eğitmenlik kursu

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mustafa yılmaz
Ad Soyad: Mustafa Yılmaz
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #101 gönderen mustafa yılmaz » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 13:18)

selamlar....
bu eğitmenlik kursuna kurs zamanının benim için uygun olmamasından dolayı başvuru yapamadım. maalesef, süreci baştan bu güne değerlendirdiğimizde yanlışlarla dolu olduğunu görürsünüz. siz gömleğinizin ilk düğmesini yanlış iliklerseniz bütün düğmeleri yanlış iliklersiniz. antrenör eğitim yönetmeliğinde her şey açık ve aşikardır. böyle bir sınav kurs sonunda yapılır. bu kursa muracaat edenler zaten kulüpleri tarafından özellikle gönderilen ve hemen hemen hepsi bu konuda tecrübeli insanlar. 16 yıllık bir eğitimci olarak 100 lük bir öğrencimi eğer istersem 30 luk 20 lik bir öğrenci seviyesine yapacağım sınavla indirebilirim. bu tamamiyle sizin yaklaşımınıza bağlı. işin bu boyutunu tartışmıyoruz. kursiyer seçimi bu şekilde kesinlikle olmamalıydı. şahsen federasyon başkanımızın bu konularda biraz daha insiyatifi eline alarak hareket edeceğini ümit ediyorum. çözüm gayet basit: yönetmeliğe göre bir sıralama yaparak ilk 60'ı alın. sonrakileride bir sonraki kursa alın. kurs sonunda da adam gibi sınav yapın ve kazanana belgesini verin kimsenin buna itirazı olmaz...

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #102 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 13:42)

mustafa yılmaz yazdı: selamlar....
bu eğitmenlik kursuna kurs zamanının benim için uygun olmamasından dolayı başvuru yapamadım. maalesef, süreci baştan bu güne değerlendirdiğimizde yanlışlarla dolu olduğunu görürsünüz. siz gömleğinizin ilk düğmesini yanlış iliklerseniz bütün düğmeleri yanlış iliklersiniz. antrenör eğitim yönetmeliğinde her şey açık ve aşikardır. böyle bir sınav kurs sonunda yapılır. bu kursa muracaat edenler zaten kulüpleri tarafından özellikle gönderilen ve hemen hemen hepsi bu konuda tecrübeli insanlar. 16 yıllık bir eğitimci olarak 100 lük bir öğrencimi eğer istersem 30 luk 20 lik bir öğrenci seviyesine yapacağım sınavla indirebilirim. bu tamamiyle sizin yaklaşımınıza bağlı. işin bu boyutunu tartışmıyoruz. kursiyer seçimi bu şekilde kesinlikle olmamalıydı. şahsen federasyon başkanımızın bu konularda biraz daha insiyatifi eline alarak hareket edeceğini ümit ediyorum. çözüm gayet basit: yönetmeliğe göre bir sıralama yaparak ilk 60'ı alın. sonrakileride bir sonraki kursa alın. kurs sonunda da adam gibi sınav yapın ve kazanana belgesini verin kimsenin buna itirazı olmaz...

imza bartuğ sayın

Kullanıcı avatarı
halukyildiz
Ad Soyad: Haluk Yildiz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #103 gönderen halukyildiz » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 15:57)

"Yazik oluyor emeklere" kanisindayim. Devlet bunca destegi vermis federasyon acmis emekler ve maddi kaynaklar daha dogru harcansa keske. Sinavla egitici veya antrenor almak hem sinavi hazirlayanlara hemde bunun ne sinavi oldugunu nereden soru sorulacagini bilmeden sinava girenlere tam bir kabus olsa gerek. Keske kluplere veya bolgelere kontenjan verilip aday listesi olusturulup o adaylar egitime alinsaydi hic sinavsiz! "Hic sinavsiz aday almak cok sacma" diyeniniz olabilir. Ancak bir klubun egitmene/antrenore ihtiyaci varsa elindekinin en iyisini gonderecektir. Ayrica standardi tutturamayan aday zaten kursu bitiremez eve yollanir ki bunun sayisi ya bir yada iki kisi olurdu. Atom Fizigi ihtisasi yapilmayacak herhalde. Ben Ingiltere'de planor ucus ogretmeniyim. Bizde 3 kademe ucus ogretmenligi vardir. Ben henuz en ust kademede degilim orta kademedeyim ancak zamani gelince, yeterince pisince en ust kademede olur yeter ki isteyip caba gostereyim. Ben ucmayi bu memlekete 9 sene evvel tasindigimizda ogrendim, beni ogretmen adayi olarak secerken yazili sinava tabi tutmadilar. En ust kademe ogretmenliginde bile boyle bir sinav yok. Sadece kurs dahilinde calisilan konularda (meteoroloji, aerodinamik, havacilik kurallari, telsizcilik,harita-navigasyon vb) pilot lisansi sinavinda ogretilen mufredattan ( ki cok klise konulardir her pilot zaten bunlari okur bilir ) sinav yaptilar ve %90 almamizi istediler. Neden? ogrettigimiz temel konularda ogrenci karsisinda eksik olmamamizi garantilemek icin. Ben bazi seyleri unutmuyormuyum? 3-6 ay okumazsam kullanmazsam biri sormazsa tabi ki unutuyorum aklim defter degil ki. Adayi (bakin aday bu daha) teorik olarak merkezi bir sinavdan gecirmek yerine egitmene ihtiyaci olan bir klubun kendi guvendigi, saydigi, sevdigi bir pilotun aday olarak egitime gonderilmesi daha dogru degil mi? Teorik bilgi bizim planorculuk bransindaki kluplerde en onemli konu degildir. En onemli konu egiticinin klup yonetiminde biraktigi olumlu intibadir ki yarin o egiticiye ogrenci teslim edecektir klup. Teorikte %100 cekmis, tum kursu ve sinavlari buyuk basariyla gecmis ancak klubunde pek sevilmeyen, tehlikeli ucan, ogrencisinin guvenligini onemsemeyen egitici istedgi lisansa sahip olsun bir ise yaramaz buralarda. Onun icindir ki Ingiltere'de egitmenlik yetkisini klubun onayiyla alirsiniz ve ilk kazada yada tehlikeli haraketinizde klubunuz federasyonu (yada planorculuk kurumu diyelim) arayip sizin egitmenliginizi askiya aldirir. Arastirma sonuclanip egitmenliginizin bitirilip veya devam edecegine karar verildiginde ancak geri donebilirsiniz. Yani A klubunde kaza yaptim oradan attilar beni simdi B klubune gidip egitim vereyim ben zaten en yuksek kidemden belgeli onayli egiticiyim, notlarim hep 100, XC sampiyonuyum falan diyemezsiniz. Ayrica her klubun operasyon tarzi farkli olabilir. Bu egitimci kurslarinda hedeflenen egiticiyi bilgi deposu haline getirmek yerine egitimde bir standart olusturmak olmalidir ki pilotlar bir klupte baslayip baska bir kluptede ayni standartlarda devam edebilsin, sampiyonalarda yada senliklerde beraber guvenle faliyet yapabilsin. YP, YK ve Planor branslari ticari tasima, hava taksi falan degil birer akimdirlar (movement) ve bu akimlari devam ettirmenin yolu once egitici sonrada bol miktarda pilot yetistirilmesini ve anlasildigi kadariyla bu egitici yetistirme isine biz yine merkezi bir otoriteden bir sinav baskisiyla baslamisiz. Kluplere insiyatif verilmemis klupler olmadan nasil gelisir bu akim? O zaman klupleride kapatin kurun ikinci bir Inonu, cile merkezi gibi herkes oraya gitsin. Uzgunum ama 80 darbesi sonrasi universitelere YOK ve OSYM hapinin zorla yutturulmasina benziyor bu sinav isi. Hep bir planor klubumuz olsun istiyorum Turkiye'de. Malum asker arpaligi kurumdan ayri, bagis-sadaka propagandasi yapmayan, medeni ulkeler ayarinda calisabilecek, uretebilecek dis dunya ile kaynasabilesek ve ilerleyebilecek bir yapi hayal ediyorum cunku iklimimiz mukemmel hepsininin alasini yapariz, Avrupa'nin tozunu atariz bizdeki iklim ve cografya ile. Sonra acip sportif havaciliktaki haberleri takip ediyorum, neler oluyor acaba diye. Yine umutsuzluk yine umutsuzluk. Kursa gidecek arkadaslar alinmasin bu yaziya. Daha kurs bile baslamadi. Nice kurslara diyorum. Herkese basarilar diliyorum. Ilk kez yapiliyor bu is, hayirli olsun ulkeye, daha az prosedurle daha cok egitici yetistirilsin. Dilegim YK ve planor icinde guzel gelismeler gormektir ulkemde. Selamlar. Haluk Yildiz.

Kullanıcı avatarı
mustafa yılmaz
Ad Soyad: Mustafa Yılmaz
:
150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #104 gönderen mustafa yılmaz » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 16:20)

mustafa yılmaz yazdı:selamlar....

aynı düşüncelerime şunu ilave etmek isterim:

bu süreç kesinlikle yanlış işlemekte (veya işletilmekte) dir. şu an ki işleyiş sorunları çözmekten çok yeni sorunlar ortaya çıkarmaya gebedir. federasyon başkanına acil çağrım "teknik kurul ve eğitim komisyonu dışında kulüb başkanlarıyla bir toplantı yaparak bu konuyu masaya yatırması ve biriken sorunları başka sorun üretmeden (minimum düzeyde ) yeniden çözmesidir. bu eğitim sonunda verilecek I.Kademe Antrenör belgesiyle kimse kurs falan açamaz zira yamaç paraşütünde eğitim vermek için üst kademe (III. Kademe) antrenör belgesine sahip olmanız gerekmektedir (miniklere eğitim verilmeyeceğine göre). üst kademe antrenör belgesi kimlere verildiyse millet onların peşinde en az 3 yıl koşmak zorunda kalacaktır. bu da sistemi tıkamaktan başka bir işe yaramaz"

Kullanıcı avatarı
sky_roll
Ad Soyad: Taylan Kurtoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #105 gönderen sky_roll » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 17:21)

Selamlar.
Öncelikle bu seçimi yapan ve emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.Sıfırdan bir şey yapmaya çalışılıyor ve nihayet bir yerden doğru yada yanlış başlanıldı geçekten zor bir durum Allah yardımcınız olsun.
Ankarada sınava gelen bir çok arkadaşı görme şansım oldu..bu işe gönül vermiş belkide yıllarını harcamış insanlar. Sınav başlagıcında gergin bekleyiş , sınav sonrasında yapılan toplantıda aynı gerginlik..Bir tarafta federasyon çatısı altında bir şeyler yapmaya çalışan insanlar diğer tarafta ise en az federasyondakiler kadar bu işte emeği olan ve haksızlığa uğrayacaklarını düşünen insanlar .
Federasyonda bir şeyler için uğraşan arkadaşlar için çok zor bir iş , zahmetli , fedakarlık gerektiren , zaman alan eleştirilere açık ne amaçla yapılırsa yapılsın çok zor bir görev..Bu arkadaşlarım kendilerince bu sıkıntılar neden kaynaklanıyor diye mutlaka düşünmüşlerdir.. Peki bu arkadaşlar yaptıkları çalışmaların paylaşsalardı , insanlara bilgi verselerdi , kendi bölgesinde eğitimcilik yapan ve yıllarını vermiş bu işte emeği olan diğer arkadaşları işin içine soksalardı , onlara danışsalardı , fikirler , çözümler , izlenecek yol ve alınacak kararlarda onlara bilgi verip , duygu ve düşüncelerini öğrenselerdi , bu yolla oluşacak tepkileri öğrenselerdi , diğer arkadaşlar kararların dışında tutulmasalardı hatta bunlardan dolayı sorumlu olsalardı , yapılan işlemlerin kulaktan kulağa yada bu kuruldaki arkadaşlara yakın olanların öğrenmeleri ve fısıltı şeklinde yalan yanlış duyulmamasına izin verilmeseydi üstelik yapılacak bu sınavda bile camianın oluru sağlanıp o şekilde yapılması sağlansaydı daha iyi olmazmıydı. Çünkü hep camianın birliğinden bahsediliyor.
Sınav sonuçları sonrası Serdar beye 7-8 arkadaşın huzurunda bir sonraki sınavdan önce bir not birliği yapıp , bunu federasyon sayfasından yayınlarsanız , o zaman kişiler farklı notlardan çalışmayıp dedikoduyu önler haksız rekabetin önüne geçersiniz başarılı olanda olmayanda zan altında kalmaz bence daha doğru olur dedim ve bana verdiği cevapta bir dahakine ankaranın notlarını alıp çalışın dedi. Söylenecek bir söz değildi. Sanırım şunu demek istedi.Üniversite okuyanlar bilirler.bir dersin bi çok hocası var fakat herkes kendi hocasının notlarına çalışıp onun , kitabını alıp onun sorularını çözmeye çalışır yada dersi veren hocanın önerdiği kitabı alır.Ben başka hocanın kitap ve notlarını alıp çalışıpta sorumlu olduğu hocanın sınavına giren görmedim..Yada tüm üniversitelerin aynı bölümleri Türkiye çapı bir sınava girse mesela tüm soruları KTÜ nün hocaları hazırlasa sizce oranın öğrencilerinde başarı durumu farklı olmaz mı ? hocaları tanıyorsun , soru şeklini ,biliyorsun dahası bizzat bu adamlardan ders almışsın..Nelere önem verir nereleri sorar bilmem anlatabildim mi ? arkadaşım güzel bir yazı yazmış eksikliklerden bahsetmiş ama sonunda notlar eşit olsa 100 alırdım demiş..bende katılıyorum buradaki herkes 70 in üzerine çıkardı.( 70 ve üzeri alan arkadaşları tebrik ederim.)
Bir konu hakkında 3 kişiye sordum fakat 3 hocadan da irtifa kaybetme tekniklerinde bana göre yada benim uyguladığım diye başlayan hatta diğer hoca böle dedi dediğimde o onun tercihidir diye başlayan farklı cevaplar aldım.Şimdi soruları bunlar hazırlasa kime göre cevap verilir..bazı arkadaşlar kızabilir ne olacak ki sınavda ucu açık 2-3 soru var belkide daha fazla yada az diyecekler , ama siz o soruların değerini ve önemini 27. kişiden sonra gelen arkadaşlara sorun bakalım önemlimi değimli ? Mesela tepede yelken yapan kişi hızlı irtifa kaybetme tekniklerinden hangisini uygular veya öle bişiydi tam hatırlamıyorum ..güzel soru mersinde gelincik tepesi var..aynı yükseklikte kuzey batı tarafında stall bile yaparken güneyinde sadece kulak kapatabilirsin..Çünkü eğim farklı ,sınavdaki nasıl bir tepedir henüz anlamadım .Bi şekil çizmek zor olmasa gerekti.Ayrıca sondaki 5 sorununda test olması gerekiyor.Cevapları kim okursa okusun herkes aynı notu vermez.
Yazıyı yazarken forumuda okumaya çalıştım. Federasyondaki arkadaşlar henüz cevap yazmadılar , aslında yazmamaları da bir yandan iyi , polemik yaratabilir. Ancak Çözüm önerileri sunan ve bulmaya çalışan arkadaşlar var.Herkes bi taraftan bir çıkış yolu arıyor.Bunları dinlemek lazım.Demek ki çözüm önerileri geliyor.Zor bir şey değil arayın diğer şehirlerdeki arkadaşları , bi fikir birliği edinin , ortak yol bulun , herkesin katılımını sağlayın , herkesi mağdur etmeyecek yol ve çözüm bulunacaktır.Federasyon tüm uçan camia için değimli ? Bu eğitim sertifikası sınırlı değil ki 3 kişiye 5 kişiye verilsin , yoğunluğu bitirene kadar kursu açın , ha kurs sonunda başarılı olur yada olamaz oda kişinin kendisi ile alakalı , tüm camiayı işin içine dahil etmek yeterli çünkü herkes çözüm istiyor. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #106 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 17:27)

Federasyonun kararından döneceğine inanmıyorum bence çok şey yanlış yapılmıştır öncelikle yanlış yapılanlar
1- 60 kişilik kontenjan olduğu için 107 müracaat sayısına rağmen 60 kişinin sınavla belirlenmesi GSGM nin Antrenör adayı belirleme yönetmeliklerde yoktur
2- Yönetmeliklerde öncelik tanınması gereken Bed. eğt öğrt, Milli sporcular ve Yabancı dil bilenler hiç dikkate alınmamış bu konuda yönetmelikler çiğnenmiştir
3- Baştan 60 kişilik kontenjan olduğu bu kontenjanı tesbit etmek için sınav yapılacağı belirtilmişken sonradan 70 puan barajı çıkarılmıştır
Bence baştan yapılması gerekenler öncelikle THK dan eğitmen belgesi alanlarla yıllardır belgesi olmadan eğitmenlik yapanlardan (bunların çoğu biliniyor) 60 kişi davet edilerek kursa alınmalı 2. gurup da ayrıca 60 kişi alınmalıydı
Şimdi olan olmuş biten bitmiştir Federasyon haklı olduğunu mağdur olanlarda haklı olduğunu iddia ediyor en uygunu GSGM nezdinde hak aramaktır bu nedenle Ben GSGM nin internet sitesinden Bimer e bu uygulamanın yönetmeliklere uygun olup olmadığını sordum gelecek cevaba göre itiraz hakkımı kullanmak istiyorum benim gibi düşünen arkadaşların da aynı yolu izlemelerini tavsiye ederim

Kullanıcı avatarı
advilhan
Ad Soyad: Hüseyin İlhan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #107 gönderen advilhan » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 18:07)

Selamlar,
Sınav nedeni ile de olsa bir araya gelmek, camiayı bir arada görmek pek keyifliydi. Sınavdan sonra Ankara’dan, Kayseri’den, Tekirdağ’dan bazı arkadaşlarla Ayaş’a giderek hep beraber yemek yedikten sonra güzel rüzgarda şopardık, eğlendik hoşça zaman geçirdik. Akşam sınav sonucu açıklandığında ise, telefon trafiği başladığında açıkçası çok da şaşırmadım, canımı da sıkmadım.
Nedenlerim …
Benim asgaride şu kadar deneyimim var deyip, aranılan özelliklere uygun olduğunu düşünen, söyleyen herkes bu sınavda sorulan sorulara yüksek doğruluk oranıyla cevap vermekle yükümlüdür. Sınavda yeterli, geçer puanları alanlar tanıdığım kadarıyla bunu hak eden, zımba gibi pilot arkadaşlar. Akıllara başka şeyler getirmek abesle iştigal. Örneğin bizim sınava girdiğimiz salonda sınav kağıdını ilk teslim eden Hasan Günher’di. Sağ olsun bizleri fazla ezmemek için sınav kağıdına fazla zaman ayırmadı sanırım. Ayrıca Hasan’ı biraz tanıyanlar geçmişte sınav komisyonundaki bir arkadaşın eğitmeni olduğunu bilirler. Zaten sınava başvurmadan önce Ümit’i telefonla arayıp bilgi almak istediğimde, başvuranların arasında aranılan özellikleri sahip olamayan kişiler olduğunu, bunları ayıklamak için sınavda sorulacak soruların kolay ve basit olmayacağını da söylemişti.
İtirazlarım, kafama takılanlar…
Bu kursun çerçevesinin çok iyi tarif edilemediğini düşünüyorum. Zaten var olan eğitmenleri belgelendirmek mi yoksa yeterli birikime sahip olduğunu düşünen kişileri antrenör olarak yetiştirmek mi, ya da her ikisi birden mi? Söylemler ve gidiş yolu sanki var olan eğitmenleri belge sahibi yapmak gibi duruyor. Kendi açımdan bakarsam, diğer arkadaşlarımı tenzih ediyorum, ben kurs verdiğim kişinin kılına zarar gelse vicdanen ve hukuken altından kalkamayacağım için hep yasal çizginin bu tarafında kalmayı tercih ettim. Şimdi bu düzenlenen kurs ile antrenör olmak için eğitim almayı planlarken, dengeler başka bir noktada oluştu. Yetmiş puan ve üstünü alan arkadaşların profilini göz önüne alırsak, İlk bir hafta verilecek spor fizyolojisi ve benzeri dersleri anlıyorum da, ikinci bir hafta kim kime neyi anlatacak kafamda koca soru işareti.
Bu nokta da sınavdan önce Ekrem Çavuş ile birlikte Adem’le ayak üstü yaptığımız konuşmayı paylaşmak istiyorum. Ki aynı konuyu zaten Adem yazdığı yazıya da taşımış, “yeterli deneyime sahip olmayan insanların kurs için başvurmaları”. Konuşmanın özeti ise, Adem kurs için başvuran deneyimi eksik arkadaşları ret etmenin mümkün olmadığını söylerken, biz de referans sistemi ile bu konunun büyük oranda çözüleceğini iddia ettik. Neden mi, Ademle yerlerimizi değiştirsek, benim önüme Kayseri’den bir başvuru gelse, ilk yapacağım şey Adem’i aramak ve ondan bilgi almak olur. Bilirim ki son derece doğru ve objektif bilgiler alırım. Zaten çok büyük bir camia değiliz, çok şükür her kentin, bölgenin bir “Adem’i” var.
Evet, eğitmenlerin büyük merkezlerde yoğunlaşmasına da itirazım var. Yaşadığım bölge Karadeniz, devletin her türlü yatırımında maalesef sonlarda yer alıyoruz. Yamaç paraşütü eğitmeninde de böyle olması gerekmiyor. Ki devlet baba bu sorun için kalkınmada öncelikli bölgeler ve benzeri çözüm üretiyor . Federasyonumuzun eşit rekabet ve mücadele için şartlar sağlaması gerekiyor. Önerim bir sonraki paragrafta yer alacak. Bu arada İzmir’den Bartuğ arkadaşıma da itirazım var. Tersini samimi bulmayacağını söylemişsin ama evet ben paranın peşinde değilim. Ordu, Türkiye’de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı ve aralıksız devam eden bölgelerinden birisi olmasına rağmen maalesef sayımız çok az, yeni katılım da pek yok. Kendisi de uçucu olan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürünün ittirmesiyle düştük Ankara yoluna.
Gelelim eşit rekabet şartlarına. Yetmiş ve üstü alan arkadaşlar arasında baskın bir Ankara ekolü var. Bunların arasına eski eğitmenleri Hacettepe’den olduğu için SDÜ ekibini de katıyorum. Kimsenin neden söylemediğini anlamadığım çok önemli bir nokta var. Ortak anlatım ve terminolojiye sahip kitap ya da kaynaklarımız yok. İşte bu, soruları hazırlayanlarla başarılı olanların çoğunun aynı tarafta olmasını mantıklı kılıyor. Federasyonumuz önce müfredatı, kaynağı, kitabı gösterecek, sorumluluk alanımızın sınırlarını temiz şekilde çizecek ki ölçme ve değerlendirme konusunu tartışılmasın. Aynı bilgi kaynaklarını eşit paylaşmadığımız birisi ile eşit şekilde değerlendirilmemiz de olası değildir. Sınavdaki son soru şöyleydi; İnversiyon nedir, kaç türü vardır, açıklayınız. Harbiden kafayı yardım, inversiyonun türlerinden hiç mi hiç haberim yoktu. Sınav bitince de notlarıma baktım, inversiyonun türleri yok. Bu sefer yakaladığımı taciz etmeye başladım “bu inversiyonun kaç türü var” diye. Sonuç ilginç oldu, İnversiyonun üç türü varmış ama THK kaynaklarında altı sayılırmış. Hayda, ben altı saysaydım doğru kabul olacak mıydı, ya da üç diyenler tam puan aldı mı? Bu konuya çok takıldım, Meteoroloji konusunu çalıştığım, Yusuf Eliri’nin derlediği meteoroloji notlarında inversiyonun türleri tarif edilmemiş. Orhan Özgülbaş’ın kitabına baktım, orada da yok.
Sözün özü, adil bir ölçme ve değerlendirme için sınavı hazırlayanların önümüze sorumlu olduğumuz bilgi kaynağını koyması şarttır.
Tüm yazdıklarımı, açık yüreklilikle ve samimiyetle yazdım. Yapıcı eleştiriler olarak kabul etmenizi umuyorum.
Hoş kalın…

Kullanıcı avatarı
FaLpY
Ad Soyad: Mesut Alp Poyraz
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #108 gönderen FaLpY » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 18:48)

Bunların arasına eski eğitmenleri Hacettepe’den olduğu için SDÜ ekibini de katıyorum.

Hacettepe ile SDÜ nün alakası yoktur.Kenan hoca eski Odtü lü.Ufak düzeltme öperim :D .
Ayrıca sınavı geçen Tunahan Demirci , Özgür Güneş Şahin , İsmet Melik Turhan ı tebrik ederim. ( sdü havacılık )
Sınavdan sonra Tunahan la yapmış olduğum görüşmede soruların bizim kulüpte yaptığımız yardımcı eğitmen ve kulüp pilotluğu sınavına benzer olduğunu ama bazı soruların sağlam olduğunu söyledi.Sınava girmedim 2 haftamı ayıracak bir zamanım olmadığı için bundan sonrakilere de girebileceğimi sanmıyorum.Ama yazılanlardan anladığım kadarıyla mektepliler çoğunlukla geçmiş alaylılar genelde kalmış :D Hüseyin abinin görüşlerine katılıyroum ve genel yorum aynı...
Benim anlamadığım teorik bilgi ölçülecekken uçuş nasıl ölçülecek ?
Ya da iyi eğitimci iyi de uçabilmeli mi ? Yoksa belirli bir seviyenin üstünde olması yeterli mi ? Bu seviye nedir 35 saat mi ? Full siv mi ? xc mi ?
Gelişmeler ve çalışmalar olması sevindirici. Bu kursun açılması bile bence olumlu...Ama biz yeni kurduğumuz Ordu Boztepe Yamaçparaşütü Spor Kulübümüze eğitmen istiyor ve buradan yeni pilotlar yetiştirmek istiyoruz...

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #109 gönderen KANT » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 20:29)

Kazanan arkadaşları tebrik ediyorum. biraz öz eleştiri ve bir de temenni bildirmek için forma yazama geregi duydum.

1- Sınav çok güzel hazırlanmış emegi gecen arkadaşlara teşekkür ederim . sadece bilgi birikimi değil dikkatin de ön planda olması gereken sorular vardı.

2- Sorular karşısında terim yerinde ise abandone olduğumuz sorular ve ilk defa duyduğum terimler vardı ki camia nın bazen aynı dili konuşmadıgını düşünüyorum. malum bu spor bize dışarıdan ithal bir spor ata sporumuz değil dolayısı ile teknik terimlerde çeşitli çevirmenlerce farklı farklı adlandırılmış. bunların tek ekol atında toplanması geregine inanıyorum.

3-THK ekolünden eğitim almış oldugumuz için sorularına yabancı kaldıgımız da bir gercek.

4- Alışıla gelmiş sınavlardan biraz daha farklı ve KALİTELİ bir sınav karşısın da SÜRENİN AZ OLMASIN DAN ŞİKAYETCİYİM CÜNKÜ SON ON SORUYU YETİŞTİREMEDİM. gerci bu belki de sadece benim sorunum gibi :)

5- Bir öz eleştiri de şu malesef kendimizi iyi yetiştirememişiz bunu HASAN GÜNHER in vermiş oldugu hacettepe ünv toplugunun ileri seviye sınav sorularını görünce anladım. biz daha çok ezbere dayalı bir eğitim almışız onu fark ettim.

Kullanıcı avatarı
ibramçavuş
Ad Soyad: İbrahim Dinçer
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #110 gönderen ibramçavuş » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 23:23)

Öncelikle,başarılı olmuş arkadaşları tebrik etmek istiyorum.Bu sayfalarda yazılanlar
dan etkilenmemelerini ve eğitime odaklanmalarını temenni ediyorum.Sonuçta eğitim periyodunda en fazla 5 yıl sonunda,Ülkemizin resmi olarak 5. kademe antrenörü
olmaya hakkazanan ilk eğitmenlerimiz olacaklar.Allah zihinlerini ve yollarını açık etsin.
Bende sınava katılan bir alaylı olarak soruların zor olmadığını ama seçeneklerin çok
yakın olduğunu belirtmek istiyorum,hele hele Hasan Künter in kulüplerinde yaptıkları
sınav sorularını görünce takdir etmemek çalışmışlığa ve özveriye hakaret olur,sorulardan bazıları bu sınavdada soruldu bazılarıda çok yakındı.
Büyük ihtimalle sınav soruları açıklanmayacak,aksi olsaydı şimdiye kadar açıklanırdı sanırım,ama açıklanırsa çok iyi olurdu.Sınav sonucunda ve yazılanlara bakılırsa,Federasyon eğitim işini Üniversite seviyesinde eğitim almış arkadaşlarımı
za teslim etmek istemekte.Üniversitelerde hazırlanmış soru bankalarına ve eğitim notlarına büyük ihtimalle erişemeyeceğiz,THSF ninde Temel eğitim notları ve argümanlar hazırlamasıda zaman alacağından sınav kazanmamızda zor olacağa benzemekte.Bir mektepli arkadaşın bi sözü vardı ön mesajlarda,bu kadar basit soruları bilemeyipte eğitim verip parayı cebe indiregandi yapıyorsunuz gibisinden bilaf etti,ben üstüme alınmadığım için sıkıntı duymuyorum çünki hiç paralı eğitim vermedim,eğitmenim demedim,ama 9 yıldır başlangıç seviyesinde eğitim alan arkadaşlara eğitmenlerinin bilgisi dahilinde kalkış alanında isem kalkışilarına,iniş alanında isem telsizle inişlerine yardımcı olmuşumdur ve olmayada devam edicem.
Kulübümüz nezninde yarışmalar düzenleyip belli zamanlardada eğitimler düzenlediğimizde bilinmekte ve bu eğitimleri herkese açık yaptık kimseyi ayırmadık
ve bu tarz eğitimleri,sınava Türkiye nin değişik illerinden gelmiş tüm arkadaşlar menfaat beklemeden yaptıklarını biliyorum.Tüm amaçları havacılığı bölgelerinde sevdirmek olan bu spora gönüllerini vermiş kişilere ne hakla "alaylı"yakıştırmasında bulunabiliyosunuz anlamış değilim.Bu sınavın akabinde mektepli olarak sizler ne kadar bencil olduğunuzu ortaya koymuş oldunuz.Pek tabiki zamanında eğitimdeki
eksiklikleri fark edip tecrübenizi ve bilgi birikiminizi, içi havacılık arzusuyla
kaynayan bizlerle paylaşabilirdiniz.Şimdi THSF ile ilgili her platformda Üniversite ku
lüplerine daha fazla katkı bekliyorsunuz,peki hiç dekanlarınıza yada rektörlerinize
gidip "Biz havacılık topluluğuyuz,ülkemizde havacılık eğitimleri ile ilgili sorunlar var
etrafta eğitimciyim diye geçinen havacılığı kötü yola götürenler var,bize destek verin bilgimizi bu insanlara aktaralım"dedinizmi ? demediniz mi?. Ayrıca sınava katılanlar 1.seviye antrenörlük kursuna katılmak için geldiler,hadi verin eğitim belgemizide gidelim demediler.Adı üstünde kurs, eğitimi alırsın sınava girersin başarılı olamassın amenna,en azından eksiklerini görürsün,kendini geliştirirsin yine başarılı olamıyorsan, arkadaş buiş bana bibeden büyük dersin çekilirsin kenara,bari başkalırının hakkını gaspetmeyeyim dersin ve havacılığa başka türlü katkılarda bulunmaya çalışırsın.
THSF Eğitim kurulundaki arkadaşlardan ricam,eğitim prosedürü oluştururken
Türkiye Cumhuriyetin de havacılığa sadece mekteplilerin gönül vermediğini bilerek
döküman hazırlamanızdır.Amerikalı amcalar böyle demiş deyipte gözü kapalı bu böyle olacak dememelisiniz.Aklımda olan ve sınavdada sorulan,ama seçenekler içinde olmayan suya inişte ki harnesi terketme kuralını üzerine basa basa her sınavda her eğitimde ön planda tutulmasıdır.Uzun gölde yaşanan elim kazayı hatırlatmak isterim,yok elektronikleri kapa vs geçin bunları önce can sonra elektronikler.
Şimdi bidahaki sınava daha iyi hazırlanma zamanıdır,lakin bidahaki sınava te cetvel,pergel gönye götürme ihtimalide olabilir,bukadarıyla kalırsak iyi,ama sinüs,kosünüs,tanjant,kotanjant lı denklemler çıkarsa gene s..ıçtık demektir :)
Mesajıma son verirken,eğitmenim M.Can Gül'e teşekkürlerimi belirtmek isterim,her nekadar vermiş olduğu kitabı fazla okumamış olsamda,hiç bir materyalden yardım almadan tamamen kendisinin vermiş olduğu eğitimi aklıma
yazarak ancak 61 puan alabildim,bukadar düşük kaldığım için kendisinden özür dilerim,ama kitabı yalayıp yutacam emin olabilir.

Kullanıcı avatarı
humitercan
Ad Soyad: H. Ümit Ercan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #111 gönderen humitercan » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 23:30)

Selamlar,

Bu sürecin hiç bir şey üretmeyen bir çekişme sürecine dönmesini arzu etmiyoruz Temelde kimsenin, eğitmenlerin antrenörlerin teorik bilgilerinin eğitimlerinin çok önemli olmadığını söyleyen düşünen yoktur yok da zaten.Fakat bir kavram kargaşasına da dönüşmek üzere bu tartışmalar .Burada ki mesele "kantarın topuzu " nun ayarı meselesidir. Federasyonun sitesinde ki ilk açıklama"kontenjan 60 kisidir üzerinde müracaat olursa imtihanla eleminasyon sistemine geçileceği"yönündedir.O halde 55 kişi müracaat etseydi 35 saat ve üzeri uçuşu olsaydı şu yapılan imtihandan sıfır çekecek bile olsa alınacaktı da ,şimdi bu 70 baraj sistemi ile süreç niçin zorlaştırılmıştır. Ben mali müşavirim 20 yıldır meslekteyim fakat bir gün süre verip yarın imtihan var mali müşavirlik imtihanı deseler,ve imtihan soruları ile ilgili bir veri olmazsa çalışma kaynağı da gösterilemese bir de 70 barajı konulsa (ki bizim meslekte bile 60 tır) muhtemelen imtihanda sıkıntı yaşarım,aynı durum avukatlar için doktorlar için mühendisler için daha doğrusu bütün imtihanlar ,için de geçerlidir.Ve ne hikmetse şu imtihan sorularını hala göremedik cevapları ile birlikte.

Cuma günü listeler açıklanmış ,c.tesi imtihan denilmiş ,kim nereden soru soracak belli değil ,kaynak yok ve adaylar hazırlanamamışken ,yönetmeliklerde olmayan bir durumu icat edip baraj koyup ilk 60 ı almayıp ,kalın bir bürokrasi anlayışıyla bu mesele bu hale gelmese daha iyiydi diye düşünüyorum.Ne olacak şimdi illerde bu eğitimi almak isteyenleri Ankaraya mı göndereceğiz buna imkan var mı? Bu kursu bitiren arkadaşlarımız 1.kademe antrenör olacak ve 3 yıl bu kursu veremeyecekse bu durumda ne olacak kulüpler bu meseleyi nasıl çözecek ,spora yeni başlamak isteyenlerin kulüplerden doğal olarak eğitim beklentisi olacak ,federasyon kulübüne eğitmen konusunda bu kadar yetkiyi vermeyecekse ,kulüpleri ve spora başlamak isteyenleri çok zor günler bekliyor demektir.Halbuki biz tam tersi kolaylaştırıcı bir ortak beklemekteydik.
Haluk Yıldız bey'in fikirleri ve İngiltere de ki uygulama paylaşımı için teşekkür ediyorum,Ben de bir kulüp başkanı olarak benzer şeyler düşünüyorum demiş ki;

Sınavla eğitici veya antrenör almak hem sınavı hazırlayanlara hemde bunun ne sınavı oldugunu nereden soru sorulacagını bilmeden sınava girenlere tam bir kabus olsa gerek. Keske kluplere veya bolgelere kontenjan verilip aday listesi olusturulup o adaylar egitime alinsaydi hic sinavsiz! "Hic sinavsiz aday almak cok sacma" diyeniniz olabilir. Ancak bir klubun egitmene/antrenore ihtiyaci varsa elindekinin en iyisini gonderecektir.

Ayne katılıyorum sonuçta kulüp yönetimleri demokratik bir seçimle iş başına geliyor ve kulübünün menfaatlerine göre en iyi eğitmenleri göndermek zorunda ,keşke bu süreç buraya gelmeden ve yığılmış bir eğitmen sıkıntısı varken ,Federasyon kulüplerden iki yada üç eğitmen istese kursa tabi tutsa sonra imtihana alsa başarılı olanlara bu belgeyi verseydi ,Ben federasyonda ki sayın yetkililere sesleniyorum ,teknik kurullarda ki arkadaşlar mutlaka çok kıymetlidir ve spora hizmet için fedakarlık yapıyorlardır,ancak lütfen bütün kulüp yönetimleri ile bir araya gelip sıkıntıları bir de onlardan dinleseniz eminim bu türlü sıkıntılar asgari seviyeye inecektir.Hoşkalın

DENHAVK Denizli Sportif Havacılık Ve Yamaç Paraşütü
Kulübü Derneği Başkanı
H.Ümit ERCAN

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #112 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 1 yıl önce (04.03.2013, 23:57)

Şu soruları nasıl merak ediyorum anlatamam. Biri hayrına aklında kalan sorulardan bir kaç tane paylaşsın.

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #113 gönderen PROFLY » 1 on yıl 1 yıl önce (05.03.2013, 00:22)

Merhaba Şener..
Neden katılanlar paylaşsın? Neden federasyon paylaşmasın?
Bence paylaşılması ve şeffaf olunması gerekir.
Sonraki sınav için bir 40 tane daha soru hazırlamak sanırım zor değildir. Açıklamamanın mantığı bu da olamaz.

Federasyonun şeffaf davranıp soruları; şıkları ile sitesinde ve burada paylaşmasını bekliyorum. Doğrusu budur.

Sevgiler kardeşim..
Mesut

airman26
Ad Soyad: Erkan Ertem
:
250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #114 gönderen airman26 » 1 on yıl 1 yıl önce (05.03.2013, 00:46)

Federasyon bence de soruları paylaşmalı.BİMER den soruları bilgi edinme kanununa dayanarak istedim. Kendi iradeleriyle yayınlamadıklarından hukuksal haklarımı kullandım.Sorular elime ulaştığında buradan yayınlayacağım.Ayrıca Federasyon yetkileri dahilinde mi sınav yaptı yoksa mevzuatın dışında keyfi bir uygulama mı yaptığı konusunda da başvurumu yaptım.Umarım yetkilerinin dışında bir uygulama yapmamıştır ancak gördüğüm kadarıyla yönetmeliklerde sınav yetkisinden yada usulünden bahsetmemiş.Buradaki asıl amaç şu olmalı;kimsenin keyfine göre işlerin yürümeyeceğinin bilinmesi.Şikayeti olan kişilerin buradan değil de spor genel müdürlüğü içerisindeki BİMER başvurusu yaparak haklarını arayabilirler.

Kullanıcı avatarı
baytur
Ad Soyad: Bayram Turgut
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #115 gönderen baytur » 1 on yıl 1 yıl önce (05.03.2013, 01:03)

yyalibuk71 yazdı:Benim başka bir fikrim var :oops:
Sorular yayınlansın fakat, online sınava girebileceğimiz bir formatta yayınlansın. Yani ben soruları tıklayıp öğrendiğimde, sınavım başlasın, süre sonunda da sınav bitsin. Verebildiğim cevaplarla, sınavım değerlendirilsin.
Forum yönetimi bunu yapabilirse, süper olur :roll:
Böylelikle, hem forum ahalisi, kendi seviyesini değerlendirebilir, hem soruların ne kadar kazık olduğunu öğrenmiş bulunuruz ;)

Kubilay bey söylediğinizi forumda yapmak mümkün değil. Ancak Joomla içerik yönetimi kurulmuş herhangi bir sitede aynen dediğinizi yapabilirim. Sadece açıklama yazmayı gerektiren sorular çoktan seçmeli test veya çoklu cevap seçimi formatına dönüştürülmesi gerekiyor. Soruları cevapladıktan sonra sonucu hemen görebilirsiniz.

THSF konu ile ilgileniyorsa benimle buradan temasa geçsin, soruları bana göndersin, 1-2 günde bunu yaparım. Her kes merakını giderir, hatta eğlenceli bile olur, THSF de ileride üzerine yapışıp kalacak bir çamurdan kurtulur.

Saygılar

Kullanıcı avatarı
Çaylak_
Ad Soyad: İsmail Avcı
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #116 gönderen Çaylak_ » 1 on yıl 1 yıl önce (05.03.2013, 01:14)

ibramçavuş yazdı: Şimdi bidahaki sınava daha iyi hazırlanma zamanıdır,lakin bidahaki sınava te cetvel,pergel gönye götürme ihtimalide olabilir,bukadarıyla kalırsak iyi,ama sinüs,kosünüs,tanjant,kotanjant lı denklemler çıkarsa gene s..ıçtık demektir :)

İbram abi gelcek sınava bende girecem sinislu cosinuslu sorular çıkarsa ben bişeler sallarım en azından :)

Sınav sorularının paylaşılıp paylaşılmayacağı konusunda yetkililerden bir cevap gelebilirse, en azından sorular palaşılsın/paylaşılmalı gibi isteklerin/ taleplerin ortadan kalkacağını düşünmekteyim.

Veli TAN
Pilot Menüsü: 

Mesaj #117 gönderen Veli TAN » 1 on yıl 1 yıl önce (05.03.2013, 01:27)

İşte sınav sorularının cevapları!!!! ben biliyodum zaten bi sızdırma olduğunu yoksa nasıl o kadar yüksek not alırlar. sınav soruları ve cevapları şifrelenip yıllar öncesinden yp foruma yüklemişler. işte biz "güvenlik ve uçuş tekniği" başlığı altındaki şifrelemeyi çözemeyenler olarak son derece müzdaribiz.
Dosya ekleri
5.png
3.png
2.png
1.png

Kullanıcı avatarı
M.ALİ
Ad Soyad: Mehmet Ali Göçmen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #118 gönderen M.ALİ » 1 on yıl 1 yıl önce (05.03.2013, 01:34)

Sınav komisyonunda kaç kişi vardı soru havuzunu oluşturan soru sayısı kaç taneydi bu soruları kimler hazırladı? heralde iki kişi istediği soruyu hazırlayıp bu sınavı oluşturmadı ya...

Kullanıcı avatarı
merk
Ad Soyad: Eren Kızıltuğ
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 12 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #119 gönderen merk » 1 on yıl 1 yıl önce (05.03.2013, 01:43)

Ali Tan ve Veli Tan' dan sonra bir de Deli Tan' ın yazmasını bekliyorum...

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #120 gönderen PROFLY » 1 on yıl 1 yıl önce (05.03.2013, 01:43)

Selam
Bu kadar engin bilgilere sahipsin de neden foruma dün üye oldun..
Geç bu ucuz numaraları. Herkes yazacağını kendi ismi ile yazsın. Ali Tan ismi ile biri yanlış yaptı diye; yanlışa yanlışla cevap vermemek lazım.
Amaç tartışmak doğruyu bulmak.
Madem bu kadar derin araştırmacısın; tüm soru ve cevapları burada paylaşsan da istifade etsek..:)

Sevgiler
Deli TAN
En son PROFLY tarafından 05.03.2013, 01:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.