Kulüpler Sportif Başarı Formülleri üzerine

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Champion
Mesajlar: 646
Kayıt: 30.11.2007, 20:39
Ad Soyad: Semih Sayir
Şehir: İstanbul
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Kulüpler Sportif Başarı Formülleri üzerine

Mesaj #1 gönderen Champion » 5 yıl 11 ay önce (26.01.2013, 15:44)

Selamlar

Bu konuyu tartışmaya açmak ileride aynı problemlerle karşılaşmamamız için gerekidir. Yarışmaların temeli başarıyı ölçmek, sıralama formüllerinin temeli ise yarışmacıya ve kulüplerine hakkını vermektir. Sıralama formülleri önceden belirlenmiş agırlık ve değerlere göre matematiksel olarak belirlenmelidir.

Konu sportif başarı ise yapılacak ilk şey yarışmaları, pilot kalite faktörlerini, katılımcı sayılarını ve adil yarışma ortamını hesaplayarak yarışmaların birbirine karşı seviyelerini saptamaktır.

Yarışmalarda Kulüpler sıralaması için
1- Kulüplerdeki takım sayısı
2- Takımlarda kulüpler sıralamasına puan verecek pilot sayısı
3- Kadınlarda sıralama ve kulüp sıralamasına etkisi

Yıllık Genel kulüpler sportif başarı sıralması( Tüm yarışmalar ve bunların birbirleriyle karşılaştırılması)
- Kulüplerin yıl içerisinde katıldıkları yarışmalarda aldıkları sonuçlar
- Bu sonuçların yarışma kalitesi ile hesaplanarak birbirleriyle karşılaştırılması
- Kulüpler sıralmasını bu faktörlere göre hesaplayacak matematiksel bir formül gerekecektir.


Bu sistemlerin özünde önceden belirlenilmiş bir formül, matematiksel bir ifade olması gereklidir. Kulüpler ve sporcuları bu formülü bilir ,ona göre yarışırlar. Bu bir anlamda TPS tartışmalarınadaki formülle benzerlik gösterir. Deneyimlerimizden öğrendiğimiz kadarı ile eksikleri olan bir formül bile hiç olmamasından daha iyidir.
2011 ve 2012 yılları içerisinde kulüpler başarısının nasıl hesaplanacağı formüle edilmemiş, Sporcuların, Kulüplerinin kendi adlarına yarıştırılmasına özen gösterilmemiştir. Bu kayıtların düzgün tutulmaması, kuralların net olmaması, kulüp adına lisanların ciddi şekilde kontrol edilmemesi vb.(En azından Kulüp adına yarışacak sporcular için) şu andaki problemlerin esas kaynağını teşkil etmektedir.
Delege sayısındaki tartışmaların bir benzeride THSF malzeme dağıtımları sırasında yaşanmış ve o konuda benzer sebeplerden şaibeli hale getirilmiştir.
Bu çalışmalar zamanında gereği gibi yapılsaydı delegeler konusunda daha az problem yaşayabilirdik. Yaşanan karmaşa daha önceden öngörülerek acil çözüm oluşturulması çağrısı yapılmıştı.

http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=9957&highlight=

İlgili çalışmaların yönetim tarafından hazırlanması ve uygulanması görevlerinin bir parçasıdır. Bu yönde büyük eksiklikler olduğunu kabul etmeliyiz.

Bundan sonraki çalışmalarla eksikliği tamamlamak için konu yarışma Paneli teknik Kurulunun agendası içerisine alınmıştır. Çalışma olgunlaşıp bittiği zaman camiamızı tatmin edeceğini umuyoruz.

Yapıcı fikir ve önerilerinize her zaman açığız.

Semih
“Türkiye Hava Sporları Federasyonu” sayfasına dön