el yapımı elektirikli monopot :)

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Ad Soyad: İrfan Karaman
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

el yapımı elektirikli monopot :)

Mesaj #1 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (07.12.2012, 19:29)

Tüm yamaçparaşütü forum sakinlerine sevgi ve selamlar :)

arkadaşlar şu kendimizi dijital makinalarla videoya çekmeye çalıştığımız monopot, deniyor sanırım kendisine uçuşlarda olmazsa olmazlarımız arasında sanırım :) yada benim gözlemlediğim kadarıyla öyle , insanın kendi kendisini videoya çekmenin kolay ve basit bir yolu :)

bu oldukça güzel ancak eksikliğini düşündüğüm bir kaç özellik ekleyerek kamera tripot ayaklarından kendime bir adet yaptım tabi faydalarını kullandıkça daha fazla göreceğimden hiç kuşkum yok ,

normal şartlarda sadece 1 adet kalem pille uuzunca bir süre çalışmakta , şu an için 1 eksen yaptım ama tabi biraz daha abartılıp 2 eksende olabilir , monopotluktan mini jimmy jibliğe terfiii de edebilir ama diğer taraftan ağırlığıda artacağı için gerek yok zaten aşağı yukarıyı elle yapabiliyoruz .

konu hakkında fikirlerinizi yazabilirsiniz tamamen boş zamanda vakit geçirmek maksadıyla yapılmış olup uygun malzeme ve ekipmanla çok çok daha orjinal bir alet olabilir , ben elimdeki imkanları değerlendirdim :)

kazasız uçuşlar dilerim esen kalın ...

http://www.youtube.com/watch?v=5Lrb5BkD ... e=youtu.be

Kullanıcı avatarı
kugular
Ad Soyad: Bulent Kugu
Pilot Menüsü: 

slm

Mesaj #2 gönderen kugular » 1 on yıl 1 yıl önce (07.12.2012, 23:02)

hacı güzel olmuş banada bitane yaparmısın. manuelide olur. sen bana birtane tripot ayağı ver yeter.

Kullanıcı avatarı
tayran
Ad Soyad: Erdoğan Kandemir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen tayran » 1 on yıl 1 yıl önce (08.12.2012, 09:41)

:++: :++: :++: süper,bravo.

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Pilot Menüsü: 

Re: slm

Mesaj #4 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (08.12.2012, 11:33)

kugular yazdı:hacı güzel olmuş banada bitane yaparmısın. manuelide olur. sen bana birtane tripot ayağı ver yeter.

bülentçim sen bilmezmisin benim malım senin malındır , monopotmu esirgedik senden dükkan senin dostum ne demek :)

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (08.12.2012, 11:34)

tayran yazdı::++: :++: :++: süper,bravo.

teşekkür ederim üstadım eksik olma :)

Kullanıcı avatarı
Ninja
Ad Soyad: Onur Aksak
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Ninja » 1 on yıl 1 yıl önce (08.12.2012, 14:57)

İrfan abi mucit adamsın walla eline sağlık senden daha çok şey öğrenicez...

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (08.12.2012, 19:36)

Ninja yazdı:İrfan abi mucit adamsın walla eline sağlık senden daha çok şey öğrenicez...

estağfurullah onurcum , havada kullanışlı olacağını düşündüm :) bir adet kalem pille uzunca bir müddet çalışıyor tabi üzerine düşülüp dahada gelişmişi de yapılır ama abartmaya gerek yok :)

bu arada sanırım aynısından daha üretilmemiş :) google amcaya danıştım hiç bir çalışma yok acaba elektirikli olunca ismi mi değişiyor ? :)

bu ilkse hemen patent enstütüsünün yolunu tutup seriye dökmek lazım :)
bir bakmışsın bir kaç zaman sonra aha len böyle bir şey yapılmış dur şu işi seiye dökelim piyasada da yok hemde çok kullanışlı derse şaşırmayın :)

Kullanıcı avatarı
yyalibuk71
Ad Soyad: Kubilay Güngen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen yyalibuk71 » 1 on yıl 1 yıl önce (08.12.2012, 20:55)

İrfan, yapmışsın yine yapacağını :) Tebrik ederim.
Kaç gram ek ağırlık oldu?

Kullanıcı avatarı
kugular
Ad Soyad: Bulent Kugu
Pilot Menüsü: 

Re: slm

Mesaj #9 gönderen kugular » 1 on yıl 1 yıl önce (09.12.2012, 00:26)

irfan karaman yazdı:
kugular yazdı:hacı güzel olmuş banada bitane yaparmısın. manuelide olur. sen bana birtane tripot ayağı ver yeter.

bülentçim sen bilmezmisin benim malım senin malındır , monopotmu esirgedik senden dükkan senin dostum ne demek :)

eyvallah kardeşim.

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (09.12.2012, 04:24)

yyalibuk71 yazdı:İrfan, yapmışsın yine yapacağını :) Tebrik ederim.
Kaç gram ek ağırlık oldu?

evet guzel soru :) ayagin ucundaki disliler eski vhs video player den soktugum sert plastik motoruyla birlikte takriben 100 gr civaridir. ayagin agirligini tahmin edemiyorum ama atmasyon 200 gr da ona soyleyelim:)
sorun aslinda monopotta degil fotagraf makinam hantalca biraz. hani ucuna bir go pro hero olsa tadindan yenmeyecek :)
Malum pratikte bu isler boyledir. 7 metrelik. 10 kg gelen bir aliminyum. 10*10 capinda ayagin ucundaki 3.5 kg lik bir kamerayi dengelemek icin. arkasina 70 kg lik agirlik kullanmistim :) mantik bu monopotta da ayni sekilde isliyor o yuzden. sorun sanirim fotograf makinasinin agiriginda. insanin elini tek elle kullandiginda biraz yoruyor ama bu hallolabilir bir peroblem daha hafif ince bir. makina kullanilirsa daha konforlu olacagi kesin :) eski canon power shotlari bilenler bilir biraz hantal ama agir makinalardir. sanirim oda 300 gr vardir tabi bunlar sallama rakamlar yarin ilkbisimbaleti tartmak olacak :)
selametle kazsiz ucuslar :)

ahmetoztiryaki
Ad Soyad: Eyüp Ahmet Öztiryaki
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ahmetoztiryaki » 1 on yıl 1 yıl önce (09.12.2012, 23:56)

Ellerine sağlık İrfan, sen bu işi daha ilerletirsin :)

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (10.12.2012, 04:40)

ahmetoztiryaki yazdı:Ellerine sağlık İrfan, sen bu işi daha ilerletirsin :)

tesekkur ederim ahmet abi bu arada allah kalbimi biliyor ya pervaneyi karistirmak istemiyorum ama sirf onun icin arayacaktim ama gunlerden pazar ve erken saat oldugu icin vazgectim aramaktan.:) sonra araya baska isler girdi oylece kaldi.

Bekledigimden hatta dusundugumden cok cok daha orjinal bir pervane olmus hakkaten cidden cok begendim uzerindeki baglanti deliklerinin 4 adet oldugunu biliyordum sebahattin abiden. 6 baglanti deligi acilmasi piyango gibi geldi bana :)
Malum elimde sablon vs. yok. eline ayagina saglik guzel bir is cikarmissiniz tum dusunenlere yuz akiyla tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
atamturk
Ad Soyad: Hakan Atamtürk
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen atamturk » 1 on yıl 1 yıl önce (28.12.2012, 19:29)

Çorbada benimde tuzum olsun istedim.Genel istek üzerine haddim olmayarak sağa-sola,öne arkaya hareket edebilen monopod yaptım.İrfan kardeşimin yaptığının biraz farklısı.İlaveten bir adet servo kullandım.Tabi videosunu tam montaj bitmeden çektim. tutturma yerleri bantlı ama idare edin....:)

http://youtu.be/D2kwznvUVdM

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (28.12.2012, 20:07)

atamturk yazdı:Çorbada benimde tuzum olsun istedim.Genel istek üzerine haddim olmayarak sağa-sola,öne arkaya hareket edebilen monopod yaptım.İrfan kardeşimin yaptığının biraz farklısı.İlaveten bir adet servo kullandım.Tabi videosunu tam montaj bitmeden çektim. tutturma yerleri bantlı ama idare edin....:)

http://youtu.be/D2kwznvUVdM

hakan abi demekki bu büyük bir eksiklik ve artısı çok fazla olan kullanışlı bir özellik oluşturuyor olması beni ayrıca mutlu etti ,

ben daha uçamadım malesef ama uçmaya başladığımda paramotor trike için 2 eksen trike nin müsait bir yerine montajlanarak sabitlenmesi yolu ile pilot tarafından istendiğinde kolay ,pratik ve kullanışlı bir şekilde joystik kontrollü bir şey düşünüyorum aslında en başından beri düşünüyordum gerekli malzemeler yeni elime geçti ama ortada trayk olmadığı için şu an askıda :)

ama senin yaptığın fazla profesyonel olmuş :) setep motorlar filan :)
tabi üzerinde düzenlemeler yapılınca dahada güzel olacağı düşüncesindeyim , ama monopodun boyunu biraz kısa tutmak gerek sanırım :)

eline koluna sağlık :)

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen Airbender » 1 on yıl 1 yıl önce (28.12.2012, 20:50)

10 kg kuvvete dayana bilen mini servolar var. Hem goruntu hem boyut hemde agirlik bakimindan daha uygun. Fiyat olarak uygun degil. :D

Kullanıcı avatarı
atamturk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen atamturk » 1 on yıl 1 yıl önce (29.12.2012, 11:40)

Evet irfan kardeşim uğraşınca oluyor,yeterki birşeyi yapmayı iste.yıllar önce 2 eksenli robot kol yapmıştım bu ona benziyor bende trikeme yapmayı düşünüyorum.bunda kullandığım servo 30 kg yük taşıyabiliyor metal dişli, fiyatıda cenk kardeşimin dediği gibi pahalı değil artık çinden herşey çok daha ucuza temin edilebiliyor.Tüm arkadaşlara çalışmalarında başarılar dilerim.Yeni yılda yeni çalışmalarımı bekleyin.......:)

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (29.12.2012, 19:12)

Airbender yazdı:10 kg kuvvete dayana bilen mini servolar var. Hem goruntu hem boyut hemde agirlik bakimindan daha uygun. Fiyat olarak uygun degil. :D

aynen servolara hiç girmeyelim isterseniz :D

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (29.12.2012, 19:18)

atamturk yazdı:Evet irfan kardeşim uğraşınca oluyor,yeterki birşeyi yapmayı iste.yıllar önce 2 eksenli robot kol yapmıştım bu ona benziyor bende trikeme yapmayı düşünüyorum.bunda kullandığım servo 30 kg yük taşıyabiliyor metal dişli, fiyatıda cenk kardeşimin dediği gibi pahalı değil artık çinden herşey çok daha ucuza temin edilebiliyor.Tüm arkadaşlara çalışmalarında başarılar dilerim.Yeni yılda yeni çalışmalarımı bekleyin.......:)

geçmiş zamanlarda servo ve setep motor , motor sürücüleriyle pek bi içli dışlı olmuştum fiyatlarını o zamanlardan az biraz tahmin edebiliyorum , ama insanın isterse yapamayacağı şeyin olmadığına inananlardanım :)

traykı bitirdiğimde görüntü almak için olmazsa olmazlarım arasında bahsettiğim mini jib :)

dışarıdan çok basit gibi görünsede aslında imalatı uygun araç gereç yoksa sancılı bir dönemdir bu konuda geçmiş zamanlarda ağzım yanmışlığım vardır :D bu arada eski vhs videolardan çok kaliteli ,uygun malzemeler çıkmakta , dişliler, aliminyum hafif malzemeden okuyucu kafaları , onların işinde yataklanmış minik rulmanlar ve yatakları vs. uygun yerlerde kesme biçme işlemi yaparak,değişikliğe uğratıp parçaları bu iş için kullanabilirsin , şunun için söylüyorum ben senden önce yaparsam tanıdığım hurdacılar var onlardan rulman yataklamaları ve eksenleri oluştururken bağlantı yapacağın parçaları temin edebilirim bilgin olsun :) hani torna vs ile uğraşmazssın ,

1 eksen neysede 2 eksen hatta 3 eksen dediğinizde olayın rengi bir hayli değişir başarılarının devamını dilerim abicim görüşmek üzre:)

Kullanıcı avatarı
carunka
Ad Soyad: Harun Kayan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen carunka » 1 on yıl 7 ay önce (04.09.2013, 21:16)

elinize sağlık gerçekten güzel olmuş. Bunun birde mekanik olanını yaparsanız süper olur.

Kullanıcı avatarı
atamturk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen atamturk » 1 on yıl 7 ay önce (05.09.2013, 11:34)

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön