Federasyon Çalışmaları

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Yamasut
Ad Soyad: Serdar İlker
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Federasyon Çalışmaları

Mesaj #1 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (30.11.2012, 12:57)

Merhabalar,

Herkesin bildigi uzere, Federasyonun secimleri yaklasmakta ve yapılacak secimlerin ardından yeni yonetimin idareyi devralmasiyla beraber, son 3 senedir çalışmalari yürüten mevcut Yönetim Kurulu, YP Teknik Kurulu, YP Egitim Kurulu görev suresi tamamlanmis olacaktir.

Bu nedenle mevcut yönetimin ve kurullarin yamac parasutu konusunda bu 3 senelik dönemde yapmis olduklari calismalar konusunda bilgilendirme yapmak istedim.

Federasyonun Bakanlik onayi ile kurulmasinin ardindan başkanlik secimleri yapilmiş ve secimlerde en cok oyu alan Sn. Nihat Ermihan Fedederasyonumuzun ilk Baskan’ı olmustur. Federasyon genel sekreterligine Sn. Ozan Cetiner atanmistir. İlk olarak Yönetim Kurulu, devaminda da YP Teknik Kurulu ve Egitim Kurulları olusturularak calismaya baslanmistir.

Kurullarda çalışan arkadaşlar yamaç paraşütü sporunun ülkemizdeki en eski ve en tecrübeli eğitmen kadrolarından seçilmiştir ve uluslar arası standartlarda yıllardır faaliyet göstermektedirler. Kurullarda calisan arkadaslarin hepsi gonulluluk esasi ile calısmaktadir, Kurullarda calisan arkadaslar camianin büyük cogunlugunun tanidigi, egitmenlik yapan, yarismalara katilan yarisma organizasyonlari düzenleyen, malzeme satisi yapan, ….gibi… bu sporla ilgilenen insanlardır. Bu arkadaslarin her birinin kendi hayatini kazandigi sabah 08:00 aksam 18:00 calistigi bir isi olmasi ve bir kısmının evli olmasina ragmen, bos vakitlerinde federeasyon icin calismayi herhangi bir karsilik beklemeden kabul etmislerdir.

Kurullar ilk calismaya basladiginda, hicbirimizin, bir federasyon nasil calisir, GSGM nasil calisir, hangi islerin yapilmasi gerekiyor konularinda bilgisi yok iken, kisa zamanda adapte olup yapilmasi gereken isleri cikartarak bir yol haritasi belirledik ve çalismaya basladik. Calismalar genel olarak mail ortaminda devam etmekle beraber 9 kere cesitli sehirlerde haftasonu 2 gunluk toplantilar vasitasiyla devam etmistir. Bu toplantilara baskanimiz ve genel sekreterimiz de istirak etmistir.

Kurullarda calisan arkadaslar :

Yönetim Kurulu (Sadece Yamac Parasutunu Temsil Edenler) :
1. Hakan Akcalar (2009-2011 Mart arasinda calismis olup 2011 Mart ayinda kendi istegiyle ayrilmistir.)
2. Serdar İlker (2011 Mart ayindan beri bu kurulda calismaktadir.)
3. Alim Yıldırım (2011 Mart ayindan beri bu kurulda calismaktadir.)
4. Erdal Akkus
5. İsmet İcel

Teknik Kurul : (Kurul İlk oluşturulduğunda seçilenler dahil olmak uzere asagidaki gibidir.)
1. Serdar İlker
2. Alim Yildirim
3. Mehmet Dursun
4. Erdal Akkus
5. Muharrem Kilic
6. Yasin Kecef
7. İsmet İcel
8. Hakan Akcalar (2009-2011 Mart arasinda calismis olup 2011 Mart ayinda kendi istegiyle ayrilmistir.)
9. Ozay Zorlu (Pilotluk egitimine Amerikaya gittigi icin 2011 yili sonunda ayrilmistir.)
10. Cumhur Dilek (Bir yil sonunda kuruldan ayrilmistir)
11. Ahmet Karalar (6 ay sonra calismalardan ayrilmistir)
12.Semih Sayir (Kurul ilk oluşturulduğunda calismalara katilmayacagini soyleyerek kuruldan ayrilmistir)
13.Yurdaer Etike (Kurul ilk oluşturulduğunda calismalara katilmayacagini soyleyerek kuruldan ayrilmistir)
14. Murat Baycora (Calismalara katilmamistir)
15. Zeki Eser (Calismalara Katilmamistir)
16. Hakan Cici (Calismalara Katilmamistir)
17. Hakan Oge (Calismalara Katilmamistir)
18. Ali Kabas (Calismalara Katilmamistir)

Egitim Kurulu :
1. Serdar İlker
2. Alim Yildirim
3. Muharrem Kilic
4. Umit Aydemir
5. Ozay Zorlu (Pilotluk egitimine gittigi icin 2011 yili sonunda ayrilmistir.)
6. Yilmaz Acikgoz
7. Hilmi İnce
8. Yigit Yildirim
9. İsmail Kurt
10.Abdullah Yildiz
11. M . Can Gul
12. Ugur Yavas

Kurullarda görevli olmamasina ragmen calismalara disaridan destek veren arkadaslar:
1. Erol Aslantas
2. Cuneyt Acar
3. Burcu Çaglar
4. Hakan Cetinkaya
5. Emre Gürer

İsmini hatirlayamadigim arkadaslar varsa ozur dilerim, mail atip kendilerini hatirlatmalari yeterlidir.

Federasyonumuz ilk yönetim Kurulu Toplantisini 10.07.2009 da yapmistir, sonrasinda ki sürecte önce teknik kurul birkaç ay sonrada Egitim kurulu oluşturulmuştur. O zamandan bu zamana kadar bu kurullarda yapılmış olan yönetmelikler, ceviriler, egitim sistemi ve bunun gibi tüm islerin listesi asagidaki gibidir.

YAPILAN İŞLER
1 Lisans Denklik Tablosu
2 Lisans Denklik Talep Formu
3 Yamaç Paraşütü Eğitim ve Eğitmen Talimatnamesi
4 Yamaç Paraşütü Mesafe Yarışmaları Hakem Yönetmeliği
5 Yamaç Paraşütü Mesafe Yarışmaları Yönetmeliği
6 Yamaç Paraşütü Hedef Yarışmaları Yönetmeliği
7 Yarışma Dışı Organizasyonlar Yönetmeliği
8 Eğitmen Lisans kartının Hazırlanması
9 Pilot lisans kartlarının hazırlanması
10 Yamaç Paraşütü Manualinin Hazılanması (%70'i bitti)
11 THSF Yarışma ön Başvuru Formu
12 THSF Yarışma Detaylı Başvuru Formu
13 THSF Yarışma Dışı Organizasyon Başvuru Formu
14 Yarışma Organizatörleri İçin Pratik Klavuz (Çeviri)
15 BHPA Manualinin Çevirilmesi
16 İl Temsilcilerinin Oluşturulması
17 Teknik ve Eğitim Kurullarının Oluşturulması
18 FAI Sporting Code 7B (çevirisinin Yapılması)
19 FAI Müsabaka Yönetmeliği Yamaç Paraşütü Hava Akrobasi eki (Çeviri)
20 Eğitim Klavuzu (Eğitmenlerin derslerde anlatacakları konuları içeren kitaplar) (%80'i Bitti)
21 Yarışmalara Gözlemciler gönderilmesi ve gözlemcilik raporlama sisteminin hayata geçirilmesi
22 FAI GAP 2002 YP ve YK yarışmaları için puanlama sistemi (çeviri)
23 Terimler Sözlüğü
24 49 adet eğitim kanadı tam takım malzeme olarak ihalesinin açılması, ihale şartmnamesinin oluşturulması, ihalesinin yapılması satın alınması
malzemelerin istiflenmesi, kargolanması ve Kulüplere dağıtılması.
25 PWC yarışmalarına Yarışmacı gönderilmesi, Yönetim kurulunda 6 erkek +2 bayan formülünün onaylanmasına rağmen pek çok kere şartlar
genel müdürlükten zorlanarak bu sayının üzerinde sporcu gönderilmiştir.
26 Uçuş bölgesi formu oluşturularak, Türkiyedeki 88 adet uçuş alanının teknik bilgilerinin bu form dahilinde hazırlanması.
27 Hazırlanan Uçuş bölgeleri formları dosya haline getirilerek Sivil havacılığ'a uçuş tepeleri ve bölgelerinin notamlanması toplantısı ve başvurusu yapılması.
28 Sivil havacılık Genel Müdürü ile toplantı yapılarak mevcut sorunlar, çalışılması gereken konular görüşülmüştür.
29 Hedef yarışmaları düzenlenebilmesi için hedef pedi ve diğer ekipmanın alınması.
30 Federasyonun desteği ile 4 adet Yamaç paraşütü hedef yarışmasının yapılması.
31 Organizatörlerin düzenlemiş olduğu yarışmalara kupa, madalya ve plaket desteği verilmesi.
32 2 adet Türkiye şampiyonası yapılması ve tamamen federasyon tarafından organize edilmesi.
33 Yarışmalara notam alınması konusunda organizatörlerin THSF ye başvurması ve Notam konusunda sivil havacılığa başvurunun tek elden
yapılarak işlerin hızlandırılmaya çalışılması sisteminin oluşturulması
34 Teknik ve Eğitim kurulunun çalışma amaçlı olarak çeşitli illerde 9 kere toplanması
35 Eğitim yönetmeliği çalışmaları için eğitim daire başkanlığıyla 4-5 defa görüşülmesi
36 FAI yetkisinin THK dan alınması ve THK nın federasyon gibi davranabilir yetkisinin alınması için gerekli yazışmaların ve Başbakanlıkta toplantı yapılması.
37 Erzincanda Hakem semineri düzenleyerek, mesafe yarismalari icin hakem yetistirilmesi. Bu konuda yetistirilen hakemlerden Yasin Kecef,
Murat Ozoktay, Deniz Torlak ve Tecelli Aydin Gorgulu yarismalarda gorev alarak calismislardir.
38 Hedef yarismalari icin 4 adet hakem yetistirilmistir.

Yukaridaki çalismalar dikkate alindigi zaman, Federasyonun alt yapisinin buyuk oranda bitmis oldugu gorulmektedir. Bu calismalarin tamamlanmasinda emegi gecen kurullarda calisan ve kurul disindan destek veren tum arkadaslara tesekkur ederim. Ozel hayatlarindan vakit ayirip tum bu islerle ugrastilar. Zor bir donemde onemli bir is gerceklestirdiler, federasyonun altyapisinin olusmasi icin en onemli temel tasini koydular. Bundan sonra gelecek olan kurullarin da bu temel tasin uzerine bir tas daha koyacaklarina eminim, ancak tabiî ki isleri nispeten daha kolay olacaktir.

Yukarida siraladigim isler tek bir satirda okundugunda kolay gibi gorulebilir ancak bu calismalarin her biri icin onemli bir zaman harcandi. Kimi zaman bir yonetmeligin bir maddesi icin bile saatlerce tartisildigi olmustur. Yukarida siraladigim isleri birkacgun icin de vakit bulur bulmaz internet ortaminda yayinlayacagim.

Kurullarda calisan ekip su anda yonetmeliklere ve yapilan tum islere hakim durumdadir. Bununla beraber GSGM ve federasyon isleyisi konusunda da tecrubeli durumdadir. Bu nedenle secimler sonucunda kim secilirse secilsin yeni gelen Baskan’ın bu kurullardaki calisan insanlarin onemli bir kismini kurullarda tutmalidir diye dusunuyorum. Mevcut islerin istikrarli ve hizli bir sekilde devam etmesi icin bu uygulamanin yapilmasi onemlidir. Kurullarda calisan insanlarin tamaminin gonderilmesi ve sıfırdan yeni kisilerle kurullarin olusturulmasi durumunda, yeni gelen kisilerin isleyisi ogrenmesi yonetmeliklere ve yapilan islere hakim olmasi uzunca bir zaman alacaktir. Bu durumda mevcut yonetmeliklerin isleyisi ve gelecekte yapilmasi gereken isler konularinda sikintilar yasanacaktir.

Camianin beklentisi olan bazi onemli konulardaki calismalarin durumlariyla ilgili de ayrintili bilgi vermek isterim:
* Lisanslandirma Konusu :
Lisans seviye kriterleri, Eğitim ve Egitmen manueli Eylül ayindan beri bitmis durumda, Eğitim klavuzu %70 oraninda bitmis durumda çalışmasi hala devam ediyor. Lisans Denklik sistemi bitmis durumda.

Bu konuda izlenecek yol soyle Egitim ve Egitmen Talimatnamesi onaya sunulmus durumda. Onaylanma sureci tahmini olarak 1-1,5 ay.

Bu talimatnamenin onaylanmasinin ertesi gunu hemen lisanslandirmaya baslayabiliriz. Eger secimlerden once cikarsa, bu yonetim tarafindan, secimlerden sonra cikarsa yeni yonetim tarafindan, lisanslandirma islemi hizlica tamamlanabilir.

Pilotların lisanslandirilmasinda THK dan veya yurt disindan sertifika yada lisansi olanlar denklik basvurularini yapacaklar ve akabinde esdeger olan lisanslarini federasyondan alacaklardir. Örnegin THK dan P4’ü olan bir kisi Federasyondan Pilot lisansini hemen alabilecektir. Daha sonrasinda hicbiryerden lisansi olmayan arkadaslar icin tum bolgelerde Seviye Tespit Kurslari (STK) acilacaktir.

Egitmenlik konusunda ise yine denklik sistemi kullanilarak THK dan yada yurtdisindan egitmenlik belgesine sahip olan kisilere denklik sistemi geregince egitmenlik belgeleri verilecektir. Hicbiryerden egitmenlik belgesi olmayan ama egitim veren arkadaslara da Egitmenlik Seviye Tespit Kursu (ESTK) acilacaktir. Bu egitimden gecen ve sınavlarindan gecenlere seviyelerine gore egitmenlikleri verilecektir. THK dan belgeli egitmen arkadaslarin da bu egitimdeki isleyis kismina katilmalari gerekecektir.

Federasyonun egitim sistemine gore egitim verebilmeleri icin bu gerekmektedir.

Notam Konusu :
Sivil Havacilik ile yapilan gorusmeler sonucunda tum ucus bolgelerinin notamlanmasi konusunda bir calisma yapildi. Yapilan calismada Turkiyedeki pek cok ildeki pek cok egitim tepesi, mesafe uçuşları icin kullanilan tepe ve inis alanlari dahil olmak uzere tum koordinatlari yaricapli cemberleri , max yukseklik ucus sinirlari gibi pekcok bilgi bulunmaktadir. Tüm bu calismalar bir dosya ve on yaziyla Sivil Havaciliga sunuldu. Sivil hava meydanlarından olumlu cevap gelmesine rağmen Genel Kurmay bu konuda olumsuz fikir beyan etti. Genel Kurmay ikinci defa bu konuda önümüze set çekmiş bulunuyor. Konu hakkında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerle çözüm arayışı devam ediyor.

Yarismalara Sporcu Destegi :
2011 Mart ayindaki YK toplantisinda alinan karar dogrultusunda, o tarihten beri tüm PWC lere, PWC listesine giren ve secilen tum arkadaslar desteklenmektedir. Bu destekler gercekten Federasyonumuzun gerceklestirdigi en onemli faliyetlerden biridir. 2 senedir tüm yarismalara gonderilen yarismaci sayisi ve buraya odenen para gercekten onemli bir miktardir. Secimlerden sonra 2013 sezonunda bu desteklerin devam edip etmeyecegini soran arkadaslara verebilecegim cevap su: Baskanimiz Nihat Ermihan tekrar başkan oldugu taktirde bu desteklerin 2013 de de devam edecegini hatta PRE-PWC lere de gencleri gondermek istedigini zaten Denizli’de belirtmisti. Diger adaylarin bu konuda henuz bir aciklamasi yok, ancak buyuk ihtimalle bu destekler devam eder diye dusunuyorum.

FAI Konusu :
Fai yetkisi icin basbakanlik ile toplanti yapildi, bu konuda basbakanin onayinin gerektigi soylendi ve basbakanligin bu konuyu netlestirmesi bekleniyor. Fai yetkisinin alinmasi konusunda basbakanlik ve fai nezdinde calismalarin devam etmesi gerekiyor. Bu konu cok kisa vade de halledilecek gibi durmuyor. Bununla beraber fai konusu halledilene kadar bu arada federasyonun tum branslarda gelisimini tamamlayip daha guclu bir sekilde Fai inin ve basbakanligin onune cikmalidir. FAI üyeliği konusu yasal açıdan Federasyonu güç durumda bırakıyor ve yetki çalişkisine yol açıyor. FAI üyeliği konusunda THK ile süren iletişimde THK üst yönetimi hiç bir zaman Federasyona karşı olumlu bir tavır takınmamıştır. THK tüzüğü Bakanlar Kurulu ve Başbakan tarafından onaylanmaktadır. Üst makamlarda yapılan uzun görüşmelerden sonra karar Başbakanlık önündedir.

Kurullar ilk calismaya basladigindan beri pek cok zorlukla karsilastik. Daha once hicbir Federasyonda calismamis, bir Federasyon nasil isler GSGM nasil calisir bu konularda hicbir bilgisi olmayan bir grup insanin sıfırdan birseyler kurmaya calismasi tahmin edilecegi uzere zor bir durum. Bununla beraber bir yandan camianin acil cozum bekledigi konulari hazirlamaya calisirken, bir yandan da THK’nin tutumu ve Fai yetkisi ile ugrasmak, bir yandan Sivil Havaciliga ve Genel Kurmay’a bir takim seyleri kabul ettirmeye calismak, tüm bunlarla ugrasirken bir yandan da camiadaki bazi kisilerin hakli yada haksiz saldirislari ile ugrasmak zaman zaman gercekten zor ve sabir isteyen bir is idi. Neyse ki bu haksiz saldirislari yapan arkadaslarin yanisira, zaman zaman camiadan bizlere yardimci olmak istedigini soyleyen, yapılacak is varsa yapabilirim diyen yada en azindan sozleriyle destek olan arkadaslarin da olmasi motivasyon acisindan her zaman destekleyici olmustur.

Bir zamanlar 3-5 kisi ucuyorduk, sonra kalabaliklastik, federasyonumuz yoktu feredasyonumuz oldu, federasyon calismaya basladi ve her gecen gün daha da gucleniyor. Bu gidisata baktigimiz zaman sporumuzun ve federasyonumuzun her gecen gun dahada gelistigi goruluyor. Secimlerden sonra kim gelirse gelsin bu gelisimin surecegine inancım tamdir.

Kurullarimiz yapilan isler goz onune alindiginda gorevini basariyla tamamlamistir. Islerin yürütülmesinde gosterdikleri calismalardan
dolayi Baskanimiz Sn.Nihat Ermihan’a, Eski Genel Sekreterimiz Ozan Cetiner’e, Yeni Genel Sekreterimiz Zeki Oztürk’e, Teknik ve
Eğitim Kurullarında calisan tum arkadaslarimiza, kurullar disinda yardimci olan arkadaslarimiza ve zaman zaman sert de olsa elestirileriyle destek tum arkadaslara tesekkur ederim.

Saygilarimla,

Serdar İLKER
THSF Yonetim Kurulu Uyesi

Ali(Durali) Karaca
Ad Soyad: Ali (Durali) Karaca
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Ali(Durali) Karaca » 1 on yıl 1 yıl önce (30.11.2012, 22:40)

Emek verip karşılık beklemeden çalışan ve bir sonraki yönetime pek çok açıdan daha hazır bir ortam bırakan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, katkılarının devamını bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (30.11.2012, 23:13)

Bilenler bilir 2012 THSF sampiyonasinda ve baska platformlarda federasyonda gorev alan arkadaslarla anlasamadigim konular olmus. Dogru oldugunu dusundugumuz konularda ipin ucunu biraz kacirdigimiz, sinirlendigimiz tartismalar yapmisizdir. Isin sevindirici yani, kurallar uzerine yaptigimiz tartismalari kisisel problemler haline getirmeden arkadas, pilotdas olarak kalabilmemizdir. Federasyonda karsilik beklemeden birseyler yapan icimizden biri olan arkadaslara yaptiklari, yapmaya calistiklari icin her daim minnettarim. Pilotlarin, TPPnin goruslerinin Federasyon tarafindan degerlendirilmesini sagladiklari ve pilotlar ile yoneticiler arasinda kopru gorevi gordukleri icin kendilerine cok tesekkur ediyorum.

Kullanıcı avatarı
foton
Ad Soyad: Faruk Korkmaz
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen foton » 1 on yıl 1 yıl önce (01.12.2012, 00:53)

merhaba,

tüm emek verenlere sonsuz teşekkürler, yeni gelecek olanlarada sonsuz sabırlar diliyorum :).
bazen acımasızca, bazen ağzımız köpüre köpüre üzerine yürüdüğümüz ama asla bizm olduğunu unutmadığımız federasyonumuzun başına kim gelirse gelsin yine bizden olacağını bilmenin iç rahatlığıyla hep yanınızdayız diyoruz. viva THSF.

ne o lan çoştukça coştum, yağa battım çıktım :). aman siz gene ayağınızı denk alın ;)

Kullanıcı avatarı
mubi
Ad Soyad: Muharrem Birdoğan
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 1
Pilot Menüsü: 

Re: Federasyon Çalışmaları

Mesaj #5 gönderen mubi » 1 on yıl 1 yıl önce (01.12.2012, 22:51)

Serdar arkadaşımıza verdiği bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim. Ayrıca Federasyonumuzu sıfırdan şimdiki bu duruma getiren federasyonun her kademesinde görev yapan görev almayıp ama emeği geçen herkese bir kere daha teşekkür ederim.

Sporun içinden gelen birisi olarak,
24 yıllık bir beden eğitimi öğretmeni olarak,
4 yıldır yamaç paraşütü sporunun içerisinde yer alan birisi olarak,
hafta sonları, kışın 15 gün yazın 2 ayı boş olan birisi olarak,
herkese eşit mesafede birisi olarak,
kurullara hiç katılmamış ve kurullardan sonradan ayrılanlardan dolayı görevli kademelerinin boş kalmasından dolayı,
federasyonun çıtasını biraz daha yükseltmek için, hiç bir çıkar gözetmeksizin federasyonun bundan sonraki yapılanmasında kurulların herhangi bir kademesinde gönüllü olarak görev almak istiyorum. Seçimi kazanacak federasyon başkanına ve ekibine duyurulur.

Muharrem BİRDOĞAN
Akdeniz Lisesi
Beden Eğitimi Öğretmeni
Konyaaltı-ANTALYA

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 1 yıl önce (03.12.2012, 12:04)

serdar ilker'in belirttiği gibi yamaçparaşü sporunda adını bildiğimiz kişiler teknik kurullarda görev almıştır. ancak gerek zaman gerekse başka durumlardan dolayı bazı kişiler görevlerini bırakmak zorunda kalmıştır. bana göre bu tip kurullara bilgili kişilerin yanında zaman problemi olmayan ve ilk başlarda angarya diye tabir edeceğimiz işleri yapabilecek kişiler de seçilmeli. muharrem hoca zaman problemi olmayan ve bu işe ciddi vakit ve emek ayırabilecek bir kişi olduğu için kurullardan herhangi birinde görevlendirilmesinin olumlu olacağını düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (03.12.2012, 16:13)

Muharrem abi elini tasin altina koyma cesareti gostermis. Kendisini destekliyorum. Umarim yeni secilen yonetim istegini yerine getirir.