eğitmenlik kursu

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

hayal1941
Ad Soyad: Yavuz Aslan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #201 gönderen hayal1941 » 1 on yıl 1 yıl önce (11.03.2013, 13:00)

şimdiye kadar hiç agzımı acıp bişey demedim. yp forumda vesaire yerde cok yazıp cızıp tartısmayıda sevmem ama artık konular bu kadar dallanıp budaklanmışken bende bi iki cümle kurayım...

sınava gireceklerin ve müracat edenleri duyunca önce güldüm ve sonra düşünmeye başladım.

eger beni güldüren adamlar bu sınavdan geçseydı yada sınava alınsaydı federasyon için besledığım umut tamamen çöpe giderdi...

bir klup egitmeni yaklaşık 100 uçuşu varken daha sıv yapmamışsa, ve uçmayı bu klupten öğrenen diğer tüm y.p ciler daha sıv yapamıyorsa. hiç termik deneyımleri yoksa ( eğitmenler dahil ) --------------şimdi soruyorum bu adamlar nasıl eğitmenlik sınavını gecebilir.

yada ---

başka biri, bir beden eğitimi hocası sıv yapmak ıçıin ölüdenize gelse, bu arkadaşa sıv yaptıracak kişi can yeleği verip take off a yollasa.
beden egıtımı hocası take off da ben yuzme bılıyorum deyip can yeleğini harnesin arkasına koyup çıkıp sıv yapmaya kalkarsa...

sıv yaparken stal de frenlerı kacırıp 2-3 defa spın-stol olsa ve kanat (dhv 1-2) kendi kendine spin den çıksa ve karaya 2-3 metreyle yetişse....

ve beden eğitimi hocası thk nın bıle kardesım sen egıtım alamazsın cek gıt dedıgı bı kısıye ( kalkışda ileri derece panik olduğu için ) yaklaşık 10 uçuşu varken antalya falezler de ucurmaya kalkarsa ve bu kişi 1-2 defa kalkışta sorun yaşayıp hemen ön tarafa düşerse....ve buna rahmen bu kişin uçmasına teşvik ederse....

yada başka birinden söz açalım,
daha 20 uçuşu varken tepede eline telsizalabılıyorsa. tandem uçmaya çalışabiliyorsa....

bu kişilere nasıl olurda eğitmenlik verilebilir.

bu kişlerin eğitim verebılıtelerini tartışmayalım... bu kişilerin bu spora bu zihniyetle neler katabileceğini tartışalım..

yada şöyle bi soru sorayım....

bu tarz adamlar eğitmen olursa kaç kiçi karısını-kardeşini yada çocuğunu eğitim almaya yollar bu adamlara ..

yoksa zihniyet hoca nın dediğini yap yaptığını yapma mı ??

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #202 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (11.03.2013, 13:25)

Yavuz Aslan demişki;
başka biri, bir beden eğitimi hocası sıv yapmak ıçıin ölüdenize gelse, bu arkadaşa sıv yaptıracak kişi can yeleği verip take off a yollasa.
beden egıtımı hocası take off da ben yuzme bılıyorum deyip can yeleğini harnesin arkasına koyup çıkıp sıv yapmaya kalkarsa...

sıv yaparken stal de frenlerı kacırıp 2-3 defa spın-stol olsa ve kanat (dhv 1-2) kendi kendine spin den çıksa ve karaya 2-3 metreyle yetişse....

ve beden eğitimi hocası thk nın bıle kardesım sen egıtım alamazsın cek gıt dedıgı bı kısıye ( kalkışda ileri derece panik olduğu için ) yaklaşık 10 uçuşu varken antalya falezler de ucurmaya kalkarsa ve bu kişi 1-2 defa kalkışta sorun yaşayıp hemen ön tarafa düşerse....ve buna rahmen bu kişin uçmasına teşvik ederse....

yada başka birinden söz açalım,
daha 20 uçuşu varken tepede eline telsizalabılıyorsa. tandem uçmaya çalışabiliyorsa....

Öncelikle var sayım mı yoksa gerçekten yasanmış bir olaydan mı bahsettin?
Eğer yaşanmış bir olaysa t.am bir facia. :twisted:

Beden eğitim öğretmenleri de insan olduğu icin akıllısı var delisi var.
Bu dedikleriniz kursta degerlendirilmesi gerek,
Peki ayni mantikla
Bu dediklerinizi yapanlar sinavi gecemezmi?
Ama kursa alınan her arkadaş kurstan belge alacak diye bir kural yok
Bir haftada bu anlattığınızı göremeyecek adamda eğitici eğitmeni olamaz bence

hayal1941
Ad Soyad: Yavuz Aslan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #203 gönderen hayal1941 » 1 on yıl 1 yıl önce (11.03.2013, 13:57)

yukarıda yazdıklarım varsayım değil gerçektir.
ben burda sadece tanıdıgım bir kaç kişi üzerinden yazdım.

federasyon ilk defa egitmen diye bişey dile getirmiş.
ki bu sınavı yapan kişileri yani fed. eğitim kurulunu kimsenin tartışacağınıda düşünmüyorum. ( tabı genelleme yapıyorum )

daha hiç eğitmeni olmayan bi kurum,
ve dışarda eğitmenlik yapabilecek seviyede eğitmen adayları varken kimseyi alıp eğitmen olarak eğitmemeli...
çünkü bugün 1. kademe eğitmen sınavına katılabılıcek nerdeyse 1000 ve üzeri aday vardır. ( eğer uçuş sayısı ve sıv krıter olarak alırsak )

bartuğ sayın demiş ki;
***bir haftada bu anlattığınızı göremeyecek adamda eğitici eğitmeni olamaz bence***

bir haftada değil bi senede anlatamadık.

daha önce açılmış bi konu başlığı http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=8154&highlight=

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #204 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (11.03.2013, 14:17)

selam Yavuz o olayı hatırlıyorum öncelikle kendi doğruların içinde o zaman da sana hak vermiştim.

Deniz o yorum altında çok güzel yazmış.

Bu sporda asıl olan kişinin kendini bilmesidir.
Sen ancak spor ahlakı veya ticari ahlak gereği elinden geleni ve doğru bildiğini yaparsın.

Ancak her gün bir kişi ile birlikte olamayacağına göre ya beyanlarına inanırsın veya inanmazsın.

Benim MUBİ ile toplasan 5 uçuşum ancak vardır.
Ben şimdi bu adam 1 kademe ant. olur da diyemem olmz da diyemem.
Buna karar verecek mevki federasyondur. Kurstaki davranış, tavırlarına bakar takdir eğitici eğitmenlerinindir.

Ancak Federasyon Devlet çatısı altında ve yasalarla yönetmelikle yürütülmesi gereken bir işi yapıyor.

Adam kursa alır eğitici eğitmenleri bakar, bu adam çatlak hocam seni biz bu kurstan geçiremeyiz der o başka.
Yönetmelik var ama biz seni bu kursa çağıramayız başka.

kurs kayıtlarında akıl sağlığı raporu da isteniyor mu?
Bir çatlağın sınavı geçme ihtimali yok mu?
MUBİ çatlak katagorisine girmez bence.
Sonuçta devlet bi sürüçocuk emanet etmiş adama
:roll: