enzo2, icepeak7

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
Ad Soyad: Yigit Yildirim
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

enzo2, icepeak7

Mesaj #1 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 3 ay önce (12.01.2014, 13:50)

Selamlar,

Brezilya da antreman ucuslarina basladim. Sezon icin yeni kanat almayi dusunenler icin Enzo2 ve Icwpeak hakkinda biraz bilgi vermek istiyorum.

Enzo2 tamamen yeni bir kanat. Enzo, r10, r11 ailesinden degil. Kalkis sirasinda ilk saniyede bunu hissedebiliyorsunuz. Zor şişiyor ve tepeye gelirken hic saldirmiyor. Sharknose belirgin derecede kullanılmis. Hucre agizlari baya ufak.

Kolon ve ip dagilimi enzo gibi. Ancak guclendurme cubuklari kanadin firar kenari disinda her yeri kapliyacak sekilde ve tek parca.

Handling olarak enzoya cok benziyor. Hantal degil ama kiveak da degil. Enzo ile ucanlar handling olarak ayni kanadi bulacak. Dar donmek icin kanadi enerjik tutmak gerekiyor. Frenler daha yumusak ilk cmlerde pek ektin degil. Termik icinde feedback benimaliskanliklarima cok uydu. Merkezi iyi hissettiriyor. Merkez ararken kanadi iki parca hissedebiliyorsunuz.

Makaralar dayandiginda 65 km yapiyor. Bu enzo ya gore baya ciddi bir artis. Speedi azicik kullansaniz bile kanat ciddi hizlaniyor. Enzonun uzerine asil avantaji bu olsa gerek.

Icepeak7 de tamamen yeni bir kanat. 6ya gore aspect arttirilmis. Profilde inceltilmis gibi. Daha yarisma kanadi duruyor. Donen pilotlarin firar kenarinda rahatlikla gorunen fren trimi kanadin donus kabiliyetinin 6ya gore daha kisitli oldugunu anlatiyor.

Icepeak6 ilk yarisma kanadi olarak ve veya kuvvetli kosullarda ucus rahatligi olarak iyi bir noktaya oturdu. Ancak gordugum kadariyla 7 bu noktada degil. Yarisma kanadi ile ciddi tecrubesi olmayan pilotlari ugastirabilir.

3 4 defa farkli Icepeak7 lerle birlikte uctum. Termik tirmanisi ve suzulus performansi olarak enzonun ustunlugu aninda belli oluyor. Reklam yapiyor diye dusunmeyin. 7nin belki trim ve max hizi daha yuksek olabilir. Kuvvetli kosullarda avantaj sağlayabilir. Ancak enzo2 bir tik daha performansli.

Boom9 ile yan yana ucma firsatim olmadi.

Yarisma sanirim kanatlr arasinda bir performans farki varsa ortaya koyacaktir.

Bu tip kanat almayi dusunen varsa enzo2 ve icepeak7 icin cok ciddi tecrube ve beceri gerektigini unutmayin derim. 7, 6 kadar uysal degil. Ilk defa yarisma kanadi alacaklar varsa ikinci el 6 dusunebilirler.

Ekleme yaparim.

Görüşmek üzere

Ygt

Kullanıcı avatarı
inönü
Ad Soyad: Metin Sözsoy
:
150+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 14 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen inönü » 1 on yıl 3 ay önce (12.01.2014, 14:01)

Yiğit bey selam:) forumda sürekli geliştirici,verimli bilgilendirmeniz,paylaşımlarınız için teşekkürler.

Ali(Durali) Karaca
Ad Soyad: Ali (Durali) Karaca
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Ali(Durali) Karaca » 1 on yıl 3 ay önce (12.01.2014, 21:46)

Daha ayrıntılı değerlendirmelerini, aynı objektiflikle bekliyoruz. Özellikle enzo2, icepeak7 ve boom9 un termik tırmanışı, glide, stabilite, trim ve speedli hızlar, full speedli glide lar, kalkış kolaylık ve zorluk deeceleri, termikte dar dönme becerileri ve uygun göreceğin diğer açılardan. Teşekkürler Yiğit, yarışmada başarılar.

Kullanıcı avatarı
m.bayrakci
Ad Soyad: Murat Bayrakçı
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen m.bayrakci » 1 on yıl 3 ay önce (13.01.2014, 00:39)

Bilgilendirme için çok teşekkürler. İlgi ile takip ediyorum. Brezilya'da başarılar dilerim.

Ali(Durali) Karaca
Ad Soyad: Ali (Durali) Karaca
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Ali(Durali) Karaca » 1 on yıl 3 ay önce (17.01.2014, 00:34)

Yiğit, de hadi. Nedir kanatların durumları, yetkin bir göz olarak merakımızı gideriver gayri.

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 1 ay önce (17.03.2014, 12:21)

ENZO2 geri döndü.

Bildiğiniz gibi süperfianlde Enzo2 diskalifiye edildi. Nedeni, test merkezinde test edilen kanatla super finalde uçan kanadın birebir aynı olmaması. Ozone bunu tolerans tanımının yapılmamış olması ile açıklamaya çalıştı. Ve düşünceleri o haliyle de EN standartlarında olduğuydu.

Nitekim, an itibari ile Enzo2 (süperfinalde uçan hali ile) EN-D sertifikasını aldı. Artık Enzo 2 ile yarışılabilir.

Bu durum Enzo meraklılarına ve iddalı yarışma pilotlarına duyurulur.

Bu konuşmanın başında olan İcepeak7, Boom9 ve Enzo2 kıyaslamalarına artık gerek yok. SF zaten Enzo2'nin üstünlüğünü göstermişti.

Kanadın hissiyatı ile ilgili biraz bilgi versem yeterli olur sanırım. Kalkış ve uçuş sırasında öne atlama eğilimi yok. kalkışta yavaş geliyor ve zıplatmıyor. Az rüzgarda geçikmeli şişiyor, iyi koşmak gerek.

Full speedde kulaklar türbülansı biraz hissettiriyor. Kulak ucu kapanabiliyor. Ancak genel olarak baya stabil. Brezilyada hızlı gitmek gerektiğinde termik, bastırıcı, türbülans demeden full speed uçabildim. Beni tanıyanlar bilir, rahat hissetmediğimde yapmam bunu.

Zayıf termikte çok sevdim. Termiğin merkezini çok iyi hissetiriyor. Çok zayıf koşullarda kanadın max. ağırlığında olduğum halde gayet iyi tırmandım. Benim en sevidğim yönü açık arazide termik ararken kanattan gelen hislerle termik bulabilmem oldu.

şimdilik budur.

yigit

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 1 ay önce (17.03.2014, 12:23)

Bu arada,

Elimde bir adet ENZO2 M var, satın almak ya da yarışma bazlı kiralamak isteyenlere duyururum.

ygt

Kullanıcı avatarı
merk
Ad Soyad: Eren Kızıltuğ
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 12 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen merk » 1 on yıl 3 hafta önce (25.03.2014, 17:49)

Selamlar,

PMA' dan itiraz gelmiş. Test esnasında kapatma ipleri kullanılmış ve buna 2011' de alınan karara dayanarak itiraz etmişler. Kanadı hala hazmedemediler sanırım :)

http://lu-glidz.blogspot.de/2014/03/enz ... se-en.html

http://translate.google.com/translate?s ... s-des.html

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön