Forum kullanıcısı sadece okuyucu mudur?

Forum Hakkındaki yazıları , önerilerinizi , şikayetlerinizi buraya yazabilir ve forumdaki yenilikleri buradan öğrenebilirsiniz. Forum u kullanmak hakkında destek alabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Forum kullanıcısı sadece okuyucu mudur?

Mesaj #1 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (20.11.2005, 05:42)

selam arkadaşlar,

forum'u son zamanlarda sürekli takip etmekteyim. bu takip sadece yazılan mesajları okumakla kalmıyor, nacizane fikirlerimizi de dilimiz döndüğünce yazmaya çabalıyoruz. ayrıca foruma yeni üye olan arkadaşların bilgilerine bakıyoruz, son 48 saatte kaç kişinin forum sayfasına girdiğini de inceliyoruz.

konu başlıklarına baktığınızda, kaç kişinin konuları okuduğunu görebilirsiniz. bazı konuları yüzlerce pilot okumuşken, aynı yere yazılan yazılar sadece 10 - 15 ile sınırlı. ekranın solunda duran "pilot listesi"ni incelerseniz de çok uzun zamandan beri foruma üye olan ve henüz hiç mesaj yazmamış onlarca arkadaşlarımız mevcut.

konuya gelelim. neden forum üyelerinin sayıları yüzleri bulurken yazan insan sayısı bu kadar az? düşünüyorum ama buna kesinlikle bi cevap bulamıyorum. yani kafam almıyo, salak mıyım neyim anlamadım. benden başka anlamayan var mı bu durumu? varsa lütfen paylaşsın veya anlayan arkadaş varsa ve sebebini yazabilirse çok memnun olacağım. özellikle yazmayan arkadaşlar bunu okurlar ve 2 kelam ederlerse şu yağmurlu - fırtınalı günde cross gitmiş kadar olacağım.

sevgiler.

Kullanıcı avatarı
filizey
Ad Soyad: Filiz Bakır Güler
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen filizey » 1 on yıl 8 yıl önce (20.11.2005, 18:48)

Sadece ypforum için değil birçok forum veya mail grubu için de aynı şey geçerli. Üye olan, gelen mesajları okuyan ama cevap yazmayan bir güruh söz konusu maalesef :( . Söylenebilecek birçok neden vardır belki, sonuçta insanların kişisel tercihi bu tabi ki. Ancak yamaç paraşütü sporunun ülkemizdeki gelişimi için bu tür paylaşım noktalarının önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Keşke daha çok sayıda insan bu paylaşıma aktif olarak katkıda bulunabilse. Ama bunu dilemekten başka elden ne gelir? :?

winds
Ad Soyad: Özkan Dedekargınoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen winds » 1 on yıl 8 yıl önce (21.11.2005, 20:20)

Filiz sana katılıyorum tek burası için değil bu konulara sadece okuyucu olarak katılma durumu, çoğu site forumları ve mail gruplar malesef bu durumda. y.p açısından bakarsak bana eskiye nazaran biraz gelişme varmış gibi geliyo :) iyi uçuşlar

Kullanıcı avatarı
onursan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (22.11.2005, 10:26)

selam,

sevgili filiz ve özkan. dedikleriniz tamam, doğru, ama benim merak ettiğim sebepler. filiz'in söylediği "söylenebilecek birçok neden"i merak etmekteyim. temel sorunun insanların çekinmeleri olduğunu düşünüyorum ama bu da saçma geliyo (kimse alınmasın). kaç kişiye özel mesaj attıysam hepsinden de cevap aldım. benzer şekilde herkes birbiriyle özel mesaj vasıtasıyla haberleşebiliyorsa, forumdaki yazıları okuyacak olanlar da çok farklı kişiler değiller. eğer bilgi konusunda da kendinizi eksik gördüğünüz için yazmıyorsanız, o zaman kendinizi eksik hissettiğiniz konuları yazzrsınız, işin ehli bi arkadaş da ona cevap yazar.

diyelim tüm bunlar kişinin çekinmesine sebep olmakta. e peki bunca yıldır uçan - kaçan ve bu işi çok iyi bilen arkadaşlar da mevcut piyasada. onlar da belki bizi biraz acemi mi görüyolar nedir, tam anlamadım. kısacası kararlı başlayıp saçma sapan biten bi mesaj daha atarak forumda trafiğe neden oldum. sonuç: ben yine işin içinden çıkamadım :(

peki filiz: nedir tüm bu sebepler sence? bi listelesene bakalım...

sevgiler.

Kullanıcı avatarı
filizey
Ad Soyad: Filiz Bakır Güler
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen filizey » 1 on yıl 8 yıl önce (22.11.2005, 15:53)

merhaba,
bir listeleyeyim bakayım:
1.nasıl olsa benden başka cevap verecek birileri vardır diyerek cevap yazmama. buna sosyal psikolojide “diffusion of responsibility” diyoruz, yani sorumluluğu nasıl olsa birisi alacak diyerek üstlenmemek :)
2.biri benden önce bir cevap yazmıştır nasıl olsa, aynı şeyi tekrar yazıp ya da “aaa ben de katılıyorum” deyip forumu meşgul etmeme motivasyonu :P
3.bazen foruma gelen sorunun cevabının çok uzun olduğunu düşünerek yazmaya üşenmek…
4.yazı yazmaktan hoşlanmıyor olmak…
5.“bilgiye ben dişimi tırnağıma takarak ulaştım, sizi hazıra kondurur muyum ulen, araştırın bulun” diyemediğinden hiçbir şey yazmamak :evil:
6.sahip olunan bilginin doğruluğundan şüphe etmek, “yav yeni nesli zehirlemeyeyim” düşüncesi :)
vs. vs.
bunlar benim aklıma gelenler şimdilik…bunları birer olasılık olarak sıraladım, yani bunlar birer “sosyal olgu” :) öyle ya da böyle varlar… ama tabii ki olması gerekenler değil, onaylamıyorum…
foruma üye olma motivasyonumuz nedir? bence tartışmaya bu noktadan başlamak lazım…

sevgiler, saygılar

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ORKO » 1 on yıl 8 yıl önce (22.11.2005, 17:58)

bence üye olanların bazılarının yp ile bir ilgisinin olmadığını düşünüyorum, maksat yeşillik olsun üye olalım belki bi işimize yarar, aklıma gelen başka birşey daha var google de dolaşırken karşısına bu site çıkar ve bilmediği bu siteye üye olur ve kaybolur gider, eleştirmek gibi olmasın ama en son kaydolan pilot yazar rumuzdu halil öztürk bakalım ne yapacak,

abi ben bu siteye bir kaydoldum pir kaydoldum çenem yerlerde geziyor bütün tartışmalara katılmaya çalışıyorum, bilir bilmez yorumlar yapıyorum. ve devam edecekte yani, bu arada tangoabi bayadır online olmuyor biraz şüphelendim desem yeridir özel mesaj attım ama cevap gelmedi inşallah iyidir kanka, acaba bişeye falanmı alındı kine, en son ali bey chatmı yapıyorsunuz arkadaşlar dedi, ve ondan sonra kayboldu tamer, acaba onamı alındıki

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (22.11.2005, 21:44)

ORKO yazdı:bişeye falanmı alındı kine, en son ali bey chatmı yapıyorsunuz arkadaşlar dedi, ve ondan sonra kayboldu tamer, acaba onamı alındıki

Yok biz özel mesajdan konuştuk daha önce , bi problem yok :)

Konu dağılmamış olsun bende fikrimi yazayım.

ORKO nun dediği biraz doğru , kimisi öylesine üye oluyor olabilir. Ama bu kısım çok büyük bir kısım değil.

Deniz Erenlerle de ( deniz erenler demişken nerdesin abi özlettin valla ) bu konuyu çok konuştuk , insanlar takip ediyor ama katılımak istemiyor. Forum olarak yinede en çok katılım bizim sitemizde sanırım , en azından öyle sevinelim :)

Bir tek yahoogroup ta biraz muhabbet dönüyor , oda kurulalı bir hayli oldu (2000 yılında kuruldu) ve ona rağmen bile aslında düşününce çok çok az katılım var. Toplam şuan itibariyle 787 üyesi var ve 9567 mesaj yazılmış.

ypforum ise 16 Mayıs 2005 te kuruldu ve 403 üyesi var , 1216 da mesaj yazılmış.

Kıyaslayınca aslında hiç de fena değil gibi katılım.
Zamanla ben forum sayfamızın git gide canlanacağına kesin eminim , forumun gelişmesi , katılımın artması için çaba sarf eden bütün arkadaşlara teşekkürler :love:

Suskunluğunu koruyan arkadaşlarda :pls: katılınız , görüşlerinizi bildiriniz

Kullanıcı avatarı
onursan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (23.11.2005, 11:36)

selamlar,

valla aslında konuyu açarken aklımdaki düşünce, bikaç "yazmayan" arkadaşın cevap yazmasını sağlayabilmekti. ama görüyorum ki 4 moderatör, bir de tecrübeli sanal pilot(ki sürekli yazan arkadaşlar)tan başka ses eden yok.

valla ali bambaşka bi bakışla yaklaşmış, matematik olarak takdir ettim. filiz psikoanaliz olarak yaklaşmış, takdir ettim, orko genelden başlayarak hızla bireysel ve kısa bi analiz yapmış, takdir ettim. elimde başka takdirname kalmadı. yazmamış ve burada bile sadece okuyucu olan arkadaşlara verecek takdirim yoktur. asabiyim, ne yapsam yeridir :)

not: orko yazarken onlarca kere roko yazdım, biyerlerde sana roko dersem kızma :)
not2: son zamanlarda biraz agresif olmaya başladım, kızan olursa özelime gelsin.
not3: haydi kızlar foruma kampanyamız sürmektedir. illa her mesaj atana anahtarlık hediye edecek değiliz, ama itina ile omuzlarda taşırız.

sevgiler...

Kullanıcı avatarı
tangoabi
Ad Soyad: Tamer Celik
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen tangoabi » 1 on yıl 8 yıl önce (23.11.2005, 16:05)

MERHABA ARKADASLAR TANGOABI 12 GUN SONRA ARANIZA TEKRAR DONDU....

bu arada denizli pamukkaleden bır kac ucus yaptım cok hosuma gıttı guzel bır yer gıtmeyen arkadaslara tavsıye ederım ayrıca orda bana yardım eden hasan hocam hilmi hocam mehmet dursun ve dıger arkadaslara tesekkur ederım .. balıkesırden geldım dıyınce herkes cok sıcak karsıladı...

sımdı burda bazı arkadaslar var devamlı gormeye alıstıgımız bır kac zaman gormeyınce merak edıyor aynı seyı bende yasıyorum . ORKO kustumu acaba dıyor hıc kımseyle kusluk dargınlık yok (bu arada orko senın ozel mesajına cevap verdım).sadece onursan arkadasımızın yapamadıgını yaptım 10 gun kafa ıznı.. umarım patronu duyar bu yazdıklarmı bır kac gun ızın verır :)

SIMDI GELELIM ASIL KONUYA .... BU YP FORUMUN AMACI NEDIR..... AYNI SPORU YAPAN KISILERIN ORTAK BIR MUSTEREKTE BULUSTURMAK BILGI VE TECRUBELRIN PAYLASILDIGI ORTAK BIR PLATFORM YARATMAK . BIZ YINE DE BU TELEMEL AMACINA BAGLI KALALIM. BEN UCUS KONUSUNDA TECRUBELI ARKADASLARDAN TECRUBELERINI VE TEKNIK BILGILERINI MUTLAKA YAZMALARINI ISTIYORUM BUNUN DISINDA ZATEN DIGER GENEL KONULAR MUMKUN OLDUKCA KATILIM OLUYOR. FORUMUN KURULUSUNA BAKARSAK MAYIS AYI VE BU GUNE BAKARSAK BENCE DURUM O KADAR KOTU DEGIL HATTA ILERI BILE DIYEBILIRIM DIGER YABANCI FORUMLARI KARSILASTIRIRSAK. AMA SU BIR GERCEK BIZ DUSUNDUKLERIMIZI FIKIRLERIMIZI BILGILERIMIZI YAZMAKTA BIRAZ USENGEC YADA ISTEKSIZIZ BU BIR GERCEK BEN DAHIL.

BIR DE FORUM YENI GIREN YADA BILGI ALMAK ISTEYENLERDEN BIR ISTEGIM VAR ..MESAL DAHA ONCE SORULAN SORULAR TEKRAR TEKRAR SORULUYOR BU ARKADASLARIN BIR KAC TARIH GERIYE GIDEREK BU SUNUN CEVABINI SORMADAN ALACAKLAR AMA BUNU YAPMIYORLAR HERZAMANKI KLASIK SORULARLA KARSILASILIYOR. ARKADASLAR HIC BIKMADAN AYNI SORULARA CEVAP VERIYORLAR ONLARA TESEKKUR EDIYORUM (MESALA ORKO HIC CEVAP VERMEKTEN BIKMAZ USENMEZ YAZAR BIR KEZ DAHA ORKOYA TESEKKURLER)

YUKARIDA FILIZ HANIMIN BAHSETTIGI GIBI BEN ZATEN BILIYORUM TEKRAR TEKRAR AYNI SEYI YAZMAK SIKICI GELIYOR SANIRIM BUNU YAPAN DA COK. BU FORUM SUREKLILIK ISTER VE AYNI SEYLER YAZILACAK AYNI SEYLER SORULACAK AMA LUTFEN TECRUBELI ARKADASLAR TEKNIK BILGILERINI PAYLASSINLAR.

IKINCI EL MALZEME BASLIGI ALTINDA BIR BOLUM ACILDI BUNUNDA COK ISIMIZE YARAYACAGNI DUSUNUYORUM...

HEP BIRLIKTE BU FORUMU ILERI TASIMAK VE GELISTIRMEK AMACIYLA YAZALIM KLAVYE YAZMAKLA ESKIMEZ :) PARADOX BIR KEZ DAHA TESEKURLER KATKILARINDAN DOLAYI..

TANGOABI DEN SAYGILAR SEVGILER.........

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ORKO » 1 on yıl 8 yıl önce (24.11.2005, 18:09)

aman hoca naaptın yav şimdi patlayacam yav, ben birazda yamaç paraşütü hakkında bilmediğim şeylerin acısını diğer benimde yorum yapabileceğim konulardan çıkartıyorum, yav bu online olup yorum yazanların sayısı şöle bi 30 a falan çıksa tartışmalar birazdaha geniş kapsamlı olabilir gibime geliyor, cümleye bakarmısınız abi, geniş kapsamlı :( yazıda bile kafamız karışıyor, gerçi bugünlerde kafasına taş yemiş mısırga gibi dolanıyom ortalıkta, neyse maçı tribünden izleyenler lütfen ininiz sahaya, yada tribünde sahaya bile bakmayanlar, yazı yazmaktan yorulduk yav, siz yorumlarınızla ofsayta düşmektenmi korkuyorsunuz yoksa? Yav ben bu yazımı hiç beğenmedim ama yazı yazıdır...

winds
Ad Soyad: Özkan Dedekargınoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen winds » 1 on yıl 8 yıl önce (24.11.2005, 18:33)

:) en azından yazmanın kotü tehlikeli bişey :twisted: olmadığını göstermek açısından çok iyi yapmışsınız ;) dewamının kesilmemesini diliyoruz :D

MR.ANDERSON
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen MR.ANDERSON » 1 on yıl 8 yıl önce (05.12.2005, 09:54)

Merhaba Herkese

Forum kullanıcısı tabi ki hem okumalı hem de yazmalıdır. Yazamayların belki vakit sorunu var diyeceğim ama vakitlerini lütfedip foruma üye olmuşlar.Demekki vakit sorunu yok. O zaman ORKO nun dediği gibi yeşillik olsun diye mi üye oluyor bunlar. Foruma üye olup da müthiş değişikler gösteren arkadaşlar var. Genelde okumaktan hoşlanıp pek yazmayan arkadaşlar foruma üye olduktan sonra ağzımı açık bırakan bir yazma performansıyla beni şaşırttılar. Ben onlara GENEL OKUYUCU diyorum. ;)

Fakat artık onlar şimdi GENEL YAZICI olmuşlar. :) Bu da forumun nelere kadir olduğunun apaçık göstergesidir. Tabi bu durum biraz lokal. Genele yayacak olursak Onursan'a hala elştirisinde hak veriyorum.

MR.ANDERSON
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen MR.ANDERSON » 1 on yıl 8 yıl önce (05.12.2005, 18:02)

Evet knnuya farklı bi yaklaşım da Trinity den geldi. Söylediklerinde de baya haklı. Gerçekten foruma üye olup da bu konular hakkında bilgisi olmayanlar yazmaktan uzak duruyorlar.

Ama en azından bu konularda alan bilgisi gerektirmeyen forum konuları da yazmaktan çekinen arkadaşlarca tercih edilebilir diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
enginbasal
Ad Soyad: Engin Başal
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen enginbasal » 1 on yıl 8 yıl önce (05.12.2005, 21:19)

Merhaba onursan,filizey,winds,mr.anderson,orko,trinity,tangoabi ve ismini yazamadığım diğer arkadaşlarım. Onursan siteye kimlerin girdiğini incelediğini yazmış. Böylece bu yazdıklarını direk üstüme aldım diyebilirim. Benim ismim o listede sık sık yer alıyor sanırım. Yazılanları şöyle bir okudum ve gerçekden tam olarak neden olduğunu anlamaya bulmaya çalışdım. Evet yazmamanın birçok sebebi olabilir. Ama benimkini sanırım en doğru trinity arkadaşımız söylemiş. Neyse artık bende açılışı yaptım. Gerçi daha öncede özel mesaj atmışdım. Yani hiç yazmayanlardan değilim. Bu vesileyle herkese güvenli uçuşlar dilerim. Orko arkadaşım sanada helal olsun havacılığa olan ilgin her halinden belli gerçi tangoabi'nin söyledikleri çok doğru ama.En kısa zamanda başlangıç eğtimini almalısın. Buarada anladığım kadarıyla başlangınç seviyesinde olmayan paraşütle uçmakda ne oluyor oda ayrı birşey ama :D sen bu istekle uçan hemşerim. Neyse çok uzatmayayım ilk yazdım diye çok uzatmayayım sonra bişey kalmaz yazacak :)

Kullanıcı avatarı
toocold
Ad Soyad: İlker Eren
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen toocold » 1 on yıl 7 ay önce (08.08.2013, 08:00)

Üyesi olduğum motosiklet forumunda durum hiç te böyle değil. insanlar birbirine yorum yapar bildiklerini paylaşır. Burada bakıyorum çoğu gönderi hiç cevap almamış. pek çoğuda 1-2 cevap almış. garip geldi bana. forumun amacı bu mu? konuşup paylaşmak değilmi ?

3000 kez okunmuş mesajda 2 cevap :-1:

Kullanıcı avatarı
alkan51
Ad Soyad: Serkan Alkan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen alkan51 » 1 on yıl 7 ay önce (08.08.2013, 09:00)

Vala hepinizi buradan kutluyorum :)
Selametle ...

Kullanıcı avatarı
Misoskian
Ad Soyad: Yüksel Koçyiğit
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 22 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen Misoskian » 1 on yıl 7 ay önce (08.08.2013, 12:52)

toocold yazdı:Üyesi olduğum motosiklet forumunda durum hiç te böyle değil. insanlar birbirine yorum yapar bildiklerini paylaşır. Burada bakıyorum çoğu gönderi hiç cevap almamış. pek çoğuda 1-2 cevap almış. garip geldi bana. forumun amacı bu mu? konuşup paylaşmak değilmi ?

3000 kez okunmuş mesajda 2 cevap :-1:

Burada şunu düzeltmek isterim 3000 kez okunmuş 2 cevap gelmiş diyorsunuz Sitenin kullandığı yazılım olan "SMF" görüntüleme sayısını coğul olarak sayar.. buda şu demek oluyor bir kişi kaç defa girmişse o kadar sayıyor yani siz bir konuya 5 - 10 defa bakmışsanız bunları da sayıyor.. ve arama motoru botları günde onlarca konuya girip çıkıyorlar buda sürekli konunun okunma sayısını arttırıyor.. Buda aslında 3000 kez okunmuş konunun aslında tekil forum üyelerinin 20 - 30 tanesinin okumuş olabileceğini gösterir..

Ama tabi buda az genelde insanlar kendi yorumlarını yapmaktan kaçınıyorlar

ender
Ad Soyad: Ender İnal
Aldığı Beğeni: 12 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen ender » 1 on yıl 7 ay önce (12.08.2013, 18:39)

Bence en büyük sebep BÜYÜKLERİN korkusundan KORKMAK.

ne demek mi istedim.

mesela şimdi burada yeni bir şey deneyeceğimi yazsam veya sorsam BÜYÜKLERİN tepkileri şu olur:

aman yapma! biz senin başına bir şey gelmesinden korkuyoruz.

işte böyle düşünenler; BÜYÜKLERİN kendileri için korkmalarından korktukları için böyle şeyleri paylaşmıyorlar. veya sormuyorlar...

paylaşanlar da sırf BÜYÜKLERİNİ korkutmamak için önce deniyor. sonra paylaşıyor. veya soruyor.

BÜYÜKLERİN korkmaması için en sağlıklı yol bu çünkü...

Peki Çözüm ne?

mesela; eğitim almadan kesinlikle deneme, tek başına kesinlikle yapamazsın... gibi klişe cümleler yerine şöyle denilebilir:

deneyeceğin şey çok tehlikeli ve bilen birisinin yardımını almanı kesinlikle öneririm. çünkü yanlış bir hareket yaparsan tekrar deneme şansın olmayabilir...

ama illede deneyeceksen (mesela) tepe ardı rotoruna, kanadın stol olmamasına, tepeden iyice uzaklaşana kadar pozisyonunu korumaya, uçacağın kanadın başlangıç kanadı olmasına, ....... vs. vs. dikkat et. ve şöyle şöyle durumlarda ne yapacağını önceden bil.

Bunları söylemek kesinlikle İnsanların kendilerini riske atmasını teşvik değildir. Aksine karasızların riskten uzaklaşmasını sağlar. (benim aklıma gelmeyen ne kadar değişken şartlar varmış diye düşündürür.)

kararlıların da alacağı riskleri en aza indirir.

Çünkü kendi başına denemeye kararlı bir insan, sen ne dersen de deneyecektir ve deniyor da!

Ayrıca şu da var: Siz Kendine güvenecek kadar teknik ve pratik bilgisi olmayan bir insana şöyle deseniz:

''bu kanatla uçmanın hiç bir riski yok. dünyanın en güvenli kanadı bu... kanadı kuşan ve kendini tepeden aşağı bırak. aşağıya sağ salim inmeni garanti ediyorum.''

yinede o insana tepeden aşağı bir adım attıramazsınız.

Çünkü Allah insana hayatını muhafaza için Korku ve Vesvese damarını vermiştir.

insan bütün tersliklerin üstesinden gelecek bilgi ve tekniğe sahip değilse; korkusunu yense bile vesvesesini (ya olmazsa, sakat kalırsam...vs gibi) yenemez.

ve kendini riske atmaz.

Toparlayacak olursak.... neyse bırak dağınık kalsın... yeterince dokunduk büyüklere... :oops: :(

herkese selamlar...