Forumu Geliştirmek için neler yapılabilir

Forum Hakkındaki yazıları , önerilerinizi , şikayetlerinizi buraya yazabilir ve forumdaki yenilikleri buradan öğrenebilirsiniz. Forum u kullanmak hakkında destek alabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Forumun gidişatından memnun musunuz ?

Anket 30.09.2006, 16:23 tarihinde bitecek

Gayet Güzel Herşey Yolunda
6
12%
Fena değil , gittikçe güzel olacak
17
33%
Çok gereksiz yazı var, daha çok teknik bilgi olmalı
28
54%
Kötü
1
2%

Toplam oy: 52

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Forumu Geliştirmek için neler yapılabilir

Mesaj #1 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 7 yıl önce (29.09.2006, 16:23)

Selamlar arkadaşlar

Forum gün geçtikçe çoşuyor ve eskiden 3-4 günde 1-2 yazı yazılırken şimdi günde 15-20 yazıya ulaşıldı. Katılan herkese teşekkürler.

Ben sürekli başka ne yapabiliriz diye düşünüyorum. Aklınıza gelen bir yenilik , düzeltme , ekleme varsa paylaşırsanız hepbirlikte konuşup birşeyler yapabiliriz.

Mesela AKU-HAVK.Çağlar foruma daha teknik konular açma konusunda bir öneride bulundu ki bencede çok gerekli. Yani biraz bilgi ve teknik konular açılarak yararlı yazılar elde edebiliriz. Mesela yamacparasutu.net te dersler bölümümüz var ama uzun zamandır oraya yeni konular ekleyemedik. Oradaki konular gibi , elinde güzel dökümanlar olanlar bizimle paylaşırsa seviniriz.

Ayrıca Ufuk arkadaşımızda daha önceden konuştuğumuz " Uçuş Bölgesi Veritabanı " hakkında bir çalışma hazırlıyor. Bu veritabanı ile tüm uçuş bölgelerini detaylı bir şekilde kayıt altına alabileceğiz. Bittiğinde çok güzel olacağına eminim.

Aklınıza gelen fikirler için lütfen yazınız :)

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen skydiver » 1 on yıl 7 yıl önce (30.09.2006, 16:13)

tahminimce, "Gayet Güzel Herşey Yolunda" oyu verenler, olayın esas failleri. çünkü farkında değiller, forumların mesaj tahtası kıvamına geldiğinin, bilgiden çok sms içerdiğinin vs.nin.

deniz erenler'i, SEMİHA'yı, jhengis'i arar olduk.

evvela yabancı forum varyasyonlarına göz atın, sonra da geçin bir ayna karşısına bakın; bakalım gerçekten "Gayet Güzel Herşey Yolunda" mı?

ex kalın.

Kullanıcı avatarı
baytur
Ad Soyad: Bayram Turgut
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen baytur » 1 on yıl 6 yıl önce (22.11.2007, 01:19)

Merhaba Ali Bey,

Hemen hemen her gün yarım veya bir saat forumda ki yazıları okumaya çalışıyorum.

Daha çok teknik bilgi olmalı konusuna pek bir şey diyemem ancak çok gereksiz yazı var olduğu çok açık.

skydiver yazdı:tahminimce, "Gayet Güzel Herşey Yolunda" oyu verenler, olayın esas failleri. çünkü farkında değiller, forumların mesaj tahtası kıvamına geldiğinin, bilgiden çok sms içerdiğinin vs.nin. .

skydiver'a kesinlikle katılıyorum.

Benim önerim:
---1-Siteye üye olan mesala 2 ay sonra cevap yazabilsin, 3 ay sonra konu başlatabilsin. Bazıları bu konuda mağdur olacaklardır ancak forumu hiç okumadan ve takip etmediği halde yazı yazması engellenmiş olacak. Özel mesaj seçeneği ile mesajlaşabilecek.
---2-Cevapların veya konu başlıklarının altına silinsin butonu eklensin, belirli sayıda kişi klikleyince otomatik olarak yazı silinsin.
---3-Konu dışı başlıklara her ne olursa olsun kesinlikle izin verilmesin.

Saygılar.

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
:
Yönetici
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 6 yıl önce (22.11.2007, 02:09)

Selamlar önerin için teşekkürler.

1. seçenek için alt yapı yapılabilir ama önce tam bir düşünmk lazım.
2. için tam o şekilde olmasada benzer bir uygulama var. her mesajın köşesinde ki mesajı raporla ( ! ) tuşu ile uygun görülmeyen mesaj bize iletiliyor ve mesaj inceleniyor. uygun görülürse siliniyor, düzeltiliyor veya raporu kaldırılıyor.
3. seçenk ise en çok sıkıntı çektiğimiz olay. bu konuda biz katı oldukça forumda tartışmalar, hatta özel mesajdan bizlere hakarate varacak yazılar yazılıyor. tabiki yinede elimizden geldiğince izin vermiyoruz. forumda mesaj sayısı arttıkça mesajların hepsini okumakta zorlanıyoruz.

teşekkürler

Kullanıcı avatarı
metinmurat
Ad Soyad: Metin Murat
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen metinmurat » 1 on yıl 6 yıl önce (22.11.2007, 16:55)

1. okuyup bilgi sahibi olması gerekenler öğretmenlik yapmayacak.
2. bilgi sahibi kişiler yazılarına değer verildiğini ve kullanılacağını hisseterek yazacak.
3. öğrenmek isteyenler öğrenci olduğunu unutmayacak.
4. herkes öğrenci olduğunu unutmayacak.
5. reklam kokan hiç alakasız iletiler sınırlandırılacak.
6. forum moderatörleri, teknik yönlü. ahlaki yönlü ve boş iletileri takip edebilecek bir yapılanma oluşturacak.
7. herkes ( yeni eski- kıdemli genç) forumun sahibi gibi ama seviyesine göre ( spor açısınsan) yazılar yazacak. yazarken çekinmeyi gerektirecek duygular içinde bırakılmayacak.
8.belli kişilerin devamlı ileti heveslerine kendileri veya birileri tamam buraya kadar diyecek. saygılar.

Kullanıcı avatarı
Seher25
Ad Soyad: Tenzile Gonuleri
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Seher25 » 1 on yıl 6 yıl önce (23.11.2007, 19:01)

Selam Ali Bey!
Zorlanmakla birlikte düsüncemi anlatmaya ugrasacagim!!

benim önerim de Pilotun beceri seviyesi veya egitim seviyesi, Lizenz durumu da bazi bilgilendirmelerde göz önüne alinsa iyi olur. Ki gördügüm kadariyle fazla ucusu yok ve bilgi vermeye kalkanlari gördüm.
Bu bence bazi sekillerde negatif etki yaratabilir.

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
:
Yönetici
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 6 yıl önce (23.11.2007, 21:02)

Seher25 yazdı:Selam Ali Bey!
benim önerim de Pilotun beceri seviyesi veya egitim seviyesi, Lizenz durumu da bazi bilgilendirmelerde göz önüne alinsa iyi olur. Ki gördügüm kadariyle fazla ucusu yok ve bilgi vermeye kalkanlari gördüm.
Bu bence bazi sekillerde negatif etki yaratabilir.

Selamlar

Aslında bu dediğinizi kısmen yapmaya başladık.
Bazı pilotlarda görmüşsünüzdür " XC Pilotu" , "Dealer" , " Yarışma Pilotu" gibi ibareler var. Bu ibareler için belli kriterlerimiz var ve bunu henüz duyurmadık. Bu ibarelerin olduğu pilotlar tecrübeli ve bilgili düzeyi yüksek kişilerdir ve onların yazdıkları bir konuda yeni başlamış bir pilotun garip mesajlarına veya başka bir kişinin konuyu saptırmasına izin vermiyoruz.
Bu uygulamayı dahada geliştirebliriz zamanla.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 6 yıl önce (24.11.2007, 17:51)

öncelikle teşekkürler. bu forumda aranılan bu. türkiyenin bir çok yerinde uçtum bir çok yerinde bir çok insanla tanıştım ve hepsi forum aracılığı ile oldu. ve bir çok arkadaş forumda ki durumdan muzdaripti. bir dönem bu tür çalışmalarda tartışmalar yaptık ama galiba şimdi daha ciddi. kolay gelsin forumun durumundan şikayetçi olan arkadaşlarda foruma dönüp bu çalışmayı desteklesin derim. esen kalın

Kullanıcı avatarı
foxx
Ad Soyad: Sertan Arıkan
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen foxx » 1 on yıl 6 yıl önce (17.12.2007, 12:52)

herkese selam
bende oyumu "Çok gereksiz yazı var, daha çok teknik bilgi olmalı" şıkkına vermiştim ve bundan sonra forumda güzel bir temizlik yapılır sanıyordum..her gün 1 2 saatim forumda geçiyor bütün başlıkları takip ediyorum ve bazen gözümü boş yere yorduğumu düşünüyorum.. alım satım işlemlerinde formata uyulmaması, herkesin forumun her yerine kafasına göre başlık açması, ikili tartışmalar, ticari kaygılar, ve gereksiz yazılar.. diğer yandan uçuş tekniği, akro ve siv manevraları, fedarasyon gibi önemli başlıklar çok yetersiz kalıyor gibi.

30.04.2007, 13:17 tarihinde Afşin “xc uçuşunda neler yapmalıyız?” demiş cevap yok.forumda kaç tane xc pilotu var?
Akro ve siv manevralarına toplam 13 başlık açılmış şaşırdım!!
Havacılık Federasyonu bölümüne en son mesaj 28.08.2007, 15:13 tarihinde atılmış yani 4 ay önce.bu örnekler çoğaltılabilir.

Bu forum benim için çok önemli benim gibi yeni pilotlar için başka kaynak yok .net üzerinde bir çok site olsada ypforumu takip ediyorum ve biraz daha güzel olmasını istemek benim hakkım diye düşünüyorum.şimdiye kadar gerekmedikçe hiç başlık açmadım hiç cevap yazmadım hatta yazdığım 3 4 cevabı başlık takip edilmiyor diye geri sildim.tek istediğim okuduğum şeyin sonunda “öff bu ne yaa” dememek.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir moderatör ekibine şimdiden teşekkür ederim.
Saygı ve sevgi..iyi uçuşlar
bu mesajı atmadan önce 3 4 kere önizleme yaptım, hatalarımı düzelttim, kafamım yordum, zamanımı harcadım. lütfen okuyana biraz saygı!!!

Kullanıcı avatarı
serhat
Ad Soyad: Serhat Kocaerol
Aldığı Beğeni: 5 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen serhat » 1 on yıl 6 yıl önce (17.12.2007, 18:48)

arkadaşlar çeveremde bir çok deneyimli pilot var sohbet "sırasında ha buda ypforumda geçmişti, bundan da bahsetmiştik deyince
bana "bırak şu saçma siteyi herkes olur olmadık şeyler yazıyor bi ara bende üye oldum ama bi daha girmedim" diyorlar.
bize tecrübesini aktaracak yol gösterebilecek her insanı foruma kazandırmak bizim görevimiz

bunu da ancak forumumuzun düzeyini ve sadeliğini koruyarak yapabiliriz.

Kullanıcı avatarı
serhat
Ad Soyad: Serhat Kocaerol
Aldığı Beğeni: 5 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen serhat » 1 on yıl 6 yıl önce (17.12.2007, 18:57)

uçuş bölgeleri sekmesi çok önemli

geçen karadeniz uçuş turu yapmak için araştırayım dedim ve uçulan birçok yerin fotoğraflarının ve en iyi uçuş zamanlarının ve teknik bilgilerinin olmadığını gördüm.

bende alanya ve falezler için birkaç fotoğraf ve yazı hazırlamıştım artık ufuk arkadaşımızın hazırladığı yeni program için yollarım:)

Kullanıcı avatarı
baytur
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen baytur » 1 on yıl 6 yıl önce (29.12.2007, 00:41)

Merhaba Arkadaşlar,

Ali Yücer "Aklınıza gelen fikirler için lütfen yazınız" demiş. Ben bu Foruma, eğitmenime ve son zamanlarda harika yazılar yazan Sayın Akın Gökbulut'a çok şey borçluyum. Akın Beye Sayın R. Özay Zorlu'nunda katılması olaya yeni renk ve heyecan getirdi diye düşünüyorum. Bu noktada;
1-Bu üstadlara teşekkür etmeyi unutmayalım. Çünkü profesyonel düzeyde verdikleri bilgiler karşılıksız paylaşılmıyacak kadar değerli.
2-Bize lutfedilen bedeva bilgi fırsatımızı, doğru ve güzel sorularla kullanalım.
3-Sayın site yöneticileride bu yazıları şimdi yaptıkları gibi lütfen sabitlemeye devam etsin.

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen BUBİANKA » 1 on yıl 6 yıl önce (29.12.2007, 10:17)

slm..çök iyi biliyorum ki YP FORUM böyle akılcı ,özeleştirisini yapmaya ve bunu üyeleriyle paylaşmaya devam ettiği sürece,yakın bir zamanda,gayet güzel VARYASYONLARA imzasını atacaktır...herkese ürettiği için YP sevenleri adına teşekkür ediyorum..

Kullanıcı avatarı
baytur
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen baytur » 1 on yıl 6 yıl önce (10.01.2008, 23:38)

Merhaba Ali Bey,
ParaglidingForum'da olduğu gibi Post karma: +0 / -0
gibi okuyucu yorumu ekleyebilirmisiniz.

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
:
Yönetici
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 6 yıl önce (10.01.2008, 23:54)

Selamlar

pgforumdaki gibi post karma olayını bi ara yapmıştım sonra tam randıman vermedi diye iptal ettim. Bu aralar çok zaman bulamıyorum ama buradan yapılan isteklere ve önerilere en kısa zamanda değerlendircem.

Öneriniz için teşekkürler.