eğitmenlik kursu

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #81 gönderen PROFLY » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 13:40)

Merhaba

Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler. Doğru yada yanlış bir şekilde bir yerden başlanıldı. Zaman içinde rayına oturur.

1 puanla barajı geçemeyen biri olarak; beni kayırmadıkları için arkadaşlara teşekkür ederim. Sorular elbet zor olacaktı; ben basit olacağını beklemiyordum, eğitmen olacak kişiyi başlangıç eğitimi sınav soruları ile değerlendirmek doğru değil. Ama içinde yoruma açık sorular da vardı. Soruların yayınlanması taraftarıyım; madem konu tartışmaya açıldı; merak edenler de soruları görür.

Başta benimde bazı şüphelerim olsada; şu an ki düşüncem aynı ekolden gelen; yada soruları hazırlayan eğitmenlerden eğitim alan kişilerin; soru mantığına yada benzer sorulara aşinalığından yüksek puan almasının tabii olmasıdır. Ki Ankara grubu dediğimiz gençler; hepsi pırıl pırıl, Türkiyenin en iyi üniversitelerinde okuyan akıllı çocuklar. Onları da tebrik eder eğitmenlik hayatlarında başarılar dilerim.. Ben tanımadığım duymadığım biri olduğu için 98 alan kişiye takılmıştım; Serdar İlkere de bunu belirttim; kendisi de açıkladı..

Bu arada sahte isimle üyelik açıp ona buna saldıran kişiyi kınıyorum..

Federasyon da ilk sınavı olması sebebi ile sorularda, konu dağılımında, zorlukta vb kendi ilk tecrübelerine göre dersler çıkarmıştır, ayarlama yapar. Sonraki sınavlar da uygular. Ama kendi eğitim sistemleri ile ilgili ders notu vb paylaşırlarsa sınav öncesi arkadaşlar bunlara göz atabilir.

Bunun dışındaki ifade edilen; yönetmelikte seçim şartları olarak belirtilen beden eğitimi öğretmenlerinin ve yabancı dil bilenlerin önceliği vb.. konularında yönetmeliklerin de uygulanmasının hem itirazları azaltma hem de mevzuata uyma açısından değerlendirmeye alınması faydalı olur.

Sevgiler.
Mesut
En son PROFLY tarafından 03.03.2013, 14:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #82 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 13:46)

1- sınava girmedim
2- beklentim de yok(hatta sınavın galiplerindeniz iki arkadaşımız da sınavı geçti)
3- sınavı hazırlayanların bir çoğunu biliyoruz (şuna da inanıyorum GERÇEKTEN YETKİN ARKADAŞLAR)
4- Sınavı hazırlayanların bu iş için ciddi bir çalışma içinde olduklarını, zaman harcadıklarını biliyoruz.
5- Adil olduklarına kefil değilim yanlarında değildim.

Ama bazılarının sınavın ölçme değerlendirme açısından doğru olduğunu, 40 alan adamın eğitmenlik yapamayacağını yazmaları açık bir şekilde

BOŞ İŞLE UĞRAŞMAKTIR.

ÖYS soruları bile bir gün sonra açıklanırken milleti bu ölçüde spekülasyona itme nedenleri nedir.

Aha federasyon doğru bişey yapıyor derken, tamda TÜRK SPOR FEDERASYONLARINA özgü bir garabetle davranma nedeni ne dir?

Ben size Fedarasyonun Biti kanlansın THK yı mumla aratır demiş miydim.

BİRAZ BİLİME SAYGILI OLUN
ÖLÇME DEĞERLENDİRME BİR BİLİMDİR.

BİLİMSEL OLMAYAN BİR ÇALIŞMANIN ARKASINA SAKLANAN HER KİŞİ İLE HER ORTAMDA TARTIŞIRIM.

BELLİ BAŞLI KAYNAKLAR VAR YABANCI KAYNAKLAR BU KAYNAKLAR ÜZERİNDEN
KAYNAK DA AÇIKLAYARAK GÖRÜŞÜRÜM.
GERİSİ LAF

BU NEDENLE SINAVI GEÇEN HER ARKADAŞIMI KUTLARIM ZATEN HEPSİ BİLDİĞİMİZ ARKADAŞLAR

AMA GEÇEMEYENLER İÇİN DE 68 alan kendini geliştirmeli, 40 alan eğitimci mi olur diye GARABET TARTIŞMAYA GİRENE DE YAZIK DERİM.

Kullanıcı avatarı
turkfan
Ad Soyad: Hacı Ali Yılmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #83 gönderen turkfan » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 15:19)

Ağustos ayında bu spordaki 2nci yılımı dolduracağım. İlk önce uçmayı, daha sonra teoriyi öğrenenlerdenim. Dün sınavda 63,7 puanla 107 kişi arasından 37 nci oldum ve sınavı kazanamadım.
Sınavı kazanan arkadaşları tebrik ediyorum.

Dün sınava girenler, kendi bölgelerinde bu spora emek vermiş, organizasyon düzenlemiş ve öğrenci yetiştirmiş kişilerden oluşuyordu. Bu kişilerin bile bazılarının sınavı kazanamamış olması, maalesef teorik eğitimin 2nci plana atıldığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Şu da bir gerçek ki, THK'yı dışarıda tutarsak, bu sporun Türkiye'ye gelişinden itibaren 10 üzerinden 10 puan eğitim veren kaç kurum var dı da, insanlar buralardan eğitim almadı?

Sonuçta, bir şekilde bu zamana kadar, gerek herhangi bir kurumdan gerekse kendi kendini, hem uçuş hem de teorik olarak kendini geliştiren pilotlar sınavı kazandılar.

Dikkat edilmesi geren bir nokta da Eğitmenliğin pilotluktan çok farklı bir branş olmasıdır.

Gönül ister ki, her eğitmen süper bir pilot olsun ama insanlara bir şeyleri "mükemmel" bir şekilde öğretmek için madalyalı pilot olmaya gerek yok.
Eğer öyle olsaydı Dünyanın en iyi Futbol Antrenörlerinin Alex Ferguson ya da Morinho yerine Maradona ve Hagi olması gerekirdi.

Sınavı kazanan arkadaşları iyi bir eğitmen yapacak olan iyi pilot olmaları değil, Başarılı eğitmen olmak için gereken temel özellikler konusunda kendilerini yetiştirmeleri olacaktır. Yoksa Eğitmenlikleri "teorik ve pratik bilgisi iyi pilot" seviyesinden ileri gidemeyecektir.

Zaman ayırıp okuyan arkadaşlara teşekkürler...

Hacı Ali Yılmaz
www.hacialiyilmaz.com

Kullanıcı avatarı
ta2aeb
Ad Soyad: Ergün Bilgin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #84 gönderen ta2aeb » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 15:49)

Selamlar. Öncelikle sınavı kazanan arkadaşları tebrik ediyorum. Spora iki yıl önce başlamış birisi olarak bu tartışmayı ilgi ile takip ediyorum, çünkü bende ileride pilotaj seviyemi gösteren belgeleri almak için federasyonun sınavlarına girmeyi planlıyorum.
Yorum yapanlar içerisinde bu arkadaşların belli illerden, klüplerden olmaları vs. gibi ortak yönleri dışında, diğer ortak yönleri merak edipte araştırmak zahmetinde bulunan oldu mu acaba. Ne de olsa foruma sınav günü üye olup, ilk mesajında araştırmacı gazetecilik yapan arkadaşlar var. Mesela Sayın Ali Tan araştırmasını biraz daha genişletmeyi düşünmüş müdür?
Sınavı kazanmış olanların her biri halihazırda ya da geçmişte üyesi oldukları klüp yada topluluklarda klüp pilotu, pilot, yardımcı eğitmen ve eğitmen konumundalar
Ciddi eğitim dökümantasyonu ve sınav sistemine sahip bu topluluk ve kluplerin herbirinde, bu seviyelere gelmek için çok ciddi sınavlardan geçmeleri ve belli uçuş görevleri yerine getirmeleri gerekmiş
Biraz zahmete girip araştıran arkadaşlar bu noktaları kendileri de göreceklerdir.
Diğer yanda ise yılların eğitmeni olduğunu söyleyip de bu sınavı geçemeyen arkadaşlar var. Bu arkadaşlar ellerinde doküman olmadığını, diğerlerinin ise doğru dökümanlara çalıştığı, bunun adaletsizlik doğurduğunu savunuyorlar.
Acaba bir eğitmenin görevleri arasında eğitim dökümanı hazırlamak, eğitim verdiği öğrencilere bu dokümanları sunmak, sınav soruları hazırlamak, öğrencilerinin farklı seviyelerdeki yeterliliklerini bu sınavlarla test etmek, doküman ve gelişmeleri takip ederek öğrencilerine tavsiye etmek vs. yer almıyor mu? Hadi yetiştirdikleri öğrencileri anladık da, hal böyleyken eğitmenlerin lafı ellerinde doküman olmadığı için çalışamadığına getirmeleri ne kadar anlamlıdır?
Siz yıllar boyunca tek bir satır eğitim notu yazmamış, tek bir sınav sorusu hazırlamamışsanız bunun suçlusu bu konularda çalışıp emek harcamış ve bu gün bunun karşılığını almış bu arkadaşlarda mıdır?
Bu konularda tek satır kalem oynatmadığını ortada olan şahısların hem bu sınavı kazanan hem de bu sınavın hazırlanması için özveriyle çalışan arkadaşları üstü açık/kapalı suçlamalarla zan altında bırakmaları ne kadar adildir acaba (doküman ve sınav sistemine sahip olan ama bir şekilde sınavda başarılı olamayan arkadaşları tenzih ederim). Başkalarının başarılarına kulp takmaya çalışmak yerine kendi hata ve eksiklerimizi dürüstçe analiz etmemiz daha yerinde ve olgun bir tavır olmaz mıydı?
Kazanan bazı arkadaşlar, eğitim verdikleri başlangıç öğrencilerini bu sınava soksalar bir çoğunun en az yüzde elli başarı göstereceğini söylemektedir. Eğitmen olmak, eğitim vermek iddiası ile bu sınava girenlerin çoğu başlangıç seviyesi sorularından oluşan bu sınavı geçememiş olmaları yaman bir çelişki değil midir?

Kullanıcı avatarı
PROFLY
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #85 gönderen PROFLY » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 22:26)

Merhaba Ergün,
Siz yıllar boyunca tek bir satır eğitim notu yazmamış, tek bir sınav sorusu hazırlamamışsanız bunun suçlusu bu konularda çalışıp emek harcamış ve bu gün bunun karşılığını almış bu arkadaşlarda mıdır?
Bu konularda tek satır kalem oynatmadığını ortada olan..

Sınava girenlerin tümüne itham da bulunuyorsun. Bunu nereden biliyorsun? Bunun karşılığını alan kim anlamadım; sınavı kazananlar eğitim notu hazırlayanlar ve sınav sorusu hazırlayanlarmı? Yada sınavı kazananların bu tür çalışmalar yaptığını nereden biliyorsun?

Eğitmen olmak, eğitim vermek iddiası ile bu sınava girenlerin çoğu başlangıç seviyesi sorularından oluşan bu sınavı geçememiş olmaları yaman bir çelişki değil midir?

Sorular yayınlanmadı; sen bu sınavın içeriğini ve soru seviyesini nereden biliyorsun..

Ne de olsa foruma sınav günü üye olup, ilk mesajında araştırmacı gazetecilik yapan arkadaşlar var. Mesela Sayın Ali Tan araştırmasını biraz daha genişletmeyi düşünmüş müdür?

Bu davranışı gösteren sadece bir kişi çıktı; çoğul değil. Kendisi de ben ve değişik kişilerce eleştirildi. Ama şahsen bende senin yazını çok taraflı, yanlı ve hatta 2 yıl önce spora başladığını belirtmen ve konu hakkında kesin yargılarından dolayı yönlendirilmiş buldum.

Sevgiler
Mesut

Kullanıcı avatarı
PROFLY
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #86 gönderen PROFLY » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 22:41)

Arkadaşlar konunun özü şudur:

1) Uygulanan sınav yönetmelikler ve usüle uygun değildir.. Kanun der ki;

Ancak, başvurunun fazla olması halinde yukarıdaki şartların yanında sırasıyla; ilgili branşta milli sporcu olmak, üniversitelerin beden eğitimi ve spor eğitimi veren yüksek öğrenim kurumları ile diğer üniversite ve yüksekokullardan mezun olmak, yabancı dil bildiğini belgelemek ve en az 5 yıl lisanslı sporcu olmak tercih sebebidir.

2) Uygulanan sınav soruları açıklanmadığı için yorum yapamayacağım ama bir bölgedeki eğitmenlere aittir. Ve dolayısıyla genelde onların öğrencileri başarılı olmuştur. Burda herhangi bir suçlama doğru değil ama soruların oluşması ve şekli yönünde usulde hatalar vardır. Bir çok soruda çelişkiye düşülmüş ve katılımcı iki şık arasında sallamak zorunda kalmıştır. Bu da net bir değerlendirmeyi ve sınav amacını zora sokmuştur. Dolayısı ile insanlar bildikleri bir çok şeyi yanlışta yapmıştır.

3) Açılan kurs eğitmen kursu değil; 1 kademe yardımcı antrenör kursudur. Dolayısı ile 35 saat uçuş şartı getirilmiş; 1000 saat değil; yani kursu düzenleyenler katılacak kişilerden de çok üst düzey bilgi birikimi beklememiş. Sınavın seviyesi ile belirtilen ön şart arasında amaç ve yeterlilik tespitinde paralellik yok.

4) Sınavı bir öğretmen ve eğitimci olarak; değerlendirme aracı olarak objektif bulmadığım için bu sınav sonucuna göre; üstteki arkadaş gibi; katılan kişileri yeterli yada yetersiz olarak değerlendirmek doğru değildir.

Tekrar sınavda emeği geçen zaman harcayan arkadaşlara teşekkürler. Belirttiğim hususlar nedeni ile bana darılmasınlar ama gerçekleri söylemek gerek yoksa; düşük notlar alan bir çok eğitmen arkadaş ithamlara ve yanlış düşüncelere maruz kalıyor.

Sevgiler..
Mesut

Kullanıcı avatarı
baytur
Ad Soyad: Bayram Turgut
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #87 gönderen baytur » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 23:09)

M. Can GÜL bir yazısında “Yamaç paraşütü; güvenliği pilota bağlı bıçak sırtı bir spordur.” demiş. Bende, yamaç paraşütü eğitimi, güvenliği eğitmene bağlı bıçak sırtı bir eğitimdir, diye ekliyorum. Eğitim almaya başladığınızda, farkında değilsinizdir ama bilincinde olmadan, canınızı eğitmene teslim etmişsinizdir, onun yanlış vereceği bir kararla veya küçük bir ihmali sonucunda ciddi sakatlıklar yaşayabilir, hatta ölebilirsiniz.

Bu noktadan baktığımızda eğitmen olacakları seçerken ne kadar sık elenip, iyi dokunursa yeridir. Uçmaya karar veren sadece kendi riskini alır, eğitim veren başkasını riske eder.

Neden eğitmen olmak istiyorsunuz?

Tabi ki birilerine eğitim verip karşılığında para almak için. Bunun aksini söyleyeni, kimse kusura bakmasın samimi bulamayacağım. Para veriyorsam karşılığını almak isterim, birileri para kazanacak diye kimse benim hayatımı ve canımı riske edemez.

1-Eğitmen olacaklar, eğitmen niteliklerine bilimsel (bilim ne demekse) anlamda sahip olmalı, azami teorik (içeriği tartışılabilir) bilgiye sahip olmalı, yarışmalara katılacak yeteneğe sahip olmasa da, öğrencisini her koşulda anlayacak pilot tecrübesine sahip olmalıdır.

2-Bu işi ticari anlamda yapacak eğitmenler, mutlaka işletme ruhsatı almalıdır. Ruhsat verilirken, ruhsatlama kıriterleri yasallaştırılmalı, ruhsat başvurusu yapan birim gerekli ekipmana sahipmidir?, eğitim için seçilen yer uygunmudur? denetlenmelidir.

3-İşin hukuki boyutu; sorunlar ve anlaşmazlıklar çıktığında hak arama ile ilgili hukuki düzenlemeler yapılmalıdır.

4-Tüm bunlara ilaveten, verilen sertifika, lisans ve ruhsatlar düzenli aralıklarla, 1-2-3 yılda bir (kullanım amacına uygun olarak) yenilenmelidir.

Pilotlara, pilot olacaklara, eğitmenlere ve bu işleri yapmakla sorumlu THSF na başarılar dilerim. Emek olmadan, yemek olmaz.

Saygılar

airman26
Ad Soyad: Erkan Ertem
:
250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #88 gönderen airman26 » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 23:13)

Herkesin anlaması gereken konu mevzuata aykırı işlem yapılamaz.Yönetmelikte sınav yap diyor mu?Benim gönlümden de yardımcı eğitmen Raul Rodrigez geçiyor olsun diyorum ama olmuyor.Bu eğitmen yardımcı eğitmen.minikler kategorisinin bile altında.Ama Raul Rodrigez de sınava girmesin demiyorum girsin.Yukarıdaki mantıkla ankara dışındakiler bu işi bilmiyor ankara biliyor.bu mantığı veren,öğreten mantığı sorgula sistemi değil!

Kullanıcı avatarı
ta2aeb
Ad Soyad: Ergün Bilgin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #89 gönderen ta2aeb » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 23:19)

Selamlar Mesut,
Öncelikle seninde saygı, duyulan ciddi olarak tanınan eğitmenler arasında yer aldığını bildiğimden, belkide üzerine alınması gereken en son kişilerden birisi olarak yazdıklarımı üzerine alınmana üzüldüm. Sınava girenlerin tümüne ithamda bulunmuyor, çalışması olanları zaten tenzih ediyorum.Soruları gördüğümü iddia etmiyorum, Sedat Kırtulukoğlu mesajını okursan “yeni uçuşlarına başlayacak olan öğrencilere eğitim verdikten sonra bunlardan çok daha ayrıntılı sorular soruyorduk” diye yazmış olduğunu görürsün. Foruma üye olduğu gün tartışmaya dahil olma konusu sadece bu konuya has değil, daha önceki tartışmalarda da benzer örnekleri olduğunu sende görebilirsin, yani bu durum aslında çoğuldur.
Mesajın altındaki imayı da sezebiliyorum, ama ben burdayım ortaya tek mesaj atıp kaçmış değilim.
İki yıl önce spora başlamış olmam kara cahil olmamı gerektirmiyor, mümkün olduğunca farklı bölgelerde uçmaya farklı ekiplerle tanışmaya çalışıyorum. Facede arkadaşın olarak ekli olduğuma göre profilimde nerelerde kimlerle tanıştığımı, hangi yp gruplarına üye olduğumu, dolayısıyla camiadan az çok haberdar olduğumu kimin kim olduğunu az çok bildiğimi görebilirsin. çalışmalarında başarılar diliyorum.

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #90 gönderen seccckin » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 23:22)

Merhaba bende Mesut arkadaşıma katılıyorum soruların cevap şıkları birbirine çok yakındı çok kafa karıştırıcıydı. Doğru şonucu bulmak için iyi düşünülmesi gerekiyordu fakat süre buna müsait değildi..

Ayrıca bizim tek başımıza eğitim verebilmemiz için 3. kademe antranör olmamız gerekiyor. Daha yardımcı yani 1. kademe antranör sınavı bu şekilde sorular varsa 3 4 5 kademe nasıl olacak kim bilir ?

Bana göre sınav soruları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken konular: öğrencilere kullandırılacak ekipmanlar, malzeme bilgisi, öğrencinin uçurulacak hava koşulları tarzında meteoloji bilgisi, iniş ve kalkış tekniği gibi sorular sorulması daha makul olurdu. Özellikle havacılık kuralları ile ilgili tek bir soru yoktu.. Sorular tamamen sanki yarın xc yarışmasına katılacakmışız da çok talep varmış eleme yapılacakmış gibi sorulardı...

Ayrıca neden sorular hazırlanırken termik uçuşları ile ilgili sorulara yer verilmiş neden akrobasi uçuşları sorulmamış neden paramotor uçuşları sorulmamış yada tandem uçuşlarına yer verilmemiş ??

Biz sınavda başarılı olamayan arkadaşlar olarak eksikliklerimizi tespit ettik soruları hazırlayan arkadaşlarda yorumları okuyup yaptıkları bazı hataları görürlerse seviniriz. Özellikle soruları hazırlarken yardımcı antranor seçtiklerini ve bu kişinin eğitmene yardımcı olacağını düşünerek kafa karıştırmayan birbirine yakın cevapları olmayan sorular sorarlarsada sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Paranormal
Ad Soyad: Olgu Taylan Güven
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #91 gönderen Paranormal » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 23:33)

Atlanılan bir noktaya değinmek istiyorum, verilecek kursun içeriği yamaçparaşütü değil, eğitimcilik. Yani zaten havacılık bilginizin iyi olması gerekiyor-bekleniyor.

marulcuk yazdı:...
açıklama-3

04-09 mart 2013 tarihleri arasında açılacak kursta aşağıda isimleri belirtilen dersler üniversitedeki öğretim üyeleri tarafından verilecektir.
sporda ölçme ve değerlendirme
sporda öğretim yöntemleri
genel antrenman bilgisi
sporcu sağlığı
spor ve beslenme
spor anatomisi
spor fizyolojisi
sporda yönetim ve organizasyon
yetenek seçimi ve ilkeleri
psikomotor gelişimi
beceri öğrenimi

...

Bu kursu aldıktan sonra mı sınavdan kalmayı arzu ederdiniz?

hsiray@ttnet yazdı:Evet bahadır çok anlamlı ve bir okadarda saçma bir soru imiş.?????????Sanki airbus 310 la sen oraya gidip uçacaksın.

Abi merhaba, sanırım Bahadır Erdoğan'ın

Seckin güzel yazmıssın.
Soruyu yanlıs hatırlıyorsam düzeltin lütfen.. 'Kuzey yarım kürede esen rüzgar nedir ya? '
benim cografyam kötü olabilir. fakat ucus için meteolojide benim buna ihtiyacım yok yani.

mesajına binaen yazmışsın. Uçakla gitmeye gerek yok, zaten kuzey yarımkürede yaşıyoruz.

Kaç kişi sorunun cevabını merak etti, merak ediyorum. Kaç kişi daha derine inip neden böyle olduğunu öğrenmek istedi? Bir eğitmenin bunu bilmesini, bilmese bile fikir yürütebilmesini bir öğrenci olarak beklerim. Diğer havacılık branşlarıyla iç içe olanlar hak verecektir, en kolay erişilebilir hava sporu olduğu için yamaçparaşütü gereken önemi görmüyor. Bilakis, bana kalırsa daha güvensiz bir hava aracı. Daha tehlikeli bir spor B.A.S.E. atlayış dahil olmak üzere serbest düşüş. Bunu oturduğum koltuğa değil, istatistiklere dayanarak söylüyorum :) Gerçi "yalanlar, kuyruklu yalanlar ve istatistik" derler. Neyse, aramızda istatistikçiler olabilir. Daha yeni bir branş olduğu için verilen eğitim de diğerleri kadar sağlam zeminde değil. Soruları görmedim ama tahminim, bir planör öğrencisinin sınav ortalamasından daha yüksek not alacağı. Umarım demek istediğimi ve karşılaştırmayı anlarsınız. Aslında bu sınav sonucu ciddi bir tehlikeye işaret ediyor olabilir. Yaptığınız, öğrettiğiniz spora duyduğunuz saygı; bilginiz ve ilginiz ile çok açık bir şekilde ölçülebilir. Yine de merak eden olmuştur diye ekliyorum:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _earth.png

Kullanıcı avatarı
xc_extreme
Ad Soyad: Tulgay Özden
Pilot Menüsü: 

Mesaj #92 gönderen xc_extreme » 1 on yıl 1 yıl önce (03.03.2013, 23:34)

Arkadaşlar,
Ben burdan Adem, Ümit ve soruları hazırlayan diğer arkadaşlara ciddi bir şekilde sesleniyorum. Bu sınav sorularını acil olarak yayınlasınlar. Aksi taktirde bana ve eğitim statüme laf atan herkesle çok ciddi problemlerim olacak, özellikle burda kendini bilmez kişilerin şahsıma atıfta bulunarak söylediği sözleri onlara yedireceğim. Her kim olursa olsun benim sabrımı daha fazla zorlamasın. Federasyonda görev alan herkes beni tanıyor ve laf yapacağınıza, kalpleri kıracağınıza şu soruları yayınlayalım ve bu olayı tüm camiya değerlendirsin. Aksi halde bana burda federasyonun yaptığı hataları savunmayın.

Kullanıcı avatarı
Karaömer
Ad Soyad: Mehmet Karaömer
Aldığı Beğeni: 0 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #93 gönderen Karaömer » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 00:02)

Mesut Hocam Konunun özünü çok güzel ifade etmişin...

Federasyonun ilk sınavla imtihanıydı bu. Dilerim bundan sonra daha iyi hazırlanmış, ölçme ve değerlendirme tekniğine uygun sorularla karşılaşırız....

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Pilot Menüsü: 

Mesaj #94 gönderen hsiray@ttnet » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 00:05)

Bahadırın demek istediği galiba kursa katılım imtihanı olarak bilinen bu sınavda bu kadar zor sorulara ne gerek var dercesine bir anektod notu olarakta algılanabilinir.Zaten kursa hak kazanan kişi yada kişiler bu dersleri zaten yetkili ağızlardan dinleyeceklerdir.Ya da öğreneceklerdir.Yanlışa gerek yok gençler.Yanlış algılamayın.

Kullanıcı avatarı
PROFLY
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #95 gönderen PROFLY » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 00:25)

Selam Olgu
Atlanılan bir noktaya değinmek istiyorum, verilecek kursun içeriği yamaçparaşütü değil, eğitimcilik. Yani zaten havacılık bilginizin iyi olması gerekiyor-bekleniyor.

Değindiğin noktada hatan var. Alıntı yaptığın bölüm kursun sadece ilk haftası ve genel spor bilgileri. İkinci hafta yamaç paraşüt ile ilgili bilgiler verilecek. 1 kademe yardımcı antrenörlük kurslarında; tüm branşlar için ilk hafta genel spor bilgisi veriliyor.

Ama antrenörlük kurslarında amaç temel sportif bilgiye sahip ve belirli bir aşamaya gelmiş kişilerin 1. basamaktan 5 basamağa kadar olan süreçte o branşta antrenör olarak yetiştirilmesi. Buna ilk basamak da dahil. Yoksa 1. basamak yamaç paraşütü antrenörlüğü için 1. basamak kayak antrönörlüğü kursuna gitmekte yeterli olurdu.

Sevgiler.

Kullanıcı avatarı
yyalibuk71
Ad Soyad: Kubilay Güngen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #96 gönderen yyalibuk71 » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 00:37)

Benim başka bir fikrim var :oops:
Sorular yayınlansın fakat, online sınava girebileceğimiz bir formatta yayınlansın. Yani ben soruları tıklayıp öğrendiğimde, sınavım başlasın, süre sonunda da sınav bitsin. Verebildiğim cevaplarla, sınavım değerlendirilsin.
Forum yönetimi bunu yapabilirse, süper olur :roll:
Böylelikle, hem forum ahalisi, kendi seviyesini değerlendirebilir, hem soruların ne kadar kazık olduğunu öğrenmiş bulunuruz ;)
Sonuçlara bakıyorum, 107 kişi kendisini eğitim verebilecek seviyede görmüş ve sınava girmiş. 80 kişi 50 ve üzeri puan almış. 27 kişi 50'nin altında puan almış.
Puanların arasında uçurum yok. Yani atıyorum 20 kişi çok yüksek puan alıp, diğer 87 kişi 50 puanın altında değil. Puanlar kademe kademe alçalmış.
Sadece 27 kişi ise belirlenen barajın üstüne çıkabilmiş. Bu arkadaşlarımızı hem tebrik hem taktir ediyorum.
Tebrik ediyorum, çünkü başarılı oldular. Taktir ediyorum çünkü belli ki devamlı olarak kendilerini geliştirme çabaları içerisindeler.
Barajın altında kalan ve gerçektende camianın değerli eğitmenleri ise; lütfen özeleştiri yapsınlar. Sınava hazırlıksız gittiklerini kendilerine itiraf etsinler. Ben gözü kapalı bu sınavı geçerim tavırlarında olduklarını kabul etsinler. Bilgi uzun süre sorulmayınca, yada karşılaşılmayınca unutulur. Bizleri birileri sorgulamayacaksa, kendimizi geliştiremeyiz. Bu bir fırsat ve milattır. Örneklemelere bakıyorum, yazılanları takip ediyorum. İnversiyonun ne demek olduğu nasıl bilinmez. Kuzey yarım küredeki rüzgarlar nasıl bilinmez. Soruların ne olmasını bekleniyordu? Yamaç paraşütü başlangıç öğrencisine sorulacak olan sorular mı sorulmalıydı? Kalkıp inkilap tarihinden sorular mı soruldu? Sol anahtarı ne işe yarar mı diye sordular? Hürrem geçen hafta ne yaptı diye mi soruldu, yoksa Polat Alemdar geçen bölümde kaç kişi vurdu diye soruldu da bilemediler?
Kimseyi şahıs olarak itham etmiyorum. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite, hep sınavlardan başarılı olunca notu ben aldım. Başarısız olunca hoca verdi, psikolojisini artık bir kenara bırakalım.
THSF yönetimi lütfen soruları yayınlasın. Bir sonraki sınava kadar, bir soru bankası nasıl olsa hazırlanır. O yüzden soruları yayınlamanızda bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Şu sorular bir yayınlansın bakalım, görelim, havacılıktan mı sormuşsunuz, magazinden mi? Armut piş ağzıma düş mü sormuşsunuz, yoksa yorum getirilebilecek sorular mı? Halen doğruluğu tartışılabilir sorular mı sormuşsunuz, yoksa cevabı verilebilir sorular mı?
THSF soruları yayınlamadığı sürece, zan altında kalacaktır. Sorular yayınlandığında ise ak, kara belli olacaktır.
O zaman belki şapkayı önümüze koyup düşünmenin zamanının gelmiş olduğu anlaşılır.

Kullanıcı avatarı
Paranormal
Ad Soyad: Olgu Taylan Güven
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #97 gönderen Paranormal » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 01:05)

PROFLY yazdı:Değindiğin noktada hatan var. Alıntı yaptığın bölüm kursun sadece ilk haftası ve genel spor bilgileri. İkinci hafta yamaç paraşüt ile ilgili bilgiler verilecek. 1 kademe yardımcı antrenörlük kurslarında; tüm branşlar için ilk hafta genel spor bilgisi veriliyor.

Ama antrenörlük kurslarında amaç temel sportif bilgiye sahip ve belirli bir aşamaya gelmiş kişilerin 1. basamaktan 5 basamağa kadar olan süreçte o branşta antrenör olarak yetiştirilmesi. Buna ilk basamak da dahil. Yoksa 1. basamak yamaç paraşütü antrenörlüğü için 1. basamak kayak antrönörlüğü kursuna gitmekte yeterli olurdu.

Sevgiler.

Merhaba, yanlışlık için özür dilerim. 25-30 Mart ile ilgili bir kaynak göremediğim için tarihlerin herkese uygun olması açısından kursun tekrar edileceğini düşünmüştüm. Böyle bir durumda kayakçılarla beraber aynı kursa katılmanın bir sakıncası olmazdı sanırım?

Kullanıcı avatarı
ozgunes07
Ad Soyad: Özgür Güneş Şahin
:
Yarışma Pilotu 50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #98 gönderen ozgunes07 » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 01:08)

2 gündür dönen yorumlara hayret ediyorum gerçekten bi sınava bu kadar mı takılır? Bizim kulubün sınavını geçemeyen başlangıçlar bu kadar ağlamıyor. :D Bence gayet açık ve kolay sorulardı.en azından kendini eğitmen olarak gören kişiler için kolay gelmesi lazım.sadece 2-3 sorunun ucu açıktı.ben 74 aldım ve kendi kendimi sorguladım...

Kullanıcı avatarı
M.ALİ
Ad Soyad: Mehmet Ali Göçmen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #99 gönderen M.ALİ » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 01:27)

Sınav başarıyla yapıldı bitti. Eğitimini iyi alanlar iyi hazırlananlar başarılı oldu, kutlarım. İlerleki sınavlarda inşallah bizde başarılı oluruz. Mersin'den de eğitmenlik sınavını kazanan biri çıkar.
Sınav sorularını ve cevaplarını öğrenebilirsek yayınlanırsa ki resmi sınavlar yayınlanır biz de hatalarımızı yanlış bildiklerimizi öğrenir düzeltiriz

Arkadaşlar, Yamaç paraşütü 1.Kademe antrenör kursu ön sınavı soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak bilen var mı?

Kullanıcı avatarı
Gleominas
Ad Soyad: Burak Yıldız
Pilot Menüsü: 

Mesaj #100 gönderen Gleominas » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 12:18)

Merhabalar,

Öncelikle bu sınavı hazırlayan herkesin emeğine, yüreğine sağlık.

Dört yıldır bu sporun içindeyim. 2. yılımda yardımcı eğitmenlik yaptım son iki yıldır ise aktif olarak eğitmenlik yapıyorum. Üniversite klübünde olduğumdan yılda yüzlerce kişiyle muhattap oluyorum. Bu yıl klübe katılmak isteyen öğrenci sayısı 700'lerdeydi. Teorik eğitimlere gelen 250-300 kişi vardı. Sınavı geçen ise 76 öğrenci vardı. Bu demek oluyor ki sınavı geçen 76 kişiye pratik 250 kişiye ise teorik eğitim verdim ve bunu sürekli olarak tekrar ediyorum.

Sınava girdiğimde ise aslında verdiğim eğitimin sadece başlangıç düzeyinde olduğunu, orta ve ileri seviye öğrencilere teorik olarak birşey öğretmediğimi farkettim. Bu benim için çok güzel bir tecrübe oldu ve şimdiden öğrencilerime bu konuda eğitim verebilmek adına kendimi geliştirmeye başladım.

Üniversitede eğitmen olanlar bilir. Öğrenci uçuşlarından size uçmak için doğru dürüst zaman kalmaz. Bende bu nedenle 4 yılda 35-40 saat civarı bi uçuş saatine ulaştım. Açıkçası sınava gelmeden önce listedeki isimleri gördüğümde öncelikli hedefim 60. olarak kursa katılmaktı. Eğer sınava giren insanlar yüzlerce/binlerce saat uçuşu olan, tandem pilotları, ticari firma sahipleri, 10-15 yıldır bu işin içindeki insanlar olmasaydı Antalya'ya döndüğümde barajı geçemediğim için kendimden utanır öğrencilerimin yüzüne bakamazdım. Ama şu noktada bu kadar kişi arasından 36. oldum ve geçtiğim insanları görünce dört yıldır bu sporun içinde olan biri için çok da başarısız olmadığımı farkettim. Eksiklerimi ise tez zamanda giderip bir sonraki kursta hazır olacağıma eminim.

Sınavı geçemeyen insanlar her zaman asılsız dedikodular çıkarır. Bu her sınavda böyledir. Bizim üniversitede başlangıç öğrencilerimize sorduğumuz sorular hep aynıdır ve bu sınava 3 yıl üst üste girip geçemeyen bir arkadaş zamanında sadece kızları aldığımıza dair iftira atmıştır ki o yıl katıldığımız Tekirdağ festivalinde ekibimizde tek bir kız arkadaşımız bile yoktu :D Hani biraz başkalarında suç arayacağınıza kendinize bakınız.

EGOLARINIZI bir kenara bırakın lütfen. Bu sporda egoya yer olmadığını ve ego patlaması yaşayanların başına neler geldiğini hepimiz biliyoruz.

Bu sınav 80 tane eğitmenlik yapan insanın bazı eksikleri olduğunu kanıtlamıştır. Yanlış anlaşılma olmasın kimsenin eğitmenliğine lafım yok. Ama eksiklerimiz olduğunu kabul etmek zorundayız.

Federasyonun sadece sınav sorularının sorulacağı sorulara dair bir kaynak belirtebilirlerdi. Kendi adıma elimde çalışabileceğim bir kaynak olsa ben bu sınavdan 100 alacağımı iddia ediyorum. Ama bu da thsf'nin bu sınavdaki nazar boncuğu diyebilirim.

Burak YILDIZ
Akdeniz Üniversitesi Havacılık Topluluğu Başkanı