2013 Türkiye Şampiyonası Tarihi ve Yarışma Başvuruları

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Yamasut
Ad Soyad: Serdar İlker
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

2013 Türkiye Şampiyonası Tarihi ve Yarışma Başvuruları

Mesaj #1 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 11:06)

Merhaba Arkadaslar,

2013 yili Turkiye sampiyonasi tarihi ve 2013 yilinda yarisma yapacak organizatorler icin basvuru tarihleri

federasyonumuzun web sayfasindan ilan edilmistir, herkese duyurulur.

http://www.thsf.gov.tr/Sayfalar/default.aspx

Saygilar,

Serdar İLKER
Fed. Yon. Kur Uyesi

Kullanıcı avatarı
Yamasut
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 11:27)

Selamlar,

dosyaları eklemeyi unutmuşum.

Serdar İLKER
Dosya ekleri
THSF_Mesafe_Yarisma_On_Basvuru_Formu.doc
(76.5 KiB) 195 kere indirildi
THSF_Mesafe_Yarisma_Detayli_Basvuru_Formu.doc
(77 KiB) 115 kere indirildi
THSF_Yarisma_Disi_Organizasyon_Basvuru_Formu.doc
(68 KiB) 159 kere indirildi

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 12:03)

Merhabalar.

2013 sezonunun ulusal yarışmalarından bazılarının yeni ve potansiyeli yüksek yerlerde yapılmalarını bekliyoruz.
Bu yerlerden bazıları yapılacak Türkiye şampiyonası için istekli olduklarını ve her türlü desteği sağlayabileceklerini daha önce ifade etmişlerdi.

Bölgelerinde öne çıkan İl temsilcileri ve dernek kulüp yöneticileri başvuru yaparlarsa kendilerine teknik olarak destek verebilirim.
Daha önce yarışma yapılmamış bile olsa bu gibi yerlerde gerekli altyapıyı ve Turnpointleri oluşturmak deneyimli birisinin yanlızca bir haftasını alacaktır.

Aşağıdaki iki bölge gerek potansiyeli gerekse yerel yöneticilerin ilgisi anlamında değerlendirilmesi gereken yerler listesinde üst sıralardadır. Bu bölgeden yapılacak başvuruları sabırsızlıkla bekliyoruz.
Çameli/ Denizli
Şarkıkaraağaç/ ısparta

Teknik anlamda destek veya hazırlık aşamasında yardıma ihtiyacınız olursa bana ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla
Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
ademhasgul
Ad Soyad: Adem Hasgül
Aldığı Beğeni: 0 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ademhasgul » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 12:35)

Selam Serdar,

Bildiğiniz üzere 31 Ağustos - 7 Eylül de Erzincan da Dünya Kupası var. Bu yarışmaya katılacak Türk pilotlarının fazla olacağını tahmin ediyorum. Federasyon yeri belli olmamak üzere tarihi 9-15 Eylül 2013 olarak açıklamış. Erkenden tarih verip insanların ona göre program yapmasını sağladığınızı taktir etmekle birlikte özellikle World Cup a katılacak iyi Türk pilotlarının yollarda perişan olup hemen akabinde bir yarışmaya katılmalarını çok sıhhatli bulmadığımı belirtmek isterim. Bu pilotların iki hafta üstüste yarışacak olmalarının iş ve ailelerine getirdiği yükü kendileri buradan belirtirler herhalde. Özellikle Türkiye Şampiyonasının yapılacağı yer Erzincana ne kadar uzak olacaksa durum o kadar problemli hale gelecektir.

Söz konusu yarışmanın World Cup tarihine yakın olması bazı yabancı pilotların ilgisini çekebilir ve Türkiye şampiyonasına yabancı ve iyi yarışmacı katılımı sağlanabilir düşüncesi her ne kadar artı gibi görünse de umarım buna değecek katılım sağlanabilir.

Not: Keşke Federasyon bu tarihi ilan etmeden önce Pilot Panel de tartışma imkanı verse idi. Ben panelin olumlu katkı yapabileceğini düşünüyordum. Tabi federasyonun bu tarihi istemesindeki nedenlerini de bilmiş olur ve ona göre yorum yapar idik. Elbetteki Federasyonun teknik ve ilgili kurulları mevcut ve asli görev bu kurullarda olmasına rağmen Federasyonun Pilot panele yaklaşımını hala çözebilmiş değilim.

.

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 13:03)

Ademle hemfikirim...
Benim açımdan sorun teşkil etmesede bazı arkadaşlarımızın peşisıra 2 yarışmada da yer alması oldukça zor olacaktır. Ayrıca Türkiye Şampiyonasının Erzincanda yapılması ihtimali varsa ve bu yabancı pilotların katılımını sağlama amacına yönelikse, bu tür uygulamalar genellike Dünya Kupası yarışması öncesi yapılır.
Eğer THSF nin kafasında net bir fikir yoksa yarışmanın Organizatörünün senkronize ettiği bir zaman diliminde yapılması daha pratik olabilir

Semih

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 14:15)

Merhabalar
Her yıl denizli 'de gerçekleşen Türkiye şampiyonasına alternetif yarışma bölgesi olarak benim bölgemde çukurova 'nın kuzeyinde çok elverişli uçuş bölgeleri bulunmakta bu sebeble 2013 Türkiye şampiyonasını ilk defa çukurova'da düzenlemek isterim bu konuda teknik anlamda bana destek verirseniz lojistik anlamda bölgedeki belediye başkanları ve valilerle olan ilişkilerim munasebetiyle şık bir organizasyon yapacağıma inanıyorum. AHAS- Güner Akkaya

Kullanıcı avatarı
Ozgur Sen
Ad Soyad: Özgür Şen
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Ozgur Sen » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 14:49)

Merhaba,
Yarışma tarihinin Erzincan PWC'nin hemen arkası olarak saptanması benim gibi sabit mesai ile çalışan pilotları mağdur edecektir.

PWC tarihinin çok önceden belirlenmiş ve değişmeyeceğini düşündüğümüzde Federasyon'un muhtemel organizatörle yeni bir tarih belirleyeceğini umuyorum.

Yer seçimi konusunda da kişisel görüşüm yeni yerleri denememiz gerektiği doğrultusundadır. Yeni yerler, oradaki yerel kurum ve kişilerin spora ilgisini arttırdığı gibi, farklı koşullarda uçmak pilotların teknik becerisini de geliştirmektedir.

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 19:54)

ademhasgul yazdı: özellikle World Cup a katılacak iyi Türk pilotlarının yollarda perişan olup hemen akabinde bir yarışmaya katılmalarını çok sıhhatli bulmadığımı belirtmek isterim. Bu pilotların iki hafta üstüste yarışacak olmalarının iş ve ailelerine getirdiği yükü kendileri buradan belirtirler herhalde.
Adem abi no problem. 5-6 yarisma ustuste gotururuk merak etme. Aile artik alisti hanim dirdiri kesti, patronlar zaten bizi artik akilli insan kategorisine koymuyor. :D

2013 Turkiye Sampiyonasinin Erzincan PWC'nin onceki veya sonraki haftada yapilmasinda bence cok problem olmaz gectigimiz seneyi ele alalim. 2 hafta ustuste Alidag Kupasi ve THSF sampiyonasi yapildi. Bu ikisi bittikten 3 gun sonra 1 hafta PWC Portekiz'e gittik Bu yarismalarin hepsine ogrenci, isveren, isci istisnasiz turkiyedeki top pilotlarin hemen hemen hepsi katildi. Zora dustugumuzde herhalukarda yolunu bulup izin, zaman ayarlaniyor. ;) Erzincandan onceki hafta yapilirsa yabanci PWC pilotlarinin katilimiyla cok cekismeli, egitici, guzel bir yarisma olur. Ancak o olmazsa Erzincandan sonrasi hafta olmasi benim icin yine cok iyi olur memlekete gelmisken 2 yarismayi bir arada cikartirim.

Yarismanin Kayseri, Pamukkale haricinde olan yeni bir ucus bolgesinde yapilmasi fikrini destekliyorum. PWC pilotlarinin katilimini arttirmak icin ilk tercihim herzaman PWC oncesi Erzincandir.

Sevgiler
En son muzzy145 tarafından 04.12.2012, 20:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Yamasut
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 19:58)

Merhabalar,

Türkiye Şampiyonası tarihi ile ilgili kaygılarınızı anlıyorum.
Bu konuda taplantıda karar verilirken kurullardaki arkadaşlarında hepsi bu yarışmalara katılan pilotlar olduğu için aynı kaygılar oradada yaşandı. T.Ş. tarihi üzerine yaklaşık 2 saat kadar görüşüldü diye hatırlıyorum.
Türkiye Şampiyonası sezondaki en önemli yarışma dolayısıyla önce Türkiye Şampiyonasının tarihini belirleyelim sonrasında diğer yarışmalar için organizatörler istedikleri tarihlere başvursunlar diye düşündük.

Türkiye Şampiyonası ve herhangi başka bir ulusal yarışma yada PWC yarışmasının arka arkaya olmasının PWC ye katılan pilotlar için zorluk teşkil edeceğini kurullardaki herkes paylaşıyor. Ancak gerek PWC ve FAI yarışmaları, gerekse ramazanın yaza gelmesi ve yerel yönetimlerle sıkıntı yaşanması işimizi baya bi zora sokuyor.

PWC ve FAI yarışmaları listesi aşağıdadır.

World Cup South Africa Porterville 2013 23 Şubat - 02 Mart
World Cup Brazil Baixo Guandu 2013 13 - 20 Nisan
World Cup France Val Louron 2013 22 - 29 Haziran
FAI Dünya Şampiyonası 13 -26 Temmuz
World Cup Serbia Raska-Kopaonik 2013 10 - 17 Ağustos
PRE World Cup Romanya 19-24 Ağustos
World Cup Turkey Erzincan 2013 31 Ağustos - 7 Eylül
Türkiye Şampiyonası 9-15 Eylül
Ramazan Tarihleri: 9 Temmuz-10 Ağustos

1. İhtimal (Şu anki durum) T.Ş. 9-15 Eylül
Bu durumda Türkiye şampiyonası ve PWC Erzincan arka arkaya ve PWC ye katilan pilotlara zorluk yaratıyor.
2. İhtimal:
Türkiye Şampiyonasını PWC Erzincanın bir önceki haytasına koysak hem haftasonu günleri 31 Ağustos ve 1 eylül terihleri çakışıyor hemde yine iki yarışma arka arkaya olduğu için PWC ye katilan pilotlar iş yerlerinden izin almakta zorlanıyor.
3. İhtimal:
Türkiye şampiyonasını bir hafta daha geriye götürmek istediğinizde PRE PWC Romanya var. Hedi PRE PWC Romanyaya az giden olur deyip buraya koysak yarışmayı yine PWC Sırbistana katılan pilotlar arka arkaya 2 yarışmaya katilacaklar.
4. İhtimal. PRE PWC Romanyanın bir hafta gerisinde PWC Sırbistan var orayada koyamıyorsunuz.
5. İhtimal:
PWC Sırbistanın bir hafta öncesine 30Temmuz-4 Ağustos'a koysak, T.Ş.ından 3-4gün sonra yine PWC Sırbistana gidilmiş olacak ve T.Ş. nin başlangicindan Hemen 3 önce FAI Dünya Şampiyonası bitiyor. Bu sefer 3 yarışma arka arkaya oluyor, yine pilotlar sıkıntıya düşüyor, ve Ramazan faktörü var.
5. İhtimal:
FAI dünya kupasının hemen öncesindeki haftaya koysak bu sefer PWC Fransa ile arka arkaya geliyor.
6. İhtimal : Haziranın Başına koysak Türkiye Şampiyonası için çok erken bir tarih.

Sonuç olarak PWC ve FAI yarışmaları ve Ramazan, Türkiye şampiyonası tarihini bayabir etkiliyor ve ihtimal olabilecek pek çok tarih uluslararası yarışmalara katılan pilotlar için yarışmaları arka arkaya getiriyor. Bu nedenle de 9-15 Eylül tarihi seçildi.

Yarışmanın nerede yapılacağıyla ilgili olarak pek çok yer konuşuldu.
Yarışmanın bu sene yeni bir yerde yapılmasında kurullardaki arkadaşlar ve Başkanımız da hemfikir. Bununla beraber hem camianın da görüşlerini almak hemde yeni önerilecek yerleri incelemek ve sağlıklı bir karar verilebilmesi için o toplantida yarışma yeri belirlemedik.
Bu konun pilot panelde görüşülüp, pilot panel birkaç ihtimal önerebilir. Böylelikle topluca bir karar verilmiş olur.

Toplantı sırasında üzerinde konuşulan yerler;
Bayramören,
Afyon-Dinar
Tire - Bozdağ

Bunlara yeni ihtimallerde eklenebilir.
Semih'in önerdiği Çameli -Denizli de konuşuldu ancak bu seneki Türkiye şampiyonasındaki Denizli valiliğinin takındığı tavır ve verdiği sözleri yerine getirmemesi ve Federasyonun çok zor durumda kalması nedeniyle Çameli ihtimallerden çıkartıldı.
Isparta şarkıkaraağaç'ı bilmiyorum orasıda olabilir.
Dediğim gibi, bu konuyu hep beraber olgunlaştırıp yürürlüğe koyabiliriz.
Pilot panele burada iş düşüyor en az 2 ihtimal önerilmesi uygun olur diye düşünüyorum. Sonrasında Organizatör ve uygulama konularını Teknik kurul karar verecektir.

Adem, yaklaşık 1,5 yıl önceki Teknik ve eğitim kurulları toplantiısında Federasyonun işleyişinde sporcularında da söz sahibi olması gerektiğini düşündüğümüz için şöyle bir karar almıştık ve bu karar da TPP ile de paylaşılmıştı. Karara göre TPP federasyondan bağımsız olarak çalışacak ve aldığı kararları Teknik Kurula tavsiye niteliğinde sunacak, bu şekilde sporcuların Federasyon işleyişinde daha fazla söz sahibi olabilecekti. Bu karar o günden beri uygulanıyor. Zaman zaman bu işleyişte kopukluklar olsa da bu uygulamaya devam edilmesi camianın yararına olacağını düşünüyoruz.

Saygilarimla,

Serdar İLKER

Kullanıcı avatarı
muzzy145
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (04.12.2012, 20:16)

Serdar zorunlu olmadigin halde tum opsiyonlari onumuze koyarak kararinizin amacini acikladigin ve federasyonun seffaf bir yapi ile yonetilmesine katki sagladigin icin cok tesekkuler.

PWC ve Ramazan haricinde sampiyona tarihi belirlenirken komsu ulke sayabilecegimiz Romanya ve Sirbistan Pre-PWClerinin hesaba katilmasi beni cok sevindirdi. Bu sayede Turkiyeden uzak ve pahali ulkelerdeki PWClere katilmayacak Turk pilotlarin ucuz ve yakin komsulardaki kaliteli yarismalara katilmasinin onunu acarak, kendilerini gelistirmeleri icin bir opsiyon sunmus oluyorsunuz. Sagolun.

not: Gectigimiz sene sampiyona Pre-PWC Bulgaristan ile cakismisti.

Yarisma yeri onerisi icin federasyonun panelden istedigi son tarih nedir?

Champion yazdı:Aşağıdaki iki bölge gerek potansiyeli gerekse yerel yöneticilerin ilgisi anlamında değerlendirilmesi gereken yerler listesinde üst sıralardadır. Bu bölgeden yapılacak başvuruları sabırsızlıkla bekliyoruz.
Çameli/ Denizli
Şarkıkaraağaç/ ısparta

Teknik anlamda destek veya hazırlık aşamasında yardıma ihtiyacınız olursa bana ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla
Semih SAYIR

Semih abi bu konu hakkindaki goruslerin ve diger katkilarin icin panel kapisi herzaman aciktir. Geliyorum de hemen uye yapalim. Uye olmayi hala dusunmuyorsan bana ozelden yazacagin mesaji, konunun dagilmamasi ve daha kolay takip edilebilri olmasi icin paneldeki baslik altinda paylasabilirim.

Kullanıcı avatarı
ziya
Ad Soyad: Ziya Hacialioglu
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ziya » 1 on yıl 1 yıl önce (05.12.2012, 00:16)

Selamlar,
tarihin Erzincan pwc de sonra olması daha ço pilotu madur edecektir.Pwc ye giden pılot sayimiz 6+2 ile sınırlı iken Erzincana daha fazla pilot seçilecek ve gidecektir.
Tarihin değiştirilmesi en ideal seçenek olacaktir.

saygilar

Kullanıcı avatarı
s kılıç
Ad Soyad: Sebahattin Kılıç
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen s kılıç » 1 on yıl 1 yıl önce (05.12.2012, 03:34)

tarih hakateen cok sıkıntı yararacak gibi hem world cup arkasına türkiye şanpiyonası benim gibi uzun zaman işe ara veremeyen arkasaşları madur edicek gibi federasyonun tarihi deyişmesi hem katılımı hemde kalıteyi artırıcaktır gecen yıl sırf bu yüzden şanpiyonaya katılamadım bu yılda iki yarışmadan birini seçme handikapını yaçamak istemeyen pilot arkadaşlar var eminim yarışma tarihi değişirse iyi olucak gibi :?

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (05.12.2012, 11:19)

Merhabalar.

Serdarın yazdıklarını okudum..
Tarih olarak...,
Haziran ayı Türkiye Şampiyonası için erken bir tarih değildir!
Pre World Cup Romanya da Takvimin hazırlanırken senkronize edilmesini gerektiren önemli bir organizasyon değildir. PWC komitesinde bazen PWC lerin Pre PWC ler ile aynı tarihlerde yapıldığı görülmüştür.
Dolayısıyla bana göre en uygun zamanlar Haziran ilk Ağustosun son haftası...

Denizli Çameli ile ilgili;
Bu yöre insanları ve amirleri Çameli kalkış yerini yapmak için olağanüstü ilgi gösterdiler ve emek harcadılar...Burada yapılacak bir organizasyon Valilik elini sürmese bile mükemmel yürür.Biz oraya keşif amacı ile gittiğimizde bile 3 adet 4x4 kamyonet bize tahsis edildi.
Orada araç sorunumuz olacağını zannetmiyorum.
Yarışmanın orada yapılması durumunda Yetkililer bölgedeki öğrenci yurtlarını tahsis edeceklerini ve öğle yemeklerini tedarik edeceklerini söylediler.
Hatırlarsanız Nikfer Belediyeside böyle bir işe girişmiş ve biz oraya elimizden gelen desteği vermiştik. Bu sayede Nikfer gibi bir uçuş bölgesi kazandık.
Aynı desteğin Çameli ve Şarkikarağaça da gösterilmesi yeni yerler kazanılması açısındanda önemli.

Benim 2013 Türkiye Şampiyonası için tercihlerim
1- Çameli/ DENİZLİ
2- Şarkikaraağaç/ ISPARTA
3- Adana (Güner orada iyi iş çıkarır!)
4- Erzincan.. potansiyeli hakkında bir soru işareti yok. Yönetimde çok ilgili.. Tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum, Bir yerde Dünya kupası yapılıyorsa yönetim aynı sene içerisinde 2 . bir yarışmaya, özellikle Ulusal bir yarışmaya ilgi göstermez.
Çankırı ve Kayseri ise her zaman güzel bir organizasyon yapabilecek kapasitededir.

Eski* bir organizatör olarak önerim şudur!

Öncelikle bu bölgelerden gelen başvurular bir alınsın. Organizasyona yerel yönetimlerden neler verilecek netleşsin. Kararı vermek için 2-3 ayımız var.
Ben bu organizasyonların hepsine teknik bilgi ve deneyimlerim çerçevesinde yardımcı olurum ve vakit ayırırım.
Organizasyonu tamamen üstlenemem veya Yarışma Direktörü olamam..Yarışmacı olarak katılmayı düşünüyorum.
Eğer organizasyon THSF olarak yapılacaksa yine tüm hazırlıkları herhangi birisinin yönetebileceği aşamaya kadar getirebilirim. Elimdeki çadırları,haritaları task boardları, projektörleri kullanıma tahsis edebilirim.

Tek isteğim mükemmel bir ulusal şampiyonada yarışmak. Zannederim herkesin dileği bu. Yarışma yeri, tarihi ve organizasyonu hakkında genel bir uzlaşma olduğunda Yönetim değişse bile alınan karar tabandan destek gördüğü için hala yürürlükte kalacaktır.

Çameli ve Şarkikaraağaçtaki arkadaşların THSF ye gerekli başvuruları yapmaları hususunu takip edeceğim ve yardımcı olacağım. Diğer bölgelerdeki arkadaşlar zaten deneyimli, ne yapmaları gerektiğini biliyorlar.

Görüşmek üzere
Semih

Kullanıcı avatarı
manınsky
Ad Soyad: Tunahan Demirci
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen manınsky » 1 on yıl 1 yıl önce (06.12.2012, 03:32)

Ispartanın yerel pilotu sayılan biri olarak şunu söyleyebilirim;

Ispartada böyle bir organizasyon yapmayı isterdim fakat bu işin altında kalkamayacağımı düşündüğüm için cesaret edemiyorum bile... heleki şehir merkezine uzak olan şarkikaraağaç ta ve benim bir kere gidip sadece gördüğüm, uçmadığım bir yerde böyle bir organizasyonun hakkını veremem ki hiç bir tecrübemizde yok yarışma koordine etmek adına 8 yıldır Ispartada Uçan biri olarak görüştüğümüz hiçbir yerel yönetim organizasyon yapalım dediğimizde üzerine sorumluluk almıyor. Şarkikaraağaçta yöneticiler nasıl bakar, desteklerler mi bilemiyorum ama itiraf etmek gerekirse buranın yobazlığı yöneticilerede etki etmiş kimse böyle organizasyonlarda elini taşın altına sokmuyo.. biz gelip konuşma yapar gideriz diyolar :D

Neyse konuyu dağıtmadan Uçmadığım için Şarkikaraağaç bölgesi hakkında bilgim yok. ama eğirdir gölünün batı kısmı eylül ayının başından itibaren zayıflar ve pek termik olmaz (istisna günler hariç), doğusu ise herzaman batısından daha iyi çalışır şarkikaraağaç yarışmak için uygun bir arazi ama o tarihlerde nasıl olduğu hakkında hiçbir bilgim yok...

Tunahan DEMİRCİ

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (06.12.2012, 12:19)

Biz Şarkıkaraağaç bölgesinde uçtuk.., Orada uçan başka arkadaşlarımızda var. Oradaki potansiyel Hakkında bir soru işareti yok. Yöneticilerle ilgili kısım için Özel idare ile Bartuğ Sayın arkadaşımız görüşecek.
Kendisi bu konuda sorumluluk ve insiyatif alabilecek bir arkadaşımıza benziyor. Görüşmeleri bittikten sonra bizi bilgilendirecektir.
Ben Anadoluda hirbir ilçenin böyle önemli bir fırsatı geri çevireceğini zannetmiyorum. Ne derecede ilgilenebilecekleri ayırabilecekleri ödenek ve kapasiteleri ile alakalıdır.
Birkaç yöreden birden başvuru olursa doğal olarak en uygun olanı ve ve fazla ilgi gösterilen yer tercih sebebi olacaktır.

Türkiye Şampiyonasının Organizasyonu konusunda tam olarak anlamadığım birkaç husus daha var?
Bu yarışmanın organizatörü THSF midir?
THSF bir organizatörü kendi adına yarışma yapması için görevlendirecekmidir?
Yada herhangi bir organizatör bu yarışmayı kendi şartlarına göre gerçekleştirmek için başvurabilirmi?

Serdarın yazısından son şık algılanıyor. Bu durumda yarışma giderleri nasıl karşılanacak?
Denizlideki yarışmada niyetler iyi bile olsa yöntemin pek sağlıklı olduğu söylenemez.. Yarışma ücretsiz olsun diye bir uğraş içerisine girilirse Federasyonun bu giderleri karşılamak üzere bir ödenek ayırması gerekir. Zira oraya gelen yarışmacılara ödenen yol, konaklama ve yemek masrafları ödeneklerinden çalışan arkadaşlarda yararlanmalı ve dahası gönüllü bile olsalar kendilerine belirli bir harçlık ödenmesi gerekir.

Bu anlamda THSF de eğer bir ödenek ayırma problemi varsa, bu yarışmadan katılım ücreti alınması düşünülebilir! Ücretsiz yarışma kulağa çok hoş gelse bile uygulamada bazı problemler çıkması kuvvetle muhtemeldir. Diğer ülkelerdeki Ulusal Şampiyonalardan kayıt ücreti olmayan bir yarışma görülmemiştir( yada biz görememişizdir:)..

Ben bu tür bir yarışmada verilen hizmetin kalitesini ve çalışan personelin motivasyonunu artıracağına inanırsam bu ücreti ödemekten rahatsızlık duymam. Daha önceki uygulamalarımızda olduğu gibi öğrenci arkadaşlara özel indirimlerde uygulanabilir.

Çameli ve Şarkikaraağaç bölge başvurularının yapılması için bazı arkadaşlarla görüştüm.
Çameli Kaymakamı ve Belediye başkanı ile bu organizasyona hazır ve her türlü desteği verecekler.
Şarkikaraağaçtan henüz bir haber yok. Bartuğdan haber bekliyoruz.

Büyük bir ihtimalle Serdar ve Nihat bey ile iletişime gireceklerdir. Hazırlıkları sırasında Türkiyenin neresinde yapılırsa yapılsın ben teknik anlamda her türlü desteği vereceğim.

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
gokbatu
Ad Soyad: Selim Çakar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen gokbatu » 1 on yıl 1 yıl önce (06.12.2012, 15:40)

Merhabalar,

Yarışma yer tercihi ile ilgili öneriler arasında Turhal Mercimek Tepe'yi ne yazık ki göremedim. Bölgeyi bir çok pilotun tanıdığını tahmin ediyorum. Yarışma yerleri arasında düşünülecekse Tokat valiliği ile önümüzdeki hafta irtibata geçeceğiz ve destek isteyeceğiz. Destek isteğimizin olumlu karşılanacağını düşünüyorum.

Bölgemizde yapılacak yarışma ile ilgili pilotların yorumlarını beklemekteyiz.

http://www.mercimektepesi.com/

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (13.12.2012, 13:49)

Merhabalar

Ulusal yarışmalar ve 2013 sezonu için yaptığım görüşmelerden sonra konu biraz netleşmeye başladı.

Türkiye Şampiyonası
Anladığım kadarı ile THSF bu yarışma için bir organizatörün (veya yönetimin) kendisine başvuru yapmasını bekliyor. THSF Bünye Federasyonu olduğu için Yarışma giderlerine bütçe ayıramıyor.
Bu aşamada seçneklerin azalacağını ve yarışmanın muhtemelen amatörce yapılacağını tahmin ediyorum. Benim konuştuğum bölgelerden biz yarışmanın nakit ihitiyacınıda finanse ederiz diyebilen çıkmadı.
Elle tutulur tek destek Çamelinden geliyor.
Buradaki görevli arkadaşlar Belediye ve Kaymakamlıkla görüştüler ve araç, ambulans ve konaklama konusunda yardımcı olacaklarını teyit ettiler.

Bu şartlar altında Türkiye Şampiyonasının yarışma kayıt ücreti alınmadan yapılması oldukça zor görünüyor. Şu an itibarı ile bu yarışmayı ücretsiz olarak gerçeklştirebilme gücü sadece şu bölgelerde var.

1-Kayseri- Talas Belediyesi ve Adem Hasgül organizasyonları
2 Erzincan- Erzincan belediyesi ve Ahmet Saim Yılmaz
3-Tokat- Mercimek tepesi ve Turhal Kaymakamlığı

Erzincanın Dünya Kupası le aynı sene Ulusal bir yarışmaya ilgi gösterceğini tahmin etmem. Tokat ise yarışmacı pilotların tercih ettiği bir bölge olmayacaktır.
Bu durumda tek alternatif Kayseri kalıyor.

Diğer yandan Çameli bölgesinde yerel halkının ve yöneticilerin ilgisini boşa çıkarmamak için ben orada bir organizasyon yapılması taraftarıyım. Bu organizasyon Türkiye Şampiyonası olmasa bile Pre World Cup gibi bir uluslararası yarışma olabilir ve Ulusal Sıralamaya puan verebilir.
Bu yarışmadan Kayıt ücreti alınması kaçınılmazdır.

Yine kendi şahsi fikrimi söylüyorum,
Bu yarışma Pre World Cup ile beraber Türkiye Şampiyonasıda yapılabilir. Gözlemci olarak gittiğim yaklaşık 20 yarışmanın(Pre Worl Cupların) büyük bir kısmının aynı zamanda Ulusal Şampiyona olduğunu belirtmekte yarar var!

Ne kazanırız
- Yarışma PWCA kalifikasyopnlarına iyi puan verdiği için iyi Yabancı pilot katılımı artacaktır
- Yarışma PWCA kuralları ve kalite standartlarına göre yapılacağı için yarışma kalitesi artacaktır.
- Kurallar ve itirazlar yönünden yarışma, Uluslararası bir federasyon tarafından tanınıp denetlenebilecek ve yarışma sırasında meydana gelecek itiraz ve şikayetler Uluslararası bir üst merci tarafından incelenebilecek, tarafsız olarak çözüme ulaştırılabilecektir.
- Organizatör tarafından FAI cat 2 tescilide sporcuların katılımını engellemiyor yada dezavantaj getirmiyorsa alınabilir. Bu yarışma belkide ilk Cat2 onaylı resmi Türkiye Şampiyonası olur.
- Yabancı yarışmacı katılımı ile Medya ve Kurumlarında yarışmaya ilgisi artar ve Tanıtım fonundan ödenek alınabilir.
- Yarışma Federasyona başedemeyecekleri bir yük getirmez. Federasyonun prestiji, Genel Müdürlükte ve sporcular arasında artar.
Ne kaybederiz.
Ücretsiz ( bedava) yarışmaya gitme şansını kaybederiz..Büyük bir problem olduğunu zannetmiyorum zira bütün yarışmalarımızda öğrencilere özel fiyat zaten uyguluyoruz. Diğer arkadaşlarımızında kaliteli bir organizasyonda uçabilmek adına yarışma ücretinden kaçınmayacaklarını düşünüyorum.

Ulusal Şampiyona için tecih edilmemesi durumunda bile ben Çamelinde Haziran ayının ilk haftası bir Pre World Cup organize etmeyi planlıyorum. Kulümüz ISUK un yönetim Kurulundaki arkadaşlarla konuştuktan sonra THSF ye ve yetkili Kurumlara başvurumu yapacağım.

Yukarıdaki fikirler kişisel tecrübelerden yola çıkılarak yazılmıştır.Pilotlar, Kulüpler ve kurumlar tarafından incelenip, tartışılarak ortak fayda bulunan hususların değerlendirilebileceği amaçlanmıştır.

Semih

Kullanıcı avatarı
muzzy145
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (13.12.2012, 15:19)

Champion yazdı:Bu durumda tek alternatif Kayseri kalıyor.

Benim bildigim Adem Hasgul'un artik Talas belediyesiyle ortak bir organizasyon yapmayacagi. Yani bedava yarisma alternatifimiz yok.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 1 yıl önce (13.12.2012, 18:04)

Denizlide uçan bir pilot olarak yarışmanın Çameli'nde yapılmasını çok arzularım. Bölgenin uçuşa elverişliği noktasında gelenlerinde çok memnun olacağı kanısındayım. Yerel idare ile şahsi münasebetim sebebi ile ne kadar istekli olduklarını da bildiğimden ortaya çok güzel şeylerin çıkacağını tahmin ediyorum. Ki organizasyonun ehil ellerde olması da işi güzelleştiren ayrı bir konu. Yarışma ücretinin alınması konusunda ise 2012 Türkiye şampiyonasında ilk 60 a giren sporculara bir bedel ödendi ancak bu bedel çoğu kişinin konaklama bedeli kadardı. Katılan 118 pilotun 60 tanesi haricindekiler zaten şahsi konaklama masrafı verdi. Yarışma Çameli'nde olursa konaklama ücreti olmayacağından zaten aynı hesaba gelir. Yarışmanın ücretli olmasına kimsenin itiraz edeceğini de düşünmüyorum. Ya da salt çoğunluğun karşı çıkacağını tahmin etmiyorum. Semih abi öğrenci arkadaşlara da bir şekilde destek vereceğini dile getirmiş. Matematik ve mantık bence Çameli diyor.

Ayrıca yarışmanın PWCA kalifikasyonlarına göre yapılacak olması da yarışma kalitesi, puan hesaplamaları ... her anlamda mükemmel olur.

Bu arada yarışma her nerede yapılırsa yapılsın muhtemel gündeme gelecek bir konu var. Geçen sene Türkiye Şampiyonasına müracaat sayısı bir hayli fazlaydı. Kontenjan 120 ile sınırlanmış ve ciddi polemikler yaşanmıştı. Bu sene yarışma Çameli'nde Semih abinin düşündüğü PWCA kalifikasyonlarına göre yapılırsa yabancı yarışmacıların katılımı da yüksek olacaktır. Ki 80 km ötede Fethiye faktörüde bu sayıyı muhtemelen etkileyecektir. Yani müracaat yoğunluğu yine hat safhada olacaktır. TPP de bu konuyla ilgili bir tartışma olmadı diye biliyorum, THSF yetkilileride seneye bu kriterler değişecek demişti ancak son durumla ilgili benim duymadığım bir şey var mı?

Kullanıcı avatarı
Yamasut
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (27.12.2012, 13:00)

Merhabalar,

“TR Şampiyonası 2013 tarih ve yeri” konulu başlığa mesaj atmak istedim ancak karşıma şöyle bir bilgi notu çıktı “Üzgünüz, sadece özel haklara sahip kullanıcılar bu forumdaki mesajlara cevap verebilir” . Biz bile Federasyonda yasal bir statümüz olmasına rağmen konuyu sırf kendimize kapamayıp, hep beraber konuşalım diye uğraşıyorken böyle bir durumla karşılaşmayı protesto ediyorum. Bu durumun kararını kim neye göre veriyor ? Eğer bu başlığa mail atabilecekler pilot panel üyeleriyse, o zaman pilot panelde tartışılması daha uygun olacaktır.
Bu maili o başlığa atamadığım için buraya atıyorum.

Tarihler konusuna gelince;
2013 yarışma tarihleri ve yer ihimalleri konusunda daha evvel ayrıntılı bir mesaj atmıştım. Şampiyona tarihi olarak birinci tercihim PWC Fransadan sonra 2-7 Temmuz arası olmasıdır. İkinci Tercihim 30Temmuz-4 Ağustos tarihi arasında olmasıdır. (Bunlar benim şahsi görüşlerimdir)
Nedenleri: Fransadaki yarışmanın Avrupa kıtasında yapılıyor olması ve pek çok yüksek puanlı yabancı yarışmacı bu yarışmaya katılıyor, bu nedenle Türkiyeden katılım daha az oluyor. Sonuç olarak en fazla 2-3 kişi sıkışabilir.
İkinci tercihin nedeni ise yine FAI dünya şampiyonasına az adam katılıyor, PWC lerdeki gibi 8-10 kişi gitmiyor. Dolayısıyla daha az kişi etkilenecektir.

Yer Konusu:
Su anda Çameli’den bir basvuru yapıldı, başkada başvuru yok daha evvel ihtimalleri sıralamıştım. Bu konuda ne pilot panelden hala bir oneri gelmedi. Bu konuda son karar verilmiş değil ancak Çameli önde gidiyor bence.

Sonuç olarak her iki konuyla ilgili de insanların fikir belirtmesi ve gorusulmesinde yarar var.

Buradan sonrasında yazdıklarım Ziyanın bu başlık altında yazdığı bazı konularla ilgilidir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Ziya’nın yazdıkları :
Tr sampiyonasinin yeri konusunda belirsizlik suruyor, buna cok mudahale edemeyecek gibiyiz, federasyon hala Belediye destegi pesinde yarisma icin. Federasyonumuz sampiyonasini kendi yapamaz halde, bu da ayri bi sıkıntı. Ben sampiyonami surda yaparim diyemiyor. Ben bana destek gelirse suralarda yapabilirim diyor. Yani sampiyonanin teknik alt yapisi, yerin ucusa uygunlugu, hangi donem daha iyi ucus sartlari saglanir gibi kritik durumlar gitmis, bir hafta yatisa gidebilecegimiz ama para sorunu cozulmus yerler pesinde, way bizim kaldigimiz hallere.

Selamlar,
Kendi sampiyonasini destek bulursa yapacak bulamazsa ne olacagi belli olmayan, bulursa da zara kalmis olacak hep yek de bazen iyi zardir
Yarismanin tarih araligini Ali soylemis herkes icin uygun bi durumsa bu araligi oylayalim.
Durumu thsf yonetimindeki arkadaslara iletelim (ileti istiyorlar, burda olanlar iletisemiyormus).
Talepler arasinda sunu da sunalim demekteyim siz ne dersiniz. Yarismanin guvenlik zaaflari ve saglanacak olanaklari ile ilgili beklentilerimizi de belirleyelim zira gecen yarismanin rezaletini yasamak zorunda kaldik. Yasamlarin riske edilecegi yarismalari istemiyorum.
Duzenlenecek yarismanin genel sartlarini en kisa zamanda yayinlansin diye beklemekteyiz, bakalim neler yapilyor.

Sevgili Ziya,
------------------------------------------------------------------------------------------------

Federasyon daha önceki iki sene olduğu gibi, Türkiye Şampiyonasını kendi seçtiği herhangi bir yerde çok rahat yapar. Bunun yanı sıra bir katkı sağlamak için destek alabileceği bir yerel yönetimle çalışmasının ne sakıncası var ? Kurallar gereği Federasyon bünye federasyonu olduğu için yarışma düzenliyorum diye para harcayamıyor. Bu kuralı koyan Federasyon değil GSGM. Bu konudaki şikayetlerini kendilerine bildirirsen sevinirim. Ancak GSGM nin karar ve kurallarından dolayı Federasyonu suçluyorsan bu yanlış bir tutum. Yukarıdaki yazında gereksiz yere haksızlık edip
Federasyonu kötülemiş oluyorsun. Uçuşa uygun olmayan bir yerde bir hafta yatış Şampiyonası yapmak isteseydik Kıbrısı seçerdik, ortam güzel, güneş kum tatil vs… Kaldı ki sen bizleri hiç tanımıyormusun böyle saçma bir şeyi yapabileceğimizi nasıl düşünebiliyorsun. Böyle bir şey yapacak olsak niye camiadan ve pilot panelden görüş isteyelim ?

Amacın Türkiye şampiyonası tarih ve yeri konusunda bir başlık açıp ciddi bir şekilde bu konunun tartışılmasını sağlamaksa bu duruma yönelik yazı yazman lazım. Türkiye şampiyonası ile ilgili yazı yazayım arada da Federasyona geçireyim yaparsan bu yanlış olur.

Yarışma tarihi belirlenip de duyurulduktan sonra attığım mailde özellikle belirttim: Yarışma yeri belirlemedik bu konuda pilot panel ve camia ile belirlemek istiyoruz diye sonrasında Tarih konusunda gelen endişeler ve itirazlar üzerine tarihi de tartışmaya başladık. Ayrıca, camiadan Hakan Akçalar, Akın ve birkaç arkadaşı da arayıp yer ve tarih konusunda fikir sordum. Kuruldaki arkadaşlar ve Başkanla da konuştuk tarihin başka bir tarih olmasıyla ilgili, hepsi olumlu bakıyor.
Kısacası bu konuda hep beraber karar verelim diye biz Teknik ve Eğitim kurulundaki arkadaşlar uğraşırken senin hala yukarıdaki gibi bir yazı yazıyor olman üzücü. Kaldı ki geçen hafta senle 3 saat oturup konuştuk o konuşma sırasında bütün bunları anlattım hatta yer ve tarih konusunda pilot panelden hala tarih gelmediğini ve camiadaki insanların da bu konuda pek fazla fikir belirtmediğini
Bu konuda insanları aktifleştirip konunun tartışılması gerektiğini de sana söyledim. Hadi senle bu konuları konuşmamış olsak yeterli bilgin olmadığı için önyargılı yaklaştığını düşüneyim ama bunları konuşmamıza rağmen hala böyle bir yazı yazmana nasıl bir anlam yüklemeliyim bilemiyorum.

Bu arada pilot panelin de hala bu konuda 20 küsur gündür iki kelam edip de bu konuda bir görüş belirtmemiş olması da kendi içerisinde atıl kaldığını gösteriyor. Bu nedenle pilot panelin bir an önce kendini yenilemesi ve işlerlik kazanması gerekiyor. Yer ve tarih konusu tartışılmaya başlandıktan sonra bir tek Semih konuyla gerçekten ilgilendi telefon etti pek çok alternatif yer ve tarih önerdi,
yarışma altyapı çalışmalarına yardımcı olmayı teklif etti. Sağolsun son derece yapıcı bir tutum.

Açılan başlık altında yazı yazan arkadaşlardan hiçbiri hem federasyonu kötüleyeyim hem yer konusunu tartışayım yapmamış. Sadece senin maillerinde bu durum böyle. Bu yüzden diğer arkadaşlara teşekkür ederim. Yalnız Ziya’nın açtığı “TR Şampiyonası 2013 tarih ve yeri” başlığına mesaj atan arkadaşlardan bir isteğim var. Federasyon kurulları olarak Şampiyona yer ve tarihi konusunda çoğulcu karar konusunda bu kadar pozitif davranırken Ziyanın yazdıklarının haksızlık olduğunu düşünüyor musunuz bu konuda bir mail atabilirseniz yada attığınız maillerin bir yerine yazarsanız sevinirim.
Bu arada madem bu konu açıldı herkesin atladığı göz ardı ettiği bir konuyu da belirteyim. Forumlarda Federasyon şöyle federasyon böyle diye herhangi bir yazı yazıldığınıda yazıyı yazan kişiler genellikle gözle görülmeyen elle tutulmayan bir tüzel kişiliğe yazı yazıyormuş hissine kapılıp
Klavye başında verip veriştiriyorlar. Ancak burada şöyle bir durum var. Federasyona her laf edildiğinde kurullarda çalışılan insanlara da laf edilmiş oluyor. Bu kurullardaki insanların hepsi yamaçlarda sizlerle beraber uçan arkadaşlarınız. Bu nedenle yazılan her haksız ve ters yazıda bu insanları daha fazla kırmış oluyorsunuz. Bu nedenle gaza gelip Federasyona bişeyler yazmak istediğinizde aşağıdaki insanların isimlerini hatırlamanızı, yarışmalar ve diğer konularla ilgili bu kişilerinde sizlerle pek çok konuda aynı şeyleri düşündüğünü bilmenizi isterim.

1. Serdar İlker
2. Alim Yildirim
3. Mehmet Dursun
4. Erdal Akkus
5. Muharrem Kilic
6. Yasin Kecef
7. Umit Aydemir
8. Yilmaz Acikgoz
9. Hilmi İnce
10. Yigit Yildirim
11. İsmail Kurt
12.Abdullah Yildiz