Federasyon Seçimleri

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Barış Tura
Ad Soyad: Barış Tura
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #121 gönderen Barış Tura » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 01:32)

Selamlar arkadaşlar.

Sayfanın en yukarısında Güner'in AHAS adına yazdıkları sanırım herkes tarafından okundu , ama sanırım tam anlaşılamadı , aslında her şey gün gibi ortada ama şu anki şartlar mı susmayı gerektiriyor bilmiyorum. Yukarıda Güner'in mesajında bahsettiği kadar aktif bir spor kulübü seçimden çekildiğini oy kullanmayacağını açıkladı.

Tahsin beyin ilk açıkladığı delege listesinin yanlış olduğu açıklanan listenin bundan farklı olduğu belirtildi, fakat dikkat edildiğinde ilk açıklanan listedeki gerek kulüp isimleri gerekse oy kullanacak bürokrat isimleri birebir tutuyor , ki bu bilgilerin hepsinin gerek bürokrat gerek kulüp isimleri bazında birebir tutma olasılığının ne kadar düşük olduğu sizin takdiriniz.

Açıklanan listede ilk başta belirtilen listedeki kulüpler arasındaki sportif başarıdan kaynaklı oy adaletsizliğini giderildiği gibi bir tablo çizilmeye çalışıldı. Aslında sadece bazı gelişmelerden kaynaklı bürokrat/kulüpler oy dengesinde bir İNCE AYAR yapılmıştı.

Kulüpler arasındaki sportif başarıya göre oy adaletsizliği ve bazı kulüplerin mağduriyeti hala MEVCUT. ve tüm açıklığıyla ortada.

Aşağıdaki linkten tabloya bakarsanız kulüpler bazında oy dağılımında ORANTISAL olarak HİÇ BİR ŞEYİN değişmediğini rahatlıkla okuyabilirsiniz. GSGM'ye göre sportif başarısı yüksek olan kulülerin 2 olan oyu 3 oya çıkmış , 1 olan kulüpler de ve ya bariz şekilde göze batan kulüplerde hadi 2 oya çekilmiş. Kulüpler bazında oy dağılımında orantısal olarak hiç bir değişiklik olmamış.

https://docs.google.com/file/d/0B2ntJ5d ... 1aM0U/edit

Ayrıca bu listeden kulüp ve bürokrat isimlerinin sayısına bi bakarsanız bu kadar çok değişken isminin (kulüp ve bürokrat isimleri) ilk açıklanan liste ile resmi olarak açıklanan listede birebir tutmasının sanırım zor bir ihtimal olduğunu anlamakta zorluk yok.

Kulüp oylarının dağılımında bize göre adaletsiz görünen bu durum hangi kriterlere göre oluşuyor ? GSGM'nin kriterlerine göre değil tabiki.. O da ayrı mesele. Ama bu sporun içinde olan bizlerin vicdanlarına göre bu sporun biraz içinde olan herkesin rahatça fark edebileceği belli kriterlere göre. Bu noktada genelimiz bu konu başlığı altında da bunu kabul ettik ve yazdık. Bu oy dağılımı ADALETSİZ.

Ben burada hiç bir kulübü itham etmek ve ya zan altında bırakmak niyeti ile yazmıyorum yanlış anlaşılmasın. GSGM'nin verdiği delege sayısı ile bütün kulüpler kendi oylarının özgürce kullanma hakkına sahiptir. Sadece öz eleştiri yapmak istiyorum.

Yukarıda Türkiye'de çok aktif kulüplerden birisi seçimlerden çekildiğini oy kullanmayacağını açıklıyor, bu başlık altında bu dağılımın adaletsiz olduğundan ve gerekirse birlik beraberlik içinde bu oy dağılımını kendi içimizde düzeltebileceğimizi dair bazı görüş düşünceleri belirtiyoruz (ben yanlış anladıysam özür dilerim??) , buna rağmen kulüpler delege isimlerini açıklayıp çatır çatır 3 er delege ile seçime koşuyorlar. Ve herkes halinden memnun. AHAS ve ya X,Y,Z kulübü seçimden çekilmiş bana ne ? Sizce de garip bir paradoks değil mi ?

Her kulüp GSGM tarafından kendisine verilen delege sayısı hakkı ile özgürce oyunu kullanmakta serbesttir en doğal hakkıdır. Vicdanlar da rahatsa problem yok.

AHAS gibi bir kulüp seçimlerden çekilmiş, belli kulüpler mağdur, konuşmanın hiç bir anlamı yok. Devam.

Bir şey nasıl başlarsa öyle gider , bu seçim mevcut seçim sistemi değişmediği sürece ilerideki seçimlere de örnek teşkil eder.

Sanırım en gerçekçi değerlendirmeyi Yurdaer tabloyu görerek yapmış, sandığımız kadar birlik beraberlik içinde bir camia değilmişiz.

http://yurdaeretike.blogspot.com/

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #122 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 02:04)

Sayın Ziya Hacıalioğlunun varsayımlar üzerine yazdığı yorumları okudum elbetteki haklı olduğu hususlar var öncelikle şunu belirtmeliyim ki tüm kulüpler anlaşıp tek aday bile çıkarsak gsgm tek aday çıkardığı ve desteklediği müddetçe kulüplerden 1 delegenin oyu o tarafa kayacak olursa kazanma şansımız kalmaz her halukarda GSGM den oy alacak adayımızın olması gerekli bu adayda çevresi geniş hatırlı dostları sayesinde gsgm yi ikna decek güce sahip olmalı bu gücü ne oranda bulabilirim son müracaat tarihi olan cuma gününe kadar onun araştırmasını yapacağım
Mehmet Bayraktar'a gelince kimdir neler yapmıştır ve yapacaktır 1958 Tokat/ Zile'de doğdum Maaşla ödüllendirmeler ve Taktirnamelerle dolu 28 yıllık Çok başarılı Beden Eğitimi Öğretmenliği ve idrecilik hayatından sonra 2008 yılında emekli oldum halen Tokat Zile'de Halı saha işletmeciliği yapmaktayım Yamaç paraşütüne 2003 yılında Thk dan eğitim alarak başladım 2004 yılı ile 2009 yılları arasında Turhal Mercimek Tepede Yüzlerce pilotun katıldığı 6 şenlik ve Sayın Semih Sayır ile birlikte 2 Cat2 yarışması düzenledim Tokat'ta verdiğim eğitimlerle 8 i bayan 50 civarında pilot yetiştirdim bunların yaklaşık 1/3 ü kendi malzemesiyle uçmaktadır aynı zamanda Tokat ta amatörce Tandem pilotluğu da yapmaktayım 200 tandem uçuşu 2000 üzerinde single uçuşuna sahibim 2010 yılında Zilede paramotor etkinliği 2012 yılında Zile Hüseyingazi tepesinde bölgesel yarışma düzenledim Eğitim verdiğim ve halen uçmakta olan Öğrencim Tokat Gaziosman paşa Üniversitesi Öğretm Üyesi sayın Selim Çakar'a Üniversite havacılık Kulübünü kurdurarak bu üniversiteye eğitim desteği vermekteyim 2008 Yılında Tokat Sportif Havacılık Kulübünü kurdum Kulüp üyesi Gani Arsalan'la birlikte fırsat buldukça yarışma ortamını tenefüs etmek dostlarla bir arada olmak için yarışmalara da katıldım 2010 yılında kulübümüzün de iştirakçisi olduğu Orta karadeniz Kalkınma ajansının Preojesine Turhai Kaymakamlığı ile başlatarak teknik Konularda danışmanlık yaptım ve 570 bin Tl ödenek alarak Tepeye yarışmalar için uygun bir bina yapılması içerisinde 2 adet Tandem , Paramotor, 2-3 kanatlar eğitim kanatları ve techizatların bulunduğu 18 takım malzeme alınmasını sağladım yine Ordu Çamaş kaymakamının daveti üzerine aynı projenin bir örneğini de benim danışmanlığım altında Çamaş'ta gerçekleştirerek 450 bin Tl ödenekle çok güzel eğitim tepeleri yapılmış ve malzemeler alınmıştır yapmayı planladıklarım: öncelikle Teknik kurullarda çalışan arkadaşlarımız çok özverili işler yaptılar Sayın Serdar İlker'in Yaptıkları Çalışmalarla ilgili yazdıklarını okudum hepsi çok güzel işler diğer branşlar içinde benzer çalışmaların yapılması gerekiyor özellikle Model uçak konusunda okullarımız büyük potansiyel Okullar arası model uçak yarışmalarının mutlaka okullar arası yarışma programlarına alınması gerekiyor Planör, Delta Kanat, Balon, paramotor vs faliyetler içinde gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor öncelikle Hava sporları federasyonunun Bütçesinin artırlması için gerekli çalışmalar yapılacaktır

1- Yapacağımız faaliyetler şeffaf ve demokratik olarak yapılacak camiamızdaki kulüplerimiz Tecrübeli pilotlarımız organizatörlerimiz ve yarışmacı pilotlarımızın görüşleri mutlaka alınacaktır En kısa zamanda FAI üyeliğini almak için gerekli girişimlerde bulunup süreci hızlandırmak üzere gerekli baskılar uygulanacaktır
2- Tandem Paraşüt, Motorlu yamaç paraşütü, Delta kanat Antrenörleri yetiştirilecek bu antrenörlerin Bölgesel kurslar açması sağlanacaktır bu antrenörler sayesinde pilot seviye kartları verilecek THK nın verdiği seviye kartları geçerli olacak yarışmalara katılacak pilotlarda SIV yapmış olma şartı aranacaktır
3- Nisan Kasım ayları arasında Hemen her hafta bir bölgesel yarışma 3-4 kategori 2 yarışması yada hedef yarışması yapılacak bu faaliyetleri yürüten organizatörler desteklenecek Bunların dışında 2 adet Yamaç paraşütü Türkiye Şampiyonası ve 1 adet Delta kanat Türkiye şampiyonası federasyon bütçesinden Finanse edilerek yapılacaktır
4- Özellikle okullarda model uçak yarışmalarına önem verilecek bu yarışmaların okullar arası programa alınması için gerekli girişimler yapılacak Değişik kategorilerde model uçak şampiyonaları düzenlenmesi sağlanacaktır
5- Yarışma dışı olarak uçan hafta sonu pilotları dediğimiz kesimin de eğitimlerine destek verilecek Uçuş ekipmanları 2 ya da 3 yılda bir testten geçirilecek testten geçmemiş malzemelerle uçulmasına bu malzemelerin 2. elden satılmasına izin verilmeyecektir bu malzemelerin tamir ve onarımını yapan kişiler ruhsatlandırılacak ufak tefek tamirat ve yamalar dışında ehil olmayan kişilerin yaptığı tamir ve onarımlara müsaade edilmeyecektir
6- İllerdeki uçuş ve eğitim tepeleri sportif amaçlı toprak ya da beton zeminli hava alanları Hazine ya da Orman bakanlığından tescil ettirilecek bu tepelerin kalkış alanlarının ve iniş alanlarının ağaçlandırılması elektirik hattı çekilmesi vs durumların önüne geçilmesi sağlanacaktır
7- Yapılacak uçuş etkinlikleri festivalleri yapan organizatörler desteklenecektir
8- Federasyon İl temsilcilerimiz Federasyonumuz tarafından belirlenecek bu sporun içinden gelen bölgesindeki aktif kişiler il temsilcisi olarak atanacak İllerde yapılacak tüm işler bu temsilciler sayesinde yürütülecektir
9- Federasyon Yönetim Kurulu oluşumunda görev almak isteyen Tüm adaylar arasından uygun görülenlerden yönetim kurulu oluşturulacak yarışma pilotlarının ve pilot Panelin görüşlerine sık sık baş vurulacaktır
10- Uluslar arası yarışmalara katılacak Tüm sporcuların Kıyafet ve Uçuş malzemeleri Federasyon Tarafından karşılanacaktıririlmesi için ferdi lisans uygulamasından vazgeçip lisansların mutlaka kulüp adına çıkarılması sağlanacaktır
11- Kulüplerin ve kulüpleşmenin gelişt
Sevgilerimle

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #123 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 10:15)

Çok fazla yorum yapma taraftarı olmadan süreci izliyorum ancak yanlış yapıldığı kanaatindeyim. Uzun süre aktif siyaset yapan biri olarak seçim psikolojisini az çok bilirim. Dikkatimi çeken bir şey var. Her aday kulüplerden x oranında oy alıp kalan oyları gsgm den almayı hesaplıyor. Bu nedenle GSGM yetkililerinin kapısını aşındırmayı, orada bir kulis yapmayı planlıyor. Öncelikle bilinmesi gereken bir şey var. Oy dengesi maalesef hesaplandığı gibi değil. GSGM nin oy sayısı şu anda daha fazla. Sebebini bilenler biliyor. Üstüne GSGM nin bir adayı var. Farklı kişilerin oy istemek için GSGM ile görüşmesi yerine yapılacak bir ön seçim sonrası tek bir kişinin bu çalışmayı yapması daha farklı olacaktır. Oy sayısı zaten düşük. Adem by kendisine oy isteyecek, Tahsin bey kendisine oy isteyecek derken BU DURUM GSGM NİN ADAYINA BAL KAYMAK OLACAK diye düşünüyorum. GSGM ile ilgili yapılacak kulis çalışması sadece 1 kişinin yapacağı bir şey. Ön seçim acilen yapılsın çıkan adayı da diğer adaylar destekleyerek GSGM de hep birlikte kulis çalışılsın. Aksi halde şu anda tüm kulüplerin oyları zaten yetmiyor.

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #124 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 10:53)

Hesap döner sap döner bir gün o vinsak döner etrafımdaki doğan görünümlü tüplü şahinlere sesleniyorum dilinizi hangi bedel karşılığında bağladılar ,tek kelimeyle yazıklar olsun size...

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #125 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 13:36)

ziya yazdı:nostalji oldu valla güzel yarışmaydı, bu senede düzenlersiniz umarım.
Kürsüdeki arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz .yanlış degilse kupayı Hamdi bey veriyor. Emeklerinize sağlık tekrar tesekkurler :)

Ben olaya uyandım Ziya..
Çok uyanıksın.. Karadeniz insanın ortak özelliği olmalı bu.. ))

Bayrak meselesi;
Yamaç paraşütü organizasyonlarındaki bayraklar kim kimden üstündür amacına hizmet eden bir simge olarak kullanılmaz. Orada gücü ve birliği simgeleyen tek bir bayrak vardır oda Türk bayrağıdır.
Diğer Kurumsal bayraklar ideal olarak protokoldeki yerlerine göre sıralanarak asılırlar.
Valilik, Kaymakamlık, Belediye, Ticaret odası gibi. Aynı protokolün THK flamasının ve THSF flamasınında yerlerini( Sağda ,Solda) diye belirlemesi gerekir.
Diğer bir tür flama veya afiş cinsi vardırki organizatöre gerçek anlamda destek vermiş Kurum, Kuruluş veya sponsorlardır. Organizatör ve sporumuz açısından en önemli olan bayraklar bunlardır. Bu bayraklar yapılan destek veya yardım oranında büyüklüğe göre asılır. Ana sponsor olmaları durumda yarışmanın ismi bile markayla beraber anılır( THY Superlig)
Diğer durumda;
THK, Benim bayrağımı asmazsanız FAI lisanslarını kontrol etmezseniz Cat2 onayı vermem,
THSF Benim bayrağımı asmazsanız Federasyon lisanslarını kontrol etmezseniz Yarışmanıza izin vermem dediği zaman organizasyonun ne yapmasını beklersiniz...?
Ben iki tarafıda idare ederek pilotların menfeatini koruyan yarışma organizatörlerini tebrik ederim.
Onların 2 bayrağıda asmaktan başka çaresi yoktur!
Lisans konusunda ise , ya iki lisansda kontrol edilecektir, yada ikiside kontrol edilmeyecektir.
Kendi düzenlediğim ve görev aldığım yarışmalarda her iki kurumda rencide edilmeden bu hassasiyetlere göre afişlerde THK ve THSF logoları aynı büyüklükte kullanılmıştır.
Velhasıl bu dengeyi koruyup olayı sporcuların menfeatine çevirebilmek her babayiğitin harcı değildir. Erzincadaki Rusya Açık Şampiyonasına THK ve THSFden onay alınmıştır. Yarışmadaki tek afişte ikisininde logosu aynı boyda sıralı olarak kullanılmıştır.

Bayramörendeki yarışmanın final gününde Tahsin abinin bana THSF nin bayrağını niye asmadınız diye soruyorlar nerede bu bayrak diye sorduğunu hatırlıyorum..
Ben yine hatırladığım kadarı ile "getirsinler assınlar bayraklarını, nerdeymiş bayrakları" dediğimi anımsıyorum. Yani kapanışta biz o bayrağı bulamadığımız için asmadık. O bayrağın organizasyona teslim edilmesi THSFde görevli olan arkadaşların sorunudur.
THK bayrağına gelince hiçbir kurum veya kuruluş bize "o bayrağı asmayacaksınız" diyemez. Eğer yarışma organizasyonu olarak pilotlar yararına bir kurumdan diğerinden daha fazla yardım gördüysek o kurumu ayrıca sponsorlar kısmında onurlandırmak gerektiğini biliyor ve buna inanıyoruz.
Ekdeki posterde THSF logosu ( ne hikmetse) THK logosundan önce kullanılmış...THSF ile yazışmalar yapılmış( başvuru onaylanmışmı, onaylanmamışmı hala bilmiyoruz.
Benim bildiğim kadarı ile bu yarışmaya THSF tarafından özel bir destek verilmedi!

Semih
Dosya ekleri
RO Erzincan poster (1024x683).jpg

Kullanıcı avatarı
baytur
Ad Soyad: Bayram Turgut
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #126 gönderen baytur » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 15:10)

Bünye federasyonu olan THSF nin seçimlerde en fazla delege sayısı 100. Bunların 30 u sabit GSM oyları, 70 i kulüp oyları. Bu seçimler için kulüp oyları önce 24, sonrasında 32 olmuştur.

1-38 delege oyu neden kayıptır? Bu oylar olsa ön seçim yapmaya ihtiyaç duyulur muydu? Kayıpların sorumlusu ve sorumluları kimdir? Bu konuda camia kendini mutlaka sorgulayacaktır.

2-GSM delege sayısını belirlerken sportif başarıyı neden dikkate almamıştır? GSM nün ince hesabımı vardır? Yoksa THSF bu konuda hatalı bildirim mi yapmıştır? Yada THSF nin de bilmediğimiz hesapları var mıdır? Seçimlerden sonra sanırım en çok tartışılan konular; sportif başarı, delege çıkartan kulüpler, seçim dışında kalan kulüpler, adil sistem nasıl sağlanır olacaktır.

3-Gelinen noktada kulüpler ve delegeleri ön seçim ve tek aday konusunda ortak irade koymuşlar mıdır? Çoğunluğu üzerine düşeni yapıp evet demiştir. Bana göre 1 Şubat resmi aday bildiriminden önce ve gerekliyse 7 Şubat seçimden önce delegelere ön seçim oy hakkı verilmelidir. Hak diyorum çünkü kimse burada kendini deklare etmek zorunda değildi. Resmi aday bildirimi yokken böyle bir oylama abesle iştigal diyenler çıkacaktır, buda bir düşüncedir ancak resmi adaylar açıklandıktan hemen sonra mutlaka ön seçim olmalıdır.

4-Adaylar camianın ortak iradesine uyacaklar mı? Farklı hesapları var mıdır? Ortak iradeye uymayan aday sonuçlarına katlanacaktır. Birde camianın sindiremeyeceği bir aday seçilirse, tek adayla seçime gidilmesinin önünü tıkayanların vay haline.

Saygılar

Ali(Durali) Karaca
Ad Soyad: Ali (Durali) Karaca
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #127 gönderen Ali(Durali) Karaca » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 16:15)

Sevgili Barışın yazısının sonunda kısayolunu verdiği, Yurdaer Etike'te ait seçimlere farklı bir bakış açısı sunan yazısı. Tek bir mecradan bakmama açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Yurdaer Etike demiş ki;

''Sorun listesine ara verip, süre gelmekte olan federasyon başkanlık seçimleri ile ilgili farkındalık yaratılması gereken bazı hususlardan bahsedeceğim.

Geldiğimiz durumu özetlemek gerekirse, ilk başlarda mevcut başkan, sonrasında ise GSGM’nin daha ortada olmayan adayı düşman gösterilerek, “Haydin birlik olalım. Şimdi kırgınlıkları unutma ve en büyük düşmana karşı birlikte hareket etme zamanı” benzeri söylemlerle insanlar gaza getirilmeye çalışılıyor. “Hepimiz kardeşiz.”, “Biz aynı yola baş koymuş dava arkadaşlarıyız” havası yaratılmaya çalışılıyor. Güzel taktik, ancak delegeler arasında bu ajitasyona gelmeyecek çok sayıda kişi olacağını düşünüyorum. Varsayalım böyle bir ortak aday seçildi. Sonrasında ne kavgalar, ne iftiralar, ne hakaretler edileceğini tahmin edemiyorum. Her neyse, olayı fazlaca magazinleştirmeden asıl konuya geçeyim.

Başından itibaren bazı arkadaşların, federasyonun atanmış bir denetim/yönetim otoritesine göre temel avantajına ilişkin bir söylemi vardı. Bizim seçeceğimiz bir yönetim atanmış bir yönetimden her zaman iyidir söylemi. Seçim sonuçlandıktan sonra başka bir yönetim gelirse gerçekten öyle mi olacak göreceğiz ?

Diğer taraftan, seçimlerin seçmenlerin tercihlerini ne kadar yansıtacağı konusunda benim kafamda ciddi soru işaretleri var. Delege ile seçim sistemi tamamen bir komedi. Seçmenin tercihinin sandığa yansımasının önündeki önemli bir engel. Aklınıza ilk planda delegelerin önemli bir kısmının atanmışlardan oluşması gelmiş olabilir. Doğrudur, bu ciddi bir problemdir. Ancak, delegelerin büyük kısmı hatta tamamı kulüplere tahsis edilse dahi delege sistemi yanlıştır. Aşağıdaki örnek bu yanlışın anlaşılması için faydalı olabilir.

Kulüp 1 Kulüp 2 Kulüp 3 Kulüp 4 Toplam
Delege Sayısı 2 2 1 3 8
Üye Sayısı 30 43 17 51 141 Oy Oranı %
Aday A Üye Oyları 4 22 3 26 55 39%
Aday B Üye Oyları 26 21 14 25 86 61%
Aday A Delege Oyları 0 2 0 3 5 63%
Aday B Delege Oyları 2 0 1 0 3 37%

Örnekte görüldüğü üzere, kulüp üyelerinin % 61’i Aday B için oy vermesine rağmen, kulüp delege oylarına göre yapılan seçimde % 63 oy oranı ile Aday A seçilmektedir. Bu tablo kulüplerin iyi niyetli bir şekilde kendi üyelerinin tercihini soracakları varsayımına göre olası bir senaryo olarak hazırlanmıştır. Biliyoruz ki, kulüplerin çok önemli bir kısmı, bırakın üyelerinin tercihlerini sormayı, yönetim kurullarının dahi tercihlerini önemsemeden, başkanın tercihleri ile delege ve aday tercihlerini belirleyecekler.

Bir de kulüp üyeleri konusu var bu arada. Spor federasyonunun yönetimini belirlemede seçmen kim olmalıdır ? Doğal olarak kimin için çalışıyor ise, seçmen o olmalıdır. Spor federasyonları kimin için çalışır ? Temel olarak sporcular için var olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Kulüplerin üyeleri tamamen sporcular mıdır ? Kulüp sporcusu olup kulübe üye olmayan sporcular var. Sporcu olup, spor yapmayan kulüp üyeleri. Sporcu olmayan kulüp üyeleri. Herhangi bir kulübe üye olmayan bireysel sporcular. Yani aslen kulüp üyelerinin seçmen olduğu bir sistem dahi tam doğru değildir. Sonuç olarak, kulüp delegeleriyle yapılan seçim sisteminde, sporcu olarak bizim federasyon yönetimini belirliyor olduğumuz söylemi koca bir yalandan ibarettir.

Sporcu tercihlerinin seçime yansıtılması açısından mevcut seçim sisteminde bu kadar olumsuzluk varken, bir de bu tek aday konusu var. Ortada sadece bir aday varken, tek aday manipülasyonu yapmak hem potansiyel adayların, hem seçmenlerin iradesine hakarettir.

Birden fazla aday ortaya çıkıp, benzer vaatler ve yönetim anlayışı ile seçmenleri ikna etmeye çalışırken, bir başka adayın ortaya çıkıp, tamamen başka bir bakış açısı ve yönetim anlayışı ortaya koyduğu bir seçim ortamı düşünün. Bu durumda benzer bakış açısı ve yönetim anlayışındaki adayların, karşı görüşün yönetime gelmesine engellemek için birleşmesi söz konusu olabilir.

Ortada birden fazla aday yok iken ve hatta aday olduğunu ilan eden tek aday dahi, yönetim anlayışı, temel sorunlara yaklaşımı, icraat vaatleri, icraat takvimi ve ekibi konusunda doğru dürüst bir şey söylemiyor iken; karşı tarafta tamamen kötü olduğu varsayılan hayali GSGM adayına karşı tek aday fikriyle ortaya çıkmak komiktir. Sanırım yapılmak istenen kimse aday olmasın demektir.''

Kullanıcı avatarı
baytur
Ad Soyad: Bayram Turgut
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #128 gönderen baytur » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 17:47)

Ali(Durali) Karaca yazdı:Yurdaer Etike demiş ki;

''Sorun listesine ara verip, süre gelmekte olan federasyon başkanlık seçimleri ile ilgili farkındalık yaratılması gereken bazı hususlardan bahsedeceğim.

Adı geçen yazıların tamamını okudum. Yurdaer Etike, Akın Gökbulut, Semih Sayir, Hilmi İnce, Yiğit Yıldırım, Özay Zorlu, Hakan Akçalar, Alim Yıldırım, Erdal Akkuş ve kusuruma bakmasınlar adını sayamadığım bir çok kişi bu camianın büyük değerleridir ve farklı düşündükleri konular olsada, benim gibi amatör ruhlu ve yamaç paraşütünü hobi olarak yapan insanlara örnek olmaktadırlar.
...

Ali(Durali) Karaca yazdı: “Hepimiz kardeşiz.”, “Biz aynı yola baş koymuş dava arkadaşlarıyız” havası yaratılmaya çalışılıyor. Güzel taktik, ancak delegeler arasında bu ajitasyona gelmeyecek çok sayıda kişi olacağını düşünüyorum.

Türk toplumu ajitasyonu seviyor ne yapalım, güzelde taktik, endişeniz olmasın kimse bu oyunlara aldanmaz ve özgür iradesini ortaya koyar.
...
Ali(Durali) Karaca yazdı:Bizim seçeceğimiz bir yönetim atanmış bir yönetimden her zaman iyidir söylemi. Seçim sonuçlandıktan sonra başka bir yönetim gelirse gerçekten öyle mi olacak göreceğiz ?

Camianın adayının başarılı olacağının garantisini mantık kuralları dahilinde kimse vermez. Gelişmiş toplumlarda sosyolojik olarak istatistiklere baktığınızda evet seçilmişler atanmışlardan daha başarılı olmuştur.
...
Ali(Durali) Karaca yazdı:Aklınıza ilk planda delegelerin önemli bir kısmının atanmışlardan oluşması gelmiş olabilir. Doğrudur, bu ciddi bir problemdir. Ancak, delegelerin büyük kısmı hatta tamamı kulüplere tahsis edilse dahi delege sistemi yanlıştır.

Yanlışları söylemekle soruna çözüm ürtemezsiniz. Neyin yanlış olduğunu herkez biliyor. % 100 adil seçim sistemi olmayacağına göre, sizce en doğru seçim sistemi ne olmalıdır?
...
Ali(Durali) Karaca yazdı:Biliyoruz ki, kulüplerin çok önemli bir kısmı, bırakın üyelerinin tercihlerini sormayı, yönetim kurullarının dahi tercihlerini

önemsemeden, başkanın tercihleri ile delege ve aday tercihlerini belirleyecekler.

Benim içinde bulunduğum kulübün her üyesinin fikri değerlidir. Delegenin kim olduğu önemli değildir ve üyelerin ortak iradesini ortaya koyar. İstisna kulüpler vardır ve bu onların sorunudur. Bu tür kulüplerin çok olduğunu söylemek, kulüplerin çoğunluğuna haksızlıktır.
...
Ali(Durali) Karaca yazdı:Ortada sadece bir aday varken, tek aday manipülasyonu yapmak hem potansiyel adayların, hem seçmenlerin iradesine hakarettir.

Adaylar: Tahsin Tekin, Adem Hasgül, Mehmet Bayraktar, Nihat Ermihan. Şimdilik bu kadar, bekleyin arkasıda gelecektir, evelallah iradeler tecelli ediyor.
...

Kişisel fikrim; biz toplumsal olarak yanlışları görmeye ve eleştirmeye odaklıyız, ne istediğimizi söylemeye değil. Ne istediğimizi tam olarak bilmediğimiz içinde organize olamıyoruz.

Size sorum şu, yukarıda eleştirisini yaptığınız sorunlara hangi çözümleri öneriyorsunuz?

Saygılar

Kullanıcı avatarı
yilmaz
Ad Soyad: Yılmaz Açıkgöz
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #129 gönderen yilmaz » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 19:38)

Selamlar herkese, uzun zamandır eğitimler harici faaliyetlerden uzak kaldım. Bir aksilik olmazsa bu sezon yavaştan dönüyorum...

Önceklikle kişisel düşüncem ve her zaman savunduğum. Federasyon kurumsalının güçlenerek devamını sürdürmesidir.
Uzun çabalar sonunda Federasyon kuruldu. Bu esnada THK kabuğundan çıktı kulüpleşme yoluna gitti daha fazla kitleye yayıldı, camiaya fayda sağladı.

Atanan başkanı beğenelim yada beğenmeyelim sonuç olarak federasyon, sporu hareketlendirdi. Yapılan yarışmalar, desteklenen sporcular, kulüplere dağıtılan malzemeler vs vs. camiaya fayda sağlandı. Daha fazlası/azı tabiki olabilirdi.

Camia olarak başkana değil Federasyona sahip çıkmalıyız. Başkan hiç tanımadığımız biriside olsa federasyonu doğru yönlendirmeye çalışmak camianın sorumluluğudur. Her zaman yapıcı ve olumlu olmak zorundayız. Karşılaştığımız her engelde, 2 adım geri çekilip duvara taş atarak yıkmaya çalışmak yerine, merdiven kurup aşmayı denemek gerekir. Camianın bir kısmı taş atıp zarar vermeye çalışırken, bir kısmı da, atılan taşlara rağmen merdiven kurmayı tercih etmektedir.

Oy dağılımları ile ilgili haksızlıklardan bahsedilmektedir. Bunun her seçim döneminde yaşayacağımız bir durum olacağını düşünüyorum. Bu tatsızlığın azaltılması veya ortadan kaldırılması yine camianın elindedir (Taş yerine Merdiven:)). Ayrıca şu anki oy dağılımı mevcut başkan için garanti değildir.

Herhangi bir kulüp için seçimden çekilmek; Filistin halkının İsrail ordusuna attığı taştan daha az tesirli olacaktır.

GSGM nin adayı Enver Oral hariç (tanımıyorum). Diğer adaylar Federasyonu daha iyi noktalara taşımak için yarışmaktadır. Seçimlerde galip çıkan başkanın yine camia desteğine ihtiyacı vardır. Camianın da hiçbir koşulda başkana sırt çevirmemesi gerekmektedir.

Fazla uzatmadan hakeden kazansın.
Saygılar…

Yılmaz AÇIKGÖZ

Kullanıcı avatarı
İstanbul Hava Sporları
Ad Soyad: Polat Kemal Akyüz
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #130 gönderen İstanbul Hava Sporları » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 20:12)

Öncelikle eğri oturup doğru konuşmak istiyorum, sonuç itibari ile tüm adaylar az ya da çok bana gıcık olacaktır, sürçü-lisan edersem şimdiden affola.

- SHGM Temsilcileri (18 )
- MDK Temsilcileri (Bakanlık Temsilcileri) (10)
- TASKK Temsilcileri (2)
+-----------------------
Toplam 30

- Federasyon başkanı (1)
- Spor Kulüpleri (32)

SHGM Temsilcileri; Genel müdür, müdür yardımcıları...gibi Genel Müdür'ün hiyerarşisi altında bulunan kişilerden oluşuyor. Dolayısıyla Genel Müdür ne oy verirse aksini kullanmaları zor gibi gözüküyor. Bir başka konu bu tür seçimlerde Bakanlık Temsilcileri (10 oy) ne derece SHGM ile koordineli hareket ediyorlar. Yani federasyon (tüm federasyonlar için) seçimlerinde Bakanlık ve GSGM oyları aynı mı oluyor, yoksa ayrı mı oluyor ya da federasyondan federasyona değişiyor mu? Önce bunu saptamak gerekli (adaylara diyorum). Sonra bunu camiaya doğru bir şekilde ifade edip yol haritası sunmalıdır (tek aday gibi). Bürokrat oylarının gidiş hattı ile ilgili mevcut durumdan ve diğer federasyonların seçimlerindeki genel gidişat konusunda bilgisi, tecrübesi ve gözlemi olan varsa ve bunu paylaşırsa memnun olurum. Özellikle aday olmayanların ve adaylarla yakın ilişkileri olmayanların yorumları çok daha aydınlatıcı olur. Bunun yanında adaylar da bilgileri varsa eğer paylaşırlarsa verimli olur, onların yorumlarını aklımın köşesinde bir acaba ile değerlendirmek çok kırıcı olmaz sanırım, sonuçta bu konu kitleleri arkasına almak için kullanılabilecek bir konudur.

THK'nın daha önce görevden alınan şimdi tekrardan göreve getirilecek olan, şu an bir fiil atamasız olarak THK'da görev yapan Eğitimlerden Sorumlu Koordinatör... Vedat bey destek bulursa büyük ihtimalle son dakika aday olacak. Zaten başkan olursa çoğunuz sporu bırakmayı gözden geçirir ya da Dinamit deposundan bir uçuş yapmak için 3 sayfa faks yollamayı göze alır. Tehlike şudur, seçimi kazanamayacağı garanti olan bir kaç adayın THK lehine çekilmesi akabinde delegelerinde oylarını bu yönde kullanması ve bürokratların da bir kısmının oyu ile evet THK federasyonu ele geçirebilir, ucu ucuna olabilecek bir ihtimal ama pratikte çok kolay değil. Yine de THK'nın zaman zaman Bakan düzeyinde arka çıkıldığını unutmayalım, yazın Bakan'ın Federasyonu paylaması gibi. Şu an THK'nın destek bulamadığı kanısındayım aksi halde egemen egolarını öne çıkartmaktan kendilerini alamazlardı, şu an hangi ata oynuyorlar, yeter ki mevcut başkan ya da yp camiasından biri olmasın gelecek olan bürokrat zihniyetiyle anlaşmamız mevcut durumdan daha iyi olur ve her hâlükârda Federasyon yeni başkanla üç-beş boy geride kalacaktır nasıl olsa.

Her ne olursa olsun insanların duyarlı bir yanları vardır ve bu çok zaman fark yaratır, bu atışmaları sonlandırıp camia olarak meramımızı doğru biçimde ifade etmeliyiz, topyekûn başarılı olmak mümkün olmayacaktır ama birkaç duyarlı bürokratın kararının fark yaratacağı aşikardır. Özellikle eğer bürokratlar pratikte de müdürlerinin istediğinden ayrı oy kullanabiliyorlarsa.

Son tahlilde tüm adayların ve Federasyon başkanının masaya oturup ortak bir karara varmalarıdır, o güne kadar birbirinizi yemeye devam edebilirsiniz. Özellikle Federasyon başkanının bürokrat desteği alıp alamadığını görüşmek çok önem taşımaktadır. Günün sonunda şu konuşulabilir, tamam iyi bir bürokrat desteği almışsın, camianın bir kısmı da seni destekliyor, madem kazanamayacağız biz çekilelim işi bilen biri başta kalsın, ya da arkadaş bürokrat desteğini alamamışsın zaten, camianın büyük bir kısmı şu adayı destekliyor sen ve az oy alacak üyeler çekilsin camianın adayının önü açılsın, artık olur olmaz duyarlılığına kalmış, bu diyaloğu aleyhinde reddetme olasılığı yüksek tabi ama diyalog talebine ters bir cevap vermeyecek terbiyeye ve duyarlılığa sahip biri olduğunu düşünüyorum. Tabi bu raddelere varmak için; bu iş YP forumda yürüyorsa buradaki tartışma seviyesini düzeltmek lazım önce. Her aday, her gurup kendi kazanmak istiyor ve ara ara çizgiyi aşıyor, şunun farkına varmalıyız önce ben değil "biz" kazanmalıyız sonraki süreçte "ben" kazanma şansını denemelisiniz.

Mecvut durumda tek çaremizin Nihat Ermiyan olduğunu gözlemlemekteyim, bu durum çok ileri bir sıçrama ile değişebilir fakat tartışmaların ve gelişmelerin gidişatından gördüğüm kadarıyla tek aday diye yola çıkarken durum daha da kötüye gitmiş durumda. Zaman da iyice azaldı, millet birbirini yerken hop diye GSGM'nin ya da GSGM ve THK'nın bir adayı başkan oluvermiş biz de ampul birbirimize bakakalırız. Semih abi'nin hareketi doğru bir hareketti, erkenden bir aday belirleyip camianın desteğini almaktı. Ama bence çok büyük eksikler vardı, birincisi daha genç biri olmalıydı, diğeri Tahsin bey uzun süre adaylığını açıklamadı ve açıkladıktan sonra da yapacaklarını ve ne fark yaratacağını iyi bir şekilde ifade etmedi ya da ifade edemedi, tabana inmekte son derece başarısız oldu, Tahsin beyin gönül vererek girmiş olduğu bu süreç kendisini şimdiden üzmüş olabilir. Olur ki Federasyon başkanı seçilirse her işi Semih abi'nin üzerinden ulaştıracağız gibi bir izlenimim oldu ki bunu gerçekten hiç istemiyorum. Her işimizde bir engel atlamaya çalışırken iki engel birden atlamaya çalışacağız. Bu halde Tahsin bey yerine Semih abi'nin aday olması çok daha mantıklı ve verimli olurdu. Semih abi gördüğüm kadarıyla bu işe en çok kafa patlatan kişi, bu spora ulusal düzeyde de çok katkıları olmuştur, çalışmalarındaki milli faydalar "iş kişinin ayinesidir" lafını perçinler niteliktedir. Bu derece federasyon ile ilgili kafa patlatmak ve çalışma yapmak dolaylı yollarla verimsiz ve yorucu olur, önümüzdeki dönemlerde bu çalışma fikirlerini sistemin içinde en yetkili merciide var olarak yürütmesini dilerim, o zaman gelinceye kadar eleştirim hakkımı baki tutuyorum şu an için konu dışıdır.

Adem'e gelince Akademik kimliği, Organizasyon ve dernek/kulüp tecrübeleri, gençliği çok mantıklı bir başkan olurdu, ilerleyen yıllarda hala görev yapabileceği için her zaman da tecrübesi olan bir başkan adayı olurdu. Fakat şöyle bir durum var, THK iyice zayıfladığında özellikle tüm camianın Federasyon kurulaması için çabaladığı dönemlerde Adem THK'nın en büyük bayraktarlarından ve altyapı destekçilerinden biri olmuştur. Balık hafızam şunu diyor bana, Yamaşüt'ün ilk yapıldığı yıl Denizli'de Federasyon pankartları açıldığında Adem orada yoktu, neredeydi? THK'nın ilk defa düzenlediği mesafe yarışmasında skorer'lik yapıyordu (o güne kadar THK sadece Türkiye Şampiyonası adı altında hedef iniş yarışması düzenleyebiliyordu), o dönemi bilenler bilir o zamanlar THK'nın elinde o işten anlayan adam yoktu, Adem THK için Federasyon isteyenlere karşı tam bir can simidi olmuştur ve itibarını kurtarmıştır. THK yarışmalar, Kulüp Eğitmenleri, Kulüpler, Ölüdeniz’de T2 siyaseti ile ucu ucuna varolmuş ve Federasyonun önünün açılmasını tıkamış ve Adem Hasgül (T2 dışında) bu oluşumun merkezindedir. THK otorite olmaya aday olmuş bunun sonucunda siyasetle karışık yapılanma çabasına girmiştir fakat entelektüel bir duruş sergilemeyi becerememiş bırakması (sihirli cümle bu Adem) gereken yerde işi iyice siyasete dökmüştür. THK'nın Kayseri alt yapılanmasındaki etkinliği de bilinmektedir. Burada ince bir noktaya dikkat çekmek istiyorum, THK'ya yardım etti diye yaftalamak değil niyetim, mevcut bir sistem yoksa insanların uçmasının yolunu açan THK'nın alt yapılanmasına spor adına destek olması iyi bir şeydir ve takdire değer fakat bunu bu amaçla mı yoksa sempatizan ve federasyon karşıtı bir mücadelenin parçası olarak mı yaptı. İşte bu soruyu ben aşamıyorum hafızam var olduğu sürece de kolay olmayacak, zamanında federasyon düşüncesine bile karşı duran biri şimdi federasyon başkanlığına aday oluyor, bu bir çelişkidir. Adem'in zaman içinde bu düşünceyi aşmamıza yardımcı olmasını dilerim, bu konu dışında kanımca Adem Hasgül en ideal aday profiline sahiptir.

Bir de mantığıma sığmayan bir şey var, elimizde imkan var, çevrem var itibarım var diyen isanlar bugüne kadar neden bu imkanlarını devreye sokmaz da "başkan olursam" kullanırım diye koz tutmaya çalışır, biz sporcu değil miydik yoksa bu derece siyasetçi mi olduk, herkes Tahsin bey'in siyasi çevresinden bahsediyor; iyi de bu çevreler neredeydi ve bu zamana kadar neden bu kadar yetersiz kaldı. Adem'in de bir projem var ama başkan olana kadar açıklamam, olamazsam da çalışmayı yeni başkana sunarım" yaklaşımı da yarı iyi niyetli bir yaklaşımdır. Yahu seçime bir gün bile kalsa elinizden gelen faydaları bir beklentiniz olmadan ortaya koyun, sporcular, camia, gelecek nesiller faydalansın. Zaten görmüyor musunuz bu samimiyeti gösterecek birilerini bulsa herkes dört elle yakasına yapışacak. Herkes tutturmuş, sporun gelişmesini istiyoruz vıdı vıdı vıdı... yok öyle birşey! Gönülde var icraatta yok, adayından Federasyon'da görev alana kadar çoğunluk hep kişisel ihtiraslarına yenik düşüyor. Bakalım göreceğiz "tek aday" oluşumuyla çıkılan yol bizi refaha ulaştıracak mı yoksa
elimizdekini arar hale mi geleceğiz 10 gün var önümüzde.
Nihat bey'e gelince, bu insanların arasında en az tanıdığım fakat en olumlu intiba bırakan kişidir,sadece iki defa konuşmuşluğum var. Sporu yapan birinin başkan olması gönlümüzü ferahlatır fakat şöyle bir çelişkiye düşüyorum. Bu sporcu ruha sahip olan sporcularımız bu bürokrasi de varolabilir mi, kolay değil bu da bir cadı kazın. Peki bu adını sanını bilmediğimiz adam gelir de bize sahip çıkar mı. Bu hassas terazi Nihat bey'den yana ağır bastı. Sebeplerin birincisi el-mecbur; dört dörlük bir adayımız yok, gelen de bürokrasi duvarlarında geri seke seke, ondan olmadı bundan olmadı diyeceğinden maalesef çok eminim. Bu başkan siyaset yapıyor mu? Evet, yapıyor. Bu desteklenmemesi için önemli bir etik neden. Fakat siyasetin göbeğinde biri olarak yaptığı duyarlı yaklaşım ve çalışmalar yanında devede kulak kalıyor, bir bakıyorum bizim sporcular işi daha çok siyasete dökmüşler. Reddetmem için en belirgin etken bu yüzden vasıfsız kalıyor. En büyük başarısının, yarışma ve şenliklerde Federasyon izninin alınması olduğunu düşünüyorum. Bu şu an halen aktif hale gelmese de THK'nın etkinliklerini denetlemenin alt yapısını oluşturma sürecinin başlangıcıdır. En büyük başarısızlığı ise Federasyon başkanı seçimlerin ne şekilde olacağı kimlerin oy kullanacağı vb konularda camiayı zamanında bilgilendirememiş (büyük olasılıkla bu bilgiye ulaşamayı başaramamış) dolayısıyla yp camiası seçim için bir çok kulübün pasif kalması yüzünden hazırlıksız yakalanmıştır.
Yarışmacılara ve kulüplere malzeme yardımında keyfi davranıldığının söylentileri bu yüzden memnuniyetsizlikler var. Bir de gözlemlediğim bir sonraki sene Türkiye Şampiyonası'na katılacak kişilerin belirleneceği kriterlerin geç ifşa edilmesi durumu var, bunlar da yaşanan sıkıntılar. Ben de olumlu intiba bırakmasının bir nedeni şu an kendisini asıl destekleyecek kişilerden (biz) ziyade gençlere, üniversite öğrencilerine imkan sağlamak ve uçuş için uygun koşullar yaratma arzusu, bununla ilgili somut şeyler henüz yoktur ama kendinden önce başkalarını düşünen insanları her zaman takdir etmişimdir. En kötü senaryo ise, Nihat bey'in bu yaklaşımlarının ve çabasının bir seçim yatırımı olduğu ve ilerleyen yıllarda yaşının ilerlemesinin ve yerini sağlamlaştırmanın etkisi ile giderek başımızda vasfısız olarak var olmasıdır. Kendisini iyi tanımadığım için bir kaç tanıyan arkadaştan görüş aldım, aldığım izlenim genel olarak herkes kişiliğini takdir ediyor, ilk başlarda çok pasif kalması sonrasında ise münferit olaylardan yaşanan sıkıntılar mevcut şikayetler ve giderek zihinlerde büyümüş. Bunun yanında antrenörlük sistemi için bürokrasinin aşılamaması başka bir eksi not. Burada anladığım kadarıyla bir siyaset adamı olmak gerekiyor, aksi halde federasyon yönkur ve başkanı bile tıpkı bizim gibi isyan eden bir şahıs oluveriyor. Bunların yanında eleştirilen birçok konuda federasyon ekibi çalışmalar yapmış, bunları Serdar ve Alim tarafından uzun listeler halinde camiaya raporlanmıştır. O ana kadar ağır eleştiride bulunan insanlar bunu da görmezden gelmiştir dolayısıyla mevcut federasyona yapılan eleştirileri daha ziyade nesnel değil daha ziyade öznel buluyorum.

Bir de başkan olma niyetinde olan insanların, daha önceden Federasyon yönetimi ve kurullarında görev almış olmaları bu yolda emek harcamış olmalarını beklerdim. Yapacaklarına dair ne varsa bir iki sayfa sığdırılmış yarısı şifai şeyler, böyle bir niyetleri vardı ve bu konuda ciddilerdi de madem iyi çalışılmış en az 40-50 sayfalık bir fizibilite ve proje görmeyi arzulardım. Bu halde gözüken hazırlık ve adaptasyon süreçlerinin 2 yılı bulacağı yeni başkanın ancak bir sonraki seçimde seçilirse verimli işler ortaya koyacağıdır.

Bir başka konu bu federasyonun başına geçecek kişi önümüzdeki 10 yıl Hükümet seçim sistemini değiştirmedikçe başta kalacaktır. Sebep, bu bir Hava Sporları Federasyonu'dur "Yamaç Paraşütü Federasyonu değil". Herkesin göz ardı ettiği ya da yeni yeni farkına vardığı "model uçak" konusu. Bir kaç yıl içinde THK'nın ve Federasyonun bu alandaki çalışmaları ile sportif havacılığın en büyük kitlesi olan Yamaç Paraşütçüleri sadece bir azınlık olarak kalacaktır. THK Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili protokolü imzalayıp modelciliği ders olarak mevzuata soktu bile. Kulüp bazında altı yapısı ve sonraki yoğunlaşacak çalışmaları çok sayıda sporcu katacaktır. Aynısı Federasyon yakasında da benzer şekilde seyredecektir, buna refleks olarak çok sayıda yeni model kulüpleri kurulacak ve yeni kurulan ve destek alan toy kulüpler ve binlerce lisanslı sporcusu, destek aldıkları sempati duydukları önümüzdeki dönem Federasyon başkanını uzunca bir süre seçeceklerdir. Bu kulüplerin oluşumu havacılığı geliştiren güzel bir gelişme olacak ama yamaç paraşütçülerini söz söyleme ve oy kullanma konusunda kısıtlayacaktır, anlayacağınız yamaç paraşütü camiasının seçimlerdeki etkinliği azalacaktır.
Bir de yeri gelmişken şu başkan adayları en önemli konulardan birine hiç değinmemişler. “ TALAN OLAN UÇUŞ BÖLGELERİ” bir tek Mehmet Bayraktar kısaca geçmiş. Uçuş alanları özellikle büyük şehirlerin dışına itiliyor ve geri dönüşleri yok. Manisa/Kırtık, Istanbul Tepekent bitme noktasında, Ölüdeniz/900 metre bir sorun hala, Muğla Düzey’de de epey sıkıntı yaşandı. Sporun gelişmesini istiyoruz zart zurt… İleride 3 Avrupa ülkesi nüfusuna sahip metropollerin eğitimlerini şehrin içi yerine 100 km dışında vermeye çalışın sonra spor gelişsin!

Önünü göremeyenden merhamet edip ileriyi görmesini dilerim…

Görüşlerimi sizinle paylaşırken çok özenli davranmaya çalıştım, herhangi bir satırda bilgi sahibi olmadan fikir yürüttüysem şimdiden herkesten özür dilerim

Not: Forumda uzun uzun yazanlara gıcık olurum aslında!

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #131 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 20:28)

baytur yazdı:
Ali(Durali) Karaca yazdı:Yurdaer Etike demiş ki;

Adı geçen yazıların tamamını okudum. Yurdaer Etike, Akın Gökbulut, Semih Sayir, Hilmi İnce, Yiğit Yıldırım, Özay Zorlu, Hakan Akçalar, Alim Yıldırım, Erdal Akkuş ve kusuruma bakmasınlar adını sayamadığım bir çok kişi bu camianın büyük değerleridir ve farklı düşündükleri konular olsada, benim gibi amatör ruhlu ve yamaç paraşütünü hobi olarak yapan insanlara örnek olmaktadırlar.
...

Ali(Durali) Karaca yazdı: “Hepimiz kardeşiz.”, “Biz aynı yola baş koymuş dava arkadaşlarıyız” havası yaratılmaya çalışılıyor. Güzel taktik, ancak delegeler arasında bu ajitasyona gelmeyecek çok sayıda kişi olacağını düşünüyorum.

Türk toplumu ajitasyonu seviyor ne yapalım, güzelde taktik, endişeniz olmasın kimse bu oyunlara aldanmaz ve özgür iradesini ortaya koyar.
...
Ali(Durali) Karaca yazdı:Bizim seçeceğimiz bir yönetim atanmış bir yönetimden her zaman iyidir söylemi. Seçim sonuçlandıktan sonra başka bir yönetim gelirse gerçekten öyle mi olacak göreceğiz ?

Camianın adayının başarılı olacağının garantisini mantık kuralları dahilinde kimse vermez. Gelişmiş toplumlarda sosyolojik olarak istatistiklere baktığınızda evet seçilmişler atanmışlardan daha başarılı olmuştur.
...
Ali(Durali) Karaca yazdı:Aklınıza ilk planda delegelerin önemli bir kısmının atanmışlardan oluşması gelmiş olabilir. Doğrudur, bu ciddi bir problemdir. Ancak, delegelerin büyük kısmı hatta tamamı kulüplere tahsis edilse dahi delege sistemi yanlıştır.

Yanlışları söylemekle soruna çözüm ürtemezsiniz. Neyin yanlış olduğunu herkez biliyor. % 100 adil seçim sistemi olmayacağına göre, sizce en doğru seçim sistemi ne olmalıdır?
...
Ali(Durali) Karaca yazdı:Biliyoruz ki, kulüplerin çok önemli bir kısmı, bırakın üyelerinin tercihlerini sormayı, yönetim kurullarının dahi tercihlerini

önemsemeden, başkanın tercihleri ile delege ve aday tercihlerini belirleyecekler.

Benim içinde bulunduğum kulübün her üyesinin fikri değerlidir. Delegenin kim olduğu önemli değildir ve üyelerin ortak iradesini ortaya koyar. İstisna kulüpler vardır ve bu onların sorunudur. Bu tür kulüplerin çok olduğunu söylemek, kulüplerin çoğunluğuna haksızlıktır.
...
Ali(Durali) Karaca yazdı:Ortada sadece bir aday varken, tek aday manipülasyonu yapmak hem potansiyel adayların, hem seçmenlerin iradesine hakarettir.

Adaylar: Tahsin Tekin, Adem Hasgül, Mehmet Bayraktar, Nihat Ermihan. Şimdilik bu kadar, bekleyin arkasıda gelecektir, evelallah iradeler tecelli ediyor.
...

Kişisel fikrim; biz toplumsal olarak yanlışları görmeye ve eleştirmeye odaklıyız, ne istediğimizi söylemeye değil. Ne istediğimizi tam olarak bilmediğimiz içinde organize olamıyoruz.

Size sorum şu, yukarıda eleştirisini yaptığınız sorunlara hangi çözümleri öneriyorsunuz?

Saygılar

Ağzına ve emeklerine sağlık Bayram..
Beni ciddi bir vakit kaybından kurtarmışsın...

Kulüplerin yaptığı etki ile bireylerinkini karşılaştırmak gerekirse;
Bana göre kulüpler bir enstrüman, kişiler ise tek deliği olan zurnadır. Velhasıl, tek delikli bile olsa zurnanında ses çıkarma kabiliyeti vardır. Ama iyi organize olmuş kulüpler( Enstrümanlar ) birleşerek ahenk içinde çalıdıklarında bir semfoni icra edebilirler.Yapmaya çalıştığımız budur.
Tek deliği olan bir zurna ile iletişim kurmanında yolları vardır, Mesela Mors alfabesi bunun yollarından bir tanesidir.

Ama sorarım size..,
Cep telefonu ile haberleşebiliyorken mors alfabesi kullanmanın ne alemi var?

Yurdaer tek delikli zurna çalmaktadır. Kapalı bir alanda çaldığı için( Kişisel blog) çok iyi müzik yaptığını düşünebilir. Gerçek hayatla yüzleştiği zaman birileri ona "bu ne kardeşim.. sen bunu müzikmi zannediyorsun?" dediğinde gerçeklerle yüzleşmesi gerekecektir.
Duralide oradan alıntı yapıp paylaştığına göre tek delikli zurna sesini seviyor olmalı...

Saygılarımla
Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #132 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 20:37)

Sayın Güner Akkayanın isyanını gayet iyi anlıyorum Güner çok aktif bir başkan çalışkan ve üretken yaptığı faaliyetleri çok yakından takip ediyoruz ancak zaman küsme zamanı değil küserek oy kullanmayarak sadece gsgm adayı olduğunu iddia edenlere fayda sağlanır
Adaylarla ilgili bir konuyu belirtmek istiyorum şu ana kadar Kulüplerin 4 aday adayı olduğunu tahmin ediyorum ama Gsgm nin bir adayı olduğu söyleniyor her adayın eşit oy aldığını varsayacak olursak Aday başı 7.5 oy düşer oysa gsgm 30 oya sahip gsgm nin 2. bir adayı dahi olsa şansı kulüp adaylarından daha fazla yapılması gereken Gsgm den oy almayı başarmaktır

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #133 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 20:59)

(Yurdaer via Durali Demişki)
Ali(Durali) Karaca yazdı:Bir de kulüp üyeleri konusu var bu arada. Spor federasyonunun yönetimini belirlemede seçmen kim olmalıdır ? Doğal olarak kimin için çalışıyor ise, seçmen o olmalıdır. Spor federasyonları kimin için çalışır ? Temel olarak sporcular için var olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Kulüplerin üyeleri tamamen sporcular mıdır ? Kulüp sporcusu olup kulübe üye olmayan sporcular var. Sporcu olup, spor yapmayan kulüp üyeleri. Sporcu olmayan kulüp üyeleri. Herhangi bir kulübe üye olmayan bireysel sporcular. Yani aslen kulüp üyelerinin seçmen olduğu bir sistem dahi tam doğru değildir. Sonuç olarak, kulüp delegeleriyle yapılan seçim sisteminde, sporcu olarak bizim federasyon yönetimini belirliyor olduğumuz söylemi koca bir yalandan ibarettir.

GSM Federasyon başkanı seçim sistemi tamamen adil olmasada yinede senelerin tecrübesinden ortaya çıkmış bir sistemdir. Sistem sporcuları lisans çıkarmaya, kulüpleşmeye dolayısıyla bilgi ve kaynak paylaşmaya yönlendirecek şekilde düşünülmüştür. Bizim yaşadığımız hadisede ise sorun sistemin yanlışlığı değil, yönetimin çıkarları doğrultusunda manipule edilmesidir. Bizlerden bunun kaderin bir cilvesi olduğuna, zarların böyle geldiğine inanmamız istenmiştir.

Kaderin garip bir cilvesi sonucu (Lütfen alınmayalım) Eski Yönetim Kurulu üyelerinin ağırlıklı etkileri olduğu kulüpler daha fazla delege hakkı kazanmış, muhalefet diye görülen( düşünülen) kulüplerin oy sayıları ise aynı oranda indirilmiştir.
Bunu gören görür, yorumlayan yorumlar, anlayan anlar... Daha fazlasını söylemeye gerek yok. Seçime şaibe düşürülmüştür. Kulübümüz ISUK Yönetim Kurulu Kararı ile delegelere itiraz etmiş, sorumluların bulunmasını ve gerekli soruşturmanın yapılmasını GSMye ve Spor bakanına arz etmiştir.
Avukatımız ilgili yönetmeliği inceleyerek gerekli hukuksal süreci başlatacak ve gerektiğinde tedbir kararı çıkartılmaya çalışılacaktır.
Her durumda burada bir oyun oynanmışsa sorumlularını ortaya çıkaracağız.. Oynanmadıysa zaten kimse endişe etmesin, gerçekler ortaya çıkacaktır.
Kulüplerinden maddi destek problemleri yüzünden ayrılan ve halen kimseyle anlaşamadıkları için kulüpsüz kalan arkadaşlar.., ya kendinize bir kulüp arayın yada birleşip yeni bir Kulüp kurun.
Kulüplerin iradesine ve sistemine çamur atarak bir yere varamazsınız.

Saygılarımla

Semih

Kullanıcı avatarı
ziya
Ad Soyad: Ziya Hacialioglu
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #134 gönderen ziya » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 23:19)

Champion yazdı:Kaderin garip bir cilvesi sonucu (Lütfen alınmayalım) Eski Yönetim Kurulu üyelerinin ağırlıklı etkileri olduğu kulüpler daha fazla delege hakkı kazanmış, muhalefet diye görülen( düşünülen) kulüplerin oy sayıları ise aynı oranda indirilmiştir.
Bunu gören görür, yorumlayan yorumlar, anlayan anlar... Daha fazlasını söylemeye gerek yok. Seçime şaibe düşürülmüştür. Kulübümüz ISUK Yönetim Kurulu Kararı ile delegelere itiraz etmiş, sorumluların bulunmasını ve gerekli soruşturmanın yapılmasını GSMye ve Spor bakanına arz etmiştir.
Avukatımız ilgili yönetmeliği inceleyerek gerekli hukuksal süreci başlatacak ve gerektiğinde tedbir kararı çıkartılmaya çalışılacaktır.
Her durumda burada bir oyun oynanmışsa sorumlularını ortaya çıkaracağız.. Oynanmadıysa zaten kimse endişe etmesin, gerçekler ortaya çıkacaktır.
Kulüplerinden maddi destek problemleri yüzünden ayrılan ve halen kimseyle anlaşamadıkları için kulüpsüz kalan arkadaşlar.., ya kendinize bir kulüp arayın yada birleşip yeni bir Kulüp kurun.
Kulüplerin iradesine ve sistemine çamur atarak bir yere varamazsınız.

Saygılarımla

Semih

Selam Semih abi, kuluplerin tamamının yapması gerekeni yaptığın için seni içtekle kutlarım(samimiyim bu konuda). külüplerin mevcut haklarını aynen bu şekilde aramaları gerekir. Diğer kuluplerde bu şekilde hemen harekete geçmelidir.
Ama semih abinin de konuya yaklaşımı olan, federasyondaki arkadaşlarımızın bu işleyişle ilgili bir art niyetlerinin olmadığına inanıyorum ki burada da samimiyetle bunu ifade etmişlerdir defalarca. Hatta ortak karara uyacaklarını hatta ve hatta gösterilecek tavır veya protestoya da aynen katılacaklarını soylediler.
bunca zaman çok ağır olan ithamlarla karşı karşıyalar(en başta bende bi yardırdım ), resmi sürecin başlaması her soru işareti için çözüm olacaktır.
Eğer bu soruşturmadan temiz çıkarlarsa,bu ithamları ısrarla sürdüren insanların özür borcu olacaktır.
ben şimdiden ilk mesajımda ki essekligim için özrümü diliyorum, kendilerinin samimiyetine inandığımı tekrarlayıp süreç sonunda aynı hassasiyeti sizlerden bekliyorum.

Semih abi sinirlenince yıkıma geçmişsin yine tavrın ve ithamların için seni kınıyorum, bize yaptığın bu muameleye yakışmadığımı düşünüyorum ama sen yakıştırdıysan yine bi hatamız vardır diye iyi niyetle düşünmeye hatayı kendimde aramaya çalışıyorum.

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Pilot Menüsü: 

Mesaj #135 gönderen hsiray@ttnet » 1 on yıl 1 yıl önce (27.01.2013, 23:59)

Çok karmaşık çok sesli bir seçim olacağa benziyor arkadaşlar.Gazanız mübarek olsun.

Kullanıcı avatarı
Wings
Ad Soyad: Hakan Akcalar
:
Yarışma Pilotu 300+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #136 gönderen Wings » 1 on yıl 1 yıl önce (28.01.2013, 01:58)

Champion yazdı: Seçime şaibe düşürülmüştür. Kulübümüz ISUK Yönetim Kurulu Kararı ile delegelere itiraz etmiş, sorumluların bulunmasını ve gerekli soruşturmanın yapılmasını GSMye ve Spor bakanına arz etmiştir.

Semih'in yukarıdaki cümlelerine katılıyorum, haksızlığa uğrayan kulüpler itirazlarını resmi yollardan yapmalıdırlar. İtiraz etmek yerine seçime katılmamak, kulüp oylarımızın azalmasına ve GSM'nin adayının ekmeğine yağ sürülmesine yarar.

Ben de kesinlikle bu delege dağılımının adaletsiz olduğunu ve bir amaca hizmet etmek için kasıtlı olarak bu şekilde oluşturulduğunu düşünüyorum:
Öncelikle delege dağılımını düzenleyenlerin THSF değil, GSM (Fed.Seçim Kurulu) olduğunu hatırlatarak başlayayım (Bkz. THSF web sitesindeki resmi yazı) Amaç ise delege dağılımında mevcut başkanın kendisine avantaj sağlayacak bir delege dağılımı yaptığı izlenimi uyandırılarak kulüpler arasında tepki ve tartışma yaratmak, mevcut başkana tepki oluşturularak (ki bu belli oranda başarıldı, çamur atıldı izi kaldı) seçilme şansını azaltmak, en kötü ihtimalle kulüp oylarını bölmek ve sonuç itibariyle GSM'nin adayının kazanmasını sağlamak.

Buradaki önemli nokta, GSM'nin Nihat beyi destekleMEdiği ve kendi adayını çıkaracak olduğudur. Hala bazı arkadaşlar sanki GSM'nin adayı Nihat bey imiş gibi davranmaya, bu varsayım üzerinden seçim politikası yapmaya devam ediyorlar. Gerçek durumu ve büyük resmi görebilmek için bu bilginin önemli olduğunu düşünüyorum.

Daha önce Albatros adına Levent'in de belirttiği gibi, biz de GSM'nin adayına karşı kazanma şansımızın, tüm kulüp delegelerinin tek adayda birleşmesi olduğunu düşünüyoruz. Bu da seçimden önce aramızda yapacağımız bir önseçim ile mümkün olabilir. Ancak bu önseçimin şekli konusunda da sıkıntı var. Internet ortamında yapılacak bir önseçim, sadece ve sadece, gerçek seçimde oy kullanacak delegelerin tamamının birebir oy kullanması ile ortaya çıkabilir. Gördüğüm kadarıyla şu anda sadece 19 delege katılmış, %60 işe yaramaz, o oylamaya katılmayan delegeleri %60 ile belirlediğiniz ortak adaya oy vermeye nasıl ikna edeceksiniz? Eğer internette %100 katılım sağlanamaz ise, bu önseçim, 6 şubatta ankarada delegelerin asıl seçimden önce bir araya gelmesi ile yapılabilir, hem de son an itibariyle tüm adaylar belli olmuş olur, önümüzde gerçek bir seçim tablosu ile önseçimi çok daha sağlıklı yapabiliriz.

Seçim tarihine kadarki süreçte, Levent'in de dediği gibi Albatros olarak adaylara eşit mesafede durmaya ve mümkün olduğunca adaylarla görüşüp kararımızı ondan sonra belirlemeye çalışacağız.

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
Ad Soyad: Levent Topcu
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #137 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 1 yıl önce (28.01.2013, 09:38)

Merhaba,
Bu vesile ile Albatros'un Tahsin Bey ile sali gunu toplanti yapacagini buradan duyurmus olayim. Gorusmelerimiz devam edecek. Adem de saolsun beni aradi klubum adina gorustum. Onumuzdeki gunlerde istanbul'a gelirse tekrar gorusecegiz.

Onsecimde cikan adaya destek sozumuzu de vermistik zaten. Diyoruz ki, 6 subat aksami ankara'da toplanalim, butun camia adaylari ve klup delegeleri orada olsun. Konusalim tartisalim, on secim yapalim ve gobegimizi orada keselim bu is bitsin. Ertesi gun hep beraber tek adaya oyumuzu verip donelim.

Ypforum uzerinden yapilan on secim cok saglikli olmayacak gibi gozukuyor. Zaten kendimize camia diyorsak fiziksel olarak birlesip bir secim yapabiliyor olmamiz lazim. Yok yapamiyorsak zaten 30 oy ile pusuda bekleyen siyaset ve burokrasi var. Aradan siyrilirlarsa olay biter, bizim icin en ciddi risktir.

Hepsinin otesinde, Allah askina herkes kendine cevap versin, bu federasyonu kurarken baskan olarak kim Enver Oral'i hayal etti?

Kullanıcı avatarı
Yamasut
Ad Soyad: Serdar İlker
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #138 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (28.01.2013, 11:23)

Merhabalar,

gereksiz tartışmaları bir kenara bırakıp asıl konu olan Başkan adayları ve camianın tek aday göstermesi gibi konulara odaklanmamız gerekiyor. Ancak Işık Dağı Yarışması ve Bayrak konusunda yanıltıcı bilgilendirme yapıldığı için, doğruları delilleriyle beraber yazma gereği duydum.

Yaşanan Durum:
1. Açılış Töreninde THSF bayrağı asılmamıştır. (Fotoğrafı Ektedir)
2. Kapanış Töreninde THSF Bayrağı asılmamıştır. (Fotoğrafı Ektedir)
3. Yarışma günleri GSM nden görevliler yamaca gelerek THSF bayrağı dikmişlerdir. Ancak kendilerine de zorluk çıkarılmıştır.

Federasyonun onayladığı yarışmalarda öncelikle açılış ve kapanış törenlerinde ayrıca yarışma günleri kalkış alanında THSF bayrağı asılması kuraldır. Bu kuralı THK da kendi destek verdiği yarışmalarda yıllardır uyguluyor. Bu bayrakların THSF den alınması ve belirtilen zamanlarda asılması organizatörün görevi ve sorumluluğudur. Bu görev ve sorumluluk yerine getirilmemiştir ve zorluk çıkarılmıştır.

Hamdi bey yamaçtaki fotoğraflardan ve bir gece yapılan kutlama(yada eğlence içeriğini bilmiyorum) alanından görüntülerin fotoğraflarını göndermiş ve olayı “aslında bayrak asıldı”ya getirmiş. Ama gerçek böyle değil. Hamdi beyin gönderdiği fotoğraflardaki THSF flamalarını benim telefonum üzerine Ankara’dan getiren THSF görevlileri Tahsin Abi ile yaşadıkları diyaloğa rağmen yamaca koymuşlardır. Bu flama ve bayrakları normalde organizatörün kendisinin getirterek açılışa, kapanışa ve yamaca koyması gerekmektedir, THSF görevlilerinin normalde bu işle uğraşmamaları gerekir.
THSF görevlilerinin getirerek kendilerinin diktikleri bayrağın fotoğrafını sayfaya gönderip olayı “ organizasyon aslında bayrak dikti” gibi göstermeye çalışmak doğru bir davranış değildir.

Hamdi beyin gönderdiği diğer fotoğraf, şehir içindeki yarışma açılış töreninin yapıldığı alanda yarışma günlerinden birinde, akşam vakti yapılan bir eğlence organizasyonunun fotoğrafıdır. Yani Açılış töreninin fotoğrafı değildir yanlış anlaşılmasın. Asıl yarışma açılışı fotoğrafını ekledim, ektedir.  Allahtan, yarışma açılışının fotoğrafını çekmişim , yoksa herkes yanıltılmış olacaktı.

Bir yarışma organizasyonunda THSF nin bayrağının asılmamış olması, organizasyondaki bir eksikliktir ve bu konuyu burada bu kadar konuşmaya gerek yoktur. Asıl önemli olan konu aşağıdaki paragraftadır.

Hamdi beyin ve diğer arkadaşların nedense  hiç değinmedikleri ASIL KONU ŞUDUR = Federasyon Başkanlığına adaylığını açıklamış bir kişinin kendi düzenlediği yarışmada, başkanı olmak istediği THSF nin bayrağını açılış kapanış törenlerine koymamış olması ve bayrak diken görevlilere zorluk çıkarmış olmasıdır. Üstelikte bayrakları asması organizatör olarak kendi görevi ve sorumluluğu iken. Herhangi bir organizatör bu konuda özensiz davranabilir unutabilir bu ayrı konu. Ancak THSF başkanı olmaya aday olmuş bir kişinin normalde bu konuda daha özenli davranması gerekirken tam ters davranışta bulunması tezat bir durum oluşturmaktadır.

Tahsin Abinin yayınladığı delege sayıları yanlış çıkınca, delege sayıları listesini değil de oy kullanacak olan GSM bürokrat listesini mail atıp bakın liste doğru demesiyle, Hamdi beyin yamaçtaki bayrakların fotoğrafını göndererek bakın aslında bayrak vardı demesi aynı yanlış ve yanıltıcı yaklaşımdır. Bu iki yaklaşım da bu başlık altında yüzlerce kişinin önünde oldu, Bu zihniyetin hem camiaya ve federasyona zarar vereceği çok açıktır.

Hamdi bey demiş ki :”Spor adına nefisleri için bir camiayı öteleyenler”.
Birileri size yanlış bilgi vermiş sizde bilginin doğru olduğunu düşünüp o gazla yazmışsınız.
Bu yakışıksız sözünüze cevap bile vermeye gerek yok, ama kulağınızda bulunsun: İyice tanımadığınız bir camiada tanımadığınız insanlar için böyle yanlış ithamlar yazarsanız,
bu satırları okuyanların hepsi asıl kimin “nefsi için camiayı ötelediğini” çok net görür ve görüyor.

Bu konuları sürekli konuşmanın artık anlamı yok, anlayan anlayacağını zaten anladı. Yarışma esnasında tüm pilotlar göreceklerini de gördü. Artık bu konuyla sayfayı daha fazla meşgul etmeye gerek yok.
Not: Ziya da mailindeki kapanış töreni fotoğrafıyla konuyu anlatmış inceden.
Not: Semih, Rusian Open Erzincan 2012 yarışma afişinde THSF nin ambleminin THK nın ambleminden önce olması konusunda senin ve Erzincan’daki yetkililerin olumlu ve doğru yaklaşımının herkese örnek olması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla,

Serdar İLKER
Dosya ekleri
Kapanış Töreni.JPG
Açılış Töreni 2.JPG
Açılış Töreni 1.JPG

Kullanıcı avatarı
metinmurat
Ad Soyad: Metin Murat
Pilot Menüsü: 

Mesaj #139 gönderen metinmurat » 1 on yıl 1 yıl önce (28.01.2013, 11:55)

Federasyon başkanlığı için üzerinde klüplerin uzlaştığı bir klübün adayına oy verilmeli. Burada herkesin önünde tartışma artık yapmamalı. Her tartışma camianın zayıf noktaları var izlenimi veriyor. Birileri haklı bile olunsa bu böyle algılanıyor. Artık birlik olunduğunu gösterme zamanı. Tek aday hedefine yönelik çalışmalar dışında ki bir gayreti buradan paylaşmayalım. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
İstanbul Hava Sporları
Ad Soyad: Polat Kemal Akyüz
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #140 gönderen İstanbul Hava Sporları » 1 on yıl 1 yıl önce (28.01.2013, 11:58)

levo_redkid yazdı:
Onsecimde cikan adaya destek sozumuzu de vermistik zaten. Diyoruz ki, 6 subat aksami ankara'da toplanalim, butun camia adaylari ve klup delegeleri orada olsun. Konusalim tartisalim, on secim yapalim ve gobegimizi orada keselim bu is bitsin. Ertesi gun hep beraber tek adaya oyumuzu verip donelim.

En doğru yaklaşım budur, fakat konuşma faslı kötüye gidebilir, camia yerine ille ben kazanacağım diyen aday olursa diyaloğu sabote etme yoluna gidebilir. "Bu camia için" aday olanların bu konuda hemfikir olup olmadıklarını beyan etmelerini bekliyoruz. Yapılacak ön seçimde seçilen adaya tam destek olacaklar mı? Bakalım en tereddütsüz cevap ilk kimden gelecek! Birisi de Federasyon başkanı'na konuyu iletirse iyi olur, bu işin içinde var mı, yoksa kendi başına şansını deneyecek.

Unutmayalım ki ilerde tekrar seçimler olacak, bu safhadaki duruşunuz kişiliğinizi ve amacınızı temsil edecek, bu başkanlığa kişisel hırslarınız için mi yoksa camia için mi aday oluyorsunuz, bu ön seçim ve sonrasındaki seçimde tutarlılığı bunun en somut göstergesi olacaktır.