Rüzgar hız ölçer (Anemometre) inceleme

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
AltinKartal
Ad Soyad: Emre Aydemir
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Rüzgar hız ölçer (Anemometre) inceleme

Mesaj #1 gönderen AltinKartal » 1 on yıl 6 ay önce (01.09.2013, 18:13)

Arkadaşlar Merhaba,

Elektronik cihazlara meraklı olduğum için zaman zaman yeni çikan ürünleri tarıyorum. Geçenlerde DX.com'a gözatarken bir rüzgar hız ölçere gözüm takıldı. Fiyat da bayağı düşük olunca (15$ yaklaşık 30 TL) ben de alayım dedim. Ödemeyi paypal ile yaptım ve 1 ay sonra postayla elime geçti. Ürün gayet kaliteli.

Artıları:
* Sıcaklık rüzgar hızını ve pil seviyesini aynı anda gösteriyor.
* Analog bir skalaya da (Beaufort ölçeği) sahip (üstteki fotoğrafta ekranın solunda)
* Ekran arkadan aydınlatmalı. Loş ışıkta çok rahat okunabiliyor
* Cepte taşınabilecek kadar küçük

Eksisi:
* Aslında bu eksi ürüne ait değil. DX.com gönderileri Türkiye'ye ücretsiz gönderiyor. Bu durumda da mallar takip imkanı olmayan sıradan posta ile gönderiliyor. Başka bir siparişim postada kaybolmuştu ama elime geçmediğini bildirdiğimde biraz daha süre tanıdılar. Yine gelmeyince aynı ürünü tekrar gönderdiler. Bu seferde elime geçti. Ürünün adresi burada:

http://dx.com/p/1-5-lcd-digital-wind-sp ... lack-68320

Sonuç olarak DX.com'dan çok ucuza elektronik ürünler getirtmek mümkün. Rüzgarölçer devamlı yp çantamda duruyor. Uçmaya karar vermeden önce hassas bir şekilde rüzgarın süratini ölçmek için iyi bir alet.

Bol selamlar
Dosya ekleri
Photo 01.09.2013 17 55 43.jpg
Photo 01.09.2013 17 42 59.jpg

Kullanıcı avatarı
BAHA_
Ad Soyad: Bahadır Özşekerci
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen BAHA_ » 1 on yıl 6 ay önce (02.09.2013, 01:03)

Aynisindan bende var. Kaliteli bir cihaz ile beraber olcum yapip ne kadar az yada fazla ölçtüğe bakin.... ;) benimki takribi % 20 fazla gösteriyor ;)

Kullanıcı avatarı
AltinKartal
Ad Soyad: Emre Aydemir
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen AltinKartal » 1 on yıl 6 ay önce (08.09.2013, 16:03)

Baha arkadaşım, bilgilendirme için sağolun. Bu cihazdan pahalı versiyonları ile aynı performansı göstermesini bekleyemeyiz bence de. Haftasonu Ormanlıda rüzgar (benim için) patlaktı. Anenometre ile yaptığım ölçümde rüzgarın 30 - 40 km/saat ile estiğini gördüm. Daha sonra cep telefonumun mikrofondan rüzgar ölçümü yaptığı iddia edilen "Wind Meter" uygulamasını denedim. En fazla 27 km/saat gösteriyordu ki bence bu durumda dijital anenometrenin ölçümü özellikle yeni başlayanlar için hayat kurtarıcı olabilir. Bence ölçümün %20 hatası uçmak ile uçmamak arasında karar verme durumunda ciddi bir hataya sebebiyet vermeyebilir. Ama bilimsel bir ölçüm vs. yapılıyorsa bence de daha pahalı modeller kullanmak gerekecektir.
Dosya ekleri
Photo 08.09.2013 10 15 13.png
Photo 08.09.2013 10 16 53.jpg

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön