Ozone Delta 3 Kullanıcı Yorumları

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ahmetsen
Ad Soyad: Ahmet Şen
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 17 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen ahmetsen » 6 yıl 4 ay önce (08.11.2017, 08:20)

Arkadaşlar Selam;
Delta 3 kullanan arkadaşlar kanat hakkında düşüncelerini paylaşsa da biraz fikir sahibi olsak. En az 4-5 kişide delta 3 var sanırsam.

Son beğenen huzzik

Kullanıcı avatarı
barissar
Ad Soyad: Baris Sarialioglu
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen barissar » 6 yıl 4 ay önce (09.11.2017, 15:10)

Selamlar,

Çameli yarışmasına Delta 3 ile katıldım. Antrenman günü öncesi kanatla ilk uçuşumda 130km lik bir mesafe çıkarma imkanı oldu. Sonrasında yarışma da gayet iyi geçti.

Öncelikle kanatla ilgili en başta şunu söylemem gerek. İnsana çok güven veren bir kanat. Hiç bir zaman kapanma endişesi yaşamadan, sürekli uçuşa ve performansa odaklanarak uçabiliyorsunuz. Daha evvelki kanadımla speedli uçmak konusunda çok tedirginlik yaşamama rağmen, Delta 3'te speedli daha tok ve emniyetli uçtum. Speedli uçarken aklınızın ve gözünüzün kanatta olması gerekmiyor.

Süzülüşte ve en üst hızda çok üst düzey bir kanat olduğunu düşünüyorum. Cross Country dergisinin son sayılarından birinde Delta 3 için bir değerlendirme yayınlandı ve değerlendirmede bu iki parametre için yarışma kanatları ile boy ölçüşür demişlerdi. Bence doğru bir ifade olmuş.

Termiklerde tırmanma konusunda çok objektif bir değerlendirme yapamayabilirim. Zira kanada alışma evresini henüz tamamladım diyebilirm ve kanadı daha performanslı kullandıkça bu konuda sağlıklı bir değerlendirme yapmam mümkün olabilecek. Şu ana kadar termiklere girerken salınımsız sokabilmeyi ve içerisinde maksimum verimli kalabilmeyi başarabildiğimi söyleyemem. Dediğim gibi bu kanadın özelliği de olabilir, henüz kanada %100 alışamamış olduğumdan da. Ya da her ikisi birlikte. Ancak dönüşlerin etkili ve çevik olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Hemen hemen bütün değerlendirmelerde insanlar belirtiyor zaten. Kulak kapattıktan sonra kendi kendine açılmıyor. Bir iki etkili pompa yapmak gerekiyor. Ancak bu hiç sorun değil zira, hem kulak kapattıktan sonra kanadın ağırlıkla yön kontrolü çok kolay. Hem de pompalar sırasında beklenmedik bir davranış yok. Wingoverler önceki kanadıma göre çok kolay ve dengeli.

Henüz SIV yapmadığımdan bu konuda bir değerlendirme yapamıyorum.

Nihai olarak C sınıfında performans olarak en üst düzey kanatlardan biri şu anda. B kanatlardan, hele hele performanslı B'lerden geçecek pilotlar için çok doğru bir tercih olabilir. Zira dediğim gibi çok güvenli ve muhtemelen bir C kanatla uçtuklarını hissetmeyecekler.

Delta 3 MS(max.95KG) ile 95kg ile uçuyorum.

Herkese iyi uçuşlar.
Barış S.

Son beğenen ahmetsen

Kullanıcı avatarı
ahmetsen
Ad Soyad: Ahmet Şen
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 17 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Re: Ozone Delta 3 Kullanıcı Yorumları

Mesaj #3 gönderen ahmetsen » 6 yıl 4 ay önce (10.11.2017, 07:51)

Açıklamalarınız için teşekkürler . Bu kanattan önceki kanadınız ne idi. Kıyaslama açısından soruyorum.

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen KARAGÖZ » 6 yıl 4 ay önce (10.11.2017, 09:08)

Delta 1'den delta 3' e geçtim. O yüzden aslında en doğru yorumu delta 2'den veya delta 2 ayarındaki bir en c kanattan delta 3'e geçen pilotlar yapar ama ben de hislerimi yazayım.

Üçüde bademağacında olmak üzere toplam 3 uçuş yaptım. İlk uçuşta kanada alışmak için ovayı dolaştım. İkincisinde 20 km, üçüncüsünde 50 km xc yaptım.

Kalkış; 1'deki o hızlı ve ani atlamayı yapmıyor. Tepeye çok rahat geliyor, bir tarafa yıkıldığında kontrol etmesi ve düzeltmesi çok rahat.

Uçuş; kanat bütün halinde kalıp gibi duruyor. İki parça değil tek parça hissediliyor. Termik girişleri çok performanslı ve rahat. Termik dönüşü çok rahat. Turu tamamlayıp rüzgarı karşıladığınız anda o geriye yatma hissini vermiyor. İleri devam edip merkezin içinde kalıyor. Bunun için ekstra bir çaba istemiyor. Bu uzun uçuşlarda çok rahat bir durum. Beni en çok etkiyelen kısmı olması gerektiği kadar geri bildirim yapması. Delta 1 aşırı geri bildirim yaptığı için bu bir süre sonra çok yoruyordu. Delta 3 pilota havayı hissetmesi gerektiği kadar hissettiriyor. Bu da uçuşdaki gereksiz stresin % 50'sinin otomatikman ortadan kalkmasını sağlıyor.

Speed kullanımı çok rahat ve kullanım anında kanadın hızının bariz bir şekilde arttığını görebiliyorsunuz. Tepe arkası kalma durumunda veya termikden düşünce öne çıkmak çok rahat ve keyifli. Speed'li uçuşta kanadı arka kolonlardan rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz. Ancak bu iş için arkaya yapılmış loop'lar bana kullanışlı gelmedi. Oralardan tutunca kanadı hissedemiyorum. O yüzden klasik metot arka kolonların iplerde birleştiği rabıt halkalarından tutuyorum. Direk kanadın iç basıncını tümüyle hissedebiliyorum. 20 KM'LİK XC'Yİ MURAT ÇİFTÇİ İLE YAPTIM. ONDA BOOM 9 VARDI. BÜTÜN UÇUŞ YAN YANA GİTTİK. KENDİ YORUMU; KAFA RÜZGARINA TABİKİ FARK OLUR AMA HAKİKATEN SÜZÜLÜŞÜ SÜPERMİŞ OLDU :+1:

Siv yapmadım. Ancak 50 km'lik uçuşumda yaklaşık 3000 mt'lerde yüksekliğin de rahatlığıyla termiğin türbülanslı bir yerinde kanadı bırakayım bakalım ne olacak diye baya bir müdahalesiz vücut ağırlığıyla dönerken % 50 asimetrik yedim. Problemsiz ve müdahalesiz açıldı. Öne arkaya salınım yapmadı.

Frenleri baya uzun, ben kısa frenli kanatlarda uçmaya alıştığım için 10 cm kısalttım. Kısaltmadan yaptığım ilk 20 km'lik uçuşta çok yordu. Başka bir olumsuzluğunu görmedim. Kanadı uçarı havacılıktan aldım. Daha önce türkçe kullanım kılavuzu geliyordu. Bu çok güzeldi. Şimdi göndermemişler. Gönderselerdi iyiydi :)

iyi uçuşlar...

Son beğenen ahmetsen

Kullanıcı avatarı
Zen Air Sports
Ad Soyad: Ruşen Temiz
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Ozone Delta 3 Kullanıcı Yorumları

Mesaj #5 gönderen Zen Air Sports » 6 yıl 4 ay önce (15.11.2017, 16:38)

Kanadınız hayırlı olsun :)

Kullanıcı avatarı
yptayfun
Ad Soyad: Tayfun Göktaş
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen yptayfun » 5 yıl 5 ay önce (03.10.2018, 15:27)

Teşekkürler bilgilerinizi paylaştığınız için hocam.

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen KARAGÖZ » 5 yıl 5 ay önce (04.10.2018, 09:16)

Bu da bu sezon delta 3 ile yaptığım 227 km'lik uçuş. Konu güncellenince ekleyeyim dedim. Kanat süper

http://www.ypforum.com/leonardo/flight/51861

Son beğenen gkhn07

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön