eğitmenlik kursu

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #41 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 09:27)

Sınava girecek arkadaşlara basarilar dileriz.
Federasyon tabana yönelik birseyleri ilk defa yapıyor ve iyi de yapıyor.
Ancak ıspartdan iki arkadaş gelmiş ve onların sıraya konulması bence doğru değil
Diger küçük kentler için de geçerli.
Malum sağlıklı bir kurs en az iki eğitmenle açılır.
İki kişi müracaatı olan kentlere bu kontenjan verildikten sonra bakiye sınavla dağitılmalı ayrica yillarin açigı dikkate alinarak bu yil iki kurs acilsa gelenlerin tamami bos cevrilmemis olur.
Bu güzel haberlerin devami umuduyla

Kullanıcı avatarı
Paranormal
Ad Soyad: Olgu Taylan Güven
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #42 gönderen Paranormal » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 10:40)

bartsay yazdı:Sınava girecek arkadaşlara basarilar dileriz.
Federasyon tabana yönelik birseyleri ilk defa yapıyor ve iyi de yapıyor.
Ancak ıspartdan iki arkadaş gelmiş ve onların sıraya konulması bence doğru değil
Diger küçük kentler için de geçerli.
Malum sağlıklı bir kurs en az iki eğitmenle açılır.
İki kişi müracaatı olan kentlere bu kontenjan verildikten sonra bakiye sınavla dağitılmalı ayrica yillarin açigı dikkate alinarak bu yil iki kurs acilsa gelenlerin tamami bos cevrilmemis olur.
Bu güzel haberlerin devami umuduyla

Kontenjan? Yani yine sayfalarca tartışma ve sonuca ulaşamamaktan bahsediyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
manınsky
Ad Soyad: Tunahan Demirci
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #43 gönderen manınsky » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 18:51)

Ispartadan sınava katılacak iki arkadaşın listeye konulması doğru değil derken neyi kast ettığini anlamadım.

BiraZ açarmısın ıspartadan listede olan özgür ve ben varıZ ikimizde bu söylemin anlamını merak ediyoruz umarım yanlış anlaşılma vardır

Kullanıcı avatarı
xc_extreme
Ad Soyad: Tulgay Özden
Pilot Menüsü: 

Mesaj #44 gönderen xc_extreme » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 19:49)

Herkese Merhaba,
Bu sınavı organize eden ve soruları hazırlayanlar ile ilgili kişiler sınavı geçmiştir. Geri kalan kişiler kalmıştır. Bu nasıl bir iş anlamadım. Eğitmen statüsüne ulaşmış kişilere sorulması gereken temel konular belliyken yapılan kesinlikle yanlış ve yanlı bir uygulamadır. Buna nekadar itiraz ettiysekte anlatamadık gitti.

Kullanıcı avatarı
Paranormal
Ad Soyad: Olgu Taylan Güven
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #45 gönderen Paranormal » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 20:18)

xc_extreme yazdı:Herkese Merhaba,
Bu sınavı organize eden ve soruları hazırlayanlar ile ilgili kişiler sınavı geçmiştir. Geri kalan kişiler kalmıştır. Bu nasıl bir iş anlamadım. Eğitmen statüsüne ulaşmış kişilere sorulması gereken temel konular belliyken yapılan kesinlikle yanlış ve yanlı bir uygulamadır. Buna nekadar itiraz ettiysekte anlatamadık gitti.

Bu çok ciddi bir itham. Hem üstü kapalı, sınavı geçenlerin soruları aldıklarını söylüyorsunuz, hem de bilgisizliğinize kılıf uyduruyorsunuz. Sınav zaten eğitmen statüsünü belirlemek için. Yoksa "eğitmen statüsüne ulaşmış kişilere" temel konuların sorulacağı bir sınav olsa, yapılan çalışmanın ne anlamı kalırdı ki? Kaldı ki soruları hazırlayanlara çok çok yakın kişilerden sınavı geçemeyenler de olmuş sınav sonuçlarından gördüğüm kadarıyla. Gerçi buna karşılık olarak "bilinçli yapılmış olabilir" dersiniz şimdi.

Bu mu yani bu camia? Birbirinin kuyusunu kazmaya çalıştığı, böyle şeyler için ağladığı garip bir yer...

THK'nın sınavda çıkacak soruları vermesine rağmen, ezberleyemeyip birbirinden kopya çeken insanlara böyle bir sınav gerçekten müstehak. Sözüm size değil.

Kullanıcı avatarı
BALKİRAZ
Ad Soyad: Ertan Balkiraz
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 26 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #46 gönderen BALKİRAZ » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 20:30)

Yeni eğitmen adayı arkadaşlara hayırlı olsun.İzinlerim ve kayak yarışım boşa gitti ona üzülüyorum.Federasyonumuz iyi bir başlangıç yapamamıştır.Neredeyse tüm eğitmen adayları Ankara bölgesinden diğer bölgelerde eğitim alacakları zor günler beklemektedir.Federesyonun yamaç paraşütü sporunun gelişmesi için ilk açıkladığı 60 kişilik kontenjan dahilindekileri eğitime almasının uygun olacağını değerlendiriyorum herkese kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #47 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 20:49)

Tunahan sanırım bana yazmışsın,
aslında telefon da açabilirdin ama sanırım okuyup yanlış anlayanlar için açmamı istediğini düşündüm.
Çünkü bu konuyu seninle de konuştuk.
Aynı zamanda Taylan veya başka arkadaşlar için kısaca talebimi anlatayım.

Benim talebim Ispartadan 2 kişi müracaat etmiş. Koca bir şehirden sadece iki kişi.
Bu iki kişiyi listeye alıp sınava sokarsanız (arkadaşları bilgisinden zerre kadar şüphem yok ama) 1 veya 2 puanla ilk 60 a girmedi.
Isparta bir dahaki döneme kadar eğitmensiz kalacak.
Bu Tokat için de geçerli, Urfa içinde.

Belki bu yazdıklarım boşa çıkacak, Balıkesir,Tokat,Isparta,Burdur....... gibi illerden 2 şer eğitmen kurs almaya hak kazanacak ve Türkiye geneli için adil bir durum ortayaçıkacak :D :D :D :D :D

Ya da Isparta ve başka bir-birkaç küçük şehir eğitmensiz kalacak.

Bir kere listede tanımadıığım en fazla 10-15 kişi var(Tanımadığım için bişey diyemem)
Kalanı herkez tarafından biilindiği üzere gayet yeterli arkadaşlar.

Yine temel bir kaynağı olmadan yapılan sınavın ne kadar adil olduğu da tartışılır.
Sınav yapacaksanız kurs sonunda müfredattan yaparsınız.
ÖSYM nin bile soruları tartışılan ülkede söylediklerim çok da garip değil bence.

Örnek
Bu nedenle Isparta 2 kişi, Urfa 1 kişi (başka başvuran yok ise bunları listeye almazsınız)
İzmir 10 kişi, İstanbul 15 kişi Ankara 20 kişi Samsun 5 kişi Her şehre en az 2kişi ayırıp

KALANINA SINAV MI YAPARSIN, KURA MI ÇEKERSİN ÖNEMLİ DEĞİL.

Henüz geç kalınmış da değil.

Gerekçem de mantıklı,
Bir eğitim iki eğitmenle verilmeli.

Her İL için 2 kişi ayırın kalanlarını aldığı nota göre istediğiniz gibi dağıtın.

Özellikle Isparta gibi küçük merkezler EĞİTMENSİZ KALMASIN.

Bizim gibi 1-2-3 kişi ile seçmelere katılan iller hatta kulüpleri bu hassasiyet için çalışmaya davet ediyorum.
Bi de mümkünse 2. kursu daha erkene alıp bu sınavı kazanamayanlara değil, eğitim almak isteyenlere haksızlık yapmayın 8)

Ne söz dedim

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #48 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 20:55)

Tunahan ve Özgür iyi notla geçmiş, ancak diğer iller açısından adil bir sonuçvar mı?
Artık onların sorunu :)

yukarıda yazdıklarımla bağlantılı olarak sınavda bu sınavda kötü not almış olmak kötü pilot olunduğu anlamına gelmez.
Belli bir kaynak ve müfredat olmadan yapılan sınavdan dolayı bilgi ölçümü olmaz.
En son bartsay tarafından 02.03.2013, 21:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 6 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
manınsky
Ad Soyad: Tunahan Demirci
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #49 gönderen manınsky » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 21:01)

Tamamdir Bartug sorun yok bende boyle dusunmustum ama ucu cok acik oldugu icin telefon acmak yerine burda yanlis anlasilmasin istedim ;)

Dondugumuz zamanda ayrintili olarak degerlendirebiliriz yukarida bahsettigin hususlari fakat sunu soyliyeyim, sinavdan cok yuksek almamis olsamda bence sinav egitmenlik statusu icin azicik kolay bi sinavdi (arkadaslar yanlis anlamasin)

Federasyondaki ekipte seninle ayni dusunuyo bartug emin ol ama kalitenin yuksek olmasini istiyorlar haliyle, cunku verilecek egitmenlik belgesi egitmen olanlarin disinda federasyon icinde buyuk bir sorumluluk...

Sinavi gecen ve gecemeyen tum arkadaslar eksiklerini gordu, buda demek oluyorki bi dahaki kurda, kusmek yerine daha yeterli bir egitmen adayi kitlesi olacak buda tum camia adina gercekten iyi birsey.

Bence egolarimizi yenip, kusmek yerine daha yeterli olmaya calismaliyiz. Sonucta tum spor branslarinda bir standart prosedur vardir, bu biz dede olacaktir.

Saygilarimla...

airman26
Ad Soyad: Erkan Ertem
:
250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #50 gönderen airman26 » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 21:02)

Artık ankarada her metrekareye 1 eğitmen düşer.ankalı pilotlae gece gündüz demeden çalışmışlar haketmişler.diğer illerdekilerin demek ki yamaçparaşütünden ankaradakiler kadar anlamıyorlar.Bence tesadüf.. :evil:

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #51 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 21:05)

Egitmenlikle ilgili Fedarasyonun bu uygulamasini takdirde karsiliyoruz. Gönül isterdiki 121 kisilik muracattan 60 kisilik kontenjani belirlemek icin yapilan sinavda baraj puani belirlemeyip ilk 60 kisinin kabul edilmesi olabilirdi. Spor Genel Mudurlugu boyle bir uygulamami istiyor bilemiyorum. Egitim sonuda yapilacak bir sinivda konulacak 70 ve uzeri baraj puani fazlasıyla uygun olurdu. Camiamiza hayirli olsun. Federasyon Yonetimine, Egitim Kuruluna, emegi gecenlere vede Turkiyenin dört bir tarafindan gelerek sinava giren arkadaslarimizi cani gonulden kutlarim. Saygilarimla.

Mustafa Çelik
THK Ankara Sportif Havacılık Kulübü Dernegi Başkanı

Kullanıcı avatarı
HeRCaiKraL
Ad Soyad: Veysel İpek
Pilot Menüsü: 

Mesaj #52 gönderen HeRCaiKraL » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 21:07)

Bartuğ hocam çok mantıklı bir noktaya değinmiş. Bu Spor'un gelişimi için her İl'den muhakkak iki kişinin ilk 60'a alınması gerekirdi ki bu uygulama çok faydalı olurdu. Şimdiki tabloda bazı illerde resmen yığılma olmuş. Ayrıca Federasyon'un Üniversite Kulüplerine yönelik bir çalışması neden halen gündemde değil ? Bu sporu en fazla geliştirecek olan Üniversite Kulüpleri değil midir? :?: Üniversite Kulüplerine ekstra bir uygulama ve ayrıcalıklar getirilmeli; Bu spor ile uğraşanları Eğitim tarzı kamplara alıp geliştirmeli ve Eğitmen kademesine getirmeye çalışmalı. :twisted: İlgili kişi veya kişilerden bir an önce bizler için çalışmalar bekliyoruz.
Esen kalın...

Veysel İPEK
DÜHAVK

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #53 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 21:25)

Bi de Federasyon sınav sorularını ve yanıtlarını açıklamalı ki
hem federasyonun (özellikle yoruma dayalı konulardaki) görüşlerini bilelim
hem de
bilgimizi geliştirelim.

Kullanıcı avatarı
xc_extreme
Ad Soyad: Tulgay Özden
Pilot Menüsü: 

Mesaj #54 gönderen xc_extreme » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 21:46)

Sayın Olgu Taylan Güven,
Ben işin başından beri bu olayın böyle sonuçlanacağını söylemiştim. Benim eğitim ve bilgi düzeyimi bilen biliyor. Burda bana sataşaçağına önce beni tanı, sonra yargıla tamam mı ? Hayır işine gelmiyorsa önce sataştığın kişileri iyice araştır. Ben bilgi birikimimden ve eğitimimden okadar emenim ki sana burda bunu açıklamıyorum bile. Ama kesinlikle bana teçrübemle ilgili sataşmana müsade etmeyeceğim bu bil lütfen. Ha eğer benimle ilgili bir takıntıya kapıldıysan beni telefonla ara bu konuyu sana yüz yüze anlatayım.

Tulgay ÖZDEN
05358910373

Kullanıcı avatarı
crow22
Ad Soyad: Umut Naci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #55 gönderen crow22 » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 21:49)

Devlet Kurumları arasında yapılan en ciddiyetsiz en basit ve amatörce yapılmış bir sınav tertip ettiği için federasyonumuzu kutluyorum. Ayrıca SGM Antrenör yönetmeliğine aykırı olarak kursiyer seçildiğinide belirtmeden geçemeyeceğim. Kanaatümce Federasyonun güvenirliliği ciddi anlamda sarsılmıştır.

İskenderun Sportif HAVACILIK KULÜBÜ Başkanı

ezheran
Ad Soyad: Murat Çiftçi
Pilot Menüsü: 

eğitmenlik fiyaskosu

Mesaj #56 gönderen ezheran » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 21:52)

[b] ben zaten bu tür olaylarda her zaman haklı çıkmaktan yoruldum..federasyonun bu gün yapmış olduğu sınavla ilgili yaklaşık 20 adayla görüşme yaptım zaten hepsi bugün yarın sayfaya yazar.. soruları hazırlayan ankara.. kazananlar ankara.. yani FAZLASIYLA ankara
paralarını harcayıp bu kış gün olumsuzluklara rağmen o sınavA katılan arkadaşlar umarım haklarını helal etmezler..
şimdi bu kazananlar sabit kalmak koşulu ile tekrar sınav yapılacakmış..tabi bizlerde koyunuz tekrar geliriz.. haaa belki federasyonumuz kalacak yer,yemek ve yol masraflarını karşılar bizler geliriz..eeee devlet bir pay ve ödenek veriyor federasyonlara SANIRIM BİR HARCAMA KALEMİ ÇIKARIRLAR :) :?

ezheran
Ad Soyad: Murat Çiftçi
Pilot Menüsü: 

Mesaj #57 gönderen ezheran » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 22:08)

crow22 yazdı:Devlet Kurumları arasında yapılan en ciddiyetsiz en basit ve amatörce yapılmış bir sınav tertip ettiği için federasyonumuzu kutluyorum. Ayrıca SGM Antrenör yönetmeliğine aykırı olarak kursiyer seçildiğinide belirtmeden geçemeyeceğim. Kanaatümce Federasyonun güvenirliliği ciddi anlamda sarsılmıştır.

İskenderun Sportif HAVACILIK KULÜBÜ Başkanı

TEBRİKLER KESİNLİKLE SÜPER VE YERİNDE BİR TESPİT GERÇEKTEN KUTLARIM HOCAM. :twisted:

Kullanıcı avatarı
BahadirErdogan
Ad Soyad: Bahadir Erdogan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #58 gönderen BahadirErdogan » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 22:38)

Merhabalar

Şimdi, yapılan dogrularla yapılan yanlışları ayırt etmek lazım.
Federasyon önemli, zor bir duvarı aşıp antrenörlük kursu acmıştır.
Bu işin güzel ve takdir edilmesi gereken tarafıydı.

Fakat sınava girecek kursiyer adaylarının hangi konulardan yada hangi kaynaklardan sorumlu tutulacagı belli degildi. İşin bu tarafı tam bir handikap olmustur.

Sınavda 70 üzeri alan arkadaslar düsük alanlardan daha iyi bildiklerinin yanı sıra
en önemli durum dogru kaynaga calısmış olmalarıdır !!

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #59 gönderen seccckin » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 22:55)

Arkadaşlar merhaba öncelikle sınava giren ve başarılı olan arkadaşları tebrik ederim. Bende Sınava giripte 70 puanın altında kalanlardanım bu sebep ile sınavla ve sistemle ilgili bir kaç sey yazmak istedim.

Öncelikle bu eğitmenlik kursu değil antanörlüğün en alt kademesi olan yardımcı antranörlük kursudur. Aşağıda antranörlerin sınıfına göre ne seviyede hizmet edecekleri açıkça yazıyor.

a)I. Kademe (Yardımcı Antrenör): Üst düzey antrenörün yanında ve spora yeni başlayanlarda,
b)II. Kademe (Antrenör): Minikler ve yıldızlar kategorisinde,
c)III. Kademe (Kıdemli Antrenör): Gençler ve büyükler kategorisinde,
d)IV. Kademe (Başantrenör): Büyükler ve milli takımlarda,
e)V. Kademe (Teknik Direktör): Büyükler ve milli takımlarda.

Şimdi sınav sorularını hazırlayan arkadaşlara sesleniyorum sorduğunuz sorular "Üst düzey antrenörün yanında ve spora yeni başlayanlarda," hizmet edecek bir antrenör adaylarına sorulacak sorularmıydı ???

Yardımcı antrönörün bilmesi gereken başlıca ana konular Malzeme bilgisi, doğru malzeme seçimi, uygun uçuş havası tahmini, hava trafik kuralları, iniş ve kalkış teknikleri olması gerektiğini düşünüyorum. Sorulan sorular hazırlarken neden bu konulara daha çok önem verilmedi de "koza harneste göğüs kolonunu sıkı bağlarsak ne olur bağlamassak ne olur" "inversiyon nedir çeşitleri nedir" gibi sorulara ağılık verildi anlam veremedim.

Yardımcı antrenör sınavı bu şekildeyse üst düzey antrenör sınavları nasıl olur düşünemiyorum. Ayrıca sorulan soruların doğru çevapları birbirine çok yakın ve çok kafa karıştırıcıydı. Eğer yetkili kişiler sınav sorularını yayınlarlarsa ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.
Yetkili arkadaşlara ricam sınav sorularını ve cavaplarını yayınlamalarıdır.

Değinmek istediğim çok önemli bir konu daha var. Üniversite kulüplerinde eğitmenlik yapan ve sınavda başarısız olan bir arkadaşımız yarın okullarına döndüklerinde üniversitesindeki yetkili kişiler gelipte arkadaş sen antranör olamadın artık eğitim verme yada üniversitemizde antranör yok hadi kulubu kapatalım yada eğitimleri durduralım uçuşları durduralım derlerse üniversitede yeni başlayacaklara eğitim verilmesin gibi şeyler olursa bunun havacılığa olan zararı kimin olacak ??
Yine de her ne olursa olsun federasyonun çatısı altında zorlu şartlarda çalışan başta zamanlarından olmak üzere bir çok şeylerden fedakarlık ederek bir şeyler yapmaya çalışan arkadaşları ayrıcada tebrik ederim. Umarım en kısa sürede yeni bir sınav açarlar bizde biraz daha fazla çalışır gelir sınavı geçeriz. Camiyamıza yeni antranör arkadaşlar hayırlı olsun.

Kullanıcı avatarı
BahadirErdogan
Ad Soyad: Bahadir Erdogan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #60 gönderen BahadirErdogan » 1 on yıl 1 yıl önce (02.03.2013, 23:07)

Seckin güzel yazmıssın.
Soruyu yanlıs hatırlıyorsam düzeltin lütfen.. 'Kuzey yarım kürede esen rüzgar nedir ya? '
benim cografyam kötü olabilir. fakat ucus için meteolojide benim buna ihtiyacım yok yani.