Rogallo beamer 2 kontrollü yedek siparişleri

Tüm YP ile ilgili ticari firmalar, lütfen malzeme,hizmet ve ilanlar hakkındaki konularınız için burayı kullanın.

Moderatörler: Moderatör Ekibi, İlan Kontrol Ekibi

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Rogallo beamer 2 kontrollü yedek siparişleri

Mesaj #1 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (11.12.2012, 18:16)

Selamlar

Sınıfında lider durumda bulunan Beamer 2 yedek paraşütlerinin ithalatına başladık. Bu yedekler 2 kg altında inanılmaz bir hafifliğe sahip oldukları gibi ayrıca normal yedek gibi dikey olarakda inebiliyor.

Yedekte kullanılan sistemle pilot fren kontrollerini eline alıp yerinden ayırmazsa, yedek normal paraşütler gibi, diğer durumda kontrollü yedek paraşütler gibi iniyor.
Bu özellikten dolayı kumandalı paraşütler özellikle alçak irtifa kullanımı ve Yedek ve ana paraşütün karışma ihtimalleri açısından daha güvenli bir kullanım sunuyor.
EN testlerine göre 2 saniye gibi oldukça düşük bir açılış zamanı olan Beamer 2 aynı zamanda (5429 cm3) gibi oldukça küçük bir hacime sahiptir.Max ağırlıkta 3.8 m/s çöküş hızı bulunmaktadır.

Tanıtım amacı ile yaptığımız bu promosyonda Hafta sonuna kadar sipariş veren arkadaşlar 750 Euro liste fiyatı olan bu harika yedeğe 650 Euroya yılbaşından önce kavuşabilecekler.

Semih SAYIR
Gin/ Supair Türkiye
Dosya ekleri
beamer.jpg

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen cincir » 1 on yıl 1 yıl önce (11.12.2012, 18:47)

Semih merhaba. Ana parasute karisma ihtimali neden daha dusuk? Biraz acarsan sevinirim.
Selamlar.

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (11.12.2012, 21:43)

Biraz fazla teknik olacak ama.. :!:

Ana paraşüt yedek atılan durumların çoğunda hareket halinde oluyor. Daha önceleri bu çeşit yedeklerde yedek belirli bir yöne hareket ettiği için karışma ihtimali artıyor. Ana paraşütden ayrılmak için bazı sistemler kullananlar var. Ama ne şekilde bir sisteminiz olursa olsun ana paraşütü bırakmak o kadar kolay değil.

Yönlü ( Kontrollü) yedeklerde birkaç problem olabiliyor.

1- Ana paraşüt ve Yedek farklı yönlere doğru hareket ettiğinde Downplane veya Miror efekti dediğimiz etki oluşuyor ve çöküş hızı 2 katına kadar artabiliyor.
2- Artan güçler etkisi ile eğer Rogallo yedek twist olarak açıldıysa bu twisti açmak çok zor olabiliyor.( Özellikle diğer kanat sizi ters yöne çekiyorsa.) Twist olarak açılma ihtimali iki farklı kolondan bağlandığı için daha yüksek.
3- Yedek özellikle yere yakınken veya kaya ve uçurum kenarlarında, sizi istemediğiniz bir bölgeye doğru yaklaştırabilir. Twist olduğunuzda frenler çalışmadığı için ilk açılış sırasında yedeğin yönü ve ilk hareketi, açılış yönüne doğru oluyor. İyi yöne açılma ihtimali kötü yöne açılma ihtimali ile aynı %50
4- Yedek açılma süresi normal yedeklerin yaklaşık yarısı kadar olduğundan karışma ihtimalide ( matematiksel olarak) %50 azalıyor.
Çünkü yedekle ana paraşüt genelde yedek dolmadan karışıyor ve yedek dolduktan sonra ana paraşüt yedeğe sarılsa bile ciddi bir tehlike yaratması çok zor.
5- Kontrollü yedeğin öne gidiş hızı açılış esnasında dairesel paraşütlere yakın olursa (Beamer 2) yedeğin twist olmasınında ciddi bir yan etkisi olmuyor. Bildiğiniz gibi Dairesel yedek paraşütleri de iki kolondan çıkmasına rağmen kolanlar birleşiyor ve yedek paraşütün önü arkası aynı olduğudan Twist olma durumu önem arz etmiyor. Diğer bir deyişle normal dairesel biçimli yedek gibi açılan ve sonra şartlar uygunsa kontrollere yön verilebilen yedekler daha avantajlı.
6-Yere yakınken atılan Yönlü yedeğin pilot hakimiyeti sağlamadan( frenleri eline almadan veya twisti halletmeden) arka rüzgarla iniş yerindeki kayalara doğru hareket edebileceği senaryosunu düşünmek bile istemiyorum.

Bu konularla ilgili çeşitli videolar mevcut. İzleyip kendi görüşlerinizi pekiştirebilirsiniz.

Linkde ingilizce bilgiler var!

http://www.korteldesign.com/spip/?Krisi ... sommaire_0

*Bu yazı sayın abimiz Savaş Kıroğluna hitab edilmiştir. (Bize herşeyi anlattıran, daha sonrada ben zaten biliyordum diyen abimiz)

Semih

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
Ad Soyad: Levent Topcu
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 6 ay önce (03.10.2013, 11:50)

Selam,
Bilgilendirme açısından eklemek istedim: Beamer 3 çıktı. Sanırım TR'de sadece ben aldım şu ana kadar.

Beamer 2 almayı düşünenler bunu da dikkate alsın derim. Aralarındaki farkları Semih daha iyi izah eder.

-lev.

Kullanıcı avatarı
Çoris
Ad Soyad: Çağlar Çor
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Çoris » 1 on yıl 3 hafta önce (03.04.2014, 10:33)

beamer 3 almayı planlıyorum semih bey yardımcı olur musunuz