Hangi renk kumaş daha dayanıklıdır?

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
tuncay
Ad Soyad: Tuncay Tahtakın
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen tuncay » 1 on yıl 6 yıl önce (12.02.2008, 22:31)

Kanatların kumaş rengine göre dayanıklılıklarını (kumaş kalınlığından bağımsız olarak) merak ediyorum.
Hangi renk kumaş, UV ışınlarına veya diğer aşındırıcı etkenlere karşı daha dayanıklıdır?

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
Ad Soyad: Levent Topcu
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 6 yıl önce (12.02.2008, 22:50)

abi ben bu konuda internette bir yazi gormustum ama simdi bulabilir miyim acaba?

siyah, turuncu, mor filan en dayanikli renklerdi yanilmiyorsam..

du bi bakiyim ben..

Kullanıcı avatarı
paramedic
Ad Soyad: Serdar Güler
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen paramedic » 1 on yıl 6 yıl önce (12.02.2008, 23:00)

http://www.expandingknowledge.com/Jerom ... Resistance

linkinde güzel bilgiler var. Vaktim olmadığı için şu an çeviri yapamıyorum ama çeviren bir arkadaş olursa çok makbule geçer...

Kullanıcı avatarı
tuncay
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen tuncay » 1 on yıl 6 yıl önce (12.02.2008, 23:01)

Yamasüt Dergisinde'de ilk sayılarında bu konuyla ilgili bir makale olduğunu hatırlıyorum ama o güzelim dergileri koyduğum yerde bulamıyorum.

Burdan Polat K. Akyüz'ü ve ekibinide tekrar anmış olalım bu vesileyle. umarım derginin devamını çıkarabilirler..

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 6 yıl önce (12.02.2008, 23:49)

Abi aksam aksam kafama soktun sunu deli oldum ama buldum sonunda:

http://www.porcher-ind.com/espace_plus. ... rique=1235

en dayanıklıdan en hassas renge gore soyle sıralıyoruz:

siyah-gri-yesil-mavi-kırmızı-turuncu-sarı-beyaz..

bu arada evet haklisin, bizim Cenk kumaslarla ilgili bir yazi yazmisti, orada vardi ben de hatirladim simdi..

Kullanıcı avatarı
Kutsal
Ad Soyad: Kutsal Zafer Şahin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Kutsal » 1 on yıl 6 yıl önce (13.02.2008, 00:02)

Levent Beyin söylediği renkler doğru.

Genel olarak koyu renkler UV ( mor ötesi ) ışınlara daha dayanıklıdır.

Mor, Siyah, Lacivert, Kırmızı gibi renklerin boya sanayiinde de UV ye dayanıklı olduğu bilinir.

Ancak UV ışını yanısıra asıl sıcaklığın kendisi de renk ne olursa olsun yıpratıcı etki yapmaktadır. Kumaşı asıl yıpratan sıcaklıktır. Aracın bağajında UV ışınımına maruz kalmayan bir kanat 45 derece bir sıcaklıkta yavaş yavaş zayıflamaya başlayacaktır.

Bildiğiniz gibi karda da yüksek oranda UV ışını vardır.

Kısa dalga UV ışınımı asıl olarak organik renk ve cisimlerde etkisini tam gösterir.

Kanadın kaplaması ne kadar kaliteli ise (yani poliüretan ve silikon kalitesi) o oranda UV ve ısı dayanıklılık süresi uzamaktadır.

Yüzeyler UV radyasyonu farklı derecelerde yansıtır.

Kar, UV radyasyonunu %85'in üstünde bir miktarla en yüksek bölümünü yansıtır ve UV radyasyon yükseklerde daha da artar.

Bu nedenlerle de kayakçılar ve dağa tırmananlar daha çok dikkat etmelidirler.

Kuru kum ve beton %12'nin üzerinde yansıtabilir.

Su ise sadece %5'ini yansıtabilir.

DEĞİŞİK KUMAŞLARIN UV IŞINLARINA KARŞI KORUMA ÖZELLİKLERİ
KUMAŞIN CİNSİ UV-B GEÇİRGENLİK YÜZDESİ / KORUMA ORANI

Naylon %20-40 / Zayıf
Pamuklu %5-30 / Zayıf
Suni İpekli veya İpekli Karışım %10-15 / Zayıf
Deri %0,01'den az / Çok iyi

Kullanıcı avatarı
tuncay
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen tuncay » 1 on yıl 6 yıl önce (13.02.2008, 03:01)

Leventcigim.. seni baya yormuşum anlaşılan. Emegin için cok tesekkur ederim. cok yardımcı oldun.
zafer ve serdar beylere de tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen daglar72 » 1 on yıl 6 yıl önce (13.02.2008, 11:17)

renkler konusunda bende tam aksini düşünüyorum
siyah güneş ışınlarını üzerine daha çok çekiceği için yıpranmaya daha yatkın,ben yeni kanat alıcak olursam açık renkleri tercih ederim,sadece kendi görüşüm :)

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 6 yıl önce (13.02.2008, 12:01)

Tabii asil onemli nokta kumasin renginden cok uzerindeki UV kaplamasi (diyorlar)..

Yani UV kaplamasi daha iyi olan beyaz renk bir kumas, zayif kaplamali siyah kumastan daha dayanikli olabilir...

Bu arada Abdullah: UV dayanikliligi rengin dalga boyu ile iliskili olarak artiyor ve azaliyor. Nasil her sesi duyamiyorsak, her isigi da goremiyoruz. Morotesi ve kizilotesi isinlar arasindaki dalgaboyunu gorebiliyoruz biz. Mor gorebildigimiz en yuksek dalgaboyu, kizil ise en düsük dalgaboyu diye biliyorum. Dalgaboyu arttikca UV dayanikliligi da artiyor..

Yani kumasin gunes isigini uzerine cekmesininin UV dayanikliligi ile alakasi yok.

Tabii acik renklerden hoslanmakta bir sakinca yok, zira onemli olan dedigimiz gibi zaten UV kaplamasinin kalitesi..

Hatta skywalk'in yeni bir kumasi var simdi, nano teknoloji filan. Icindeki minicik minicik aluminyum parcalari UV isigini yansitiyor, kumasin omru artiyor ayrica daha hafif oluyor...
Neyse dagilmayalim...

Kullanıcı avatarı
sefakaan
Ad Soyad: Sefa Kaan Ölmez
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen sefakaan » 8 yıl 9 ay önce (22.05.2015, 23:21)

levo_redkid yazdı:Tabii asil onemli nokta kumasin renginden cok uzerindeki UV kaplamasi (diyorlar)..

Yani UV kaplamasi daha iyi olan beyaz renk bir kumas, zayif kaplamali siyah kumastan daha dayanikli olabilir...

Bu arada Abdullah: UV dayanikliligi rengin dalga boyu ile iliskili olarak artiyor ve azaliyor. Nasil her sesi duyamiyorsak, her isigi da goremiyoruz. Morotesi ve kizilotesi isinlar arasindaki dalgaboyunu gorebiliyoruz biz. Mor gorebildigimiz en yuksek dalgaboyu, kizil ise en düsük dalgaboyu diye biliyorum. Dalgaboyu arttikca UV dayanikliligi da artiyor..

Yani kumasin gunes isigini uzerine cekmesininin UV dayanikliligi ile alakasi yok.

Tabii acik renklerden hoslanmakta bir sakinca yok, zira onemli olan dedigimiz gibi zaten UV kaplamasinin kalitesi..

Hatta skywalk'in yeni bir kumasi var simdi, nano teknoloji filan. Icindeki minicik minicik aluminyum parcalari UV isigini yansitiyor, kumasin omru artiyor ayrica daha hafif oluyor...
Neyse dagilmayalim...
merhabalar. levent abi ben yamaç paraşütüne yeni başladım, skywalk tequila 4 almayı düşünüyorum ama çevremdeki bazı pilotlardan skywalk ın kalitesiz çabuk yıpranan bi kumaşı olduğunu duydum siz son yazınızı "skywalk'in yeni bir kumasi var simdi, nano teknoloji filan. Icindeki minicik minicik aluminyum parcalari UV isigini yansitiyor, kumasin omru artiyor ayrica daha hafif oluyor..." biraz daha açar mısınız. sanırım profil resminizde gördüğüm kadarıyla cayanne 4 kullanıyorsunuz skywalk dan memnun musunuz bana tequila 4 ü önerir misiniz çok teşekkürler

Kullanıcı avatarı
sifomehmet
Ad Soyad: Mehmet Tay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen sifomehmet » 8 yıl 9 ay önce (24.05.2015, 12:56)

Gayet bilgilendirici bir yazı olmuş özellikle yeni kanat alacakların bunu değerlendireceğine inanıyorum teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
halil0202
Ad Soyad: halil kaya
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen halil0202 » 6 yıl 9 ay önce (31.05.2017, 13:47)

mantı olarak düşünmek gerekirse ışınları absorbe etmeyip yansıtan renkler olması daha dayanıklı kılar,yazın siyah tişört mü giymek daha mantıklı beyaz mı? vs

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön