyorum.Orayı üç çeşit insan ziyaret eder.Uçma hayali kuran yada uçmak amacındakiler,manzarayı bilip çook nadir giden vede kaçak kesim yapmak için.Önce oraya yapılan yatırım ilgi görmeyip kurtarmayınca yetkililer suçu yolda bulacak 3km lik yolu düzeltecek belkide asfaltlayacaklar.Asfaltı gören kaçak kesimciler ''buraya çok gelengiden olur kesim yapamam diye oraya gitmemeye başlayacak.Nadiren giden Muğlalı ziyaretçiler zaten birasını,çekirdeğini tansaştan götürecek.Kadir hocam ve ben gibiler gidecek ama gıcıklığına büfeden alışveriş yapmayacak.Burası bu sezon çalıştırılacak ancak işlemeyecek.Seneye yolu tuvaleti yapılmış ve boş duran bu eski pistin önündeki duvarı beraber yıkacağız :)

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 2 yıl önce (02.04.2012, 02:12)

Rızacan bey yüreğime su serptin valla. İnşallah dediğin gibi olur. Pistte koşu yolumuza basamak yapacaklarmış. Eğer bunu betondan yaparlarsa sökmek zor olur. ve biz hiç uçamayız. umalım kı pistin koşu yolu şimdiki hali ile kalsın. bunu sağlasak bile yeter. ucurumdan geriye doğru 25 m.lik alana dokunmazlarsa bize yeter bu. masa koymak için cooookkk yer var . lütfen piste koymayınnnn. ordan 3 kez uçtum tadına doyamadım, muhteşem bir şey bu Gökova Sakartepeden ucmak.

Kullanıcı avatarı
ayhankocaman
Ad Soyad: Ayhan Kocaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ayhankocaman » 1 on yıl 2 yıl önce (02.04.2012, 09:23)

gökovadan uçan biri olarak ,duvarı yıkarken bende orda olmak isterim.

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Human capital » 1 on yıl 2 yıl önce (02.04.2012, 12:53)

Arkadaslar,

Bu sorunun cozumu bence boyle olmaz. Oraya kocaman bir beton bina yaptiklari zaman onun islemeyecegini umud edip ucus alanini kullanmaya devam hayalleri kurmak, bence butun karar verme yetkilerini kurumlara havale edip pasif kalmak cok yanlis.

Bir kere sade vatandas olarak bile olsa cevremiz ve yasadigimiz alanin sekillendirilmesi konusunda soz hakkimiz var. Ikincisi bizler hava sporcusu olarak toplumun en dinamik kesimlerinden sayiliriz. Daha dogrusu oyle olmamiz gerekiyor. Bizim ugrasimiz toplum icin buyuk bir kazanim.

Ozellikle genc insanlarimizin tikildigi Alkollu ve dumanli izbe yerlere karsi icin bizim sporumuz guzel bir yonelim alternatifi.

Ayrica Devlet ve resmi kurumlar vatandaslar icin saglikli yasam ortami olusturmakla gorevlidirler.

Bir toplum sadece para ve ticari yogunlukla yukselmez. Insanlarinin da dogayi seven aktiv ve sosyal egilimleri gelismis olmasi yasam kalitesinin bir sartidir. Yoneticilerin sehir ve cevre planlamasinda bu bircok degisik acilari da planlama asamasinda karar vermede etmenler olarak degerlendirmesi gereklidir. Tabii uygulamada yatirimcilarin beklentileri
karar asamasinda agir basiyor genellikle.

Bunun bir sebebi planlayicilarin kisa goruslu (ekonomik) bakis tarzlari ise bence daha onemlisi orada yasayan vatandaslarin aktif olarak kendi cevrelerindeki olusumlari izlememelridir.

Somut kalkis alanimiza gelirsek,orada yapilacak olan binalasmanin planlanmasinda diger perspektifler disinda hava sporu acisindan da degerlendirmek gerekiyordu.

Bizim yapmamiz gereken bir grup olusturarak sesimizi duyurmaya calismak. Yani ilk once gidip orada ne yaptiklarini, ogrenmemiz gerekli. Ikincisi, yapiyi engelleyemiyeceksek bile yapimda kalkis alani ozelligini bozmayacak degisiklikler yaptirmaya calismaliyiz.

Bu tabii ki sorumluluk alip zaman ve enerji harcamaya hazir bir grup tarafindan yapilabilir. Bu bir anlamda bir lobby calismasi olmalidir. Eyer vatandalar olarak bizim gucumuz buna yetmezse elbette,yatirimci ve burokratlar kendileri acisindan en kolay, ekonomik avantajli ve gordukleri cozumleri uygularlar.

Krallikla yonetilmedigimize gore bizim de soz hakkimiz var ama bunu soyleyebilecek duruma gelmemiz gerekiyor.

Selamlar

Ibrahim Coban

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Airbender » 1 on yıl 2 yıl önce (02.04.2012, 13:59)

Kadir bey,

Buranın bir fotusu ve videosu var?

Kullanıcı avatarı
rızacan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen rızacan » 1 on yıl 2 yıl önce (02.04.2012, 14:37)

İbrahim bey,
Yazdıklarınıza katılmamak ne mümkün.Ancak sedanter mülki amirler mevzumuzdaki gibi uygulamalara yinede iyi niyetle kalkışıyorlar.Sakartepe gibi geniş perspektife ve coğrafi çeşitlilğe sahip yerleri gören insanlar birikimlerince buraları değerlendirmek istiyorlar.Gerçek kıymeti göremeselerde bu güzelliği daha çok insan görsün diye halisane çaba içerisine giriyorlar diye düşünüyorum.Karşılaştığımız defaktonun karşılığında yapacağımız görüşmelerde şu soruyla karşılaşacağız; Burayı aktif değerlendiren kaç kişi var? Yılda kaç uçuş yapılıyor?Bunun tatmin edici bir cevabını veremeyeceğimizden herhangi bir teşebbüse geçmiyorum.(kendi adımada, T.H.K. Muğla sportif havacılık kulübü adınada.)Temennilerimi belirttiğim önceki mesajımı espiriyle yazmamın sebebi, o bölgenin sit alanı olmasında dolayı temelli ve betondan bir yapı yapılamaz oldugunu bilmemin verdiği rahatlıktı.

Kullanıcı avatarı
rızacan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen rızacan » 1 on yıl 2 yıl önce (02.04.2012, 14:52)

Kalkış yapılabilecek her yerin önünün sur gibi çevrilmiş olması düşündürücü.'' Yau bikaç çılgın vaa gelip gelip atlıyolaa na ordan .Ülee bişele olup başımız deede giimeden horayı çevittiverelim gari'' :)
Muhabbetlerimle

Kullanıcı avatarı
advilhan
Ad Soyad: Hüseyin İlhan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen advilhan » 1 on yıl 2 yıl önce (03.04.2012, 01:08)

selam,
emin olun kaç kişinin uçtuğunun bir önemi yok. önemli olan olduğu gibi korumak temelli olursa sorunu rahat aşarsınız.
fakat en önemli kısım "mutlaka ama mutlaka" yazılı olarak talebinizi valiliğe ve özel idareye bir dilekçe ile bildirmeniz. söz uçuyor ama yazı kalıyor, vereceğiniz bir dilekçenin yıllar sonra bile size ne kadar avantajlar sağladığını göreceksiniz. tecrübeyle sabit...
hoş kalın...

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 2 yıl önce (03.04.2012, 02:19)

İlgilenen herkese teşekkür ederim. İbrahim Çoban ve hüseyin İnan'a özellikle teşekkür ederim. Rızacan bey beton yapılmaz kaydı var diyor ama, duvar yapı sayılmaz mı, ayrıca tesis de yapacaklar yıyecek servisi için. umarım temenniler gerceklesir.
Ben Muğla Valiliğine bir dilekce ile başvuru hazrladım bile, dilim döndugunce. İvedi olarak yarın 3 nisan 2012 de vereceğim. isteklerim kısaca şunlar:
1- koşu pistine hıc bır sey yapmasınlar klube ve basamak gibi.
2- ucurumun başındakı duvar üstündeki bacalardan sadece 2 tanesını kaldırsınlar.
3- pistin yuvarlak yumurta gibi olan seklını asla bozmasınlar. masa koymasınlar .
4- bunlar kabul olmazsa biraz ilerde daha uygun bır alanı pist olarak yapsınlar.

yerın fotosu ve videosu cok. Daily motion.com'a girip kadir yaraşlı sakar tepe yazasanız 3 adet videom var. sutunlu hali için ise youtuba girin sakar tepe 2503 12 yazın gelir. (25/03/2012 demek istemiş rus pilot) adam duvarın ustunden ucuyor.

işte video
http://www.youtube.com/watch?v=OuvO7ThtQFg

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 2 yıl önce (08.04.2012, 12:56)

07/04/2012 c.tesi Gökova Sakar Tepe nin son hali: Lütfen yardım edin.

http://www.dailymotion.com/video/xpzfan ... eldi_sport

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 2 yıl önce (17.04.2012, 01:27)

Sizlere bir ara müjde verebilirim: resmi makamlara yaptığım yoğun yazılı girişimler sonucu belki, pistin tam ortasına yapmayı planladıkları kamelyeyi kenara , bize uçuşa engel olmayacak bir noktaya aldılar. Bu yüzden çok sevinçliyim. Pisti basamaklı yapmazlar ve bir de masa falan koymazlarsa iyi olur. Ayrıca uçurumun ucundaki duvar üstündeki 2 adet korkuluk sütünunu iptal ederlerse tadından yenmez. Bunu da düzelteceklerine ümidim var. Hala; çay içen insanların değil uçan insanların videolarının daha çok izleneceğine ve Beldeyi daha çok tanıtacağına inanıyorum. Kadir Yaraşlı.

Kullanıcı avatarı
BAHA_
Ad Soyad: Bahadır Özşekerci
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen BAHA_ » 1 on yıl 2 yıl önce (17.04.2012, 11:29)

Yetkililere mail veya başka bi yol ile ulaşma imkanı varsa hepberaber desteğimizi gösterelim derim..

Son habere çok sevindim.. :)

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 1 yıl önce (19.04.2012, 01:22)

Desteğinizi lütfen doğrudan Muğla Valisi Fatih Şahin'e valilik sitesinden mesaj yazarak iletin. Çünkü konuştuğum tüm yetkililer vali beyin talimatı diyorlar her şeye. Başka bir muhatap bulamazsınız. Aslında Vali beyin yamaç paraşütüne olumlu yaklaştığını da sanıyorum. Doğru ve nazik bir üslupla doğrudan Vali beye başvuru yapmanız uygundur.

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 1 yıl önce (23.04.2012, 01:13)

http://www.facebook.com/kadiryarasli#!/ ... =1&theater

işte sakartepenin demir parmaklıkla çevrili hali. protesto edelim.

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 1 yıl önce (01.05.2012, 18:14)

Gökova Sakartepedeki mesire yerinin yakınlarda açılışı olacaktır. Bunu haber alabilirsek bir grup YAMAÇ PARAŞÜTÜ VE DELTA KANAT SEVER olarak orada bulunalım. Yetkililere derdimizi uygun bir uslupla anlatalım. Açılışı Muğla ili Ula ilçesi Kızılağaç Köyü Muhtarlığından öğrenebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 00:22)

Mesire yeri projesi yapılırken buranın uçuş pisti olduğu gerçeği neden dikkate alınmadı diye sorduğumda hep topu Vali beyin üstüne atıyorlar. Güya Vali bey burası uçuşa uygun değilmiş diye projede pisti dikkate almamışlar. Bu doğru olsa bile vali beye bu şekilde bilgi veren biri olmalı. Anlatamadığım nokta şu: Evet burası Fethiye Babadağ gibi günün her saati ticari ve bireysel uçuşlara uygun olmayabilir. Ama Günün belli saatlerinde muhteşem manzarası eşliğinde uçuşların yıllardır yapıldığı bir yer. Orta seviye ve üstü pilotlara gayet uygun. Üstelik Burdan yıllar içinde yüzlerce tandem ( yolculu) uçuşlar yaptığını bana bizzat söyleyen bir pilot var, adı Uğur Mandaş. İlginizi belkiyoruz sevgili dostlar ve sayın yetkililer. Sadece pistin önüne konan ve çirkin görünen DEMİR PARMAKLIK VE 2 ADET BİR METRELİK DUVAR SÜTÜN kaldırılsın yeter.

Kullanıcı avatarı
ayhankocaman
Ad Soyad: Ayhan Kocaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen ayhankocaman » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 09:13)

Kadir abi.Türk Hava Kurumunun Yamaç paraşütü eğitim kitabında ( Yazarı Orhan ÖZGÜLBAŞ) 905 metre yüksekliği ile THK tarafında uçulabilir tepe olarak tescillenmiş.mülki amirler bunu görmemezlikten gelmemesi gerekir.o kitabı bulursak ilgililere gösterip haklılılığımızı savunabiliriz.elinde o kitaptan olan bize ulaştırır ise ilgili vali beye derdimizi daha kolay anlatabiliriz.

Kullanıcı avatarı
ZEMHERİ
Ad Soyad: EROL DEMİRTAŞ
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen ZEMHERİ » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 10:03)

Kitap işe yarayacak ise bende mevcut.Orası için aynı zamanda orta seviye ve üstü pilotların uçabileceği yer olarak geçmekte...Slm