İkinci el kanatlar

Forum Hakkındaki yazıları , önerilerinizi , şikayetlerinizi buraya yazabilir ve forumdaki yenilikleri buradan öğrenebilirsiniz. Forum u kullanmak hakkında destek alabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Mekeli.78
Ad Soyad: cengiz ceviz
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #1 gönderen Mekeli.78 » 6 yıl 4 ay önce (17.10.2017, 21:11)

Avrupa face gruplarında bile satılan bir ikinci el kanadin en azından pozorite testi var. Satış ilanlarına en azından bu testin eklenmesi şartı koşulmali bence tabiki is pozorite ile bitmiyor ama euro arttı diye 400 ucuslu kanada 4500 tl fiyat isteniosa bizimde 400 ucuslu kanadin testlerini alırken gormemiz bence gayet doğal. ..

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son beğenen waterloo

Kullanıcı avatarı
Cihat63
Ad Soyad: Cihat yağmur
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #2 gönderen Cihat63 » 3 yıl 9 ay önce (29.05.2020, 00:24)

Ben bu sporda yeniyim , başlangıç eğitimlerinden sonra herkes malzeme alma arayışına girer malzeme fiyatları da yüksek olduğu için genelde 2. El malzeme bakıyoruz, yp forum üzerinden herkes malzemesini ilana çıkarabiliyor malzemeleri ile ilgili gerçek olmayan bilgiler beyan edenler de oluyor. Bu spora yeni başlayıp 2. El malzeme alanların malesef bir çoğu kötü niyetli dertleri sadece para olanlar tarafından kandiriliyorlar. Ben de eğitimlerimden sonra 2. El malzeme almaya karar verdim, yp forumdan ilanlara baktım bir kanat ilanı dikkatimi çekti ilanda 2015 model yaklaşık 30 saat uçuşlu sıfır ayarinda kanat diyordu fiyatı da 08.09.2019 tarihinde 900 dolar civarı 5000 lira idi . Ilan sahibi türkiye de bu işi düzgün yapan bulunduğum ilde ki yp sporu ile ilgilenen bir kaç arkadaşa sordum satıcıya guvenebilecegimi söylediler. Satıcı ile görüştük hocam bana referans olduktan sonra kanat bana gönderildi inceledik temiz bir kanattı sorun yoktu anlaştık ve parasını gönderdim. Buraya kadar sorun yok ancak bu bayramda kanat ile ilgili üretici firmadan bilgi almak istedim. Üretim tarihini ,satış tarihini ve EN B yavaş mı yoksa hızlı mı ? . Firmadan bana mail geldi kanat 2015 model değil 2011 model olduğu ve 2011 yılında satıldığı bilgisi verildi. Satıcı ile geçen gün tekrar görüştün kanadınız 2015 degil 2011 modelmiş, 2011oldugunu bilseydim almazdim ayrıca benden 2015 model kanat parası aldınız ve 2011 model kanat verdiniz , 2011 olduğunu bilseydim 5000 lira vermezdim dedim. (kanadın etiketinde tarih yoktu boş bırakılmıştı alırken de sordugumda unutulmuş demisti bana) Satıcı ben yurt dışından yılda 30 kanat getiriyorum aldığım kişi bana 2015 dediği için ben de sana 2015 dedim diyor . Abi ben sana güvendim benim suçum ne diyorum ama bakalım Satıcı ile inşallah bir şekilde anlaşırız. Bu satıcı arkadaş hala yp forumda bir sürü ürünü satışta ve herkesçe itibar edilen bir arkadaşımız. Demek istediğim eğer bu forumda özellikle kanat ilanları verilecekse MUTLAKA avrupa da olduğu gibi kanat test raporları istenmesi gerekir, test raporu olmayan kenarların satış ilanı vermelerinin engellenmesi gerekir diye düşünüyorum, eğer test raporu olmadan ilanlar verilmeye devam edilirse bu spora yeni başlayan arkadaşların çoğu yine iyi sandıkları kötü malzemeleri almaya devam edecekler, sonra bu kötü malzeme ile kazalar yaşanacak ve halk arasında yamaç paraşütü sporu çok tehlikeli sonunda ya ölüm yada sakatlık olduğu algısı daha da güçlenecek.

Kullanıcı avatarı
muptela muptezel
Ad Soyad: samet şen
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #3 gönderen muptela muptezel » 3 yıl 9 ay önce (29.05.2020, 04:05)

Merhaba cihat bey .rica etsem satıcının ismini özelden paylaşır mısınız ? tahmin ettiğim "avrupa kanadı" satıcı büyük ihtimalle ama emin olmak isterim.çünkü bende kanat arayışındayım bu aralar..ayağımı yaş tahtaya basmayayım.umarım size geri dönüşü olumlu olur.yoksa kendi kaybeder.

Kullanıcı avatarı
david selcuk
Ad Soyad: David Selcuk Erkek
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 45 / 0
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #4 gönderen david selcuk » 3 yıl 9 ay önce (30.05.2020, 01:13)

Yurtdışında ucuza düşürülmüş (çok muhtemel testi geçmeyen veya geçse bile hurda ederinde) yaşlı (6+ yıl) alt ve orta sınıf kanat satmak, uçacak kişiler genelde yeni pilotlar olduğu için tehlikeli ve etik olarak sorgulanabilir, iş şeklinde yapılıyorsa da yasa dışı* bir uğraş.

2012 üretim yılı, sekiz yaşında bir kanat ilanına “sıfır gibi“ yazılıp pazarlandığı hayret ve esefle gördüm, 2011 model kanat almış arkadaşın yazısını görünce merak edip baktım.

Yazıktır, zorunlu porozite testi gibi bir ek maliyet yüküne karşıyım ama, ülkenin hurda kanat çöplüğüne dönmemesi için mesela belli üretim yılı üstü kanatlar ayrı bir renkle işaretlenenilir veya ayrı bir başlık altına alınabilir ki acemi ilk kanadını alanlar 6-8-9 yıllık kanat almanın anormal birşey olduğunu anlasın.

*ülkeye hurda sokulması kanunen yasak. Usulüne uygun olarak gümrükten bu yaşta kanatların geçişi mümkün değil.

Son beğenen EmreIpek

Kullanıcı avatarı
BerkhanB
Ad Soyad: Berkhan Bayraktar
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 18 / 0
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #5 gönderen BerkhanB » 3 yıl 9 ay önce (30.05.2020, 15:30)

Arkadaşlar test istemişsiniz ama bunu satıcılarla konuştunuz mu? Bir satıcıya "Test istiyorum." dediniz de karşı mı çıktılar? Eğer böyle bir durum varsa bence bu kişinin ilanı altına bile böyle bir şey yazabilirsiniz. Ama birçok kişi de testin ekstra masrafına katlanmak istemiyor. Bu resmi bir zorunluluk olursa elbette burada uygulanır ama zorunlu olmadan böyle kural konulmasını doğru bulmuyorum. Zaten forumda 10 yıl ve üstü kanatlarda test zorunluluğu bulunuyor ve bu bence çok kötü kanatların satılmasını engelliyor.

Satıcıların yanlış bilgi vermesi konusunu ben birkaç kere yakaladım ve bu ilanları kaldırdım, ama bunun için daha detaylı ne yapılabilir bilmiyorum. Herkesten kanat etiketini paylaşmasını isteyebiliriz ama sadece üç haftada bir güncellemeyi takip etmek bile ciddi bir yük oluşturuyor. Kuralları okumadan konu açan o kadar kişi var ki. Etiket meselesini takip etmek için daha otomatik bir sistem oluşturmak gerekir, bunun da ayrıntılarını ben bilmiyorum.

David abi, forumdan daha önce "sıfır gibi" iki tane 5 yıldan yaşlı kanat aldım ve ikisi de sıfır gibiydi gerçekten. Bu, yalan söyleyenlerin olmadığını göstermiyor ama bunlar çoğunlukla doğru oluyor. Bu yalan söyleyenler de bence forumda açıkça ifşa edilerek bitirilebilir. Zaten kaç kişilik camiayız, herkes birbirine çok rahat erişebiliyor. Bu yüzden yalan söyleyen satıcılar kesinlikle piyasada tutunamayacaktır. Burada iftira, yalan olabilir ama genelde şahitlerle vb. olay aydınlatılıyor. Eskiden takıldığım başka forumlarda da dolandırıcılık bu şekilde azaltılıyordu.

Kullanıcı avatarı
Cihat63
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #6 gönderen Cihat63 » 3 yıl 9 ay önce (30.05.2020, 18:15)

Kanadı bana satan arkadaşla görüştüm kanadı geri alabileceğini ancak vermiş olduğum 5000 liranın yarısını bana geri verebileceğini söyledi. Bu şekilde kabul etmem mümkün olamazdı, sonunda almış olduğum kanadı teste göndereceğim ücretini satıcı ödeyecek kanat testlerden geçer ve durumu çok iyi ise mecburen bu haliyle kabul edeceğim yoksa satıcı kanadı geri alıp paramı iade edecek. Bu şekilde anlaşmış olsak bile (mecburen) yine de satıcı beni kandırmış , yanlış bilgi vermiş ve haksız kazanç elde etmiştir. Bu işleri biraz araştırınca edinmiş olduğum azıcık tecrübelerimle bile bu pisaya da yeni başlayanları kolayca kandıracak bir sürü ilan ve kişi olduğunu görüyorum. Ben burda bunları yeni başlayan arkadaşlar daha dikkatli olsun kandırılmasinlar diye anlatıyorum yoksa YP Forum editörlerine bir eleştiri falan değil .

Kullanıcı avatarı
david selcuk
Ad Soyad: David Selcuk Erkek
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 45 / 0
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #7 gönderen david selcuk » 3 yıl 9 ay önce (30.05.2020, 20:40)

Berkhan sentetik malzemelerin raf omru var. 8 yillik malzeme hic uculmasa bile, sifir gibi gorunse de sifir gibi degildir mukavemet acisindan.

ODTUde neredeyse hic uculmamis (eski standard DHV2-3 ve Large boydu universite kulubunde ucacak adam olmamisti hic) ama yasli bir kanat ucu yuvarlak olan ruzgar corabinin cubugunun uzerine indiginde (siradan bir iniste kanat ruzgar corabinin cubugunun sadece uzerine yikildi) cubuk kanadi delip oteki taraftan cikti.

Bu konuda literatur bulamadim, o sebeple kesin konusmak istemiyorum. Belki tekstilci arkadaslarda vardir. Ama yeni baslayan birine 8 yasinda kanadi sifir gibi diyerek satmanin etik olarak problemli oldugunu dusunuyorum. Hele sistematik olarak eski kanatlar Avrupadan geliyorsa. Ust sinif kanatlari tecrubeli pilotlara isteyen istedigi gibi satsin, ama yeni baslayanlara goz kulak olmalimiz lazim. 10 yil ustu check zorunlulugu iyi bir ornek mesela. Bravo.

Son beğenen Cihat63

Kullanıcı avatarı
muptela muptezel
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #8 gönderen muptela muptezel » 3 yıl 9 ay önce (30.05.2020, 21:09)

merhaba Cihat bey.Özel mesaja cevap hakkım olmadığı için yazamadım.Tekrar geçmiş olsun.Satıcının çözümü "paranın yarısı benim cebimde kalsın"gerçekten ironi.Tüketici hakem heyetine başvurmayı düşündünüz mü ? Fatura kesilmemiş bile olsa satışı ispatlayabileceğiniz için sorumluluğu olması gerekiyor.

üretici firma sizin e-postanıza dönüşü ne kadar sürdü ? etiket üzerindeki belirli bi kod felan mı var? herhangi bir ilanda satıcıyla iletişime geçmeden önce kontrol ettirmek istesem nasıl yol izlemem gerekiyor bu yüzden soruyorum.

Kullanıcı avatarı
Cihat63
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #9 gönderen Cihat63 » 3 yıl 9 ay önce (30.05.2020, 21:46)

Şimdilik herhangi bir girişimde bulunmadım ancak kanat testlerinde kullanılamaz yâda sakıncalı gibi bir sonuç çikar ve satıcı kanadı geri almaz ise o zaman gerekli herşeyi yapacağım. Benden keseceği 2500 lirayı da şu şekilde hesaplıyor, bir arkadaşı varmış o da kanat satıyormuş ve kiraya da veriyormuş kanatları. Aylık 1000 liraya kanatları kira hesaplıyor ama bu bana kanadı satan arkadaşımız bana 7 ay oldu kanadı alalı sanki kanadı 7 aylığına kiraya vermiş ve işte aklınca hesaplayinca 2500 lira benden kesse yeterli deyip 2500 lira kesecek ve kanadı geri alacak. Sizce mantikli mi ? Hani dese ki kardeş sen de mağdur oldun sana verdiğim kanatların 2011 model fiyatları ne ise onun parası kadar keseyim gerisini sana vereyim anlatacam. Onun deyimiyle olsa bu kanat bende 3 yıl daha kalsa ben kanadı geri versem demek ki üstüne bir de 1000 lira para vermem gerekecek.
Kardeş almak istediğin kanadın resimlerini ve etiketini net görünecek şekilde işte bunları kanadın üretici firmasına mail gönder, bana yaklaşık bir haftada cevap verdiler . Gelen cevapta tarih ve sınıfı satıcının dediği gibiyse bu defa testini yaptırıp öyle al. Ben alirken sadece güvenip aldım , o zaman aynı paraya 2014 ozone kanat vardı almadim sırf alacağım kanat 2015 model diye ama malesef 2014 ozone parasını 2011 vita ya vermişiz

Kullanıcı avatarı
BerkhanB
Ad Soyad: Berkhan Bayraktar
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 18 / 0
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #10 gönderen BerkhanB » 3 yıl 9 ay önce (31.05.2020, 00:14)

david selcuk yazdı:Berkhan sentetik malzemelerin raf omru var. 8 yillik malzeme hic uculmasa bile, sifir gibi gorunse de sifir gibi degildir mukavemet acisindan.

ODTUde neredeyse hic uculmamis (eski standard DHV2-3 ve Large boydu universite kulubunde ucacak adam olmamisti hic) ama yasli bir kanat ucu yuvarlak olan ruzgar corabinin cubugunun uzerine indiginde (siradan bir iniste kanat ruzgar corabinin cubugunun sadece uzerine yikildi) cubuk kanadi delip oteki taraftan cikti.

Bu konuda literatur bulamadim, o sebeple kesin konusmak istemiyorum. Belki tekstilci arkadaslarda vardir. Ama yeni baslayan birine 8 yasinda kanadi sifir gibi diyerek satmanin etik olarak problemli oldugunu dusunuyorum. Hele sistematik olarak eski kanatlar Avrupadan geliyorsa. Ust sinif kanatlari tecrubeli pilotlara isteyen istedigi gibi satsin, ama yeni baslayanlara goz kulak olmalimiz lazim. 10 yil ustu check zorunlulugu iyi bir ornek mesela. Bravo.

viewtopic.php?t=7056
https://www.osti.gov/servlets/purl/48590

https://books.google.com.tr/books?id=51 ... &q&f=false

Semih abinin attığı pgforum linkinde bulunan bir makalede naylon ve kevlar askeri paraşütler üzerinde yapılan çalışmada doğru saklama koşullarında bekletilmiş bir paraşütün dayanımını kaybetmediği bulunmuş. Alttaki kitabın 210. sayfasında ise paraşüt kumaşının yapıldığı naylon 6.6 için yüksek sıcaklığa maruz kalmadığı sürece dayanımını uzun süre koruduğu belirtilmiş. Dediğin gibi bizde de toplam uçuş saati fazla ama çok uzun süredir uçulmamış bir kanat vardı ve teste yolladığımızda kumaş dayanımı da hava geçirgenliği de sıfır gibi çıkmıştı. Belki saklama koşullarında fark etmediğiniz sıkıntı vardır (son katlandığında hafif nemli kalmış olabilir) veya gerçekten çok uzun süre geçmiş olabilir. Ama 7-8 yaşında bir kanat eğer doğru koşullarsa saklandıysa yeni gibi olabilir gerçekten.

Cihat,

Yaşadığın duruma gerçekten üzüldüm. Satışın üzerinden 7 ay zaman geçmesi sebebiyle tam iade yapmak istememesi normal ama bence kanat dediği durumda bile çıksa sana para iadesi yapmalı diye düşünüyorum. Sonuçta dediğin gibi 2015 üretimi bir kanat olarak almışsın ve fiyat ona göre biçilmiş. 4 yıllık fark ise az buz bir fark değil, söylenilenin neredeyse iki katı çıkmış yaşı ve bence fiyatta ciddi bir indirim yapılması gerekir.

Kullanıcı avatarı
Cihat63
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #11 gönderen Cihat63 » 3 yıl 9 ay önce (31.05.2020, 08:48)

BerkhanB kesinlikle haklısınız, bu konuyu buraya yazmamın sebebi forumda ki arkadaşlar da yorum ve fikirlerini yazarlarsa sonuçta kanadı bana satan arkadaş o da bu gurupta muhtemelen okuyordur , belki hakkaniyetli düşünüp daha vicdanı ve daha ahlâkî bir çözüm bulunabilir. Burda kanat satan başka arkadaşlar var aynı şeyi onlar yaşasa acaba nasıl yaparlardı veya bu durumda benim satıcıya ne gibi mesajları olur

Kullanıcı avatarı
Cihat63
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #12 gönderen Cihat63 » 3 yıl 9 ay önce (02.06.2020, 14:27)

siz değerli yp forum üyeleri , sizce kanadı bana satan arkadaş ile nasıl bir anlaşma yaparsak hakkaniyetli bir anlaşma olmuş olur fikirlerinizi alabilir miyim? benim kendi fikrim süreci tekrar başa alıp o kanadı 2011 model olarak fiyatlandırıp artan paramı iade etmesi lazım yada istiyorsa kanadı geri alıp benden makul bir kesinti yapması gerekir. satıcı geri almayı kabul ediyor ancak ödemiş olduğum 5000 liranın yarısını kesip bana 2500 lira iade etmek istiyor sizce satıcının talebi kabul edilebilir bir teklif mi? fikirlerinizi yazarsanız sevinirim

Kullanıcı avatarı
Serkan ÖZTÜRK
Ad Soyad: serkantheglider
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #13 gönderen Serkan ÖZTÜRK » 3 yıl 9 ay önce (02.06.2020, 18:16)

Cihat, geçmiş olsun
Yazdıklarına göre; satıcı ayıplı bir mal satmış. Sattığı malın durumu ile ilgili yeterli bilgiye sahip değilse şayet, bu işi yapmamalı zaten. Bir yanılgı söz konusu olsa bile sattığı ürünün arkasında durmaması da ticaret ahlakına aykırı bir durum. Arada 4 yıl değil isterse 1 ay olsun, sana vadettiği üründen farklı bir ürün satmış. Kısaca "üttüm oynamıyorum" diyor. "Ben de bilmiyordum" deme hakkı yok. Burada satıcının herhangi bir mağduriyetinin olduğu kanaatinde değilim. Bence geçen süre ne kadar olursa olsun kanadı teslim alıp paranı iade etmesi lazım. Ki zaten Euro da bu süreçte oldukça yükseldi. Anlattığın şekilde tutum sergileyen bir satıcının benzer mağduriyetler yaşattığı ve yaşatacağı kuvvetle muhtemeldir diye düşünüyorum.
Problemin makul biçimde çözülmesini diliyorum.

Kullanıcı avatarı
Cihat63
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #14 gönderen Cihat63 » 3 yıl 9 ay önce (02.06.2020, 20:02)

Serkan hocam teşekkür ederim. Bu satıcı arkadaşımızın ismini ve onunla yapmış olduğum bütün watsap yazışmalarını guruba ve turkiye de yamaç paraşütü ile ilgili bütün kulüp ve federasyona göndereceğim çünki bu arkadaş satmış olduğu ayıplı ürününe sahip çıkmıyor herkes bilsin ve malzeme alirken hem dikkatli olsunlar hem de bu arkadaştan alacak olsalar daha da dikkatli olsunlar.

Kullanıcı avatarı
Cihat63
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #15 gönderen Cihat63 » 3 yıl 9 ay önce (03.06.2020, 13:45)

Arkadaşlar bu konu ile ilgili tüketici hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum , daha önce başından böyle bir olay geçen yada tüketici hakem heyetine başvuran birileri var mı? bilgi verirseniz sevinirim

Kullanıcı avatarı
muptela muptezel
Pilot Menüsü: 

İkinci el kanatlar

Mesaj #16 gönderen muptela muptezel » 3 yıl 9 ay önce (03.06.2020, 14:03)

sen direk heyete uğra ve onlardan bilgi al.ben daha önce kan emici bankaların bankakart aidatını geri almak için başvurmuştum,kazanınca tıpış tıpış geri ödemişlerdi.2. el ürünlerle ilgili 1 yıl süresi var diye duymuştum.vakit kaybetmeden git bilgi al.