Ypforum - Yamacparasutu.net Masrafları Hakkında

Forum Hakkındaki yazıları , önerilerinizi , şikayetlerinizi buraya yazabilir ve forumdaki yenilikleri buradan öğrenebilirsiniz. Forum u kullanmak hakkında destek alabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Ypforum - Yamacparasutu.net Masrafları Hakkında

Mesaj #1 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 10:19)

Merhaba Arkadaşlar,

yamacparasutu.net - 2001
ypforum.com - 2005

yılından itibaren yamaçparaşütü için bizlere gönüllü hizmet etmektedir.

Yaklaşık bu 10 yıllık süre içinde uzunca bir zamandır hiçbir maddi destek almadan tüm masraflar kendimizce ödenerek bu siteler ayakta tutulmaya çalışılmıştır. Son bir kaç yıldır ise reklam veren kişiler / firmalar sayesinde bu masraflar biraz azalmış olsa bile yine de tam olarak karşılanamamaktadır.

Hepimizin maddi / manevi fayda sağladığı bu platformların yine aynı şekilde sağlıklı olarak yayınlarına devam etmesi için sizlerin desteklerine ihtiyacı vardır.

Aynı şekilde bunun bir örneğini Pgforum'da da görüyoruz ( http://www.paraglidingforum.com/viewtopic.php?t=32056 )
pgforum her yıl kullanıcılarından bağış toplayarak sitelerinin masraflarını karşılamaktadır ve bağış yapanları da yine bir başlık altında duyurmaktalar. Bağışlar paypal sitesi üzerinden kredi kartı ile yapılıyor ve pgforumda 5 euro dan 100 euroya kadar bağış yapanlar mevcut.

pgforum'u baz alarak aynı şekilde bir sistemi yıllık olarak yapmayı planlıyoruz.
Bunun için fikirlerinize ihtiyacımız var.

Bu tarz bir sistem uygulanmalı mı, uygulanırsa destek verilir mi, veya başka nasıl bir destek sağlanabilir?

Her türlü fikirlerinize açığız.
En son PaRaDoX tarafından 23.09.2015, 05:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
foton
Ad Soyad: Faruk Korkmaz
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen foton » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 10:41)

merhaba,

şahsen bende bu forumdan kıymetli bilgiler aldığımı, hiç bir şey olmasa kıymetli insanlarla tanışma konuşma fırsatı bulduğumu söylemek isterim ve sonuçta buradan hesap numaraları verirseniz bankamatikten 10-20 neyse bir miktar gönderirim. tabi miktar küçük olabilir ama sonuçta birlikten kuvvet doğar. sonuç olarak ben azda olsa bilgisayar dünyasına aşina biri olarak burada yapılan işin emeğin karşılığı olmayacak cüzi bir miktarı yatırmayı az bile buluyorum. neyse işbankası için hesap no yahut bir iban verirseniz ben hesabımda arta kalan ufak tefekleri her daim transfer etmeye gönüllüyüm. diğer bankalar içinde hesap açılması güzel olabilir, yahut bir paypal hesabı açılmasıda alternatiftir tabiki . saygılar ve teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
sonercoskun
Ad Soyad: Soner Coşkun
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen sonercoskun » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 11:22)

Merhaba, her şeyden önce verdiğiniz emekler, gösterdiğiniz sabır ve paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler. Düşünceniz pgforumda yaşama geçirilmiş ve geçirilmesi gerekeni anlatıyor aslında. Sizlerin yani yöneticilerin bu sitelere ticari bakmadıklarının ve sadece gönüllü olarak siteleri yönettiklerinin en açık kanıtı olduğunu düşünüyorum. Bu samimiyetle yapılan açıklamaya ayrıca teşekkür ederim. Biz AHDOS(Adana Havacılık ve Doğa Sporları) kulübü olarak bu paylaşım sitelerine maddi destek vereceğimizi şimdiden belirtir, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.
Dosya ekleri
AHDOS LOGO FİNAL copy.jpg

Kullanıcı avatarı
PERSEUS
Ad Soyad: Cengiz Yılmaz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen PERSEUS » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 11:51)

Merhabalar,

Yamaçparaşütü camiası giderek büyüyor ve doğal olarak bu büyüme ile bu tarz sitelere daha çok ihtiyaça duyuluyor. Herkesin maddi manevi destek olacağına inanıyorum.

Forumda Bağış ve destek diye bir bölüm oluşturulabilir.

Ayrıca bir başka fikir olarak ; ticari ilanlar kısmı ücretli olsun sonuç olarak ortada ticari bir işlem söz konusu alım satım üzerinde belli bir ücret alınabilir veya ilanlar ücretli yapılarbilir. Burda ki amaç söz konusu web sitesinin yardımlar dışında kendi çabası ile de bir kazanç sağlaması. Bu fikir daha da genişletilebilir. (kendi şahsıma ait bir düşünceyi yazdım belki bazı arkadaşlar olumsuz tepki verebilirler ama eleştiriyede açığız )

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
:
Yönetici
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 12:47)

Merhaba Cengiz bey,
Ticari ilanlar kısmı ücretli olması çok sıcak gelmedi bana, o zaman ticarete çevirmiş oluruz. Verilen hizmetler ve olanaklar yine ücretsiz olarak devam etmesi gerekli diye düşünüyorum. Tabi benim şahsi düşüncem, yönetimdeki veya kullanıcıların yorumlarıyla bir yol bulacağız diye düşünüyorum.

Bu tarz bağış sistemi ile çalışan diğer bir site ise dünyaca ünlü wikipedia.org sitesi. Her yıl belli bir dönemde sitenin çalışmasının sağlanması için binlerce kişi bağış yaparak sitenin masrafları için kaynak sağlanıyor.

Dediğim gibi tüm fikirlere açığız, benim aklıma bu tarz mevcut sitelerde gördüğüm bağış sistemi geldi sadece, sizlerin de bu konudaki önerilerini bekliyoruz.

Faruk bey; eğer bağış yoluyla birşeyler yaparsak ödemelerin boyutu sorun olmaz, dediğim gibi pgforum da da 5 euro ödeyende var , 100 euro ödeyende.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen cincir » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 13:15)

Merhaba.
Birgün gelir de "arkadaşlar masrafların altından kalkamıyoruz bu yüzden ypforum yayın hayatına son veriyor" cümlesi camianın hiç hoşuna gitmeyecektir.Bu yüzden çok şey öğrendiğim,değerli dostlar edindiğim (hakarete uğradığım da oldu sizden ses çıkmadı ama olsun) bu forumun kapanmaması için kendi çapımda elimden geleni yapmaya hazırım.Amatör (para karşılığı olmayan anlamında) bir forumun yöneticileri olarak kullanıcılardan az fırça yemediniz :) Buna rağmen sabırla, sağduyulu hareket etmeye çalıştınız,teşekkür ederiz.

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
Ad Soyad: Özgür Korkut
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ozgur.k » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 15:02)

Forumun devam etmesi bence çok önemli, kendi çapımda desteğe ben de hazırım.

Söz konusu üç sitenin masraflarını bilmiyorum ama veri olarak kapladığı yer açısından bir oranlama söz konusuysa uçuşvideo en masraflı olup en az kullanılan site olabilir. Son dönemlerde herkes videolarını vimeo'ya yüklüyor. Yasaklı olmasına rağmen youtube'da kullanılabiliyor. Facebook üzerinden de epeyce bir paylaşım var. Eğer biraz atıl kaldığı varsayımım doğruysa ve masrafta önemli payı varsa belki uçuşvideo'dan vazgeçilebilir. Dediğim gibi varsayım üzerinden fikir yürütüyorum, işin teknik detayını bilen birisi değilim.

Data büyüklüğü forum için sorun teşkil ediyorsa çok veri kaplayan şenlik fotoları gibi başlıklarda picasaweb gibi sitelerden link vermek yoluyla faydalanılabilir.

Kullanıcı avatarı
ArifBakkaloğlu
Ad Soyad: Arif Bakkaloğlu
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen ArifBakkaloğlu » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 15:25)

İnsan bir çok yararlı bilgiyi bu forum sitesinden öğreniyor.Malzemelerini alıp satıyor.Derdini anlatıyor.Para kazananlar var.Bütün bu yararlılıkları karşısın da bir bedelin olmaması insanda eksiklik yaratıyor.İyiliğin karşılığını ödememek biraz burkuyor insanı.
Ali kardeşimize daha önce bahsetmiştim.Belli bir bedel olunca hem emeklerinin karşılılarını bir nebze olsun alırlar hem de daha fazlasıyla bize hizmet olarak ta döner düşüncesindeyim.
Bence şöyle olabilir:
6 aylık abonelik 5 tl. veya yıllık abonelik 5 tl şeklinde olabilir.Site yoğunluğuna bakılır yıllık 5 tl kafi miktar teşkil ediyorsa yetinilir.
Site vergi vermemesi için bir spor kulübüne bağlanır "bağış" statüsüne sokulur ücretlendirme daha sonra mali açıdan sorun çıkarmaz.
Bu ücret meselesinin zamanının geldiğini zannediyorum.
İsteğe bağlı bağış seceneği seçilirse sistem işlemez diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
boravyus
Ad Soyad: Çağdaş Varış
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen boravyus » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 18:02)

ArifBakaloğlu yazdı:6 aylık abonelik 5 tl. veya yıllık abonelik 5 tl şeklinde olabilir.Site yoğunluğuna bakılır yıllık 5 tl kafi miktar teşkil ediyorsa yetinilir.
Site vergi vermemesi için bir spor kulübüne bağlanır "bağış" statüsüne sokulur ücretlendirme daha sonra mali açıdan sorun çıkarmaz.
Bu ücret meselesinin zamanının geldiğini zannediyorum.
İsteğe bağlı bağış seceneği seçilirse sistem işlemez diye düşünüyorum.

Böyle bir uygulama yapılırsa site insanların kullanımına açık olmaktan çok elektronik dergi şekline döner para veren kulansın vermeyen kullanmasın! Böyle bir sistem sitenin daha çok kişiye ulaşmasını engeller.
Bağış temeline dayalı diğer sistemde ise kullanıcılar imkanlkarı dahilinde herhangi bir limit olmadan siteye destek verebilirler. Bağış sistemi birçok sitede kendini kanıtlamış bir sistemdir diye düşünüyorum .
paypal ya da banka üzerinden oluşturulacak bir sisteme kendi imkanlarım dahilinde katkıda bulunmak isterim.

Kullanıcı avatarı
makbulut
Ad Soyad: Muammer Akbulut
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen makbulut » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 21:10)

Birçok faaliyeti buradan takip ediyor, PARAYLA SATIN ALINAMAYACAK bilgilere buradan ulaşıyoruz.
5-10 elimden gelen yardımı yaparım, miktar az olabilir, arkadaşlarında dediği gibi birlikten kuvvet doğar...
Cengiz Beyin "ticari ilanlar ücretli olsun" teklifi de düşünülebilir.

Kullanıcı avatarı
Kerim
Ad Soyad: Kerim Fidan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Kerim » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 21:47)

Ali kardeşim sen destek iste yeterki tabiki bende olucam.

Yıllık ücret alınmazda bağış şeklinde olursa bu bir kaç kez işe yarar fakat devamlı bağış istemek ne kadar doğru olur.Bu sitelerimizi kurumsal bir yapıyla hareket ettirmemiz gerekir.Öncelikle sitelerin yıllık maliyetleri detaylı hesaplanmalı ve bu gider miktarı sitenin gelirlerinden karşılanmalı.Değişik ve çeşitli Gelir kalemleri oluşturulmalı.Çok küçük ama devamlı gelir sağlayacak sağlam gelir kalemleri olmalı.

Yıllık üyelik,Satış ilanı başlığı ücreti,reklamlar,bağışlar aklıma gelen gelir kalemleri olabilir.Reklamlar dışındaki diğer ücretlendirmelerin kimseyi rahatsız edeceğini sanmıyorum.Mesela yıllık üyelik aidatı 12 tl olsa hangimizi rahatsız eder.Yada satılık kanat ilanı için 5 tl versek kim kabul etmez.

Gelir kalemleri üretmeliyiz bence sorun böle çözülür.

Kullanıcı avatarı
sinanpaşalı
Ad Soyad: Halil Akdeniz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen sinanpaşalı » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 22:30)

Bu forma ben 06 mayıs 2006 tarihinde üye oldum ve ozamanlar form 1 yaşındaydı. Aradan 4 sene geçmesine rağmen bu süre zarfı içinde oldukça geniş bağlantılı çevrem oldu yp camiasında. Henüz uçmayan birisi olmama rağmen türkiyenin her bölgesinde iyi arkadaşlar edindim. Bundan beş sene önce daha afyonda yp yapanları bilmezken form sayesinde tanıdım ve tanımaya devam ediyorum. Diğer bir olayda form sayesinde kimi bulmak istiyorsam hemen buluyorum. ''Örnek olarak kemal öztürk abimi bulmuştum''
Formun sayesinde bir çok bilgiler edindim ve konu paylaşımı yaptım tabi benden şikayetci olanlarda oldu. Olsun bakam sorun değil benim için. Bu form yıllarca devam etmelidir. türkiyedeki yp nin daha iyi şekilde gelişmesi için bu forma türkiyenin ihtiyacı vardır.

Alicim kerim abinin söylediklerine katılıyorum sen sıkı bir muhasebe yapman lazım. Bağış işi yapılabilir herkesin maddiyatına göre ufak miktar bağış şekli olur ama her zaman da olmayabilir. Alicim ödenmesi gereken tutar nekadar ve nekadar eksiğin var şuanda. Ayrıca bu ödemeleri sen aylık mı yapıyordun.

Ayrıca zorunlu reklam tıklama yöntemi yapsan nasıl olur. Ben diğer form sitelerin sayfalarında dolaşırken karşıma koca bir reklam geliyor. Konuyu görmek istiyorsanız reklama bir kez tıkladıktan sonra reklam kendiliğinden kapanacaktır falan diyor. Ayrıca ucusvideodaki videolar başlarken 30 saniyelik reklam yapılabilir. Yani bazı video sitelerinde gördüm videonuz 30 saniye sonra gösterilecek diyor arada reklamıda izliyoz. Böyle bişey yapsan nasıl olur iyi mi olur kötümü olur onu bilemem.

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
:
Yönetici
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 22:35)

Merhaba

Ücretli üyeliğe çok sıcak bakmıyorum, gönüllü birşeyler olması daha iyi bence.
Veya zorla reklama tıklatmak gibi çözümlerde kullanıcıya eziyet olur.

Kullanıcı avatarı
sinanpaşalı
Ad Soyad: Halil Akdeniz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen sinanpaşalı » 1 on yıl 3 yıl önce (30.07.2010, 22:45)

PaRaDoX yazdı:Merhaba

Ücretli üyeliğe çok sıcak bakmıyorum, gönüllü birşeyler olması daha iyi bence.
Veya zorla reklama tıklatmak gibi çözümlerde kullanıcıya eziyet olur.

Ne yalan söyliyeyim bana çok eziyet oluyor ve çok sinirleniyorum reklam durumunda.

Alicim gönüllü bişeyler olması iyi ama bide söyle bir sorun olacak adam gönlünden 20 lirayı verilen banka hesabına bağışlayacak ve bağışlanırken havale kesintisi alıyor banka. Havale masrafsız olursa daha iyi olur. Bide ATM den havale edldiğinde masraf alınmıyor sanırsam.

Kullanıcı avatarı
no_identity
Ad Soyad: Mustafa Özgen Paşa
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen no_identity » 1 on yıl 3 yıl önce (31.07.2010, 00:14)

Peki kendimize ait üzerinde forumun bir arması olan t-shirt şapka kalem vs. bir çok şey hazırlatıp ürünler burdan satılsa nasıl olur. tabii elde edilecek gelir tamam ile bu forumun hayatını devam ettirmesi için harcanacak. bence çok güzel olur hatta istenirse reklamcı arkadaşlarımdan rica eder bir iki tane logo tasarlamalırını istiyebilirim.

Hatta eğer ok verirseniz tahtakalede bu tarz işleri yapan kaligrafi ustası arkadaşlarım var onlarlada görüşüp üç aşağı beş yukarı bir maliyet çıkarabiliriz.

Kullanıcı avatarı
dogan54
Ad Soyad: Doğan Özesener
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen dogan54 » 1 on yıl 3 yıl önce (31.07.2010, 10:11)

Bu forum yaşamalı, YAŞATILMALI.
Üzerimize düşen ne görev varsa yapacağız.

Kullanıcı avatarı
KUTLU
Ad Soyad: Kutlu Aydar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen KUTLU » 1 on yıl 3 yıl önce (31.07.2010, 12:00)

Merhaba, onlarca üyesi olan spor kulüpleri ve ticari ilan veren arkadaşlar foruma destek vereceklerdir eminim,spor kulubümüz adına üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

ANKARA YAMAÇPARAŞÜTÇÜLERİ SPOR KULUBÜ

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen daglar72 » 1 on yıl 3 yıl önce (31.07.2010, 13:36)

havacılık sporuna gönül vermiş her birimiz bu hizmetlerden fazlası ile faydalanmaktayız,Ali kardeşimiz yıllardır bu hizmeti gönüllü sürdürmektedir,bu hizmetlerin daha kaliteli ve daimi olmasını her birimiz arzu etmekteyiz diye düşünüyorum,özellikle dealer arkadaşlarım malzeme tanıtımı reklamı yaparsa hem bizleri bilgilendirmiş hem siteye destek olmuş hemde müşteri portföylerini genişletmiş olur diye düşünüyorum.