Fenomen Bakım Onarım

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
FenomenBakımOnarım
Mesajlar: 7
Kayıt: 08.05.2019, 11:57
Ad Soyad: Fenomen
Şehir: Sakarya
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Fenomen Bakım Onarım

Mesaj #1 gönderen FenomenBakımOnarım » 1 yıl 6 ay önce (10.05.2019, 14:52)

Merhaba,
Fenomen Air Sports YP Uçuş Okulu olarak, #yamaçparaşütühakkındaherşey başlığımızın adı altında, bakım&onarım atölyemizi Sakarya Serdivan'da açmış bulunmaktayız.
Avrupadaki çeşitli yamaç paraşütü firmalarında eğitim görmüş, tüm onarımları yapabilecek sertifikaya sahip olan, 15 sene yamaç paraşütü deneyimine sahip ve hedefteki FAI dünya şampiyonu sıfatıyla markamıza değer katan Melisa MARİNKOVİÇ onarım çalışanımızdır. Bakım personelimiz ise İstanbul Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği mezunu ve 5 yıllık yamaç paraşütü deneyimi olan Hakan GÜLER’dir.
Atölyemizde uygulanan başlıca işlemler;
1. Temel Bakım: Temel bakımda kanadınıza öncelikle geçirgenlik testi uygulanır. Geçirgenlik testi, kanadın kumaşının belirli bir kesitinden belirli miktarda havanın kaç saniyede geçtiğinin ölçülmesidir. İsviçre menşeili JDC MK 1 Porosimetre ile yapılan testlerimizde 0.25 litre havanın 4hPa basınç altında 38,5 cm2 kumaştan kaç saniyede geçtiği test edilir ve buna göre ortalama olarak kumaşın cinsine göre geçirgenlik ömrü hesaplanır.
Geçirgenlik testinden başarı ile geçen kanat, kumaş dayanıklılık testine sokulur. Kumaş dayanıklılık testi, kanadın uzun süre katlı kaldığı, 10 yaşını geçtiği, su ile temas ettiği, nemli ortamda veya çok sıcak yerde depolandığı ve porozite değerlerinde tutarsızlık görüldüğünde önem kazanır. Betsometre ile 800 gr (hafif kumaşlarda 600 gr) yük uygulanır ve açılan yırtığın ilerlemesi gözlenir.
Kumaş dayanıklılığı testinden de başarı ile geçen kanat, firar kenarlarından asılarak vinç yardımı ile kaldırılır ve güçlü led ışıklar yardımı ile üst ve alt yüzeyindeki delik, yırtık, yama, panel onarımı ve dikiş sökülmesi/tülermesi durumları gözlenir. Askıya alınmış kanadın tüm kolon ve ipleri de hem optik olarak hem de dokunularak kontrol edilir. Ardından kanadın içindeki tüm kum/toprak/kir temizlenir.
Temel bakım kanadın durumunu anlamak için yetersiz kalacaktır, çünkü kanat geçirgenlikten, dayanıklılıktan ve optik testten tam puan alsa bile kanadın ip uzunlukları ilk kullanıldığı günden itibaren değiştiği için kanadınızda kapanma/kapandığında açılmayı zorlaştırma ve fabrika ayarındaki hücum açısıyla uçmadığı için performansında büyük azalma olacaktır.
Fenomen Air Sport Bakım Onarım Atölyesi olarak, kanadın ip uzunluk ve trim ayarlarını, yamaç paraşütünde lider markalardan Nova ve Skywalk’un bize sağlamış olduğu özel sistemler ile yapmakta ve 2 yıllık uçabilirlik onaylarını vermekteyiz. Ayrıca diğer markalar içinde detaylı rapor hazırlamakta ve tüm trim ayarlarını uygulamaktayız.

2. İp uzunluk ölçümü ve trim ayarı: İplerin uzunlukları lazer yardımı ile milimetrik olarak tek tek ölçülür. Fabrika çıkışındaki ip uzunluk ölçüleri ile karşılaştırılarak hangi iplerin ne ölçüde kısaltılması gerektiği belirlenir ve kısaltılacak iplerin bağlantı noktalarına çeşitli düğümler uygulanır.
3. İp mukavemet ölçümü: İplerde dayanıklılık testi iplerin uzun süre katlı kaldığı, su ile temas ettiği, nemli ortamda veya çok sıcak yerde depolandığı, iplerde içten kırılma gözlendiği ve akrobasi hareketleri uygulandığı durumlarda önem kazanır. İpi üreten markanın kullanım klavuzuna göre kullanılacak yük belirlenir ve kanadın rastgele 3 ipine (1 ana taşıyıcı ip, 1 ara ip, 1 çatal ipi) uygulanır. Yeni ipler ile değiştirilir.
4. Genel bakım: Temel bakım, ip uzunluk ölçümü ve trim ayarı ve ip mukavemet ölçümü birlikte uygulanır. Genel bakım talep eden pilotlarımıza kargo ücretsizdir.
5. Yedek katlama: Yetkili personelimiz yedeğinizi teslim aldıktan sonra 24 saat askıda bekleterek havalandırır ve sonrasında sadece yedek katlamak için tasarlanmış masamızda her türlü (kubbe,kare, beşgen,kontrollü ve tandem) yedeği katlamaktadır.
6. Onarım: Onarım atölyemizde kanadın kumaşının ve iplerinin her türlü onarımını yapmaktayız. Yama, dikişli yama, panel onarımı, yırtık tamiri ve ip değişimi temel onarım işlemlerimizdir. Atölyemizde her renkte ve boyutta kumaş bulunmaktadır ve ayrıca her renkte ve kalınlıkta ip mevcuttur.

Son beğenen burakaytrk


Kullanıcı avatarı
JPPAKİN
Mesajlar: 139
Kayıt: 02.11.2011, 17:15
Ad Soyad: Akın Murat
Şehir: Tokat
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Fenomen Bakım Onarım

Mesaj #2 gönderen JPPAKİN » 1 yıl 6 ay önce (10.05.2019, 18:44)

Hayırlı olsun..çok güzel bir hizmet

Son beğenen FenomenBakımOnarım

Kullanıcı avatarı
serkanozel22
Mesajlar: 57
Kayıt: 03.01.2016, 14:57
Ad Soyad: serkan özel
Şehir: edirne
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Fenomen Bakım Onarım

Mesaj #3 gönderen serkanozel22 » 1 yıl 6 ay önce (11.05.2019, 00:35)

selam.genel bakım ücreti nedir acaba.iyi çalışmalar

Kullanıcı avatarı
mustafa53
Mesajlar: 51
Kayıt: 14.10.2007, 14:59
Ad Soyad: Mustafa Bilgin
Şehir: İstanbul
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Fenomen Bakım Onarım

Mesaj #4 gönderen mustafa53 » 1 yıl 6 ay önce (11.05.2019, 14:49)

hayırlı olsun geçen yardımcı oldunuz tşk. :D
:)

Son beğenen FenomenBakımOnarım

Kullanıcı avatarı
Srhtszn
Mesajlar: 2
Kayıt: 29.12.2019, 18:27
Ad Soyad: Serhat süzen
Şehir: Bandırma
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Fenomen Bakım Onarım

Mesaj #5 gönderen Srhtszn » 11 ay 1 hafta önce (29.12.2019, 18:31)

Harnes bakımı ve onarımı yapılmaktamıdır

Son beğenen zihni