eğitmenlik kursu

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #161 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 11:23)

Federasyon önce GSGM nin yönetmeliğini değiştirsin, ondan sonra istediğini yapsın.

Kurslara katılım için şartlar belli

Kulübü Yok , takımı yok diye kursa çağırılmamış kşiler var.
Sporun ferdi veya bireysel olması kulüpsüz müracaatı engellemez.

YASAL ÖNCELİĞİ VARKEN KURSA ÇAĞIRILMAYANLAR VAR.

Faraziyeleri boş verin, soruları da açıklamayın.

Yasa ve yönetmelikleri uygulayın en
ve azından mağdur ettiğiniz arkadaşlardan özür DİLEYİN
OLAY KAPANSIN ARTIK

YİNE BİR ÇÖZÜM;

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARI İLE DAHA ÖNCEDEN BAŞKA BIRANŞLARDA ANTRÖNÖRLÜK BELGESİ BULUNANLARI
KURSUN İLK BÖLÜMÜNDEN MUAF TUTARAK BIRANŞ KURSUNA ALIN.

SONRA EĞİTİMİN İYİSİNİ VERİP , SORUNUN EN KAZIĞINI SORUP İSTERSENİZ ELEYİN.

HADİ HAYIRLI GÜNLER

Kullanıcı avatarı
Yamasut
Ad Soyad: Serdar İlker
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #162 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 11:27)

Serdar hocam vermiş olduğunuz cevap için teşşekür ederim. Fakat son yazdığım anket kısmını sanırım yanlış anlamışsınız. Ben anket derken sınav sorularını yada ne sorulacağını ankete çıkarın demek istemedim. Ankette antranor kursu pilot alımı "sınavlamı olsun" yoksa "her kulupten birilerini çağırıp eksikliklerini tespit edip onları eğitip sonrasında antranörmu yapalım" soruları sorulmasıydı.

Merhaba Seçkin,

daha önce de söylediğim gibi, eğitimle ilgili olan bu tip konuların anket ile
belirlenmesi gibi bir durum olamaz. Yarışmaların nerede yapılacağı, tarihleri ve başka bazı uygulamalarda anket yapılabilir. Eğitim konularında ise gerekli minimum teknik yeterlilikler ön planda olmak zorundadır. Eğitimle ilgili olan konularda esnetme, çizginin dışına çıkmak gibi bir uygulama yapılması doğru olmaz.
Bununle birlikte, her kulüpten, kulübün seçtiği bir eğitmenin THSF tarafından yapılacak teknik derslere ve uygulamalara katılması ve ve eğitilerek ondan sonra Yardımcı eğitmenlik (1. Kademe Antrenörlük) kursuna alınması fikrin güzel ve yapıcı bir fikir. Teşekkürler.
Bununla beraber bu fikir yaklaşık 6 ay önce eğitim kurulunda da görüşülmüştü, ancak uygulanamayacağına karar verilmişti. Nedeni ise; böyle bir grubu Yardımcı eğitmenlik kursuna katılacak seviyeye getirecek, eğitim verip ders anlatacak, ve bu kursun tüm aşamalarında çalışacak bir ekibin THSF bünyesinde bulunmaması.
Böyle bir uygulamayı yapabilmek için THK da olduğu gibi THSF bünyesinde de sabah 08:00 akşam 18:00 çalışabilecek tüm vaktini bu işe ayırabilecek bir eğitmen grubu gerekiyor. Şu anda THSF bünyesinde bu şekilde tam zamanlı çalışabilecek bir ekip yok.
Halihazırda Teknik kurul ve Eğitim kurulundaki arkadaşların çoğu farklı şehirlerde, herbirinin YP den bağımsız çalıştıkları işleri var ve gönüllülük esası ile çalışıyorlar. Dolayısıyla böyle bir eğitim yükünü kaldırabilecek şartları yok. Bunedenle bu seçeneğin uygulanabilmesi mümkün gözükmüyor.

Bununla beraber şöyle bir öneri getirebilirim: Kulüpler kendi içlerinden eğitmen olmasını istedikleri minimum pilot seviyesindeki kişileri seçerler, bu arkadaşlara eğitim notu edinme, ders çalışma, eğitim seviyesinin iyi olduğunu düşündükleri kulüp veya şirketlerin eğitimlerine göndererek seviyelerini geliştirmek konularında, bu seçtikleri kişilere kulüp olarak hem görev hem de destek verirler. Teknik seviyelerini arttıran bu arkadaşar bir sonraki Yardımcı eğitmenlik kursu ön sınavını geçer ve sürece başlarlar.

Saygılarımla,

Serdar İLKER

Kullanıcı avatarı
Yamasut
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #163 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 12:05)

Bununla beraber sınav sorularını yayınlamamız pek doğru olmayacaktır. Bunun nedeni bu sorulardan bazılarının ileriki sınavlarda da sorulma ihtimali olmasından dolayıdır. Değişik zamanlarda 3 kere Yardımcı eğitmenlik sınavı yaptığımızı düşünelim ve her seferinde de sınav sorularını yayınladığımızı düşünelim. Bu durumda 4. sınava soracak soru bulmakta çok zorlanacağımız açıktır. Bu nedenlerle sınav soruları yayınlanmayacaktır.... Serdar kardeşimiz iyi bir eğitim almış Tebrikler Anladığım kadarıyla bir sürü de sınava girmiş vr Sayısız eğitim vermiş ve Sınav yapmış... şimdi soruyorum;
Kendisi girdiği hangi sınav sorularının cevabını öğrenememiş ondan saklamışlar?
Ve kendisi şimdiye kadar yaptığı eğitimlerdeki sınavların kaç tanesinin soru cevaplarını açıklamamış?
Ben okullarda özel sektörde ve resmi kuruluşlarda yüzlerce sınava girdim hepsinin cevap anahatarını bana verdiler yanlışlarımı gördüm; ne büyük bir nimet sunmuşlar bana.. siz nasıl bir yapılanmanın içindesiniz

Merhabalar,

bu konu ile ilgili benim, muharremin ve Ademin cevapları zaten bu başlık altında mevcuttur. Bugüne kadar benim yaptığım sınavlarda da veya benim girdiğim sınavlarında pek çoğunda da sadece sınav sonucunun açıklandığı, cevap anahtarının ve soruların verilmediği çok sınav olmuştur. Bu durum sınavın neyi ölçtüğüne, sınav soru bankasının büyüklüğüne, sınavda sorgulanan konuların nekadar geniş olup olmadığına göre değişir.

Yamaç paraşütü sporu riskli bir spordur, ve özellikle eğitmen yetiştirme sisteminin ilk aşaması olan bir sınavın soru ve cevap örneklerinin herkesin elinde olması doğru değildir.
YP Eğitim Sistemi; eski sınav sorularının seçeneklerini ezberleyip konuyu anlamadan sadece ezberlediği seçeneği işaretleyen insanların sınavı geçtiği bir sistem olamaz.
Adam eski sınav sorularından seçenekleri ezberleyip geçsin, sonra yamaçta
öğrencisinin başına bir iş gelsin, eeeee üüüüüü ben bu acil durmun cevabın biliyordum ama unuttum durumuna düşsün.
Bizim sporumuz bu tip bir eğitim ve sınav anlayışını kaldırmaz.

Bundan sonraki mesajlarınızda üslup ve karşınızdaki insana saygı konusunda daha dikkat etmeniz gerektiğini de vurgulamak isterim.

Saygılar,

Serdar İLKER

Kullanıcı avatarı
acg5
Ad Soyad: Adnan Coskun Gücenmez
Aldığı Beğeni: 3 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #164 gönderen acg5 » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 12:06)

airman26 yazdı:Somut bir örnek vereyim.Şimdi siz tıp eğitimi almak için üniversite sınavına giriyorsunuz ve kontenjan türkiye için 60 kişi.müracat 120 kişi peki uygulama nasıl? tabiki bölümü seçen,sınava giren ,en yüksek puandan başlayarak 60 kişi üniversitenin bu bölümüne yerleştirilir.Yani bu 120 kişiye bir baraj felan uygulanmaz.Sonuç itibarıyla bu üniversiteyi bitiremeyenler doktor olamaz.Çünkü talep 120 ihtiyaç 60 kişidir.Mevcut olan en iyi 60 kişi okula alınır ve bu 60 kişiden eğitimini başarıyla tamamlayanlar mezun olur.bunu bilmeyen yoktur sanırım.peki bu 60 kişilik doktorlar bizi ameliyat edebiliyor da federasyonun kontenjanındaki 60 kişi nasıl kursa alınmıyor?sanki bu adamların hepsi kursu başarıyla tamamladılar ve eğitime başladılar.Yasa ve yönetmelik ne işe yarıyor o zaman?.

Çok Çok katılıyorum. basitçe işin özü bu... Yani sayfalarca yazılanın özü bence. Bu arada başkanımız nerede?... bu kadar insan fregan ediyor... hani başkann... ne zaman açıklama yapacak....Yoksa bir toplantıta yine ... "arkadaşlar sorunlarımızla ilgili sorularınız alayım. ama sınav dışında" mı diyecektir..

Herkesin iyi niyetle harek ettiğimi ısrarla düşünmeye çalışıyorum... Ama soru işaretleri ne yazık ki var... İvedi başkanın devreye girmesi lazım...

Bu son derece basit bir başlangıçtı. federasyona, birliğe beraberliğe giriş kapısı idi belki... ama Kapının ucunu açıp, sen gir... sen girme böyle olmaz...

Başkana açık mektupta yazdık ama. ne cevap ne bir şey.. inanın Cumhurbaşkanımıza mektup yazın cevabı mutlaka geliyor....

Saygılar...

Kullanıcı avatarı
sky_roll
Ad Soyad: Taylan Kurtoğlu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #165 gönderen sky_roll » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 13:17)

Serdar hocam ;

Kendinizi tanıttığın bölümü zevkle okudum. Sanırım sizinle şimdi tanıştım ve memnun oldum.Genelde diğer kişilerle ilgili tanımamaktan dolayı böyle bir sıkıntı var.
Gelelim bu sınavın bana kazandırdıklarına. Konuları öğrendim , araştırmam gereken alanları , Türkiye de daha bir kurumsal olmuş ve eğitim veren kluplerin seviyelerini ve öğrenci başarılarını ve verdikleri eğitimi ( bu arada onlara imrendim ), kendi bölgemde aldığım eğitimle kıyaslayınca bu işin neresinde olduğumu ve yapmam gerekenleri.
Federasyonun sınavı ile ilgili bir sonunum yok.Sınav sınavdır.Demek ki yapamadım. Asıl hayal kırıklığım ve itirazım kendi aldığım eğitimle ilgili;
1-Aldığım eğitimin seviyesi ve yetersizliği ( SIV hariç )
2-Eğitmenin , başlangıç seviyesi hariç ( bir THK notu vardı) bir notunun , dökümanının ve programının olmaması,
3-Eğitimde bir standart olmaması , onu denetleyen birinin olmaması ve tek adamlık
4-Kişilere ne eğitimi verilmiş , neyi yapıp neyi yapamamış , durumu nedir , kaç defa neleri yapmış gibi kişi kartının olmaması.( mesela SIV için yiğit hoca herkes için ayrı bir kart oluşturdu neyi nasıl kaç defa yaptı , başarılı oldu mu ? diye , sorsanız birinin durumunu karta bakar söyler)
5-Bunların sonunda başarılı olup olmadığına yönelik bir sınavın , değerlendirmenin olmaması.Belkide ben beceriksizim ve uçmamalıyım.
4 yıllık uçuş hayatım süresinde 9 canımın 8 ini kullandım , 1 tane kaldı oda bana lazım , bunu da bilgisizlik ve eğitimsizliğe vermek istemiyorum.
Bu yapılan sınav kanımca kendi bölgem dahil bir çok bölgede eğitim kalitesini çok yükseltecek , bölgemdeki eğitmenleri çok ilerletecek ve bölgeler arası farkı kapatacaktır. Keşke daha önce yapılabilseydi.En azından kayıp bir 4 senem olmazdı.
Sınav sorularının açıklanmasına bende taraftarım.Nedeni şu , soruyu belki yanlış sordunuz , belki cevap anahtarını yanlış işaretlediniz , belki cevap anahtarı kaydı veya başka bir şey. Bunu siz açıklamadan bizler bilemeyiz ve itirazda edemeyiz.Soruların ehliyet sınavındaki ezber bir sisteme geleceğine inanmıyorum . Bu eğitim kurulunun veya soruları hazırlayan uzman insanların başka kaliteli ve değişik soru oluşturamayacak fikrine inanmıyorum inanmakta istemiyorum . O zaman tanıdığım için söylüyorum Yiğit hoca , sizin ve bu seviyedeki hocaların soru hazırlama yeteneğinden şüphe ederim. :)
Saygılarımla

Kullanıcı avatarı
mustafa yılmaz
Ad Soyad: Mustafa Yılmaz
:
150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #166 gönderen mustafa yılmaz » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 15:41)

bir iletide
"Federasyon Web sayfasında yapılan duyuruda:
"Limitasyonlar:
-Kurs kontenjanı 60 kişidir. Fazla talep durumunda ön sınav başarısı esas alınarak öncelik belirlenecektir.
-Ön sınav (pilotluk seviyesi) için minimum başarı %70’dir. Ön sınav tarihi bildirilecektir" demiş

ben ifadeden açık bir şekilde "Bu sayının aşılması durumunda adaylar sınava tabi tutulacaktır." anlamı çıkar.

Aynı İletide "promosyon dağıtır gibi belge dağıtmanın korkunçluğundan bahsedilmiş"
sonuna kadar katılıyor ve ben de şunu soruyorum" şu ana kadar herhangi birine antrenörlük belgesi verildi mi?
eğer verildiyle kimlere verildi?
hangi kriterlere göre verildi?
hangi kanun, tüzük ve yönetmeliğe göre verildi?
eğer verildiyse en az onlar kadar bunu hak eden, her kulüpten ve dernekten tecrübeli arkadaşlar yokmu?
soruları hala yayınlamadınız. bir eğitimci olarak yaptığım en küçük sınavdan sonra bile soruları öğrencilerime veririm. vermesem zaten isterler. soru bankası oluşturmakla ilgili kaygınız varsa biz bu konuda elimizden geleni yaparız.
lütfen alınganlık yapmayın. kamuoyunu bu hususta ikna edemediniz.
çünkü işe yanlışla başladınız. bu, bu şekilde giderse camiada tam anlamıyla oligarşik bir yapılanma söz konusu olacaktır.
En son mustafa yılmaz tarafından 07.03.2013, 16:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
humitercan
Ad Soyad: H. Ümit Ercan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #167 gönderen humitercan » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 15:47)

Merhaba Arkadaşlar;
Ben Federasyonun sitesinde şöyle bir duyuru hatırlıyorum ,fakat şu an göremiyorum kelime kurgusunda hata olabilir ama manasında bir hata olduğunu sanmıyorum ifade şuydu;
1.Kademe kurs açılacaktır.,kontenjan 60 kişi ile sınırlıdır.Müracaat eden sayısı 60 kişiyi aşarsa ,buraya lütfen dikkat “müracaat sayısı 60 kişiyi aşarsa” ön imtihan olacak ve 70 baraj kabul edilecektir.
Biz de bu duyuruyu esas alarak dedik ki ;
Müracaat eden 55 kişi olsaydı ,bu imtihanI yapmayacaktınız ,Çünkü mantık ilminde meşhur kaidedir ki “mef’umun muhalifi yani “Güneş varsa gündüzse ,Güneş yoksa gecedir demeye gerek yok” aşarsa imtihan yapacağız demek aslında “”aşmazsa yapmayacağız demektir.Dolayısıyla bu imtihandan sıfır puan çekebilecek arkadaşları bile bu kursa alacaktınız da,niçin ilk 60 kişiyi almıyorsunuz ,çünkü aslında duyurunuz kendisi ile çelişiyor,yani duyurunuz şöyle olsaydı;
“1.Kademe kurs açılacaktır.,kontenjan 60 kişi ile sınırlıdır.Müracaat eden sayısı 60 kişiyi aşarsa ,buraya lütfen dikkat “müracaat sayısı 60 kişiyi aşarsa” ön imtihan olacak ve ilk 60 kişi alınacaktır.
Ya da 70 başarı puanında ısrarcıysanız o halde yine yanlış duyuru o zaman da denmeliydi ki;Müracaat eden 60 kişiyi aşarsa ifadesine hiç girilmeden
“1.Kademe kurs açılacaktır,kontenjan 60 kişidir ve ön imtihan olacak ve 70 baraj kabul edilecektir. 70 puanı n geçilmemesi durumunda 60 kişi kontenjanı değil 70 barajı dikkate alınacaktır. “
O zaman da haklı olabilirdiniz, ama şimdi bu yanlışı lütfen kimse müdafa etmek için ,zaten duyurmuştuk 70 barajı isteyecektik falan demesin .Yazı da orada duruyor da demeyin çünkü durmuyor,en azından duyuruların içinde göremiyorum
Bu konuda 161 mesaj numarası ile Taylan arkadaşımız çok güzel meseleyi izah etmiş ve demiş ki
airman26 demiş ki:
Somut bir örnek vereyim.Şimdi siz tıp eğitimi almak için üniversite sınavına giriyorsunuz ve kontenjan türkiye için 60 kişi.müracat 120 kişi peki uygulama nasıl? tabiki bölümü seçen,sınava giren ,en yüksek puandan başlayarak 60 kişi üniversitenin bu bölümüne yerleştirilir.Yani bu 120 kişiye bir baraj felan uygulanmaz.Sonuç itibarıyla bu üniversiteyi bitiremeyenler doktor olamaz.Çünkü talep 120 ihtiyaç 60 kişidir.Mevcut olan en iyi 60 kişi okula alınır ve bu 60 kişiden eğitimini başarıyla tamamlayanlar mezun olur.bunu bilmeyen yoktur sanırım.peki bu 60 kişilik doktorlar bizi ameliyat edebiliyor da federasyonun kontenjanındaki 60 kişi nasıl kursa alınmıyor?sanki bu adamların hepsi kursu başarıyla tamamladılar ve eğitime başladılar.Yasa ve yönetmelik ne işe yarıyor o zaman? Ben de teknik kuruldaki arkadaşların hassasiyetlerine katılıyorum ama bu yasaların dışına çıkmamıza izin vermez.Eğitmenlerin iyi yetişmesi ve seçilmesi çok önemli ancak şuanda yetkisiz ve standardize olmamış kulüplerin başı mevcut durumda daha çok ağrıyacaktır.eğitim veren kulübün öğrencilerinin başına bişey gelse bunun hukuki sorumluluğunu kim üstlenebilir.

Fazla söze ne hacet ,
Bir de ben şöyle bir tavır görüyorum ,hiç olayı kişiselleştirmeyin ama “ federasyonda durum budur beğenen beğenir beğenmeyen gider hakkını istediği yerde arar” ,yapmayın arkadaşlar yapmayın, bizim derdimiz birlik beraberlik içerisinde ,üzüm yemek maksatlı önceden beri gelen sıkıntıları birlikte kolaylaştırarak çözelim zorlaştırmayalım.Bu hali ile bu uygulama sıkıntıları çözmek bir yana sıkıntılarımıza sıkıntı katmıştır.Kimse imtihan olmasın demiyor kimse eğitim olmasın demiyor kursun sonunda da imtihan yapabilirdiniz.Ve lütfen bu kadar geniş konusu olan havacılık ile ilgili “bir daha ki imtihanlarda ne soracağımızı bilemeyiz o yüzden bu 40 soruyu açıklayamıyoruz “ da demeyin yüzlerce soru üretilebilir ,bizim vaktimiz yok diyorsanız ,kulüplerle paylaşın bu yükünüzü o halde biz de talep edilirse üzerimize düşeni kulüp olarak yapmaya hazırız.
Ben federasyon yetkililerine bir kulüp başkanı olarak yeniden sesleniyorum,Lütfen kulüp yetkililerinize bir kulak verin ara ara sıkıntıları onlardan bir dinleyin ve lütfen mümkün mertebe bir karar verirken onları da dikkate alın.
Selamlar
H.Ümit ERCAN

Kullanıcı avatarı
humitercan
Ad Soyad: H. Ümit Ercan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #168 gönderen humitercan » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 16:34)

Üstteki yazımda göremediğimi söylemiştim ,duyuruların içinde değil ama 6 no lu sayfada duyur duruyor bu düzeltmeyi yapmış olayım ancak mana da haklı olduğumuzu düşünüyorum çünkü fazla talep durumunda ön sınav başarısı denilmektedir.Demek ki fazla talep olmazsa kısmı ile ilgili mana açıktır ön sınav olmayacaktır.Tekrar Selamlar
H.Ümit Ercan

Kullanıcı avatarı
duzan
Ad Soyad: Mehmet Duzan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #169 gönderen duzan » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 17:42)

Limitasyonlar:

-Kurs kontenjanı 60 kişidir. Fazla talep durumunda ön sınav başarısı esas alınarak öncelik belirlenecektir.

-Ön sınav (pilotluk seviyesi) için minimum başarı %70’dir. Ön sınav tarihi bildirilecektir.

airman26
Ad Soyad: Erkan Ertem
:
250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #170 gönderen airman26 » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 18:42)

Karşılaştırmanızın taraflılığını geçiyorum; 6 yıllık bir eğitim, onlarca sözlü sınav, okunup ezberlenen binlerce sayfayı önemsemeyip 2 haftalık bir kursla denk tutmuş gibi oluyorsunuz. Peki Tıpta Uzmanlık Sınavı'ndaki baraj uygulamasını nasıl açıklıyorsunuz? Açıkçası ben "Arkadaşlar Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı'nda baraj notu 40'tır. Benzer şekilde eğitmenlik kursuna katılmak için de bir baraj uygulaması gereklidir." demeye cesaret edemem. Ne alakası var sonuçta, değil mi?

Her eğitimin kendine özgü sorunları var. Federasyonların havacılık branşlarındaki uygulamalarından örnek verin, 2 milyona yakın kişinin girdiği bir sınavdan değil.

Balıkesirden yazana şunu söyleyeyim basit olarak.Sen kendi zihnindeki taraflilığı bir kenara at.daha yazıda ne anlaman gerektiğini bile anlamıyorsun detaylara takılıyorsun.konuya özünden bak.

Kullanıcı avatarı
Paranormal
Ad Soyad: Olgu Taylan Güven
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #171 gönderen Paranormal » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 21:38)

airman26 yazdı:Balıkesirden yazana şunu söyleyeyim basit olarak.Sen kendi zihnindeki taraflilığı bir kenara at.daha yazıda ne anlaman gerektiğini bile anlamıyorsun detaylara takılıyorsun.konuya özünden bak.

Peki attım :)

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #172 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 23:44)

ya niye anlamıyorsunuz arkadaşlar sorun sınavda barajı geçemediğiniz değil fderasyonun yönetmeliklere uymayan bir kararla sınav yapmasıdır yönetmelik açık müracaat sayısı kontenjandan fazlaysa sırasıyla milli sporcular beden eğitimi ve spor yüksek okulu mezunları yabancı dil bildiğini belgeleyenler üniversite mezunlarına öncelik tanınır demektedir insanlar daha yok sınav soruları şöyleymiş yok böyleymiş yok baraj puanaının altındaymış vs diye tartışıyor sınav yapanlarda sanki antrenör yeterlililik sınavı yapıyormuş havasındalar kendini mektepli diye lanse eden bazı çok bilmişlerde diğerlerine küçümsyici bir uslup kullanarak egosunu tatmin ediyor çok yazık

Kullanıcı avatarı
M.ALİ
Ad Soyad: Mehmet Ali Göçmen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #173 gönderen M.ALİ » 1 on yıl 1 yıl önce (08.03.2013, 00:29)

Yamaç paraşütü sporu riskli bir spordur, ve özellikle eğitmen yetiştirme sisteminin ilk aşaması olan bir sınavın soru ve cevap örneklerinin herkesin elinde olması doğru değildir.
YP Eğitim Sistemi; eski sınav sorularının seçeneklerini ezberleyip konuyu anlamadan sadece ezberlediği seçeneği işaretleyen insanların sınavı geçtiği bir sistem olamaz.
Adam eski sınav sorularından seçenekleri ezberleyip geçsin, sonra yamaçta
öğrencisinin başına bir iş gelsin, eeeee üüüüüü ben bu acil durmun cevabın biliyordum ama unuttum durumuna düşsün.
Bizim sporumuz bu tip bir eğitim ve sınav anlayışını kaldırmaz.

Saygılar

Riskli bir spor yapıyorum. Sınav sonucunda anladım ki yanlış bildiğim bir çok durum var. Bilmem gerekenin nerdeyse yarısını bilmiyorum. Hayati tehlikem var.
Sanırım sporu bırakmalıyım yada başıma gelecek tehlikelerden bizden bilgi saklayan sınav komisyonunu sorumlu tutmalıyım. Başıma bir kaza geldiği taktirde bu mesaj bir suç duyurusu olsun... Yamaç önünde B Line mı yapmalıyım, yoksa kulak mı kapamalıyım yoksa spiral mi yapmalıyım..? İnşallah bu bilgisizliğimden dolayı çakılmam, yoksa bu işi bilen insanları vicdan azabına sokabilirim... gerçi soru bankası delinmemiş olur ama bu da işin iyi tarafı!
Amaç öğrenmedir;ister ezbere olsun isterse tecrübeyle fikir yürütmeyle... ki 100 alan arkadaşımız veya diğerleri ezber yapmadan tecrübeyle,deneyimle,yorumla mı başarılı oldular?
Yılların hocalarının muallakta kaldığı anlayamadığı sorular ezberlenmeden mi çözüldü?
Adam ezberleyerek bu sınavı geçsin sizde kurs vereceksiniz ya orada iyice öğretir içine sindirirsiniz...
saygılar

Kullanıcı avatarı
acg5
Pilot Menüsü: 

Mesaj #174 gönderen acg5 » 1 on yıl 1 yıl önce (08.03.2013, 10:13)

Başkanımız nerede? niçin bir açıklama yapmıyor? Yoksa, bu formu, kıymetsiz ve değersiz bir form olarak görüyor ve izlemiyor ve kala almıyormu!!! Direk yada endirek kurullara bir çok eleştiri var... bazıları çok ciddi... Kurullarınızı savunmayacakmısınız? Litfen bir açıklama yapın...

Kullanıcı avatarı
Yamasut
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #175 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (08.03.2013, 10:22)

Merhaba Taylan,

yapıcı eleştirilerin ve yorumların için teşekkür ederim.

Sınav sorularının açıklanmasına bende taraftarım.Nedeni şu , soruyu belki yanlış sordunuz , belki cevap anahtarını yanlış işaretlediniz , belki cevap anahtarı kaydı veya başka bir şey. Bunu siz açıklamadan bizler bilemeyiz ve itirazda edemeyiz.

Yukarıdaki konuyla ilgili olarak Federasyona dilekçe yazıp sana ait olan sınav sonucunun tekrar incelenmesini talep edebilirsin. Bu her sınav için yapılabilecek haklı bir taleptir. Cevap anahtarına işlemiş olduğun tüm seçenekler, ve yazılı sorular tekrar incelenip herhangi bir yanlışlık olup olmadığı ile ilgili olarak geri dönülecektir.
Bu telep yolu en baştan beri herkes için açıktır.

Saygılarımla,

Serdar İLKER

Kullanıcı avatarı
Yamasut
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #176 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (08.03.2013, 11:11)

Merhabalar,
Riskli bir spor yapıyorum. Sınav sonucunda anladım ki yanlış bildiğim bir çok durum var. Bilmem gerekenin nerdeyse yarısını bilmiyorum. Hayati tehlikem var.

Sınavdan sonra yetersiz bilginiz olduğunu gördüğünüzde ferderasyonu suçlamak yerine,
eğitmeninize gidip de; “Kardeşim sen bana çok az şey öğretmişsin, hatta eğitmenim diyorsun ama seninde teknik bilgin azmış, dünya kadar bu sporda kaynak varmış, hem kendin bunlara ulaşmaya çalışmamışsın hem de bize ulaştırmamışsın” diye serzenişte bulunmanız gerekirdi. Yaptınız mı?
Bazı kulüpler her sene yurtdışında YP ile ilgili çıkan yeni kitapları getirtip Türkçeye çevirtip kulüpteki herkesin bilgisini arttırmaya çalışıyorlar. Eğitmeninize veya kendinize bir sorun bakalım en son ne zaman böyle bir uygulama yaptınız ?

Lütfen artık bu sayfada gereksiz suçlamalar ve yazılar yazmak yerine kendinizi geliştirmeye çaba harcayınız.

Sanırım sporu bırakmalıyım yada başıma gelecek tehlikelerden bizden bilgi saklayan sınav komisyonunu sorumlu tutmalıyım. Başıma bir kaza geldiği taktirde bu mesaj bir suç duyurusu olsun...

Kaç yıldır uçuyorsunuz bilmiyorum, bugüne kadar olan uçuşlarınızda ve bundan sonraki uçuşlarınızda yaşayacağınız veya geçmişte yaşadığınız tehlikelerden kim sorumlu bir bakalım.

1.Hiçbiryerden eğitim almadan uçmaya çalışıyorsanız siz sorumlusunuz demektir.
2. Eğer bir eğitmenden eğitim aldınız veya halen alıyor iseniz eğitmeniniz + siz sorumlusunuz demektir.
Federasyonun eğitim sistemi henüz yürürlükte olmadığı için Federasyonu suçlamaya kalkmanız anlamsız olacaktır.
Yamaç önünde B Line mı yapmalıyım, yoksa kulak mı kapamalıyım yoksa spiral mi yapmalıyım..? İnşallah bu bilgisizliğimden dolayı çakılmam, yoksa bu işi bilen insanları vicdan azabına sokabilirim...

Yamaç önünde, sorudaki gibi bir durumda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız zaten uçmamanız gerekiyor. Bu konuların size anlatılmış olması gerekiyordu. Federasyonu değil eğitmeninizi sorgulamanız gerekiyor.

Federasyon eğitim sistemi yürürlüğe tam anlamıyla girdikten sonra, atıyorum 3-5 senesonrasında federsayondan lisansı olmayan eğitmen kalmadığında, eğer Federasyona bağlı eğitmen yanlış ve eksi eğitim veriyorsa bu durumda, Eğitmeni federasyona şikayet edebilirsiniz yada, eğitmenleri yeteri kadar denetlemediği için Federasyonu şikayet edebilirsiniz.

Saygılarımla,

Serdar İLKER

Kullanıcı avatarı
acg5
Pilot Menüsü: 

Mesaj #177 gönderen acg5 » 1 on yıl 1 yıl önce (08.03.2013, 11:28)

Yamasut yazdı:Merhabalar,
Sınavdan sonra yetersiz bilginiz olduğunu gördüğünüzde ferderasyonu suçlamak yerine, eğitmeninize gidip de; “Kardeşim sen bana çok az şey öğretmişsin, hatta eğitmenim diyorsun ama seninde teknik bilgin azmış, dünya kadar bu sporda kaynak varmış, hem kendin bunlara ulaşmaya çalışmamışsın hem de bize ulaştırmamışsın” diye serzenişte bulunmanız gerekirdi. Yaptınız mı?
Lütfen artık bu sayfada gereksiz suçlamalar ve yazılar yazmak yerine kendinizi geliştirmeye çaba harcayınız.

Serdar İLKER

Serdar bey bakın konu şu, sınava gelenler elbetteki eksik bilgili insanlar oraya eğitimlerini tamamlamak için geldiler. Daha iyi eğitilmek için geldiler.. Standart hale gelmek için geldiler.. sonra illerine gidip diğer arkadaşlarını bilgilendirmek için geldiler... Kayıt altına alınmak için geldiler...

sorular açıklanmıyor. Orada herkes kendince doğru bildiğini işaretledi.. Şimdi kim nerede yanlış yaptı bilmiyor ki. Tam olarak soruları bile hatırlamıyorlar..!!! hem soruları herkes ezberlesin yaaa.. amacımız insanların öğrenmesini sağlamak mı... elemeler yaparak sınıflandırma mı yapmak...

Lütfennnn kabul etmelisiniz... bu 70 barajı yanlış kullanıldı. 60 kişiyi alsaydınız kimsenin sesi çıkmayacaktı.... BUnu unutmayın.. ve yanlışta ısrar ediyorsunz bence...

Çıkıp bunu son derece samimi izah etseniz, bu toplumu karşınıza değil yanınıza alacaksınız... Birleştirici olacaktınız...Korkamnıza gerek yok ki... Herkes biliyorki federasyonumuz yeni... bi takım hatalar elbette olabilecektir. doğaldır bu...

tekrar ediyorum, Sayın başkanımız nerede? bir açıklmaa neden hala yapmaz ki?
Saygılar

Kullanıcı avatarı
Yamasut
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #178 gönderen Yamasut » 1 on yıl 1 yıl önce (08.03.2013, 12:39)

Merhabalar,
Sorduğunuz ve hala daha ısrar ettiğiniz konuların cevapları zaten daha önceki maillerimde mevcut.
Önceki maillerimi ya okumamışsınız, yada okuyup anlamamsınız. Tekrar göz gezdirmenizi rica edicem. Bununla beraberkısa kısa bazı şeylere cevap vereyim.

Serdar bey bakın konu şu, sınava gelenler elbetteki eksik bilgili insanlar oraya eğitimlerini tamamlamak için geldiler. Daha iyi eğitilmek için geldiler.. Standart hale gelmek için geldiler.. sonra illerine gidip diğer arkadaşlarını bilgilendirmek için geldiler... Kayıt altına alınmak için geldiler...

Bu konudaki bu başlıktaki 149 numaralı mailimde açıklamıştım: Aynen aşağıdadır :

“Bu sınav sonuçları göstermiştir ki: Türkiye’de şu anda eğitmen olduğunu söyleyen çok farklı seviyelerde insanlar var. Amacımız,bu farklı seviyelerdeki insanları belli bir teorik ve pratik bilgi seviyesinde birleştirmektir. Bunun için teorik ve uygulama eksikleri olan arkadaşların seviyelerini yükseltmeleri ve sınavları geçerek uygulama eğitimleri almaları gerekmektedir. Eğitmenlik kurslarında anlatılacak konular, eğitmenlerin derslerde neleri anlatacağı nasıl anlatacağı ve nerelere vurgu yapılacağı, eğitim kayıtlarının nasıl tutulacağı, federasyona nasıl bilgi aktarılacağı gibi konular var. Yani bu kurslarda aerodinamik, meteoroloji, pilotaj gibi konuları ayrıntılarıyla anlatıp bu konuları öğretme gibi bir uygulama olmayacak.
Dolayısıyla bu kurslara başvuran kişilerin bu bilgileri halihazırda biliyor olarak bu kurslara gelmeleri gerekiyor. Bu konuları bilip bilmediklerini de ancak bir ön sınav ile anlayabiliriz, bu nedenle ön sınav yapılıyor.”

sorular açıklanmıyor. Orada herkes kendince doğru bildiğini işaretledi.. Şimdi kim nerede yanlış yaptı bilmiyor ki. Tam olarak soruları bile hatırlamıyorlar..!!! hem soruları herkes ezberlesin yaaa.. amacımız insanların öğrenmesini sağlamak mı... elemeler yaparak sınıflandırma mı yapmak...

Soruların sorulduğu konular ve çalışılması gerekenleri Muharremin mailinde var tekrar okuyunuz.

Lütfennnn kabul etmelisiniz... bu 70 barajı yanlış kullanıldı. 60 kişiyi alsaydınız kimsenin sesi çıkmayacaktı.... BUnu unutmayın.. ve yanlışta ısrar ediyorsunz bence...

Bu konunun cevabı 149 numaralı mesajımda var tekrar okuyunuz. Cevaba şunuda ekleyeyim:
Bizler yanlışta değil doğruyu yapmakta ısrar ediyoruz. Bunu anlamak için mailleri tekrar okumanızı artık yanlış konularda gereksiz ısrar etmemenizi dilerim.

Çıkıp bunu son derece samimi izah etseniz, bu toplumu karşınıza değil yanınıza alacaksınız... Birleştirici olacaktınız...Korkamnıza gerek yok ki... Herkes biliyorki federasyonumuz yeni... bi takım hatalar elbette olabilecektir. doğaldır bu...

Konuyu farklı yerlere çekmişsiniz, bu doğru bir yaklaşım değildir. Bizlerin kimseyi yanımıza çekmek veya karşımıza almak gibi bir düşüncemiz olamaz.
Teknik bir konuda, teknik yeterlilikler ve doğrular neyi gerektiriyorsa ona göre iş yapılır.
Herhangi bir konuda Doğru olanı yaparken bu tip yanlış haksız ve konuyu anlamayanların yapacağı eleştiriler her uygulamada oluyor, olacaktır. Doğruyu yapıyoruz, kimseden korkmamız diye bir şey söz konusu değildir (teknik bir konuyu bu noktaya kadar çekmenizi de eminim herkes değerlendiriyordur). Seviyeli yazılar yazmanızı temenni ederim.
tekrar ediyorum, Sayın başkanımız nerede? bir açıklmaa neden hala yapmaz ki?

Federasyon Başkanlarının forum sayfalarından yazı yazıp karşılıklı muhabbetlere girmeleri doğru değildir. Resmi bir kurumun başkanı olarak başında bulundukları kurumda web sayfası yada basın yayın yolu ile açıklamalar yaparlar. Bunu biliyor olmanız gerekirdi diye düşünüyorum.
Bunun yanı sıra Herhangi bir federasyona yada kuruma yazılı bir soru sorup cevap isteyecekseniz,
Ya o kurumun web sayfasından iletişime geçip soru sorarsınız yada soracaklarınızı kağıda döküp posta ile başkana gönderip cevabınızı beklersiniz. Bunu da biliyor olmanız gerekirdi.

Buraya açık mektup yazıp cevap beklemek, sadece konuyu sulandırmaktır, niyetinizinde bu olduğu yazdığınız maillerden anlaşılıyor. Niyeti ciddi olan başkana mektup yazar, buralarda yayınlamasına bile gerek yoktur. Başkanda kendisine ya mektupla yada telefon açarak cevap verir. Resmi bir kurumun başındaki bir kişiyle, resmi yollar dışında bu şekilde bağlantı kurmaya çalışır gibi yapmanız ve yanlıştır.

Bu başlık altında yazı yazan ve okuyan tüm arkadaşlara:

Sorulan sorular ile ilgili yeterince cevap verildi, son maillere baktığımızda, cevabı zaten verilmiş sorular tekrar tekrar soruluyor.
Cevap almak isteyenlerin önce yazılmış olan mailleri bir gözden geçirmesi gerekmektedir.
Verilen cevapları okumayan yada anlamayan arkadaşlara tekrar tekrar aynı şeyleri yazacak kadar çok vaktimiz yok.
Hepimizin kendi işi gücü var ve ayrıca Federasyon ile ilgili bu kadar iş varken, Federasyonun işlerini yetiştirmek yerine bu maillere tekrar tekrar aynı cevapları yazmak vakit kaybı oluyor. Anlamayanlar lütfen güvendiği aklıselim bir arkadaşına danışsın.
Bu nedenle bu konu ile ilgili çok farklı bir konu olmadıkça cevap yazmayı düşünmüyorum.
Bu konu zaten yeterli dolgunluğa ulaştı, sizlerden ricam artık aynı şeylerin tekrar tekrar gereksiz yere yazılmamasıdır.

Saygılarımla,

Serdar İLKER

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #179 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (08.03.2013, 16:08)

Federasyon Başkanlarının forum sayfalarından yazı yazıp karşılıklı muhabbetlere girmeleri doğru değildir. Resmi bir kurumun başkanı olarak başında bulundukları kurumda web sayfası yada basın yayın yolu ile açıklamalar yaparlar. Bunu biliyor olmanız gerekirdi diye düşünüyorum.
demiş Serdar İlker

Bunu Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlarımız ile
Dünyanın Demokrasi ile yönetilen ülkelerinin liderlerine de Siyaset, Yönetim ve Liderlik dersi olarak verilmesi gerekir.

Forum sayfalarının, forum köşelerinin bu şekilde küçümsenmesine ifrit oluyorum.

Forum ne anlama geliyor? Kelime anlamı ne, dil bilimi olarak nereden gelmiş?

Bu arada Kayak federasyonu 25 Martta Erzurum'da 1. seviye antranör kursu açıyor. Bi zahmet şartlara bakalım.

Yaptığınız yanlışta diretip yeni kurulmuş bir federasyona milleti soğutmayın.
Vebal alırsınız.

Kullanıcı avatarı
Paranormal
Ad Soyad: Olgu Taylan Güven
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #180 gönderen Paranormal » 1 on yıl 1 yıl önce (08.03.2013, 16:54)

bartsay yazdı:...

Bu arada Kayak federasyonu 25 Martta Erzurum'da 1. seviye antranör kursu açıyor. Bi zahmet şartlara bakalım.

Yaptığınız yanlışta diretip yeni kurulmuş bir federasyona milleti soğutmayın.
Vebal alırsınız.

Yaptığımız sporu içerdiği risk açısından kayak ile aynı kefeye koyduğunuz için teşekkür ederim. Tüm bu yorumları düşününce, bir arpa boyu yol gidilemediği açık.

Özellikle havacılığın yıllardır içerisinde olduğunu söyleyip de "Bakın meteoroloji bilmiyorum ama bir şey olmuyor demek ki önemli değil" gibi savunma yapanlar var. Anlıyorum, insanlar ekmeğinin derdinde. Gayet de normal. Fakat bu kadar risk içeren bir sporda son derece ince elenip sık dokunmasının nesi yanlış? Hala birileri "Ben beden eğitimi öğretmeniyim, yönetmelik gereği kursa katılmak hakkım", "50 kişi başvursa sınav yapacak mıydız"; başka biri "Benim eğitimimi sorgulayamazsınız." diyor. Yeter, gerçekten yeter. Ne okumasını biliyorsunuz, ne dinlemesini. Anlatmasını, yazmasını bilseniz yine sorun olmayacak aslında.

Türkiye'de o 60 kişilik kontenjanı dolduracak fazlasıyla insan mevcuttu aslında. Fakat kimler girdi sınava? Bir şekilde o eğitmenlik belgesine ihtiyacı olan insanlar. Peki neden THK'nın öğretmenlik kurslarına gitmediler? Hepsi mi THK'ya karşı duruyordu? Yoksa THSF'den eğitmenlik almanın daha da kolay olduğunu mu düşündüler?

Şu anda gelinen nokta, edilen sözler bana saç baş yoldurtuyor. Bu kadar laf eden insanlar, neden sınav öncesi sınava, sürece ilişkin elle tutulur hiçbir eleştiri yapmadılar? Bir sonraki kursa kadar teorik eksikleri kapatmak yerine ortaya atılan asılsız iddialardan bulanan midem hala kendine gelemedi. Kanıt? O kadar ileriye gidildi ki sınavın kurşun kalemle olması bile sorgulandı. Azıcık iyi niyet, azıcık yahu. Yıllarca beklendi bugünlerin gelmesi için. Her şey birden olmuyor maalesef.