kortel desing harnessler

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
okanbee89
Ad Soyad: Okan Yücel
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

kortel desing harnessler

Mesaj #1 gönderen okanbee89 » 1 on yıl 6 yıl önce (05.04.2008, 23:38)

merhabalar.. ben kortel desıng harnessler hakkında bılgı almak ıstıyorum.. cok guzel harnessler uretıyorlar fakat fıyatları da bununla bırlıkte artıyor.. sızce bır woody-valley , avasport , sup air gibi harnesslerle ne farklılıkları var ne gıbı artı ve eksılerı var? kullanan veya bılgı sahıbı olan arkadaslar ve abılerımız yardım ederlerse sevınırım...
herkese guzel ve guvenlı ucuslar dılerım...

saygılar OKAN YUCEL

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
Ad Soyad: Levent Topcu
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 6 yıl önce (06.04.2008, 16:52)

Okan slm,

Bende kortel kamasutra II var. Daha once kullanmis oldugum harnesslar da sunlar: Edel Balance, Supair evo, supair profeel, supair XC, gin genie I-II-III.
Kortel su ana kadar kullandigim en iyi harness, cok net. Degistirmeyi dusunmuyorum kesinlikle. Arti yonleri:
- malzeme kalitesi cok iyi,
- daha fazla ayar yapabiliyorsun
- "sliding straps" dedikleri bir duzenek sayesinde ucus sirasinda pozisyon degistirebilirsun ve yatik da olsan dik de olsan ayni rahatlik devam ediyor
- gogus ve bacak kolonlarinin calisma duzenegi farkli, ekstra hassaslik ayari sagliyor
- yedek arkada degil, alta yerlestirilmis (bence bir avantaj)
- bagaji dev gibi, bu ozellikle XC ucuyorsaniz cok onemli
- hookknife koymak icin ozel bir cebi var, bunu baska bir harness'ta gormedim su ana kadar. (turkiye'de pek kimse kullanmaz ama benim gibi kullanananlar da koyacak yer arar)
- Bir de en onemlisi, sadece kullaninca anlayabilecegin, inanilmaz rahat olmasi gibi bir durum var. Bunu anlatmak zor ama cok rahat bir koltuk gibi. 5-6 saatlik ucuslarimin sonrasinda bile hicbir agri hissetmedim simdiye kadar.

Eksi taraflari:
- acayip pahali...
- denemek cok mumkun degil. Turkiye ithalatcasi sevgili Natiulus ekibi stok tutmuyorlar, siparis uzerine getirebiliyorlar. Bence denemeden almamak lazim.
- agirlik transferi konusunda bazi insanlar yeterli performans alamadiklarini soyluyorlar ama ben bir sorun yasamadim. (Bu arada yatik konumda ayaklari uzatarak uculan diger yarisma harnesslarinda da agirlik transferi supair-evo gibi harness'a gore cok daha farkli oluyor. )
- Acroya uygun degil. Zaten diger yarisma harnesslari da acroya cok uygun degil...
- Harness'in bazi kisimlari neopren'den yapilmis. Bu kisimlar biraz hassas, dikkatli kullanmak lazim. Bir yere takilir veya taşa filan sertçe surtunurse yirtilabilir. Ancak bu kisimlar yuke maruz kalan kisimlar degil, sadece kozmetik olarak akiskanlik icin boyle yapilmis. Sadece dikkatli olmak lazim o kadar. Normal kullanimda birsey olmuyor..
- Yan koruma takmak mumkun degil
- Harness'in uzerinde gelen karabinalar celikten ancak yedek karabinasi gibi vidali. Bunlari normal ucusta kullanmak cok pratik olmadigi icin celikten yeni karabin aldim ben.

Umarim faydali olur,
-levent

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 6 yıl önce (07.04.2008, 03:47)

ben de kamasutra II almak istiyorum ama oturus pozisyonu (cok yatay mi?) ve benim seviyem de biri icin uygun olmaz diye kaygilaniyorum. DHV 1 kanadim var ve yaklasikta 25 ucusum var xc bi yana daha soaring bile yapmadim:D Kamasutra II kullanan yada harness hakkinda bilgisi olanlar yardimci olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 6 yıl önce (07.04.2008, 08:33)

bence biraz daha tecrube sonrasi bir ust seviye kanada gecmeye karar verdiginizde kamasutra'yi dusunebilirsiniz. Henuz acele etmeyin bence, gerek yok...

Kullanıcı avatarı
okanbee89
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen okanbee89 » 1 on yıl 6 yıl önce (07.04.2008, 08:41)

eger kortel desing harness ıstıyorsanız kamasutra degılde karma harnessı de onerebılırım.. baslangıc ıcın daha ıdeal bır harness..

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 6 yıl önce (07.04.2008, 21:45)

abi kamasutra I veya kamasutra II harnesi olan ve satmayı düşünen veya 2. el fiyat durumu hakında bilgi vermek isteyen varmı ?? :))

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 6 yıl önce (07.04.2008, 23:29)

karma almayi bende dusundum ama renkleri yuzunden vazgectim.(sari-mavi) :DDD
neyse simdi aklimda olan birkac harnesi yazsam acaba yorum yapabilir misiniz?

gin gingo 2, gin genie 3 yada 4, woody valley velvet 2, sup`air evo xc

sizce hangisini secmeliyim?

Kullanıcı avatarı
okanbee89
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen okanbee89 » 1 on yıl 6 yıl önce (08.04.2008, 15:17)

caglar beyın gorusune katılıyorum... bende velvet 2 veya karma arasında kaldım.. yanı karma cok basıc bı harness kamasutra da ılerı duzey ben tam ortadayım su an.. sızce uygun olurmu kamasutra? levent bey kullanmıs yardımcı olursa sevınırım..

tesekkurler, OKAN YUCEL

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 6 yıl önce (08.04.2008, 15:43)

Velvet'i bilmedigimden, ayrica sizlerin ucus konusundaki tecrube ve beklentilerinizi de bilmedigimden, yanlis birsey soylememek icin size ozel yorum yapamayacagim.

Ancak, sunu soyleyebilirim ki, kamasutra "saf" bir XC harness'idir. Ucus pozisyonu termik ucmaya alisik birine daha uygundur. Ucuslarinizin %70'i uzun termik ucuslari degilse bence kullanilmamalidir. Yer calismasina gelmez. Rahatsiz olursunuz. Ayrica, hor kullanmaya, yerlerde suruklenmeye de gelmez, hasar verebilirsiniz.

Bence natiulus ekibine de danisin, distributor olmalarina ragmen bence en tarafsiz bilgiyi onlardan alabilirsiniz. Aslinda Kortel'in en yarisma harness'i Kannibal, sonra Kamasutra geliyor. Bu yuzden belki size Kamasutra tavsiye ederler... Bilemiyorum.
-lev.

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön